نقد مجلس یازدهم با کدام نیت؟

اخبار ترشیز
Typography

 محبوبه وزیری 

یکی از عوامل رشد و توسعه در هر حوزه ای ، نقد و نقد پذیری است. مشروط بر این که نقدها منصفانه صورت گیرد و کسانی که مورد نقد واقع می شوند بدون تعصب نکات مثبت در هر نقد را از جان و دل بپذیرند و آویزه ی گوش خویش قرار دهند و در حد ممکن تلاش کنند سرلوحه اعمال خودشان قرار دهند.

عباس عبدی در مقاله ای با عنوان «یک مقایسه ساده » در روزنامه شرق به مطلب خوبی اشاره کرده بود با این مضمون که «سیاسیون و افراد متعلق به جناح های مختلف و حتی نقد‌کنندگان، معیارهای دو گانه ای در نقد اتخاذ می کنند و به نوعی بازتاب دهنده همان چیزی هستند که با آن مخالفت می کنند.»و این حرف درستی است به خاطر این که در گذر زمان حقانیت کلامش بر کسانی که دستی در حوزه سیاست دارند مسجل می گردد. کافی است فردی عضو یک گروه یا جریان خاص باشد همه آمال و آرزوهایش در همان گروه خلاصه می‌شود، همه نقدها را از گروه دیگر دارد و چشم هایش را بر عیوب گروه خودی می بندد. حال اگر  به دلایلی از گروه اول جدا شود و عضو گروه دوم شود جهت نقدها عوض می شود . این نوع نقد و این نوع تفکر باعث شده که نقد در ایران  خصوصیت و کارآیی خود را از دست بدهد و  بیشتر جهت تسویه حساب های شخصی یا گروهی و جناحی و سیاسی به کار رود.

بدیهی است همه ما از روند درست یا  اشتباه کارها آگاهیم . مثلا می دانیم کدام مسئول درست به وظیفه اش عمل می کند و کدام مسئول سهل انگار و بی تفاوت است. در ادوار مختلف مجلس کدام دوره نمایندگان مجلس آن طور که باید در چارچوب وظایف و اختیارات خود عمل کرده اند و یا چه کسانی گرفتار رانت ها و مسائل اقتصادی و مسائل متنابهی شده اند و از وظایف اصلی خود فاصله گرفته اند . اخلاق حکم می کند که دفاع ما از افراد به هر قیمتی نباشد و نقد به گروه و جناح مقابل نیز فقط برای این که خودمان را موفق جلوه دهیم صورت نگیرد.

مجلس یازدهم 7 خرداد 99 آغاز به کار خواهد کرد و نمایندگان مجلس دوره دهم بهارستان را به نمایندگان جدید خواهند سپرد. اکثریت و اقلیت سیاسی در مجلس دوره یازدهم جابجا شده اند . تفکری که دیروز در اقلیت قرار داشت و قدرت تاثیرگذاری نداشت . از 7 خرداد تاثیرگذار می شود و سکان مدیریت مجلس نیز از همین تغییرات پیروی خواهد کرد .

در این نوشتار قصد بررسی کارنامه مجلس دهم را ندارم . ولی منطق حکم می کند که در  بحث موفقیت و یا عدم موفقیت مجلس یازدهم نباید عجله کرد و پیش داوری  ضرورتی ندارد .منتقدین باید توجه کنند دوباره گرفتار دور باطل نشوند. چه بسا نقد زود هنگام و بی دلیل نه تنها نتیجه نداشته باشد که  فقط به افزایش حاشیه ها و به دور ماندن از هدف اصلی کمک کند . فضاسازی های ذهنی و چیدن سناریوهای مختلف گاهی نشانه دور اندیشی نیست بلکه نشان دهنده تمایلات افرادی است که می خواهند دیگران هم ناموفق باشند تا خودشان با توجه عملکردشان در این میان سرافراز باشند .

این روزها مطالب مختلفی در نقد مجلس یازدهم نوشته می شود. در این مطالب مجلس آتی متهم به شتابزگی ، ذوق زدگی ، عدم تجربه ، عدم درک درست از جایگاه و کارکرد مجلس ، بروز اختلافات درون جریانی ، وعده های عالی و کارنامه های خالی می شود. گفتنی است این مطالب از طرف افرادی منتسب به گروه رقیب عنوان می شود که مجلس دهم بعد از سه سال فعالیت، مورد نقد آنان قرار نمی گرفت و تنها در سال آخر گاهی عملکرد مجلس را نقد کردند. جای بس عجب که این افراد پیشاپیش به دنبال نقد عملکرد مجلس یازدهم هستند و از آن استقبال می کنند . بی شک از همه نقادان دلسوز انتظار می رود آنچه باعث اصلاح امور در آینده خواهد شد را عنوان کنند ولی بر طبل ناامیدی زدن قبل از این که کاری انجام شده باشد اخلاقی و منطقی به نظر نمی رسد .

 

از همه دلسوزان و همه آنان که علاقه مند به سرافرازی میهن اسلامی مان هستند انتظار می رود که با توجه به عملکرد نمایندگان مجلس را مورد نقد قرار دهند. رویه معمول دوره های 100 روزه و شش ماهه بوده ، فرصت هایی که مسئولین وقت انجام کار و بیان عملکرد را داشته باشند. امید این فرصت برای نمایندگان جدید لحاظ شود و امید نمایندگان مجلس یازدهم بتوانند کاری در شان مردم حوزه انتخابیه شان و در مجموع در شان مردم ایران به سرانجام برسانند . مردم ما همچنان امیدوارنه منتظر عملکرد نمایندگان در مجلس یازدهم هستند . نمایندگان باید بدانند سال اول مجلس یازدهم مهم‌ترین سال آن است چون مجلس در این یک سال می‌تواند به مردم این پیام را بدهد که راه تغییر در شرایط کشور اعتماد به این مسیر است یا خیر؟ در غیر این صورت ممکن است این تغییرات در ریاست‌جمهوری سیزدهم امتداد پیدا نکند و کشور به لحاظ اجرایی در همین وضعیت باقی بماند. فرصت یک‌ساله فرصت محدودی است اما در همین مدت کوتاه می‌توان کارهایی کرد که یک مسیر روشن هویدا شود . به هر جهت باید در اتاق فکرهای اداره مجلس در همین یک سال ، ایده‌های دقیقی ساخته و پرداخته شود. حضور نمایندگان  ایده‌دار، شجاع، آزاده و جامع که عدالت، آزادی و پیشرفت در حوزه‌های مختلف مساله‌شان باشد مردم را به آینده امیدوار می‌کند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.