خطه زرخیز ترشیز عزیز و سلسله شگفتی‏های رقابت‏های انتخاباتی

اخبار ترشیز
Typography

بخش اول 

در هر دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد حضور شخصیت‏های مختلفی در گردونه رقابت‏ها هستیم. اینان غالباً در دو قالب در صحنه حضور دارند. برخی چپی و بعضی راستی هستند. به عبارتی اصلاح‏طلب یا اصولگرا هستند. پس یک قالب آنانی هستند که سیاسی می‏باشند.

گروهی دیگر به تعبیر خود مستقل هستند. سیاسی‏ها هم خود دو دسته هستند. عده‏ای تابع تشکیلات هستند و در یک فرآیند حزبی یا شبه حزبی شرکت می‏کنند و تداوم حضورشان در عرصه رقابت‏ها را منوط به نظر تشکیلات می‏دانند. تشکیلات در یک انتخابات درون گروهی در یک یا چند نوبت افراد و در نهایت فردی را انتخاب می‏کند تا همه حزب یا طیف یا جریان از وی حمایت کنند.

در این حالت همه کاندیداهای وابسته به آن طیف یا جریان یا حزب به نفع منتخب یا منتخبین از حضور در رقابت‏ها انصراف می‏دهند. برخی علیرغم دارا بودن گرایش سیاسی، میلی به حضور در ائتلاف یا تصمیم تشکیلاتی ندارند. البته شاید هم تشکیلات سیاسی موجود در هر حوزه انتخابیه به هر دلیلی با توجه به سلسله مسایلی این قبیل افراد را در ذیل چتر حمایتی خود قرار ندهد. اینان در رقابت‏ها الزاماً مستقل نیستند و با بی‏پروایی از گرایش سیاسی خود صحبت می‏کنند. مستقل‏ها هم الزاماً مستقل نیستند. به عبارتی وجود فرد مستقل در یک انتخابات  امری قابل هضم نیست. چرا که در هر سپهر سیاسی گرایش و میل و علاقه و نوعی وابستگی تشکیلاتی وجود دارد.

با این همه تابلوی استقلال در دستان این قبیل کاندیداها هست. اینان معمولاً گوشه چشمی به مسایل قومیتی و کلنی‏های جمعیتی دارند. در انتخابات این دوره حوزه انتخابیه کاشمر مشتمل بر شهرستان‏های کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد و شهرستان جدید کوهسرخ شاهد تقسیم‏بندی فوق‏الذکر هستیم. یقین شما هم باور دارید در این دوره از رقابت‏ها شاهد اتفاقات عجیبی بودیم. کثرت کاندیداها در نوع خود جالب بود. نام بیشتر از سی نفر مطرح بود و این در حالی بود که نام و نشان جمعی از ترشیزی‏ها در میان ثبت‏نام‏کنندگان مشهد و تهران و حتی نیشابور دیده شد و چه بسا در شهرهای دیگر هم نام‏های قابل رصد بود. بعد از اعلام نظر شورای نگهبان، برخی از اینان در مهلت مقرر حوزه انتخابیه خود را به مقصد حوزه انتخابیه کاشمر تغییر دادند.

اولین شگفتی این دوره از رقابت‏ها ثبت‏نام نماینده فعلی دیارمان در تهران بود. دلیل این داستان هر چه بود، تصمیم ایشان محترم است. این شگفتی در وقت اعلام اولیه نتایج صلاحیت‏ها پررنگتر شد، رسانه‏های کشور نوشتند که برخی از اعضای فراکسیون امید (اصلاحات) مجلس رد صلاحیت شدند، نام نماینده دیارمان هم جزو این لیست بود. شگفتی دیگر ثبت‏نام فرزند یکی از چهره‏های شاخص جریان اصلاح‏طلب در این دوره از رقابت‏ها بود. این چهره شاخص به عنوان یک معلم بازنشسته دارای سوابقی در عرصه مدیریت شهری و حوزه صنعت و ساخت‏و‏ساز و حضور در شورای اسلامی شهر کاشمر بود.  البته شایعه احتمال ثبت‏نام فرد مورد نظر از محرم سال گذشته بعد از آن که نامش به عنوان یکی از سخنرانان تکیه شهدای کاشمر مطرح شد، شنیده می‏شد.

 ولی برخی را اعتقاد بر آن بود که کاندیداتوری این چهره تحصیل کرده در دانشگاه امام صادق (ع) بعید است و نوعی مهره‏سوزی محسوب می‏شود. این شگفتی وقتی پررنگ‏تر شد که نام وی در لیست تایید صلاحیت‏های شورای نگهبان نبود. این شگفتی از این باب بود که در غیاب بنیادی، نظر طیف چپ‏اندیش به وی جلب شده بود. در بحث عدم احراز و رد صلاحیت‏ها و احراز دوباره صلاحیت‏ها هم نام‏ برخی از کاندیداها شنیده می‏شد که در نوع خود باعث شگفتی بود. شگفتی وقتی بود که فردی که عدم احراز دارد، دچار رد صلاحیت شود. سلسله شگفتی‏ها در بحث ائتلاف‏ها نمود و ظهور دیگری داشت. اصولگرایان به طور شتابزده از خیزشی انقلابی حرف زدند و گفتند قرار است کاری کارستان بکنند.

ائتلاف اصولگرایان چترش را برای پنج نفر گشوده بود. یقین تعداد اصولگرایان کاندیدا شده در این دوره از این پنج نفر بیشتر بودند. در اولین نشست در غیاب یک نفر از پنج نفر، مقرر شد دو نفر انتخاب شوند. قسم‏های خورده شد و متنی هم امضاء شد. در ابتداء آن فرد غایب اعلام کرد این سازوکار را قبول ندارد. بعد آن دو نفری که آرای نفرات سوم و چهارم را در جمع ائتلاف مذکور اخذ کرده بودند، سئوالاتی را در باره بعض شبهات در روند رای‏گیری و انتخاب دو نفر اول مطرح کردند. این شگفتی وقتی تداوم یافت که مسئولان ائتلاف از پاسخ سریع و صریح خودداری کردند. البته در گذر زمان پاسخ دادن که فرآیند ائتلاف و تصمیماتش درست بوده است. دوباره تشکیل جلسه دادند و از بین دو نفر یک نفر را انتخاب کردند.

و این در حالی بود که فردی که منتخب نشده بود بسان نفرات سوم و چهارم در باره نتایج آخرین جلسه این ائتلاف سلسله سئوالاتی را مطرح کرد. او که نماینده حوزه انتخابیه کاشمر در مجلس نهم بود در شبکه‏های اجتماعی اعلام کر که قصد خروج گردونه رقابت‏ها را داشته است، ولی برابر سئوالاتی که مطرح است و نظر هوادارانش در میدان رقابت‏ها خواهد بود. و این همه در حالی بود که قبل از این جلسه، شایعه بود که یکی از مجموعه‏های مطرح اصولگرایی در استان خراسان رضوی، یک روحانی را به عنوان کاندیدای خود از حوزه انتخابیه کاشمر معرفی کرده است، شگفتی آنجا بود که این فرد همان منتخب خیزش انقلابی اصولگرایان بود. کاندیداهای اصولگرای دیگر با لبخند این سازوکار می‏نگریستند.

وضعیت طیف اصلاحات در تعیین کاندیدا از اصولگرایان بهتر نبود. منتخب دوره قبلی این طیف با اخذ قریب 29 درصد از آرای مأخوذه توانسته بود نماینده ترشیز در بهارستان در مجلس دهم باشد، ولی او این دوره در تهران ثبت‏نام کرده بود و  در نهایت از گردونه رقابت‏ها کنار رفته بود. در دوره گذشته سازوکار چپ‏اندیشان ترشیز برای نیل به وحدت برای انتخاب یک نام پروسه طولانی داشت. ولی این دوره شورای راهبردی اصلاحایتان فقط روی دو نام که هر دو جوان هم بودند، زوم کرد. این در حالی بود که برخی از کاندیداهای اصلاحاتی برای حضور در این سازوکار اعلام آمادگی کرده بودند و حتی در برخی از نقاط ترشیز در سلسله جلساتی با حضور بزرگان اصلاحات آن جاها شرکت کرده بودند. حضوری که برابر تصمیم بزرگان این طیف منتج به نتیجه نشد.

اولین نشست اصلاحاتیان در محل تکیه شهدا دقیقاً همزمان با اعلام شهادت حاج قاسم سلیمانی برگزار شد. بسیاری از چهره‏ارزشی ترشیز از برگزاری این نشست سیاسی همزمان با روز شهادت شهید سلیمانی متعجب شدند. افکار عمومی خواهان شرکت بسیاری از اینان در آیین بزرگداشت خودجوش اهالی کاشمر در میدان مرکزی در اعلام انزجار از دولت تروریست آمریکا در همان روز بود. این عدم حضور هنوز هم یک شگفتی است، چرا که بسیاری از تجمعات سطح کشور به خاطر حرمت آن شهید در این روز و حتی بعضاً در روزهای بعد لغو شد. در نشست‏های بعدی این جریان همانطور که در یکی از پاراگراف‏های بالا عرض شد فرزند یکی از چهره‏های شاخص جریان اصلاحات کاشمر کاندیدا شد، این چهره جوان منتخب جریان چپ کاشمر شد.

شگفتی دیگر وقتی رقم خورد که  این چهره جوان منتخب اصلاحاتیان بسان نماینده دیارمان از گردونه رقابت‏ها به کنار رفت و در پی آن نظرها به محمد رضا خباز جلب شد. خباز به عنوان یک بازنشسته آموزش و پرورش، نماینده ادوار مجلس دارای سوابق حزبی در احزابی چون حزب همبستگی و حزب اعتماد ملی است. او که ارتباط خوبی با دولت اصلاحات داشت، در دولت اول احمدی نژاد در سازمان بهزیستی در رده معاونت مشغول به کار شد. حضور در کسوت معاون در معاونت امور مجلس دولت اول روحانی از دیگر فعالیت‏های ایشان است. بعد از آن ایشان در استان سمنان استاندار شد. دوران استانداری ایشان در استان خراسان شمالی به علت ممنوعیت اشتغال بازنشستگان، نهایت قریب چهار طول کشید.

حضور خباز در گردونه رقابت‏های مجلس یازدهم در کاشمر از جمله شگفتی‏های این دوره است. وی که در باب تبلیغ گزینه اصلاحات کاشمر از جوانگرایی گفته بود، برابر نظر طیفش در 66 سالگی وارد صحنه شد و به تعبیر یکی از رقیبانش حضور وی باعث داغ شدن تنور انتخابات خواهد شد. از دیگر شگفتی‏های این دوره از انتخابات شباهت شعار برخی از کاندیدها بود. مثلاً محمد رضا انبیایی در سال 1394 با شعار ترشیز نوین لایق بهترین‏هاست وارد عرصه دهمین دوره رقابت‏های انتخابات مجلس شورای اسلامی شد و حتی کتابی با همین عنوان در نیمه در سال 1395 به همت نشر مجسمه منتشر کرد. این شعار جذاب با کمترین تغییرات بدل به شعار دیگران شد. کافی است به جای واژه نوین از واژه کهن یا برتر یا نظایر آن بهره برد.

شگفت‏انگیزتر وقتی است که حتی مثال‏های یک کاندیدا توسط کاندیدای دیگر مطرح می‏شد. و شگفت‏انگیز گستره مطالبات مردم شریف ترشیز از کاندیداهاست. برخی خود را قانون‏گزار صرف می‏دانند ولی مردم در طرح دغدغه‏هایشان نکته‏سنجی‏های خاصی دارند، و اهم این نکته‏سنجی‏های در حوزه اقتصاد و معیشت و سئوال در باره اشتغال است. روش‏های تبلیغاتی جالبی در حال انجام است. ازجمله این روشها می‏توان به حضور یک عروسک به نام پشمک در سپهر تبلیغات انتخابات مجلس تا حضور پررنگ کاندیداها در توئیتر و اینستاگرام و تلگرام اشاره کرد. کاندیدایی از افزایش یارانه‏ها می‏نویسد. یکی تاکید بر رای دادن به جوانان مومن انقلابی دارد و دیگری از ضرورت توجه به تجربه پیران می‏گوید

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.