نیک ‏بین منادی وحدت برای پیشرفت ترشیز بزرگ

اخبار ترشیز
Typography

مصاحبه: رضا فدافن 

تازه در نشریه مستقر شده بودیم که وارد شد. سر وقت. بی‏تعارف همه متعجب شدیم. تنها بود.البته کمی بعد یکی از مشاورانش نیز به جمع ما پیوست. منتخب مردم در مجلس یازدهم، خوش ‏مشرب است. این روزها برنامه‏ های او بسیار فشرده است. به قول خودش سخت مشغول شناسایی ظرفیت‏های پیشرفت منطقه ترشیز و چهار شهرستان آن است. دغدغه آسیب‏ شناسی در حوزه های مختلف مرتبط با پیشرفت منطقه را دارد. دغدغه‏ های استانی و ملی هم دارد. پر شور است و از درددل‏ های مردم می‏گوید. به نحو جالبی بین دو مفهوم توسعه و پیشرفت حواسش معطوف به عنصر پیشرفت است، در این باب اصرار بر تبیین نگاه مقام معظم رهبری در بحث پیشرفت دارد.

حجت‏ الاسلام جواد نیک‏بین در ابتدای سخنانش به جایگاه رسانه در نظام پیشرفت جامعه اشاره دارد و متذکر می‏شود؛ « به‏ سهم خود از دو هفته‏ نامه سرو کاشمر بابت اهتمامش به آگاهی‏ بخشی و اطلاع‏ رسانی تشکر می‏کنم. از همه فعالان حوزه رسانه در کاشمر و ترشیز بابت تلاششان در حوزه خبررسانی و تنویر افکار عمومی متشکرم. عرض سلام به محضر خوانندگان محترم این نشریه دارم. به فعالان حوزه مطبوعات، صدا و سیما، پایگاه‏های خبری و خبرگزاری‏ها خسته نباشید، عرض می‏کنم. رسانه ‏ها یار و یاور انقلاب اسلامی و نظام بوده و هستند. در کاشمر و ترشیز نیز اینان در همین راستا گام بر می‏دارند.»  نیک‏بین به خوبی با قدرت رسانه و جایگاه آن آشناست. این را می‏توان از اهتمام وی به مسایل مربوط به حوزه اطلاع‏رسانی درک کرد.

برای وی در این راه آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم در پس چهار سال شاهد تداوم این همت در امر اطلاع‏رسانی شفاف باشیم. صحبت به روزهای قبل و بعد انتخابات می‏کشد. همه متفق‏القولیم که او از جمله کاندیداهایی بود که خوب تبلیغ کرد. به قول خودش؛ «به فعالان ستاد تاکید شده بود که برابر قوانین به امر تبلیغات بپردازند. سعی کردیم تبلیغات سالمی داشته باشیم. اصرار بر اجرای قوانین تبلیغاتی داشتیم. تا آنجا که بنده اطلاع دارم، هیچ تذکری از مراجع ذیصلاح دریافت نکردیم. تعامل خوبی با کاندیداهای دیگر . قبل از آن که ستادی داشته باشم، به تک‏تک ستادهای موجود سر زدم و خسته نباشید گفتم. به بعضی تلفنی تماس گرفتم. باور داشتم و دارم که رقابت‏ها باید تبدیل به رفاقت‏ها شود. الان هم با اکثریت کاندیداهای اصلی در ارتباطم.»

نکته جالب در این مقطع از صحبت تاکید منتخب مردم در مجلس یازدهم به لزوم وحدت در ایام بعد از انتخابات است؛ « انتخاباتی برگزار شد. برابر قانون فردی رای آورده است. آن فرد خود را نماینده همه اقشار ترشیز عزیز می‏داند. یقین برخی این موضوع را باور دارند و بعضی به حسب باورهایشان اشاراتی دارند. بنده خود را نماینده همه این عزیزان می‏دانم. برای آینده منطقه معتقد به سونامی جابجایی‏ها نیستم. مادامی که فردی مدیر یا مسئول به مردم خدمت بکند، برایمان محترم و عزیز است و از وی حمایت می‏کنم. ولی اگر فردی برابر اسناد و مدارک باعث نارضایتی مردم شود، یقین در راستای منافع منطقه اقداماتی خواهیم کرد. شایسته‏سالاری باید مورد توجه همه ما ورای رقابت‏های ناشی از سیاست‏زدگی باشد.»

نیک‏بین از تلاشش برای تشکیل مجموعه‏ای متشکل از نمایندگان ادوار خطه ترشیز و بعض کاندیداهای شاخص دوره‏های مختلف به منظور اخذ مشاوره خبر داد. «هم اینک با کاندیداهای شاخص این دوره در ارتباطم. به منزل برخی از آنها رفتم. با چند نفری تفلنی صحبت کردم. سعی می‏کنم شنونده آراء و نظرات این عزیزان باشم. باور دارم افرادی چون حاج آقای بلوکیان و حاج آقای خباز برابر مدتی که در مجلس و مصادر امور مختلف بودند، دارای تجربیات ارزنده و ارتباطات موثر برای کمک به امر پیشرفت ترشیز عزیز هستند. همین باور را در مورد دکتر اسماعیل‏نیا و دکتر بنیادی دارم. باید از تجربیات اولین نماینده منطقه تا نماینده قبلی بهره برد. به دنبال اخذ تجربیات و مشورت به سراغ ترشیزی‏های متنفذ مشهد و تهران و هر جای دیگر خواهم رفت.»

در خلال بحث مشورت، صحبت به شایسته‏سالاری و بهره‏مندی از روحیه جهادی جوانان و تجربیات بازنشستگان کشیده شد. ایشان از تشکیل ساختاری مشورتی با عنوان شورای نخبگان بومی جهت ارائه مشورت و انتقال ایده و نظر کارشناسی به نماینده خبر داد؛ «در مجلس شاهد فعالیت مرکز پژوهش‏ها هستیم. نهادهای مختلفی به هر نماینده ارائه خدمات می‏کنند و طرف مشورت هستند. با این همه در صدد شناخت ظرفیت‏های پیشرفت چهار شهرستان ترشیز با نگاهی بومی هستیم. به دنبال آسیب‏شناسی عدم پیشرفت ترشیز در این چند دهه هستیم. برای پیشرفت اصولی منطقه نیازمند نگاهی بومی مبتنی بر اسنادفرادستی هستیم. اسناد توسعه شهرستان های منطقه را مطالعه کرده ام. در صدد بررسی دقیق و کارشناسی اسناد توسعه سه شهرستان و تهیه سند توسعه شهرستان کوهسرخ هستیم.

نیک‏بین در ادامه سخنانش به تشکیل قرارگاه مردمی بهداشت جهت مبارزه با کرونا اشاره کرد؛ « این حرکت جهادی در سطح منطقه و استان و حتی کشور خوش درخشیده است. به همه ثابت شد که نیروهای ارزشی با روحیه جهادی در جای جای خطه ترشیز حضور دارند و آماده هستند پای کار باشند و برای خدمت به مردم پا در رکاب شوند. اینان منتظر دستور از نهاد یا سازمانی نبودند. این نیروهای انقلابی برابر آموخته‏هایشان احساس تکلیف کردند که از سر بصیرت وارد عرصه عمل بشوند. کارهای مهمی به همت این عزیزان انجام شده که یقینا مردم آگاه و هوشیار چهار شهرستان ترشیز در جریان اکثر آنها هستند. تولید حدود 75 هزار ماسک به عنوان فقط یکی از فعالیت های این قرارگاه مردمی، کمک خوبی به  نهادها و اقشار مردم در بحث مبارزه با کرونا بود.

شاید خوانندگان نشریات باورشان نشود که جمعی از جهادگران در قریب هشتاد و چند روز گذشته پای ثابت قرارگاه جهادی بودند و حتی **به منازلشان نرفتند و این همه بی هر چشمداشتی بود. جالب است بدانید که قبل از رهنمودهای گهربار رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر رزمایش مومنانه و بحث مواسات، وارد این عرصه شدیم. بزرگانی نظیر آیت‏الله رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه به واسطه مسئول محترم دفترشان از این حرکت بزرگ و قابل توجه تقدیر فرمودند. نماینده مقام معظم رهبری در استان نیز این حرکت را تحسین کردند. گزارشی از اقدامات این قرارگاه به مراکز مختلف ارسال شده است. این همه ثابت کرد که در منطقه می‏توان به طور جهادی به رتق و فتق امور پرداخت. این قرارگاه زین‏پس به عنوان یک قرارگاه جهادی در خدمت پیشرفت ترشیز خواهد بود.»

از نیک‏بین در باره وضعیت سیاسی منطقه ترشیز می‏پرسم؛« سیاست در منطقه ما با همه جا متفاوت است. این نکته در استان و کشور هم مشهور است. به صورت ریشه‏ای این موضوع قابل بررسی است. یک جور تاریخ شفاهی برای این مسئله می‏شود نوشت. برای بنده اصلاح‏طلب و اصولگرا محترم است. با استناد به اموزه‏های دینی و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، اصولگرای خواهان اصلاح و اصلاح‏طلب معتقد به اصول باید داشته باشیم. اصلاح باید بر مبنای اصول و صیانت از آنها صورت بگیرد و پیگیری اصول نیز باید متوجه این باشد که اصلاح گری خودش یکی از اصول ریشه ای این مکتب است. همه این موارد هم در راستای حفظ نظام و انقلاب و خدمت به مردم معنا دارد. به تعبیر حضرت آقا باید انقلابی بود. یک انقلابی با روحیه جهادی، وفادار به خون شهدا، در این میان همه محترم هستند. در این دوره از انتخابات هم دیدیم که دو طیف سیاسی با بضاعتی که داشتند در صحنه رقابت حاضر شدند.

اصولگرایان سازوکاری برای وحدت تعریف کردند، این موضوع در ایام منتهی به انتخابات به نحو شفاف اطلاع‏رسانی شد. در این مسیر برخی تبعیت کردند و برخی نقدهایی را وارد دانستند. جمع آرای اصولگرایان حاضر در صحنه قابل تامل است و بیانگر توجه هر چه بیشتر به عنصر وحدت است. جمع جبری آرای بنده و دیگر بزرگوارانی که با عنوان اصول گرایی وارد صحنه شدند و عدد بسیار قابل توجهی است، بیانگر وزن سنگین انقلابیون و اصولگرایان در عرصه سیاست ترشیز است. این وزن درباره انتخابات ریاست جمهوری هم قابل رصد است؛ در نهایت همه دیدیم که کدام کاندیدا در ترشیز بیشتر از سایرین کسب رأی کرد و این نوع خواست اکثریت مردم، قطعا دارای پیام است. این موضوع در ادوار مختلف قابل ارزیابی است. عزیزان اصلاحات هم کاندیداهایی داشتند که حسب سازوکاری که تبیین کرده بودند در عرصه حاضر شدند و آرایی کسب کردند.

نکته مهم نگاه به پیشرفت ترشیز است. هر عزیزی با هر گرایش و خط و ربط سیاسی رایج در ایران اسلامی، باید به پیشرفت ترشیز کمک کند. این مطالبه همیشه مطرح خواهد بود. در این مدت بعد از انتخابات تا روز افتتاح مجلس یازدهم در صدد بوده و هستم تا گامی برای اعتلای منطقه بردارم. سلسله نشست‏های با مسئولان شهرستان و استان داشتیم. در کنار کار قرارگاه جهادی بهداشت، به دیدار بسیاری از کارآفرینان و صاحبان نظر در امر پیشرفت ترشیز رفتیم. پای درددل اینان نشستیم. به روستاهای رفتیم که می‏گفتند مدت‏هاست اینچنین کسی حالی از ما نپرسیده‏ است. شنونده نظرات و مشکلات آنان بودیم. در هیچ جا حواسمان به گرایش سیاسی فرد یا روستا یا مجموعه نبود. ما به رویش انقلابی و ترویج روحیه جهادی می‏اندیشیم».

نیک‏بین اعتقاد جالبی به اعمال سونامی شایسته‏سالاری در ترشیز دارد. اصرار دارد که بحث و جدل سیاسی در باره حمایت یا عدم حمایت این و آن از ایشان دیگر نباید مطرح باشد.« این نکته که فلانی به نیک‏بین رای نداده است نباید مطرح شود. بنده کسانی را که به من رای ندادن را دوست دارم.» از نیک‏بین در باره اعتقادش به شفافیت می‏پرسیم. صریح می‏گوید معتقد است. و شروع می‏کند به بیان نکاتی در باره این اعتقاد؛ «شفافیت نباید در حد یک شعار مطرح باشد. با مردم راحتیم. شنونده اظهارات آنها هستیم. نقدهای منصفانه را به جان خریداریم». از نیک‏بین میزان هزینه تبلیغات انتخاباتی‏اش را می‏پرسیم؛ به عدد 238 میلیون تومان اشاره دارد و تاکید می‏کند این هزینه را از جیب خود پرداخت کرده است.

نیک‏بین جوانی است که با فعالیت‏های اقتصادی آشناست. به صراحت می‏گوید این پول حاصل زحمات وی در عرصه‏های اقتصادی بوده است. برای تومان تومان آن فاکتور موجود است. از این منظر به هیچ فرد یا نهادی وابسته نبوده و نیست. حتی خواهان آن است که همه حاضران در عرصه رقابت‏های انتخاباتی به طور شفاف منابع مالی خود را بیان کنند. در حالی که استکان چای را در دست دارد، از وی می‏پرسیم در مجلس کدام کمیسیون را مدنظر دارد. کمیسیون اجتماعی مدنظر اوست. از دیدگاه وی باید به طور ویژه به مسایل معیشتی و دغدغه‏های اجتماعی مردم رسیدگی شود. در خلال صحبت‏هایش از ضرورت توجه به عنصر تحقیق و تفحص در مجلس به خصوص در رابطه با معیشت مردم در بعض وزارتخانه‏ها و مجموعه‏های نظیر خودروسازان می‏گوید.

نیک‏بین اصرار دارد که باید برای پیشرفت ترشیز باید از مجموعه‏های چون آستانقدس رضوی دعوت به همکاری کرد. در این بخش از مصاحبه به بیان خاطراتی از دیدارش با حجت الاسلام مروی تولیت آستانقدس رضوی می‏پردازد. در این دیدار ایشان خواهان توجه بیشتر آستانقدس رضوی به این منطقه شده است. پیشنهاداتی هم مطرح شده که امیدواریم به زودی با پیگیری بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته و به فاز عملیاتی شدن نزدیک شوند. از جمله این موارد می‏توان به ایجاد یک مرکز آموزش عالی در حوزه علوم سیاسی و تاریخ معاصر در جوار مزار شهید مدرس اشاره کرد. نیک‏بین از دیدارش با استاندار هم به نیکی یاد کرد. ولی بیشترین خاطرات نیک‏بین مربوط به همان نشست و برخاستش با کارآفرینان و اصحاب صنعت و فعالان بخش‏های مرتبط با پیشرفت ترشیز بود.

دردمندانه معتقد است که باید با روحیه جهادی به مصاف مشکلات رفت. کارآفرینان خطه ترشیز ایده‏های خوبی دارند. در ادامه مصاحبه سلسله کلماتی برای ایشان خوانده شد و خواستیم کوتاه اظهار نظر کند. از آمایش سرزمین به عنوان یک ضرورت برای پیشرفت ترشیز یاد کرد. تاکید ایشان بر ضرورت اعمال نگاهی بومی در این مهم بود. از همین منظر غفلت از ایجاد بانک‏های اطلاعاتی را برای مقوله پیشرفت، آزاردهنده دانست. وی خواهان یک پایش آماری مبتنی بر واقعیت و حقیقت است. در این بحث به آمار ارائه شده ی سه و نیم میلیون نفری صنعت گردشگری در کاشمر به عنوان یکی از شهرستان‏های خطه ترشیز از سوی برخی مسئولان شهرستان اشاره شد. به باور ایشان صنعت گردشگری باید در سند توسعه هر شهرستان و اسناد فرادستی خطه ترشیز به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

نیک‏بین صنعت و معدن را راهکاری موثر در کنار صنعت گردشگری و کشاورزی برای ایجاد اشتغال در منطقه می‏داند. او اظهار داشت که در اولین ملاقات در رده شهرستان و استان به دیدن شهرک‏های صنعتی ترشیز و دیدار با مدیران کل مرتب با صنعت رفته است. حل معضل اشتغال نیاز به یک خرد جمعی دارد. او توجه به دغدغه‏های جوانان را یک هدف برای خودش می‏داند. تاکید دارد که دفاتر ارتباط مردمی‏اش توسط افرادی زیر 45 سال اداره و هدایت و مدیریت خواهد شد. جوانگرایی را در کنار استفاده از تجربیات پیران و بازنشستگان باور دارد. او خواهان توجه به آسیب‏های اجتماعی در سطح ملی و برخورد با آنها در رده بومی است.  از این منظر خواهان همکاری هر چه بیشتر مراکز آموزش عالی و نهادهای تحقیقاتی و محققان بومی است.

نیک‏بین اصرار دارد که شورای فرهنگی هر شهرستان باید پویا و فعال و به دور از شعارزدگی باشد. باور دارد اگر این مهم محقق شود، می‏توان به فرهنگ و هنر کاشمر بهتر خدمات ارائه کرد. بهتر می‏توان دغدغه‏های اقشار مختلف را پاسخ داد. او زنان را رکن موثر هر جامعه می‏داند از همین منظر بر توجه به مسایل و مشکلات بانوان در سطح روستاها و مواحی شهری اصرار دارد. نیک‏بین روستاها را نیازمند توجه خاص می‏داند. توجه‏ای که در آن به اصالت روستا و خرده فرهنگ‏های موجود در هر آبادی توجه شود. به همین خاطر خواهان پیشرفت هر روستا مبتنی بر آمایش سرزمین و پایش آماری است.

ایشان آرزوهایش را برای پیشرفت ترشیز بزرگ بیان می کند و می گوید با توکل به خدا، با تمام توان و استفاده از ظرفیت بینهایت مردمی، به دنبال تحقق این آرزوهاست که به قول ایشان صد البته دشوار ولی شیرین و ارزشمند است. آرزومند است صادرات محموله های محصولات ترشیز از انگور و کشمش تا تابلو فرش و کاشی به نقاط مختلف کشور و همسایگان ایران سازماندهی شده و افزایش یابد. آرزو دارد راه‏های منطقه ساماندهی و حتی دوبانده شود. آرزو دارد ریل قطار از خطه ترشیز عبور کند و ایجاد و توسعه زیر ساخت های حمل و نقل هوایی را نیز ضروری می داند. آرزو دارد مراکز اقتصادی ترشیز از معدن تا صنعت در بورس‏های مختلف حاضر شوند. نیک‏بین در کسوت یک جوان ورزشکار آشنا با ورزش‏های رزمی و فوتبال، بر گسترش ورزش برای اقشار مختلف اصرار دارد. ایده‏های خوبی هم برای این موضوع دارد. که امیدواریم در خلال چهار سال آتی به بهترین نحو ممکن رنگ تحقق به خود بگیرد. در حاشیه مصاحبه مسایل مختلف دیگری هم مطرح شد که می‏تواند دستمایه یک نوشته مستقل باشد. نماینده خوش سخن مردم ترشیز در مجلس یازدهم در حالی که تاکید بر وحدت برای پیشرفت ترشیز داشت، جمع ما را تا دیداری دیگر ترک کرد. حق یارش باد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.