آقای همسایه و درددل ‏هایی در باره کرونا و ماسک

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

ساعت 22 قرار است شهر را مه‏پاشی و ضدعفونی کنند. روبروی تلویزیون نشستیم و داریم اخبار مربوط به کرونا رو می‏بینیم. یکی از همسایه زنگ می‏زند. از دست زباله‏ گردها نالان است. بنا به گفته او در قسمتی از کوچه چند برگ دستمال کاغذی استفاده شده و ماسک و دستکش مستعمل روی زمین افتاده بود،

کنارش چند کیسه زباله پاره شده قرار داشته، گویا زباله‏ گردها کیسه‏ ها را پاره کردند و این موارد روی زمین پخش و پلا شده بودند. باور همسایه این بود که بعید نیست این همه مربوط به بیماری باشد مبتلا به مرضی مسری، و چه بسا مربوط به یک ناقل کرونا باشد.

همسایه خواهان انعکاس موضوع به مسئولان بود. خواهان آن بود تا مدیریت شهری به این مهم توجه ویژه داشت باشد. خواهان آن بود تا مجموعه‏های فعال در امر پیشگیری و مبارزه با کرونا، حواسشان به این موارد باشد. می‏خواست تا پیگیر این مهم باشم. در حالی که با او صحبت می‏کردم به رئیس شورای شهر زنگ زدم. مهندس غزنوی با سعه صدر پاسخ داد. توضیح داد که از جمله مصوبات شورا و مجموعه‏های درگیر با کرونا، همین بحث نظارت بر زباله‏گردهاست. تاکید داشت که این موضوع به طور خاص در دست پیگیری است و کارهای خوبی در این باره شده و یحتمل محله ما استثناء بوده است.

همسایه‏مان پیشنهاد داده بود تا مجموعه افراد دخیل در پروسه جمع‏آوری تا تفکیک و پرس زباله در این باره توجیه شوند. به تعبیر او همه این افراد قابل شناسایی هستند و می‏توان  با توجه به  اهمیت پیشگیری در مبارزه با کرونا، آنها را مجاب کرد. حداقل در ایام قرنطینه و ضدعفونی فعالیتی نداشته باشند. رئیس شورا قاطعانه از  همت مدیریت شهری برای اجرایی شدن مصوبات می‏گفت. امیدواریم آنچه ایشان مدنظرش بود به طور کامل و با رعایت جزئیات به منظور پیشگیری از وقوع احتمالات، در سطح شهر و روستاها و هر جا زباله هست و زباله‏گردی هست، لحاظ شود.

گزارشی از تماس با رئیس شورای اسلامی شهر به خدمت همسایه ارائه شد. ایشان دو نکته دیگر را هم واگویه فرمودند. اولاً خواستار درج این قبیل موارد در دو هفته نامه سرو کاشمر شد. توضیح دادم که بیش از هم مطالبی اینچنینی ورای موضوع کرونا، در نشریه درج شده است. متذکر شدم که در شماره قبلی نشریه مطلبی در باره کرونا از منظر پیشگیری و آگاهی‏بخشی و اطلاع‏رسانی به قلم این کمترین منتشر شد. تشکر کرد و باز هم تاکید بر درج دوباره این مهم فرمود که در پاراگراف‏های بالا مطالعه فرمودید. ایشان این سئوال را هم مطرح کرد که چرا در کاشمر مشکل ماسک وجود دارد؟

باور بفرمایید پاسخ به بعض سئوالات سخت است. البته حرف ایشان بیراه نیست. همه از نبود ماسک و بعض اقلام دیگر با خبریم. در خبرها هم می‏خوانیم و می‏شنویم و می‏بینیم که میلیون میلیون ماسک و سایر اقلام کشف می‏شود، ولی این کشفیات به کاشمر راهی ندارند! این همه در حالی است که مراکز تولید هم به تولید مشغولند. تولید آنها کجا می‏رود؟ این روزها فرزندم در کسوت یک پرستار در مرکز استان مشغول خدمت است. او هم از نبود ماسک و سایر اقلام گلایه داشت. گلایه وی را به بدوستان مختلف منتقل کردم. با کلی واسطه تراشی تعدادی ماسک برای یک پرستار در مرکز استان به مبلغ قریب شش صد هزار تومان تهیه شد.

طنز تلخی است این حکایت تولید ماسک و کشفیات ماسک و عدم توزیع ماسک و یا توزیع بد آن.  به همسایه گفتم که در یکی از تکایای مذهبی جمعی خیر اندیش پارچه مناسب تولید ماسک را تهیه و در حال تولید هستند و در یک داروخانه عرضه می‏شود. خدا این نیک‏اندیشان را خیر حزیل عنایت بفرماید. شنیدم در یکی از روستاهای کوهسرخ یک شرکت تعدادی ماسک به رایگان میان اهالی توزیع کرده است. نقل است که یکی دیگر از تکایا برنامه جشنی داشته است و به خاطر مقوله کرونا، تصمیم داشته ماسک برای توزیع رایگان میان اهالی، تهیه کند که گویا داروخانه‏ها نداشتند. واقعاً چرا داروخانه‏ها ماسک ندارند؟

همه می‏دانیم؛ تا دو هفته قبل، محصولات پزشکی همچون ماسک، دستکش و محلول‌های ضد عفونی کننده در قفسه‌های داروخانه‌ها خاک می‌خوردند و جزو اقلامی به حساب می‌آمد که تولید آنها چندان سودده نبود. اما، با شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور، به یکباره قفسه همه داروخانه‌ها از وجود این قبیل محصولات خالی شد. به دنبال نایاب شدن ماسک و دستکش و محلول‌های ضد عفونی کننده در سطح داروخانه‌های کشور، وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت کشور، از دستگاه‌های نظارتی و قضائی کشور خواست تا وارد ماجرای کمیاب شدن این قبیل محصولات شوند.

همه از نامه وزیر بهداشت به وزیر صمن باخبریم. این که قرار بوده چقدر مثلاً ماسک تولید شود و به وزارت بهداشت تحویل بشود، که گویا تولید شده است و کمتر از آنی که باید تحویل شده، از باقی تولیدشده‏ها چه خبر؟ و اینجاست که بحث مدیریت توزیع پیش می‏آید. داستان احتکار این قبیل اقلام بسیار تلخ است. نوع بشر را چه می‏شود که در وقت درد و احتمال مرگ همنوعش به این گونه امور می‏پردازد؟ سیاهی بازار سیاه تا ابدالدهر بر پیشانی این محتکران خواهد ماند. راستی اینان کیانند؟ تبار اینان به کی و کجا و کدام خط سیاسی و جناح بر می‏گردد؟ مگر کرونا در وقت شیوع به گرایش سیاسی افراد کاری دارد؟

مگر کرونا دغدغه فقیر و غنی بودن افراد را دارد؟ مگر کرونا دغدغه صاحب منصب بودن افراد را دارد؟ یعنی محتکران توان غلبه بر کرونا را دارند و خود مبتلا نمی‏شوند؟ اینان در کدام فضا و اتمسفر زندگی می‏کنند که اینچنین بیرحمانه خون همنوع را در شیشه می‏کنند؟ شاید باورتان نشود من روزنامه‏نگار هم در امر تهیه ماسک برای خود و خانواده در کاشمر، ناتوان بودم.  این را هم می‏دانید که ماسک انواعی دارد و کرونا ویروس از همه ماسک‏ها به جز محدودی گذر می‏کند. آن محدود هم در کاشمر گیر نمی‏آید. از طریق دوستی به منتخب مردم در مجلس یازدهم پیام داده شد که ای بزرگوار همتی برای تهیه ماسک بفرمایید.

به دوستی هم عرض شد چه خوب است اگر نماینده فعلی از ارتباطاتش بهره ببرد و بحث تهیه ماسک را در خطه ترشیز سهل‏الوصول کند. الغرض اوامر همسایه مطاع بود. امید مسئولان شهرستان حواسشان باشد که ماسک و سایر اقلام برای همه کاربرد دارد و حداقل درصدی از این همه دغدغه تهیه آن را دارند. خدا را شکر آقای همسایه در باره الکل برای ضد عفونی سئوال نکرد. آخر الکل برای ضد عفونی هم کم است. نقل است که در خطه ترشیز مورد احتکار ماسک نداشتیم که خدا را شکر. راستی نقل است ماسک و اقلام مربوط به ضدعفونی حکم کالای اساسی را یافته‏اند. امید با تدبیر و امید شاهد گذر از کرونا باشیم و به تعبیر رئیس جمهور اوضاع عادی شود.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.