انتخابات و یک اشارت برای رقابت در اوج رفاقت

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

در مجلس عروسی یکی از آشنایان در وقت شام صحبت‏ها معطوف انتخابات می ‏شود. بحث از هزینه ‏های انتخاباتی کاندیداها شروع می‏ شود و می‏ رسد به این مهم که کدام نماینده در ادوار مختلف بیشتر خدمت را به دیار ترشیز و شهرستان‏هایش کرده است.

در این میانه هر کسی اشارتی به کاندیدای مورد نظرش دارد. یکی از ضرورت جوانگرایی می‏گوید. دیگری تاکید بر استفاده از کاندیداهای پیر و دارای تجربه دارد. برایم چند نکته جالب است؛ تعلق خاطر اینان به کاندیداها الزاماً سیاسی نیست. البته این نکته قابل تعمیم به کلیت شهرستان نیست. ولی در نوع خود جالب است.

نکته بعدی بی‏توجه‏ای این چند نفر به برنامه‏های کاندیداها بود. اصلاً در این رابطه حرفی نزدند. برایشان مهم ارتباطات کاندیداها در سطح شهرستان و نوع سخنوری و احاطه‏اش در صحبت با رسانه‏ها بود. حتی تیپ و قیافه کاندیدا مهم بود. مهم بود که اصل و نسب این کاندیدا به کدام روستا و بخش و شهرستان ترشیز می‏رسد. در کنار این همه بازار شایعات هم گرم بود. بعد از شام بیرون از تالار یکی از این عزیزان سر درددلش باز شد که چرا دیارمان این یا آن کارخانه و امکانات را ندارد؟ واگویه ‏اش در این رابطه بود که کاش نوعی وحدت رویه میان این همه کاندیدای شیفته خدمت وجود داشت.

اشارات جالبی داشت. ابتدا به دوران مجلس شورای ملی در روزگار طاغوت پهلوی اشاره کرد. شخصیت‏های مشهوری نظیر افرادی از خاندان متنفذ اقبال، شوکت فدایی، تیمورتاش و بهار به عنوان نماینده این دیار در مجلس فرمایشی آن روزگار حضور داشتند. همه از فرمایشی بودند انتخابات آن دوران با خبریم. با خبریم که مثلاً یکی از کاندیداها بعد از چند بار حضور در مجلس شورای ملی، وقتی دیگری به جای وی بر صندلی نمایندگی نشانده شد، از شاه و وزیر دربارش پرسیده بود که چرا نام او مطرح نشده مگر او در نوکری چه کوتاهی‏های کرده است؟ بگذریم، هیچکدام از آن نام‏های به ظاهر مشهور و متنفذ کاری کارستان برای خطه ترشیز انجام ندادند.

در ادامه اشاره به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کرد. دکتر رامپور صدرنبوی اولین انتخاب مردم کاشمر آن زمان بود. اعتبارنامه ایشان با استدلال‏های انقلابیونی چون الویری و توکلی رد شد. از آن روزگار شخصیت‏های چون؛ حسن‏زاده، شادروان عربی، بلوکیان، خباز، اسماعیل‏نیا و بنیادی به عنوان نماینده شهرستان‏های ترشیز راهی مجلس شدند. در این دوران انتخابات واقعی بود و نمایندگان داعیه خدمت داشتند و هر یک به‏فراخور توانشان خدماتی کردند. خباز و بلوکیان به ترتیب چهار و دو بار نمایندگی ترشیز در مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتند. الباقی یک دوره‏ای بودند.

 چپ ‏ها یا همان اصلاح ‏طلبان امروز و راست‏ ها یا همان اصولگرایان امروز به ترتیب هفت و سه دوره نمایندگی ترشیز را در مجلس شورای اسلامی بر عهده داشتند. تاکیدش بر این بود که کاش مرکزی مطالعاتی و پژوهشی در ترشیز وجود داشت و این عزیزان هر از گاه دیدگاه‏ها و دغدغه ‏ها و تجربیاتشان را در آن مطرح می‏ کردند و یار و یاور نماینده وقت و مسئولان اجرایی شهرستان‏های ترشیز می ‏بودند. از دید او این حداقل کاری بود که می‏شد برای نیل به یک وحدت رویه انجام داد. بنده خدا اشارت مهمی کرده بود. واقعاً چرا در خطه ترشیز شاهد نوعی وحدت رویه برای توسعه و پیشرفت شهرستان‏های موجود نبودیم؟

شاید خیلی آرمانگرایانه باشد که کاش نماینده ‏ای که رای نیاورده است، تجربیاتش را در قالب یک پرونده به نماینده بعد از خود تقدیم کند و کارهای تمام و ناتمام و در دست مطالعه ‏اش را برای نماینده بعدی تشریح کند تا نماینده جدید با جدیت پیگیر آن موارد باشد. می‏دانم این همه انگار یک آرزوی غیرممکن است! ولی یادمان نرود در همین آرزوی غیر ممکن یک واژه ممکن نهفته است.گاهی می‏شنویم که در فلان شهرستان متنفذین و معتمدین و بزرگان فارغ از خط و ربط سیاسی و به دور از حب و بغض‏های سیاسی گرد هم جمع می ‏شوند و برای زادگاه شان بهترین‏ ها را انتخاب می ‏کنند و مشترکاً برای نیل به آنها اقدام می‏کنند.

کافی است به شهرستان‏های اطراف خود بنگریم و توسعه‏یافتگی آنها را با شهرستان‏ های خطه ترشیز مقایسه کنیم. اگر در مواردی جلوتر هستیم، خدا را باید شاکر باشیم و دعاگوی باعث و بانی ‏اش باشیم. و اگر در ماردی عقب‏ تر هستیم، اقدام به آسیب‏ شناسی بکنیم و گام‏های بهتر برای توسعه و پیشرفت ترشیز برداریم. در برخی از شهرستان‏ها در رقابت‏های سیاسی یک نکته جالب جلب توجه می‏کند، حامیان یک طیف در یک اقدام توسعه‏ طلبانه برای زادگاهشان کاری کارستان می ‏کنند، حامیان طیف مقابل در رقابت با آنان سعی در انجام کاری کارستان و مطلوب‏تر می‏کنند. نوعی رقابت برای خوب کار کردن مشهود است.

اگر این رقابت برای خوب کار کردن در دیار ما وجود دارد، خدا را شاکریم. اگر کم رنگ است دعا می‏ کنیم پررنگ شود و اگر هم نیست امید این مهم در این خطه اهورایی محقق شود. یک نکته دیگر هم مورد تاکید آن دوست هم سفره در ضیافت شام عروسی بود، می‏ گفت؛ مگر نه این است که تمام کاندیداهای محترم مورد تایید هیئت ‏های اجرای و شورای نگهبان هستند، آیا ممکن است برخی از اینان بر علیه برخی دیگر سخن‏ پراکنی کنند؟ خدا را شکر در رقابت‏های انتخاباتی دیارمان شاهد این قبیل موارد نیستیم. اخلاق انتخاباتی کاندیداهای این دوره  از رقابت‏ها عالی و متعالی است. بعید است فردی بر علیه فردی دیگر شایعه‏پردازی بکند.

نتایج رقابت‏های این دوره روز سوم اسفند مشخص خواهد شد. مشخص خواهد شد کدام یکی از کاندیداهای این دوره بر صندلی ترشیز در بهارستان خواهد نشست. هر کی هست از هم اکنون برایش بهترین‏ها را آرزومندیم. آرزومندیم در عرصه قانون‏گذاری خوش بدرخشد. نقطه وحدت اهالی ترشیز بشود. اتاق فکری با حضور همه نحله‏ های موجود در ترشیز راه بیاندازد و کاری کارستان برای چهار شهرستان منطقه بکند و بانی خیر بشود و بحث رقابت برای خدمت را بیش از پیش در ترشیز نهادینه بکند. منتخب اهالی ترشیز در روز سوم اسفند نماینده همه اهالی این خطه اهورایی است. امید بعد از انتخابات، مثل همیشه رقیبان رفیقان هم باشند برای خدمت.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.