جای خالی دانشنامه کاشمر از 1257 تا 1357

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن
واگویه (3)

در نشست‏ها و دیدارها و جلسات مختلف، گاهی یکی از حضار از این کمترین می‏خواهد که دردش را در نشریه مطرح کنم. ستون واگویه تلاشی در حد وسع این قلم برای پرداختن به دغدغه‏های این بزرگواران است.

جای خالی دانشنامه کاشمر از 1257 تا 1357

پرسید؛ آیا در باره ضبط و ثبت تاریخ شفاهی پیروزی انقلاب اسلامی در کاشمر کاری شده است؟ پاسخی نداشتم. می‏گفت؛ فعالان انقلابی آن روزگار امروز پا به سن گذاشته‏اند. کاش خاطرات اینان ضبط ثبت می‏شد. کاش می‏دانستیم ساواک در کاشمر چه فعالیت‏های داشت. کاش بیان می‏شد چرا کاشمر در دوران طاغوت تبعیدگاه بود. کاش بیان می‏شد انقلابیون تبعیدی به کاشمر نظیر مرحوم مشکینی چه فعالیت‏های در کاشمر داشتند. کاش حال و هوای شهیدان دوران پیروزی انقلاب اسلامی در کاشمر در قالب کتاب منتشر می‏شد. بنده خدا کاش‏های متعددی بیان می‏کرد.

بعض جاهای شهر به نام شهیدان آن دوران نامگذاری شده است. ولی در ورودی و خروجی آن مسیرها تابلونوشته یا یادمانی برای آن شهیدان وجود ندارد. آذین شهر با یاد و خاطره شهیدان امری پسندیده است، پسندیده‏تر است اگر در این حرکت زیبا گوشه چشمی بیشتر از همیشه به توجه به شهدای دوران پیروزی انقلاب اسلامی باشد. 40 سال از آن دوران می‏گذرد و وارد پنجمین دهه عمر جمهوری اسلامی شده‏ایم، توجه به تهیه و تنظیم و نشر خاطرات آن دوران باید برای نهادهای فعال در حوزه مسایل ارزشی نظام، مهم باشد که یقیناً مهم است. کاش زودتر شاهد اهتمام در این حوزه باشیم.

تشکیل یک کارگروه در این باره پیشنهاد می‏گردد. بایسته است این کارگروه متشکل از محققان بومی و مراکز آموزش عالی و نهادهای دغدغه‏مند در حوزه مسایل انقلابی و ارزشی باشد. شایسته است کاشمر در صد ساله اخیر مورد بررسی قرار بگیرد. از این منظر تهیه مداخل برای یک دانشنامه ویژه انقلاب اسلامی در کاشمر توصیه می‏شود. وقتی بحث صد ساله اخیر مطرح باشد، می‏توان به کاشمر از  سال 1257 (بر فرض) تا 1357 پرداخت. در این حال کاشمر در دوران قاجار و مشروطیت تا پهلوی اول و دوم مورد بحث قرار خواهد گرفت. رجال سیاسی کاشمر که در رده استان و کشور مطرح بودند مورد بحث قرار خواهد گرفت.

از جمله رجال می‏توان به منوچهر اقبال نخست وزیر و رئیس دانشگاه تهران و وزیر دربار و رئیس شرکت ملی نفت در دوران پهلوی دوم اشاره کرد. خاندان مقبل‏السلطنه در دوران پهلوی دوم در سطح کشور مطرح بودند و نماینده کاشمر در مجلس شورای ملی هم بودند. از دیگر شخصیت‏های مطرح ترشیز در آن دوران می‏توان به دکتر مسیح دانشوری، محمد صادق فرمان اشاره کرد. غرض آن که در باره هر شخصیت سیاسی بایسته است مقاله‏ای در این دانشنامه موجود باشد. بحث تبعیدیان آن دوران هم مطرح شد، باید به خاندان تیمورتاش و تبعیدیان این خاندان به کاشمر هم اشاره کرد.

حضور و نفوذ این خاندان در قطعی در منطقه به حدی بود که یکی از آنان مدت‏ها نماینده کاشمر در مجلس شورای ملی بود. از همین منظر باید برای هر نماینده کاشمر در مجلس شورای ملی از مرحوم بهار تا تفضلی، از زوار تا فرمان، مقاله‏ای نگاشته شود. برای حضور فرقه‏ها و احزاب در منطقه هم بایسته است مقالاتی نوشته شود. از همین زاویه باید به حال و هوای انجمن حجتیه و فعالیت‏هایش در کاشمر نگریسته شود و مطالبی تهیه شود. در این دانشنامه باید جایگاهی ویژه‏ای به فعالان انقلاب اسلامی نظیر مرحومان عربی و شاکری اختصاص یابد. مستندنگاری ماه‏های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در کاشمر پیشنهاد می‏گردد.

برای مستندنگاری باید چند موضوع مدنظر قرار بگیرد. اول این که کاووشی در اسناد و مدارک آن دوران انجام شود. دانشنامه می‏تواند بخشی را به این اسناد اختصاص بدهد. در این مستندنگاری باید عنصر مصاحبه با مسئولان و مدیران و کارمندان آن دوران که دارای خاطراتی از ادارات خود هستند، توصیه می‏شود. مصاحبه با انقلابیون و دوستانشان و خانواده‏هایشان هم باید مورد توجه قرار بگیرد. کاش با انقلابیون تبعیدی به این دیار هم مصاحبه‏های در گذشته انجام می‏شد. تهیه آلبومی از تصاویر آن دوران یک آرزوست که با کمی بررسی و پیگیری قابل انجام است. کافی است فراخوانی برای این مهم از سوی آن کارگروه پیشنهادی انجام شود.

تاریخ‏نگاری ماه‏های مورد اشاره بخشی خواندنی از دانشنامه فرضی مورد اشاره است. توجه به محل‏های استقرار سازمان‏ها و ادارات مرتبط با رژیم گذشته که با مردم انقلابی درگیر بودند ضروری است. حتی می‏توان ماکتی از محل‏ها و رخدادهای دوران انقلاب اسلامی در پیرامون آنها تهیه و در قالب نمایشگاهی دایمی و حتی یک موزه در معرض دید نسل‏های فعلی و آتی قرار بگیرد. تهیه یادمان برای هر شهید آن دوران در محل شهادتش پیشنهادی است که در ده سال اخیر چند باری در این نشریه مطرح شده است. حداقل در جوار مزارات این شهیدان شایسته است تابلونوشته‏ای برای بزرگداشت یادوخاطره این شهیدان نصب شود.

در هر حال نسل جوان و نسل‏های آتی و آیندگان از حال و هوای کاشمر در دوران پیروزی انقلاب اسلامی خواهند پرسید. سئوالاتی خواهند داشت. کنجکاوی‏های خواهند کرد. دانستن هم حق آنان است و اطلاع‏رسانی هم وظیفه نهادهای مرتبط با این قبیل مسایل است. یادمان باشد انقلابیون همچون مقام معظم رهبری، اخوی ایشان، شهیدان کامیاب و هاشمی‏نژاد و بسیاری دیگر در سال‏های منتهی به بهمن 57 سفرهایی به کاشمر داشته‏اند. بزرگداشت این قبیل مسایل به عنوان ایامی پر تلالو در تاریخ کاشمر پیشنهاد می‏گردد. شاید نوار کاست سخنان این عزیزان یافت شود و بشود آنها را منتشر کرد. امید کاری کارستان در این حوزه بشود. آمین.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.