کرونا ویروس عامل سربلندی مدیریت بحران کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

 

رضا فدافن 

این روزها کرونا ویروس، بحث مطرح در محافل است. در جمعی موبایل به دست هر کی داشت مطلبی در باره کرونا را به نقل از شبکه‏های اجتماعی می‏خواند. کلی جوک و مطلب طنز در باره کرونا باعث رویش گل لبخند بر لبانمان می‏شد. ملت جالبی هستیم در باره یک عامل مرگ هم جوک می‏سازیم. که مثلاً ویروس از ووهان به شهر سوهان رفت!! 

برخی هم اشاراتی در باره توان شبکه بهداشت و درمان کشور در تقابل با ظهور و گسترش یک ویرویس مرگبار بسان کرونا را داشتند. بعضی هم بر نکات بهداشتی و مسایل مدیریتی اشاراتی داشتند. در این میان دوستی از میزان آمادگی شهرستان در رابطه با پیشگیری و آمادگی برای درمان و مواردی از این قبیل پرسید.

واضح و مبرهن است که شهرستان آماده آماده است. گفتم که این قبیل سئوالات و مسایل موضوعیت ندارند. مدیریت بحران در کاشمر نهادینه شده است و ستاد بحران شهرستان حواسش به همه چیز هست. یقین شورای تامین شهرستان هم برای این مهم تمهیداتی را اندیشیده است. با اعتماد به نفسی مثال‏زدنی به ایشان توضیح دادم که پزشکان در ارکان مدیریتی شهرستان با قدرتی در خور تحسین مشغول به فعالیت هستند و یقیناً با دقتی مثال‏زدنی حواسشان به ظرائف و دقایق مقابله با این ویروس از منظرهای مختلف هست. بنده خدا از این همه قاطعیت بنده در تعجب بود. در باره کارکرد ستاد مدیریت بحران گفتم و گفتم یحتمل با قدرت تمام وارد گود مبارزه با این ویروس شده و دارند همه کارهای لازم را انجام می‏دهند.

واقعیت آن است که باید برای این قبیل رخدادها آماده بود. یقین از مدت‏ها قبل این آمادگی تعریف شده و شرایط برای هر گونه احتمالی فراهم شده و مجموعه‏های ذیربط مهیای اقدامات مورد نیاز هستند. یقین مسئولان حواسشان به دانش‏آموزان و اعمال مسایل مربوط به پیشگیری در مدارس و خوابگاه‏های دانش آموزی و هر آنجایی که معلم و کارمند اداره آموزش و پرورش و دانش‏اموزان با آن سروکار دارند، هست. همین دقت حواس در خوابگاه‏های دانشجویی هم هست. همه حواسشان به دانشجویان و کارکنان و اساتید دانشگاه هم هست. همزمان با نگارش این واگویه، خبر آمد که مدارس و دانشگاه‏ها تعطیل هستند. این مهم کاری شایسته است. امید حواس ادارات پر تردد هم به این روزهای مبارزه با کرونا ویروس، باشد.

لابد در حوزه‏های علمیه هم به این قبیل موارد توجه شده است. نقل است که سینما و تئاتر و اجتماعات هنری هم تعطیل شده‏اند. این مهم هم کاری بایسته است. یقین حواس مسئولان بقاع متبرکه هم به زائران هست. چه بسا مدتی شاهد کمرنگ شدن حضور زوار و گردشگران در خطه کاشمر باشیم. یقیناً مسئولان مربوطه برای این مهم آماده هستند و تمهیدات لازم را اندیشیده‏اند. یقین حواس اطاق اصناف  مجمع امور صنفی هم به کرونا ویروس هست. یقیناً در بانک‏ها هم سیاست‏های برای مقابله با این ویروس در نظر گرفته شده است. امید در مساجد و تکایا و هئیات مذهبی هم به این مسایل به دقت توجه شده باشد. لابد همه این دقت‏ها اعمال شده و ناظران به دقت در حال رصد امور هستند. خسته نباشند.

نقل است کتابخانه‏های عمومی تعطیل است. امید کتابفروشی‏ها هم به موارد مربوط به پیشگیری دقیق باشند. توصیه شده است که حواسمان به اسکناس باشد و بیشتر از کارت‏های بانکی بهره ببریم. حتی گفته‏اند وقت کار با خودپردازها حواسمان به آلودگی احتمالی کلیدها باشد. یقین در این رابطه در سطح شهرستان اطلاع‏رسانی شده است. شاید ماسک و ژل ضد عفونی کم باشد، یقین مسئولان حواسشان به تامین این اقلام هست. خدا را شکر بحث احتکار این قبیل موارد در خطه ما مرسوم نیست. یقین ستاد مدیریت بحران و شورای تامین شهرستان از بضاعت رسانه‏ها برای آگاهی بخشی به مردم نهایت استفاده را خواهند کرد. یقیناً نیازی به قرنطینه در کاشمر وجود ندارد، ولی یقین همه سناریوها بررسی شده است.

یقین مدیریت شهری و شورای اسلامی شهرمان و دهیاران و شوراهای روستاها با دقت نظری خاص حواسشان به همه چیز هست. لازم است که حواسشان به سرویس‏های بهداشتی عمومی سطح شهر باشد. همین توجه باید در سرویس‏های بهداشتی مدارس، مساجد، ادارات، دانشگاه‏ها و  رستوران‏ها و هر جایی که عمومی است لحاظ شود. یقین مدیران ارشد شهرستان به صورت محسوس و نامحسوس مدام در حال رصد امور و شناسایی فرصت‏ها و تهدیدها در حوزه مقابله با کرونا ویروس هستند. یقین اینان حواسشان به وسایل نقلیه عمومی هم هست. لابد نشست‏های با تاکسی‏داران و ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری داشته‏اند. از این منظر خدا را شاکریم که این بزرگواران با ظرافتی خاص پیگیر همه احتمالات هستند.

یقین در واحدهای صنفی نظیر نانوایی هم دقت‏های لازم اعمال شده است. مطلوب آن است که در راستای آگاهی‏بخشی بیشتر کار بشود. مثلاً افرادی که تصور می‏کنند علایمی شبیه مبتلایان به این ویروس دارند، به کجا باید مراجعه بکنند؟ آیا شماره تلفنی خاص به این مهم اختصاص یافته است؟ یقین موارد مشکوک به مراکز درمانی عمومی نباید منتقل شود، که اگر بشود این شائبه مطرح است که نکند مراجعین آن مراکز هم مبتلا شوند. برخی مدعی هستند کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است، اینان لابد برای سه و نیم میلیون گردشگری که شعارش را می‏دهند تمهیداتی در راستای آگاهی‏بخشی و اطلاع‏رسانی اندیشیده‏اند. شایسته و بایسته است برابر شعارهایمان، اقداماتی عملی در راستای مقابله با این ویروس انجام بدهیم.

در ضمن حواسمان باشد که برخی از اهالی شهرستان در قالب تورهای زیارتی و یا به طور شخصی به قم در یک ماهه اخیر سفر داشته‏اند، آیا برنامه‏ای برای معاینه اینان وجود خارجی دارد؟ آیا این قبیل موارد رصد شده‏اند؟ گاهی زود دیر می‏شود. همین دقت‏نظر را باید معطوف مسافران احتمالی شهرستان در همین اواخر به چین داشته باشیم. از خانواده‏ها درخواست بشود در این قبیل موارد اطلاعاتشان را مطرح کنند. دقت کنیم مسافران رفته به قم یا به چین سایر شهرستان‏ها به دیارمان سفر نکرده باشند. ورای همه این موارد پیشنهاد می‏شود از بضاعت فرودگاه کاویان پرواز شرق برای آوردن دارو و یا بردن موارد آزمایشگاهی بهره گرفته شود. برگزاری منظم نشست‏های مطبوعاتی با اصحاب رسانه توصیه می‏شود. مدیریت بحران روی کاغذ هنر نیست. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.