لب تنور و شب سمور و شکست کرونا

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی تقصیر 

برخی را اصرار بر آن است که ایرانی در کار جمعی خوب عمل نکرده و نمی‏کند. به تعبیر اینان ایرانی جماعت نهایت در کار فردی خوش می‏درخشد. مثال‏هایی هم برای این باورشان ارائه می‏کنند، به طور خاص به رشته‏ های ورزشی انفرادی اشاره دارند. به مقایسه ایران با ملل توسعه یافته می‏ پردازند.

از دید اینان هیچ کار جمعی در ایران منتج به نتیجه مطلوب نیست. نظرشان محترم. با این همه در فرهنگی ایرانی مقوله‏ای به نام یاریگری مشهود است. در دو شماره قبل از این منظر سلسله اشاراتی به حال و هوای حرکت‏های مردمی در مبارزه با کرونا شد.

نیروهای جهادی قرارگاه مردمی سلامت در کاشمر و ترشیز توانستند جلوه نابی از این یاریگری در ابعاد مختلف کمک به جامعه کرونازده به منصه ظهور بگذارند. به ظرائف و دقایق این مهم در شماره قبل اشاراتی شد. البته برخی تماس گرفتند و گفتند چرا از ما یادی نکردی و چرا از فلانی بیشتر یاد کردی!؟ و یا چرا بهمان کار را گذرا اشاره نمودی و بهمان موضوع را خیلی پرداختی. صمیمانه از کاستی‏ها و نقصان‏های موجود در نوشته‏های قبلی عذر می‏خواهم. باور داشتم و دارم که افراد بی‏مدعا کارشان برای خداست.

امثال حقیر توان تقدیر و تشکر از خدمات آنان را ندارد. باور دارم برخی آبرویشان را با خدا معامله کرده‏اند و اصرار دارند در گمنامی محض غوطه‏ور باشند. در این چند ده روز اخیر برخی از مجموعه‏های فعال در کمک به نیازمندان بر حفظ آبروی افراد تاکید فراوان داشتند. افرادی امین، لیستی از نیازمندان را تهیه می‏کردند، و در نهایت احترام بدون جلب نظر دیگران و حتی همسایگان، تحویل فرد موردنظر می‏شد. این قبیل کارها عموماً با خرد جمعی انجام می‏شد و می‏شو و یقیناً خواهد شد.

سبقت در گمنامی

در بحث گمنامی باید به قرارگاه مردمی سلامت هم اشاره کرد. قرارگاهی که قرار است به طور دایمی با عنوان قرارگاه جهادی در خطه ترشیز فعالیت کند. توفیق رفیق افتاد و در یک نشست این قرارگاه حاضر شدم. قریب پنجاه نفر دور هم جمع بودند، بی‏ادعا و بی‏اشاره به منصب و جایگاه. آماری که می‏دادند عجیب بود. نوع فعالیت‏ها به تمام معنا جهادی بود. قرار شد هر فرد حسب مسئولیتش گزارشی ارائه کند. جالب اینجا بود هر فرد در بیان خدماتی که انجام شده بود مدام به حرکت تیمی و همکاری جمعی و نام اعضای تیمش اشاره می‏کرد.

بنده خدا نامی از خود نمی‏برد و این برایم بسیار آشنا بود. زمان وقوع انقلاب اینچنین روحیه‏ای را در میان انقلابیون دیده بودم. شبیه آن را در دوران دفاع مقدس دیده بودم. در پشت جبهه هم این روحیه در زمان جمع‏آوری کمک برای رزمندگان مشهود بود. اولی از کمک هشت میلیارد ریالی مردم طی دو ماهه اخیر برای تامین انواع کمک‏ها برای بحث ضدعفونی و مبارزه با کرونا و تهیه ماسک و اقلام بهداشتی و حتی بسته‏های غذایی خبر داد. دیگری از نحوه توزیع این موارد در میان مردم  نیازمندان خبر داد.

سومی به همت بانوان در تهیه ماسک در مهدیه و چند جایی دیگر اشارت کرد. یکی گفت که تعهد کرده بودیم چهل هزار ماسک تولید کنیم. تا این لحظه 37 هزار ماسک تولید کردیم. چه بسا این حرکت مردمی تاثیر موثری در عدم احتکار ماسک در منطقه داشته باشد. یکی دیگر از میزان تهیه مواد ضدعفونی کننده گفت. دیگری به همت نیروهای جهادی در مه‏پاشی و ضدعفونی کردن معابر پرداخت. گفت که افراد بسیاری خودجوش در نقاط مختلف شهرستان مشغول فعالیت بودند که بعد از شنیدن اخبار فعالیت قرارگاه به جمع آنها پیوستند.

بنده خدایی از همت تکایا و هیئت‏های مذهبی در همراهی در بحث مبارزه با کرونا گفت. گفت که تا قبل از کرونا عدد اقشار آسیب‏پذیر شهرستان مشخص بوده ولی اکنون چه بخواهیم چه نخواهیم تعداد نیازمندان بیشتر شده است. بسیاری از مشاغل تعطیل بوده و صاحبان آن نیازمند کمک بودند. تکایا و هیئت‏ها هزینه‏های مختلف ایام موالید و مراسم مختلف را به امر کمک به اقشار مختلف اختصاص دادند. موقوفه نوریان که ویژه بزرگداشت جشن نیمه‏شعبان است، بسته‏های پذیرایی خود را در اختیار مهدیه قرار داد تا در سطح شهر توزیع شود.

مهدیه نیز در کنار این موقوفه اقدام به جمع‏اوری کمک‏های مردمی کرد تا بتواند 28 هزار بسته را در روز نیمه شعبان با کمک نیروهای جهادی در سطح شهر توزیع کند. بانی‏های خیر در تکیه علی اصغری، ابوالفضلی و حسینی و سایر جاها هم همتی عالی از خود در همین راستا نشان دادند. بسیاری از تهیه کنندگان اقلام و کالاها در شهرستان دارای ارتباط تنگانگی با این قرارگاه هستند و منصفانه اجناس مورد نیاز را تهیه می‏کنند. بازاریان کاشمر در این حوزه خوش درخشیدند.

مجموعه صنوف کاشمر به فراخور توان و قدرتشان این قرارگاه را یاری کردند. همه فرامایشات مقام معظم رهبری را در بحث کمک به مردم و رزمایش مومنانه و مواسات می‏دانید. بد نیست بدانید قرارگاه مردمی سلامت در کاشمر دوازده روز قبل از ارشادات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی شکل گرفته است. به تعبیر منتخب مردم کاشمر در مجلس یازدهم، این مهم بیانگر روح ولایی و بصیرت مردم این خطه است. نیک‏بین بر همین اساس خواهان اهتمام بیش از پیش جهادگران کاشمر و ترشیز در خدمت به مردم شد و از آن به باقیات الصالحات تعبیر کرد.

نیروهای جهادی در کنار تمام فعالیت‏های بهداشتی و توزیع اقلام و تهیه مواد ضدعفونی و ماسک و دستکش، توجه خاصی به مسایل فرهنگی دارند. از جمله این موارد می‏توان به حضور گروه‏های سرود در نقاط مختلف با رعایت پروتکل‏های بهداشتی اشاره کرد. توزیع اقلام فرهنگی هم مورد توجه اعضای این قرارگاه است. حتی شنیده می‏شود نانوایی دانشگاه آزاد اسلامی قرار است در اختیار اینان باشد تا نان به اندازه کافی تهیه و در بین جامعه هدف توزیع گردد.

کار فعالان این قرارگاه نوعی سبقت در گمنامی است. اینان هیچ مقام مافوقی ندارند. باور دارند که افراد حاضر و خادم در این مجموعه به دور از مسایل و حب و بغض‏های سیاسی، فعالیت می‏کنند. کار در این مجموعه برای تبلیغات نیست. قرار نیست کسی به شهرت برسد. تلاش برای این است که مردم در آسایش و آرامش باشند. جمعی از اینان با عنوان من و 213 نفر خودشان را سربازان امام زمان(عج) می‏دانند. به نیت سلامتی آن منجی فعالیت می‏کنند.

دیدن دانشجوی ترم ده رشته پزشکی در کنار یک طلبه حسی ناب است. دیدن بانوان غیرتمندی که بچه در بغل به امر تولید ماسک مشغول هستند امری ستودنی است. دیدن یک بازاری که کنار یک چهره دانشگاهی در حال بسته‏بندی مواد غذایی برای توزیع است، در خور تحسین است. در این جمع همه بی هر ادعا و داعیه‏ای گردهم جمع شده‏اند تا ثابت کنند من نیستند و ما هستند. امید این قرارگاه در سپهر توسعه و پیشرفت کاشمر و ترشیز مثمر ثمر باشد و آثاری ماندگار از خود به یادگار بگذارد.

پرداخت دیون اقشار نیازمند

دوستی تعریف می‏کرد که جمعی از جوانان مبالغی را تهیه کردند و در نقاط حاشیه شهر و بعض روستاها اقدام به پرداخت دیون اقشار نیازمند به مغازه‏های مختلف کرده‏اند. برابر گفته اینان، برخی در این دوره قرنطینه و رکود در بسیاری از مشاغل، اقدام به تهیه کالاها و اقلام موردنیازشان به صورت نسیه می‏کنند. حال عده‏ای خیراندیش اقدام به پرداخت بدهی این افراد می‏کنند. به طور خاص تاکید دارند که در این بحث حرمت افراد حفظ شود. اخذ اجازه از ایشان برای ثبت همین چند کلمه بسیار سخت بود.

بندگان خوب خدا این کار را نوعی ریا می‏دانستند. به ایشان تاکید شد که بایسته است کارشان ترویج شود. حتی در موردی شنیدم که در این اوضاع خانواده‏ای درگیر تهیه جهیزیه برای فرزندشان بودند در حالی که توان مالی  نداشتند. عزیزانی بی‏اطلاع این خانواده تامین اعتباری کردند و فروشنده‏ای را راضی به تهیه کالاها به صورت قسطی کردند. لبخند موجود بر لبان مادر و پدر این خانواده برای این عزیزان بسیار خوشایند بود. کار در گمنامی لذتی است که نصیب هر کس نمی‏شود.

در موردی شنیدم که برخی از نیک‏اندیشان در هنگام خرید مبلغی بیشتر به فروشنده موردنظرشان پرداخت می‏کنند تا وی با پشتوانه آن مبلغ، به مستحق و نیازمندی محترم به طور نامحسوس کمک کند. این مهم در حال حاضر در بحث تهیه نان بیشتر از سایر مشاغل مطرح است. نگارنده شاهد این مهم در قصابی، سوپرمارکت، عطاری بوده است. این قبیل کمک کردن هم ستودنی است. جالب‏تر آن جاست که شنیدم در موارد اقساط بعض افراد آبرومند ناچار نه نادار، توسط دوستان پرداخت شده است. این جلوه‏ها باعث مباهات است.

دیدار با بیماران کرونایی

لابد شنیده‏اید که برخی از برقراری ارتباط با بیمار کرونایی که حالش خوب شده، حذر می‏کنند. برخی باورشان این است که نباید سمت یک خانواده دارای بیماری کرونایی رفت. حتی نباید با خانواده‏ای که عزیزشان به علت این بیماری فوت کرده، نزدیک شد. یکی از روحانیون عضو قرارگاه مردمی سلامت با همکارانش دیدار با این قبیل خانواده‏ها را وظیفه خود می‏دانند و مدام در حال سرکشی و ملاقات آنان هستند. کدام یک از ما به این جنبه انسانی بحث کرونا توجه داشته‏ایم؟

اینان با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‏های مشخص شده، به دیدار این خانواده‏ها می‏روند، پای درددل آنان می‏نشیند و در حد توان پیگیر دغدغه‏های آنان هستند. در بحث تغسیل و تدفین بیماران کرونایی که فوت کردن هم فعالیت درخور توجهی داشتند. بحث انجام آیین‏های سوگ برابر مسایل شرعی برای هر متوفی یک دغدغه برای بسیاری از خانواده‏های عزادار بود که به لطف این عزیزان برطرف شد. ظرافت کار اینان بسیار زیاد است. دقت نظرشان درخور تحسین است.

تامین دارو و تجهیزات پزشکی

مدت‏هاست که مجموعه‏ای خیریه دغدغه تامین دارو و برخی تجهیزات را برای بیماران اقشار مختلف دارد. البته یقیناً نهادهای در شهرستان دغدغه مسایل خیریه در حوزه سلامت را دارند. ولی اینان به‏طور ویژه حواسشان به خانواده‏های است که به هر دلیل به مجموعه‏های خیریه حسب باورهایشان و توجه به مقوله آبروداری، مراجعه نمی‏کنند. اینان به طرق مختلف این افراد را شناسایی می‏کنند و با لطایف‏الحیل کمک خود را به آنان می‏رسانند. از همین منظر با داروخانه‏ها هماهنگ هستند.

برخی از پزشکان و کادر درمانی و آزمایشگاه‏ها و مراکز مختلف درمانی با آنان در ارتباط هستند تا موارد خاص را پوشش بدهند. لابد دیده‏اید برخی از خانواده‏ها در منازلشان از عزیز بیمارشان مراقبت می‏کنند. اینان برابر نیاز بیمارشان اقدام به تهیه برخی اقلام نظیر ویلچر، واکر و تخت و مواردی از این قبیل می‏کنند. این اقلام بعد از بهبودی و احیاناً فوت آن بیمار بلااستفاده در انبار خانه رها می‏شود. این مجموعه برخی از این موارد را جمع‏آوری و در اختیار نیازمندان قرار می‏دهد.

برخی از خیرین هم اقلامی را برای این مهم به این مجموعه اهدا کرده‏اند. این مجموعه در این ایام کرونازدگی، نهایت دقت کرده تا بیش از گذشته در بحث رسیدگی به نیازمندان بیمار و نیازمند اقلام مختلف با مدد خیرین و کادر درمانی نیک‏اندیش، کمک کند. تاکید می‏شود که این کمک در نهایت احترام و بی‏سروصداست. در این مجموعه کسی در صدد تهیه عکس و رپرتاژ و کار تبلیغاتی و کسب شهرت نیست. عده‏ای دغدغه‏مند برای رضای خدا گرد هم جمع شده‏اند و به دور از هر هیاهو به انجام حرکتی جهادی مشغول هستند.

موخره

مردم دوست دارند مسئولان را کنار خودشان ببینند. مسئولی که کنار مردم باشد راحت‏تر می‏تواند منشاء اثر باشد و خدمتی ماندگار از خود به یادگار بگذارد. این روزها همه با هم هستند. هدف مشخص است، باید از دوران کرونا عبور کرد. باید کرونا را شکست داد. مردم به یاد دارند کدام مسئول و به چه میزان در کنار آنها بود. مردم فرق شعار و شعور را می‏دانند. می‏دانند کی قشنگ حرف می‏زند و کی حرف قشنگ می‏زند. یادمان نرود مردم ولی‏نعمت هستند. مسئولان به جای نشستن در برج عاج باید با مردم در ارتباط باشند.

امروز مردم مسئولی را مردمی می‏دانند که از جنس آنها باشد. اهل پُز و کلاس‏های روشنفکری نباشد. مسئولی مسئول است که مردم را محرم بداند. این روزهای سخت هم خواهد گذشت، به قول پیران کاشمر؛ لب تنور و شب سمور خواهد گذشت. مرد نکونام نمیرد هرگز. امید از تک تک مسئولان دیارمان به نکونامی یاد شود. البته واضح و مبرهن است که تمام مسئولان دیارمان پای در رکاب خدمت داشتند و بی هر منیتی، کنار مردم بودند و کارها کردند کارستان. به همه این عزیزان خسته نباشید عرض می‏شود. بقای بقایتان.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.