هنر مجلس یازدهم می تواند تبدیل تهدیدها به فرصت باشد

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 


راه را پا، دل را عشق، حرکت را ایمان و بیراهه را چراغ باید و پا
ناصر هاشم زاده

چهارشنبه هفتم خرداد 1399 قرار است مراسم افتتاحیه ی مجلس یازدهم با رعایت دستورالعمل هابی بهداشتی برگزار شود. آن طور که از قرائن برمی آید مجلس یازدهم نمایندگانش به مراتب از نمایندگان مجلس دهم روحیه ای انقلابی تر دارند

و اگر چه سلایق مختلفی دارند اما اکثریت به اتفاق آن ها از جناح اصولگرایان هستند.
چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است یکی از مهمترین تهدیدها و آفت هایی که تاکنون اجازه نداده است جامعه اسلامی آن طور که باید برابر قانون اساسی در مسیر درست خود حرکت کند علاوه بر دخالت قدرت های خارجی در امور داخلی کشور، رخنه افراد فرصت طلب در ارکان نظام جمهوری اسلامی است که جزء نقاط ضعف سیاسی درون نظام محسوب می شود. فرصت طلبانی که چون اعتقادی به آرمان های انقلاب ندارند به راحتی زمینه را برای انحراف و دگرگونی ماهیت انقلاب فراهم می کنند.
شناسایی نقاط قوت و ضعف و تشخیص فرصت ها و درک تهدیدات ، از مهم ترین مؤلفه هایی است که مجلس یازدهم باید در زمینه و عرصه های فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و دفاعی -امنیتی نظام توجه ویژه ای بنماید. کنترل و نظارت همگانی شهروندان بر یکدیگر و دولتمردان و دستگاه های دولتی و نظارت دولت بر مردم یکی از شاخصه های مثبت در فرهنگ سیاسی جمهوری اسلامی ایران است ، بر اساس اصل 90 قانون اساسی « هر کس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه ی مجریه یا قوه ی قضاییه داشته باشد ، می تواند شکایت خود را کتبا به مجلس شورای اسلامی عرضه کند.» این اصل مهم در حالی که حق شکایت از دستگاه ها و پاسخگویی به مردم را ضروری می داند تاکید دارد که :«مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه ی مجریه و یا به قوه ی قضاییه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آن ها بخواهد و در مدت مناسب نتیجه را اعلام کند و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.»
اگر مجلس انقلابی یازدهم با اتفاق نظر ، به دنبال اجرای همین اصل 90 در قانون اساسی باشد مطمئن باشید آن گاه هیچ مسئولی در هیچ قوه ای خود را در امر پاسخگویی و نقد منصفانه و اصلاح امور استثنا نخواهد کرد و هیچ شهروند و خبرنگار و روزنامه نگاری به خاطر انتقاد از مسئولان به دادگاه معرفی نخواهد شد.
مجلس یازدهم می تواند با استفاده از امکانات لازم در سطح کشور به دنبال جناح سازی معقولی باشد که سردمداران آن جناح در هر منطقه دلسوزانه از آرمان های انقلاب دفاع کرده و منافع مردم را بر منافع شخصی خویش ترجیح دهند ، نه به اسم یک جناح و گروه ودسته چه اصلاح طلب و چه اصولگرا دنبال گرفتن امتیازات خاص به نفع فرزندان خویش باشند و پس از گرفتن برخی موافقت های اصولی به نفع فرزندانشان نان بقیه را آجر کنند.
مجلس یازدهم می تواند جلوی ناکارآمدی نظام اداری را با توجه به اصل شایسته سالاری در عزل و نصب مدیران بگیرد ، بسیاری از قوانین به روز نیستند و بسیاری از دستورالعمل ها بر اساس این قوانین، مزاحم رتق و فتق امور و حل مشکلات مردم هستند . وجود بسیاری از تبعیض ها ماحصل فقدان سیستم نظارتی کارآمد و لازم الاجرا نبودن بازرسی های نظارتی است.
اجازه می خواهم به برخی آرمان های انقلاب اسلامی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی اشاره ای داشته باشم. نفی ستمگری ، سلطه کشی، سلطه گری و سلطه پذیری در عرصه سیاست داخلی و خارجی ، از میان برداشتن فرهنگ سیاسی تحکم آمیز آمرانه در عرصه سیاست داخلی ، از میان برداشتن امتیازات سیاسی و مسئول ساختن همه شهروندان در برابر قانون ، آزادی بیان و قلم در چارچوب شرع مقدس اسلام، شکل گیری نظام اداری کارآمد و پاسخگو از حداقل خواسته های مردم در حوزه ی آرمان های سیاسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
ایجاد محیطی سالم و مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا، زدودن مظاهر فساد و تباهی ، از میان برداتشن شکاف طبقاتی و نفی تبعیضات اجتماعی و ایجاد امکانات و فرصت های مساوی برای شهروندان تامین حقوق همه جانبه ی شهروندان و ایجاد امنیت قضایی عادلانه همگانی کمترین خواسته های مردم در حوزه ی آرمان های فرهنگی است.
جلوگیری از غارت و حیف و میل بیت المال ، کوتاه کردن دست قدرت های بزرگ از غارت منابع و ذخایر زیرزمینی ، محرومیت زدایی از جامعه ومبارزه با فقر، تامین نیازهای اساسی مردم شامل مسکن، خوراک ، پوشاک ، بهداشت ، درمان و آموزش ، ایجاد اشتغال پایدار برای سطوح مختلف ، ایجاد عدالت اقتصای و کم کردن فاصله طبقاتی ، رسیدگی به روستاهای کشور و محرومیت زدایی از آن ها کمترین انتظارمردم در حوزه ی اقتصادی می باشد.


مجلس یازدهم باید بهوش باشد برخی از این آرمان ها محقق شده و به صورت دست آوردهای انقلاب محسوب می شود. برخی از آنها به واسطه مشکلات، نارسایی ها ، ناهنجاری ها و بحران هایی که بر انقلاب تحمیل شده است محقق نگردیده اند، اما در هر حال با وجود مشکلات و موانع جدی ، تلاش در جهت تحقق آن ها وظیفه ی مجلس یازدهم و آحاد ملت و مسئولان دلسوز نظام اسلامی است. مجلس یازدهم قادر است این تهدیدات را تبدیل به فرصت کند .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.