خبرنگار باید دغدغه ها ی مردم را بشناسد

اخبار ترشیز
Typography

یکی از حرفه هایی که در زمره مشاغل سخت تعریف شده است ، شغل خبرنگاری است . بیان حقیقت در هر شرایطی دشوار است و این وظیفه ای سنگین است که بر دوش خبرنگاران نهاده شده است . یکی از افرادی که شاهد فعالیت تاثیرگزار وی در این عرصه بوده ایم سعید دیده بان است .

سعید دیده بان بیشترین فعالیتش را در پایگاه خبری دیدبان ترشیز تاکنون داشته است و در این مسیر با  فراز و فرودهای متفاوتی مواجه شده است . دیده بان با سخت کوشی و پشتکار توانسته با تحقیق و تحلیل وحساسیت نسبت به مسایل سهم به سزایی در حوزه ی اطلاع رسانی تاکنون داشته باشد . با وی به صحبت نشستیم و نظراتش را در این حوزه جویا شدیم :

آقای دیده بان لطفا بفرمایید یک خبرنگار موفق چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

یک خبرنگار خوب از نظر بنده کسی است که نسبت به وضعیت جامعه و مسائلی که در جامعه بروز می کند حساس باشد . دغدغه های مردم را بشناسد ، بتواند با مردم در ارتباط مستمر باشد، مطالبات عمومی مردم را به خوبی منعکس کند وکارش فقط بازخورد و توزیع اطلاعات نباشد ، توانایی تجزیه و تحلیل مسائل را داشته باشد . خبرنگار موفق دغدغه های مردم را به صورت یک مسئله کشف می کند و نسبت به خلاءهای قانونی آن اقدام و پیگیری می کند . یعنی اگر یک خبرنگار بتواند دغدغه ای را پیدا کرده و پیگیری های او باعث اصلاح ساختار یا رفع و بر طرف شدن مشکل گردد خبرنگار موفقی است .

برای پیدا کردن مسائل و حل مسئله  چه اقداماتی باید اندیشیده شود؟

وقتی مسئله  یا دغدغه ای در جامعه وجود دارد حتما مصادیقی هم برای وجود آن دغدغه وجود دارد . اولین کاری که باید یک خبرنگار موفق انجام دهد این است که مصادیق آن را در جامعه پیدا کند . اطلاعات و منابع مورد نظر را بیابد و با تسلط و داشتن اطلاعات در مورد آن مسئله عمل کند . اشراف داشتن یک خبرنگار به موضوع به او کمک می کند که در طرح مسئله و پیگیری و حل مسئله موفق باشد.

می توانید در این مورد یک مثال بزنید؟

در مسئله زندگی 100 نفر کارتن خواب  زیر پل اولین حساسیت در من وقتی به وجود آمد که بحث زباله گردها در کشور مطرح شد . من هم بحث زباله گردها را پیگیری می کردم و دنبال آنها راه افتادم تا مکانی که برای استراحت به انجا می روند را پیدا کردم. در همان موقع در فضای مجازی بحث ایجاد گرمخانه ها برای این افراد در کلان شهرها هم مطرح شد .در بررسی ها متوجه شدم کاشمر هم دارای شرایطی برای ایجاد گرم خانه هست . اولین کارم اعتماد سازی و ایجاد ارتباط گفتاری با این افراد بود . خیرین هم کمک کردند و غذا و خورد و خوراک برایشان تهیه کردیم . و ضمنا پیگیر ایجاد گرمخانه هم بودیم . این نبود که بگوییم 100 نفر کارتن خواب داریم و تمام . خبر را رها نکردیم . وقتی خبر تبدیل به مسئله شد به دنبال حل مسئله رفتیم . توانستیم از شورای شهر مصوبه بگیریم و شهرداری نیز به سمت پیگیری مسئله رفت و در بحث کرونا این گروه ساماندهی شدند.

چه عواملی به جز حساسیت خبرنگار در حل مسائل اجتماعی موثر است؟

واکنش گروه های اجتماعی و بی تفاوت نبودن در قبال یک مسئله اجتماعی در رسیدن سریع تر به هدف بسیار موثر است . به عنوان مثال در همین مسئله کارتن خواب ها که ذکر کردم حس انسان دوستی و عواطف انسانی در گروه های اجتماعی در حل مسئله بسیار تاثیر داشت .  خیرین برای تهیه غذا و پوشاک این افراد به کمک آمدند . در کمپین های ایجاد شده پول برای این افراد جمع آوری شد شد. حتی گروه های فرهنگی و اجتماعی و هنری نیز در کمک به این افراد ورود پیدا کردند و این افراد ساماندهی شدند. .

مسائل را چگونه پیدا می کنید؟

خبرنگاری که از مردم است و با مردم زندگی می کند مسائلی که در کف جامعه اتفاق می افتد  را می بیند پس یکی از ابزارهای مهم برای خبرنگار مشاهده است . اما مردم هم با من در تماس هستند و روزانه شاید صد پیام از مشکلات مردمی به دستم می رسد این مسائل را بر اساس تکرار مسئله و  یا اهمیت موضوع اولویت گذاری می کنم و تلاش می کنم روی آن کار کنم و بعد آن را مطرح کنم . یکی از کارهایی که من انجام می دهم مرحله ای کردن ارائه اطلاعات به مردم است . اول مسئله را مطرح می کنم تا مردم نسبت به آن حساس شوند و در مراحل بعد اطلاعات مربوط به مسئله یا پیگیری های موردی را اطلاع رسانی می کنم که فکر می کنم تا حالا نتیجه خوبی داشته است.

شما در مورد مسائل مختلف تاکنون نقد داشته اید . چه باید کرد که برداشت یک جانبه کاری ، پنهان کاری یا غرض ورزی در نقدها به وجود نیاید؟

 

بحث حساسی است . خبرنگار اگر خواسته باشد بر اساس رسالتش یعنی بی طرفی  گام بردارد کار مشکلی انجام می دهد . چون شهر ما شهر کوچکی است و همه با هم در ارتباط هستند کار نقد بسیار دشوار است . من تلاش کرده ام هر جا مشکلی هست و نقد باید شود . با بی طرفی نقدم را بیان کنم . فکر می کنم خبرنگار نباید خنثی باشد. اگر خبرها خنثی باشد و فقط بازخورد حوادث جامعه مردم از تعدد زیاد خبرها در فضای مجازی خسته می شوند و رسانه مجازی مخاطب خود را از دست می دهد . اتفاقی که الان برای رسانه های مکتوب افتاده است همین است. متاسفانه رسانه های مکتوب به دلیل این که کمتر تحلیل و تحقیق دارند و در زمینه مخاطب شناسی و دغدغه های مردم کمتر ورود داشته اند مخاطب خود را از دست داده اند و می توان گفت رسانه های مکتوب این روزها از رسانه های آنلاین عقب افتاده اند .

این راه چقدربرای خبرنگار آسیب زاست؟

یک خبرنگار باید به مسائل حقوقی نیز اشراف داشته باشد تا دچار آسیب های احتمالی نشود.  برخی فکر می کنند برای آسیب ندیدن نباید هیچ حرفی بزنند تا دچار آسیب نشوند در صورتی که خیلی از مسائل جامعه قابل حل شدن است و می توان با مطرح کردن آنها باری از دوش جامعه ای که در آن زندگی می کنیم برداشت.

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.