چهارده پیشنهاد برای پیشرفت ترشیز تقدیم به منتخب مردم

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی تقصیر

در شماره گذشته یادداشتی با عنوان «پیشنهادهای بنیانی برای منتخب مردم ترشیز» خطاب به حجت‏الاسلام جواد نیک‏بین تقدیم شما خوانندگان فرهیخته نشریه شد. بازخوردهای این یادداشت در نوع خود جالب بود.

برخی از دوستان با تاکید بر ضرورت توجه به مواردی چون؛ انجام آمایش سرزمین، توجه به اسناد توسعه و بررسی و بازبینی آنها، پایش آماری و تهیه بانک‏های جامع اطلاعاتی برای چهار شهرستان ترشیز، خواهان توجه منتخب مردم به حوزه‏های مختلف توسعه و پیشرفت منطقه شدند. حوزه‏های مختلفی برای ارائه به محضر منتخب مردم قابل طرح بود. در یک بررسی اولیه سی مورد شناسایی شد.

این سی مورد مشتمل بر انواع حوزه‏ها مشتمل بر مسایل فرهنگی تا صنعتی، اجتماعی تا اقتصادی، اجتماعی تا امنیتی بود. سی مورد بازنگری شد و مجموعه موارد در قالب چهار مورد ساماندهی شد. البته حوزه‏های نظیر مدیریت شهری در این لیست قرار نگرفت، به این نیت که در آینده در سلسله یادداشت‏های با منتخب مردم و سایر ارکان مدیریتی ترشیز در این نشریه در میان گذاشته شود. برای منتخب مردم که قرار است به عنوان هفتمین نماینده کاشمر در مجلس یازدهم حاضر شود آرزوی موفقیت داریم. مطالب  چهارده‏گانه ذیل تقدیم منتخب مردم در مجلس یازدهم می‏شود. امید مفید فایده افتد.

1- پیشنهاد می‏شود منتخب مردم عملگرایی خود را در بیان و اجرای برنامه‏هایشان با قدرت به منصه‏ظهور بگذارد. برای این مهم الزاماً نباید منتظر هفتم خرداد 1399 بود. پیشنهاد می‏شود ایشان به طور ویژه به ساختار دفاتر ارتباطات مردمی خود در چهار شهرستان خطه ترشیز توجه کند. یک نماینده واقعی و فعال حضوری مرئی و محسوس در تمام نقاط حوزه انتخابیه و حتی روستاها و نقاطی که از مراکز دورند، دارد. ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با مردم شریف ترشیز جهت پاسخگویی به خواسته‏ها و مطالبات به حق آنان یک امر مهم است. از همین منظر شایسته است به دور از هر حُب و بغض با اصحاب رسانه به منظور اطلاع‏رسانی در ارتباط مستمر باشید.

2- تقریباً همه کاندیداها در این دوره به مقوله اتاق فکر و ضرورت آن در بحث توسعه و پیشرفت ترشیز اشاره داشتند. البته هر یک از این مهم با عنوان و تعبیری یاد کردند. منتخب مردم یقین باور دارد که خطه ترشیز نیازمند اتاق فکر و انواع اندیشگاه و کار گروه برای نیل به توسعه پایدار است.  یقین ایشان هم به ایجاد کارگروه‏های تخصصی جهت آسیب شناسی مشکلات و نارسایی‏ها، کمبودها و محرومیت‏ها در سطح چهار شهرستان، با ارائه راهکار و مشورت با متخصصین و مطلعین در بخش‏های؛ صنعت و معدن، کشاورزی  بازرگانی ، علمی و آموزشی، گردشگری، مسایل کارگری و کارمندی و رسیدگی به امور اقشار مختلف ایمان دارند.

 یقین منتخب مردم دغدغه شناسایی نقاط ضعف گذشته و کمبودها و کاستی ها کهن دیار ترشیز را دارد. در این راه بایسته است به دغدغه‏های نوجوانان و جوانان، ورزشکاران، هنرمندان، صنعتگران و کارگران، زنان و خانواده، اصناف و بازاریان، کشاورزان و باغداران و دامداران، فرهنگیان، کارکنان دستگاه‏های اجرایی و سایر اقشار در راستای تبدیل فرصت‏ها به نقاط قوت با توجه به پتانسیل موجود در چهار شهرستان منطقه جهت ارتقای سطح زندگی و امید به آینده توجه ویژه بشود. دفاتر ارتباطی ایشان می‏توانند در این مهم کارکرد موثری داشته باشند. یقین توجه به توانمندی مراکز آموزش عالی و محققان بومی و نمایندگان هر قشر ضروری است.

3- ترشیز بسان کلیت کشور از مقوله بیکاری در رنج است. یقین مبارزه با این مشکل نیازمند اهتمام قوه مقننه و همکاری قوه مجریه است. از این منظر امید منتخب مردم در حوزه انجام وظایف نمایندگی و توجه به بحث قانونگزاری بدرخشد. یقین منتخب مردم آرزومند ایجاد بستر مناسب و تسهیل قوانین برای تشویق و ترغیب سرمایه‏گذاران داخلی و خارجی جهت ایجاد تحول مطلوب در صنایع، معادن، گردشگری، کشاورزی و فرآوری محصولات مختلف معدنی و زراعی و باغی و دامی و قابلیت‏های متعدد ترشیز به منظور ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است و در این راه نهایت تلاش خود را اعمال خواهد کرد.

در ادوار قبل بحث ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در یکی از شهرستان‏های ترشیز مطرح شد. حتی بحث احداث بندر خشک هم از طرف بخش خصوصی در همین اواخر مطرح گردید. یک بار برای همیشه تکلیف این قبیل ایده‏ها بر اساس همان طرح آمایش سرزمین و اسناد توسعه منطقه تعیین گردد. با این همه پیشنهاد می‏گردد این دو مورد در کارگروهی بررسی شود. مردم حسب تجربیاتی که از کارهای بزرگ اقتصادی در منطقه داشتند، خواهان اطلاعات شفاف در باره فرجام هر یک از این دو مورد هستند. شایسته است این قبیل راهکارهای توسعه با دقت مورد بررسی و تحقیق و مطالعه قرار بگیرد.

4- در این سال‏ها شاهد توجه به عنصر راه در ترشیز هستیم بحث دو بانده شدن محورهای مختلف مورد توجه همه بوده و هست. یقین نیک‏بین این مهم را مدنظر دارد. از همین منظر یقین به راه‏های روستایی هم توجه خواهد شد.  اتصال ترشیز به شبکه ریلی کشور یک آرزوست. تحقق این آرزو تلاش مستمر منتخب مردم در مجلس یازدهم را می‏طلبد. ترشیز بزرگ نیازمند فرودگاه است. به جای توجه به پروژه فرودگاه شهید مدرس با این رشد لاک‏پشنی که هنوز در مرحله مطالعه است، پیشنهاد می‏شود به فرودگاه خصوصی شرکت کاویان پرواز شرق توجه بشود. فرودگاهی که اگر در سالیان به آن توجه می‏شد یقین در پیشرفت منطقه موثر بود.

5- توجه به مشکلات شهرک‏های صنعتی موجود ترشیز و معادن فعال در چهار شهرستان یک اولویت مهم برای ایجاد اشتغال است. توجه به مقوله خوشه‏های صنعتی در شهرستان کوهسرخ و خلیل آباد و مناطقی همچون درونه و انابد ضروری است. هر نقطه ترشیز با توجه به اسناد توسعه و آمایش سرزمین و با عنایت به تولیدات زراعی و باغی و دامی و وجود معادن و کانسارها باید از منظر فرآوری و صنایع تبدیلی و صنعت بسته بندی و بحث برندیگ مورد بررسی قرار بگیرد. یقین منتخب مردم ترشیز با کمک مشاورانش و مجموعه‏های چون مرکز پژوهش‏های مجلس به این موارد التفات خاصی خواهد داشت.

6- چرا سرمایه‏داران دیارمان میل به سرمایه‏گذاری در سایر جاهای استان و کشور دارند؟ چرا سرمایه‏گذاران التفاتی به ترشیز ندارند یا کم التفات هستند؟ حمايت از كار آفريني و استفاده از ثروت ترشیز و نيروهاي انساني كارآمد در اين جهت و تقويت فعاليت‏هاي بخش خصوصی و بخش تعاونی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. منتخب مردم یقیناً برای این موارد راهکارهای دارد که امید در بازه چهار ساله بتواند به خوبی در راه تحقق آنها تلاش کند و به نتیجه مطلوبی برسد. یادمان نرود ناگهان زود دیر می‏شود، آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد. با یک خرد جمعی و بهره‏مندی از کمک افراد حقیقی و مراکز حقوقی می‏توان کارها کرد کارستان.

7- سرمایه‏گذاران و سرمایه‏داران باید با اولویت‏های توسعه و پیشرفت چهار شهرستان ترشیز آشنا بشوند. ایجاد اعتماد در میان آنان یک ضرورت است. البته در کنار این مهم بایسته است به کسب و کارهای کوچک هم توجه شود. مشاغلی که با سرمایه‏های کمتر قابل راه‏اندازی هستند مشروط به آن که از آنها با قدرت حمایت شود. قابل ذکر است که؛ بحث توانمندسازي دختران و زنان روستايي با تأكيد بر ارتقاء سطح دانش، بينش و مهارت آنان از طريق؛ گسترش آموزش‏هاي فني و حرفه‏اي، ‌ترويجي، ايجاد مزارع نمايشي،‌ ايجاد كارگاه‏هاي كوچك توليدي و مشاغل مولد ایده‏های است که با امکانات موجود قابلیت عملیاتی شدن را دارا هستند.

8- در ترشیز تعدادی سازمان‏ مردم نهاد فعال می‏باشند. با این همه همچنان این خطه  نیازمند انواع سازمان‏های مردم نهاد در حوزه‏های مختلف است. این مجموعه‏های مدنی می‏توانند در شهرها و آبادی‏های ترشیز برابر نیازمندی‏های هر منطقه فعالیت کنند. هر یک می‏توانند برابر حوزه فعالیتشان اطلاعات در خور توجهی تقدیم منتخب مردم در چهار سال آینده بکنند. سمن‏ها می‏توانند در فضاهای اجتماعی و فرهنگی و مسایل اقتصادی ترشیز به خوبی ایفای نقش بکنند. برگزاری انواع استارت آپ‏ها برای ایجاد بانک ایده در حوزه‏های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و  موارد دیگر را می‏توان با کمک این سمن‏ها به نتیجه رساند.

9- روستاهای ترشیز دارای دغدغه‏های مختلفی هستند. منتخب مردم در سفرهای انتخاباتی و دیدارهای ایام تبلیغات با بخش بسیاری از این دغدغه‏ها و مشکلات آشنا شده است. پیگیری این مسایل و دغدغه‏ها و خواسته‏ها امری مهم و ضروری است. روستاها نیازمند رسیدگی ویژه هستند. تلاش براي جذب اعتبارات لازم در خصوص نوسازي مساكن روستايي، توسعه امكانات و خدمات بهداشتي و درماني، راه‏ها، امكانات مخابراتي و پستي و بانكي روستاها و بهره‏مندي جوانان علاقه مند به استفاده از شبكه جهاني اينترنت در روستاها یقیناً مورد توجه منتخب مردم خواهد بود. تقویت دهیاری‏ها یک ضرورت است.

  تلاش براي توسعه بهره‏مندي كشاورزان، دامداران و باغداران براي استفاده از تسهيلات بانكي ارزان قيمت، تأمين نهاده‏هاي كشاورزي (كود و سموم مورد نياز) به ميزان كافي یک وظیفه است که منتخب مردم باید مجدانه به دنبال تحقق آن باشد. برقي كردن چاه‏هاي آب كشاورزي و استفاده مناسب از تسهيلات ارزان قيمت و يارانه دار بانكي توسط كشاورزان باید مد نظر هفتمین نماینده خطه ترشیز در مجلس یازدهم باشد. رسیدگی به تشکل‏های فعال در زمینه تولیدات روستاها از قالی تا انواع محصولات زراعی و دامی و باغی نکته‏ای است که نباید مغفول بماند. توان هر روستا برای تاثیرگذاری بر روند پیشرفت ترشیز باید شناسایی و بالنده و پویا شود.

10- نیک‏‏بین، زاده کوهسرخ بهشت گمشده خراسان رضوی است. زاده روستای زیبای بند‏قراء است. یقین دوست دارد یخچال طبیعی زادگاهش و تمام جلوه‏های دیدنی کوه و کمر و اولنگ‏های کوهسرخ به اهالی ترشیز و خراسان رضوی و ایران زمین و حتی کشورهای همسایه معرفی شوند. یقین ایشان همین دغدغه را برای دیدنی‏های کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد دارد. امید منتخب مردم برای مجلس یازدهم طرح‏های نابی برای شکوفایی صنعت گردشگری در منطقه داشته باشد. تهیه یک نقشه راه برای ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ترشیز توصیه می‏شود.

ترشیز مملو از جاذبه‏های گردشگری در آیتم‏های مختلف از زیارت تا طبیعت گردی، از گردشگری ورزش تا سلامت، از شکار تاگردشگری خرید است. میراث فرهنگی منطقه از منظر نوع آداب و رسوم و آیین های سور و سوگ بسیار قابل تامل هستند. در بحث سوغات و صنایع دستی شاهد درخشش تک تک شهرستان‏های ترشیز هستیم. صنعت گردشگری در ترشیز توان عرض اندام را دارد. معرفی جاذبه‏های طبیعی و تاریخی گردشگری این منطقه در حوزه اینترنت به منظور جذب سرمایه‏گذاران و گردشگران مهم است، باید با تمام توان مقوله تبلیغات و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را برای جای جای ترشیز کهن مد نظر باشد.

11- کشاورزی و باغداری و دامداری چهار شهرستان ترشیز نیازمند گذر از نگاه سنتی به فضای صنعتی و مدرنیته است. در چهار دهه گذشته یقیناً اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است. با این هم سلسله تغافل‏های هم بوده است. باید به دنبال افزایش بهره‏وری باشیم. رنج منطقه از خشکسالی و تنش آبی و فرونشست زمین و کیفیت خاک بسیار است و بیان آنات و لحظات و اثرات آن در حوصله این یادداشت نیست. چه بسا برای تامین آب زراعی باید به حفر چاه‏های ژرف بیاندیشیم. یقین منتخب مردم به این ظرائف و دقایق وارد است. مقایسه گذشته و امروز اولنگ‏ها و قنوات و چشمه‏ها و رودخانه‏های فصلی کوهسرخ به تنهای عمق فاجعه را مشخص می‏کند.

در حوزه تامین آب باید به سوی احیای قنوات، تغییر الگوی کشت و مباحثی از این قبیل رفت. فرآوری تولیدات زراعی و باغی و دامی باید جدی گرفته شود و به جای صادرات فله این محصولات توجه خاصی به صنایع تبدیلی و صنعت بسته بندی و حوزه برندیگ و عرضه محصولات منطقه در بازارهای مصرف استان و کشور و حتی خارج از کشور بشود. از همین زاویه باید به نهادهای کشاورزی چه در حوزه نهادهای دولتی یا بخش خصوصی و به ویژه بخش تعاونی باید اعتناء ویژه بشود. بادامستان های دیم کوهسرخ تا انارستان‏ها و تاکستان‏ها و  انجیرستان‏ها و باغات پسته همه نیازمند نگاهی علمی برای ادامه حیات و ارتقای کمی و کیفی هستند.

12- توجه به محیط زیست یک دغدغه همگانی است. یقین منتخب مردم آرزوی یک زندگی سالم برای اهالی خطه ترشیز  دارد. این مهم در توجه به هوای پاک خودش را نشان می‏دهد. شهرها و روستاهای ترشیز باید عاری از آلودگی باشد. این موضوع یک همکاری بین بخشی در سطح ادارات و سازمان‏ها و اصحاب صنعت و نهادهای مختلف را می‏طلبد. باید به کیفیت تاثیر شهرک‏های صنعتی بر محیط زیست توجه بشود. عرصه‏های طبیعی و فون گیاهی و فلور گیاهی ترشیز باید محترم شمرده شود. ذخایر ژنیتکی منطقه میراثی گرانبها برای نسل‏های آتی است. حفظ این میراث یک وظیفه است. توجه به مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع یک وظیفه است. باید دغدغه‏های ادارات حفظ محیط زیست رسیدگی شود.

13-  منتخب مردم ترشیز می‏داند که این منطقه دیار واقفان و نیک‏اندیشان و خیرین است. موقوفات رضوی در  سطح ترشیز و به خصوص منطقه انابد حضوری پر رنگ دارد. ادارات اوقاف و امور خیریه منطقه دارای جایگاه مهمی هستند. توجه به عنصر وقف و توسعه یقیناً مدنظر نیک‏بین خواهد بود. یقین ایشان به تشویق آستانقدس رضوی برای سرمایه‏گذاری در ترشیز خواهد اندیشید، یادمان باشد آستانقدس در این خطه متولی زیارتگاه شهید مدرس و املاک و مستغلات، کارگاه قالی‏بافی تربقان و کشت و صنعت انابد است. این بضاعت نباید مورد تغافل واقع شود. گسترش وقف علمی یک نیاز ضروری برای توجه به دغدغه‏های مراکز آموزش عالی ترشیز است.

14- منتخب مردم به عنوان یک چهره فرهنگی در استان مطرح است. یحتمل در مجلس نیز در یکی از کمیسیون‏های دارای دغدغه در حوزه مسایل فرهنگی عضو شوند. در هر حال رسیدگی به مسایل فرهنگی ترشیز نیازمند هدایت ایشان و استفاده از گستره ارتباطاتشان برای حل دغدغه‏های فرهنگی منطقه است. مسایل فرهنگی نیازمند توجه اختصاصی و گسترده و عمیقی هستند. هر حرکتی برای توسعه و پیشرفت در مناطق شهری و روستایی نیازمند پیوست فرهنگی است. باید به مقوله کتابخانه و فرهنگ کتابخوانی در چهار شهرستان توجه فراوانی بشود. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در همه نقاط ترشیز باید ایجاد شود.

باید اهالی فرهنگ ترشیز تکریم شوند. خطه شهید پرور ترشیز توان قد کشیدن در انواع هنرها از هنرهای تجسمی تا موسیقی و خوشنویسی و نمایش و فیلم را دارد. ریزنگری در حوزه فرهنگ را باید برای رسیدن به کلیتی پویا و بالنده جدی گرفت. از وجود انواع آسیب های اجتماعی نباید غفلت کرد. افزایش طلاق و بحث اعتیاد و مسایل مربوط به بزه های اجتماعی برای همه نگران کننده است.  شناسایی این آسیب‏ها و بزه‏ها و ناهنجاری‏ها با کمک آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی شهرستان گام مهمی برای تبیین چگونگی برخورد با آنهاست. تهیه سند شناسایی آسیب‏های ریز و درشت حوزه مسایل اجتماعی گامی مهم برای مقابله و کاهش آنهاست.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.