شایسته سالاری ضعف مدیریت را اصلاح می کند

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 

در جوامع شایسته سالار ،
نگرش های خویشاوندسالاری،
قبیله گرایی، حزب سالاری
و غیره مطرود است.

عاقبت مجلس یازدهم به حول قوه الهی از هفتم خرداد شروع به کار کرد، ترکیب نمایندگان مجلس یازدهم از حیث دیدگاه با مجلس دهم متفاوت است و نمایندگان با رای یکپارچه ی خویش مسئولیت ریاست مجلس را بر دوش محمد باقر قالیباف یکی از شناخته شده ترین چهره های دوران جبهه و جنگ نهادند .

محمد باقر قالیباف در اولین نطق پیش از دستور خود در باره ی رویکرد های مجلس یازدهم گفت:«آنچه شرایط را خطرناک تر می کند، الگوی مدیریتی دستگاه اجرایی کشور است که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی و تمرکز بر نگاه به بیرون، بسیاری از اصول و مولفه های الگوی مدیریت جهادی را نیز باور ندارد، رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می تواند با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت و با استفاده از ظرفیت های تقنینی و به خصوص نظارتی خود در چارچوب پیام رهبر انقلاب، دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.»
تا پایان عمردولت دوازدهم چهارده ماه بیشتر نمانده است، عملکرد رییس جمهور روحانی و دولت دوازدهم از زوایای مختلف در حوزه های متفاوت، قابل نقد است، در حال حاضر مردم بیشترین گلایه ها و ایرادها را به تیم اقتصادی روحانی در دو دوره ریاست جمهوریش وارد می کنند، اصلاح مشکلات اقتصادی با توجه به این که سال 99 سال جهش تولید نام گذاری شده با تیم اقتصادی ضعیف وی قابل جمع نیست.
لکن با همه ی این حرف و حدیث ها، در مجموع آن چه مهم است و می تواند به نفع مردم و جامعه در اندک زمان باقیمانده از عمر دولت باشد این است که مجلس و دولت به جای تقابل ، تعامل لازم را با هم داشته باشند، تعامل مثبتی که با حفظ وحدت از یک طرف جلوی سوء استفاده ی دشمن خارجی و ایادی داخلی اش را می گیرد و از طرف دیگر با نظارتی توانمند به دولت کمک می کند در مسیر حل مشکلات گام های ارزنده ای بردارد . مجلس در یک سال آینده باید با پرهیز از اغراض سیاسی برای پیشرفت کشورو حل مشکلات اقتصادی بازوی توانایی برای دولت دوازدهم باشد.
نکته مهم دیگری که باعث ناامیدی مردم از دولت دوازدهم در طول مدت خدمتش شده است بحث شایسته سالاری است.انتقاد از دولت دوازدهم به خاطر عدم شایسته سالاری ، منحصر به سخنان فعلی رئیس جدید مجلس نیست.، مهرماه 1397، امیر محبیان یکی از تحلیل گران اصولگرا که همواره نقدهای جدی به خود اصولگرایان دارد در گفتگویی «خبر آنلاین» ابراز داشت: « راه برون رفت از مشکلات چند چیز است. یکی این که در سیستم مدیریتی شدیدا به سمت افزایش کارآمدی برویم ، ولو در این شرایط سخت هستیم، اتفاقا فرصت خوبی است که ما بتوانیم مدیریت را از این مدیریت لوکس بی خود رها کنیم، دوم افزایش اعتماد عمومی، هر دوی این ها در ذهن مردم شدیدا صدمه خورده و اتفاقا با هم ارتباط دارند. مردم اگر ببینند حکومت برای حل مشکلاتشان توانمند است بیشتر اعتماد می کنند.» متاسفانه یکی دیگر از گلایه های مردم از دولت این است که دولت برای رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردم هیچ اقدام اورژانسی انجام نداده است در حالی که بدنه ی غیرچالاک دولت روزبه روز باعث نارضایتی بیشتر مردم از عملکرد دولت شده است . حتی یکی از دلایل این که نرخ مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی در حد مطلوب نبود یک نوع اعتراض به عملکرد دولت و جریان اصلاحات بود . « کسانی هم که رای دادند اعتراضشان به نوع عملکرد دولت و مجلس دهم و جریان اصلاحات بود و کسانی هم که رای ندادند به حل نشدن مشکلات، مدیریت ها و شعارهای عمل نشده اعتراض داشتند و پیامشان این بود که حضورشان در صحنه ی انتخابات مشکلی را حل نمی کند . مردم به مدیریت ها اعتراض جدی دارند، مدیریت اجرایی کشور در دست اصلاح طلبان است و مردم این مشکلات را متوجه اصلاح طلبان می دانند.»
دولت و مجلس قادرند با پذیرفتن واقعیت ها و حفظ تعامل لازم و استفاده از مدیران شایسته در عرصه اجرایی در تمام کشور مصدر خدمات ارزنده ای در همین مدت اندک باقی عمر دولت گردند.
متاسفانه یکی از بزرگترین ضعف هایی که بر هر یک از جناح ها و طیف ها و جریانات که در کشور در طول این چهل سال وارد است این است که این بزرگواران مشخص نیست به چه دلیل حتی وقتی به قدرت می رسند حاضر نیستند به خاطر سربلندی خودشان و پیشرفت واقعی کشور از درون خودشان مدیران شایسته را بر کار گمارند. کاش احزاب و جناح های موجود در هر شرایطی این فرمایش مولای متقیان علی (ع) را همیشه آویزه ی گوش خویش قرار دهند .وقتی ابن عباس به حضرت اصرار کرد طلحه و زبیر را به کار بگمارند، فرمودند:« حاشا که من کسانی را حکومت دهم که بر جان و مال مردم دست تعدی دراز کنند و مظالم آن ها را من بر دوش گیرم.»

کاش دولت دوازدهم در تعامل با مجلس یازدهم با شایسته سالاری، ضعف مدیران را اصلاح کند، مدیران ضعیفی که با سفارش به لحاظ وابستگی جناحی در جایگاهی قرار می گیرند قادر نیستند حقوق شهروندان را به درستی تامین کنند و بر خلاف وظایف سازمانی شان به منزله ی نوکر چشم و گوش بسته ی کسانی هستند که نباید باشند .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.