انصاف داشته باشید

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

حتما به خاطر دارید که از رفتار رئیس دولت نهم ودهم به پوپولیست تعبیر می شد . صادق زیباکلام فعال اصلاح طلب در این مورد می گوید :« آقای احمدی نژاد استاد و پیر دیر پوپولیست و عوام فریب هستند و حیات سیاسی ایشان در گرو این گونه شعارهاست.»

سفر رئیس جمهور به شهرهای مختلف و حرکت مردم استقبال کننده در اطراف خودروی او یکی از رفتارهایی بود که تعبیر پوپولیست را به دنبال داشت . جمع آوری سوالات در کیسه های بزرگ نیز نوعی دیگر از پوپولیست دولت نهم و دهم محسوب می شد.

عدم پاسخگویی و طفره رفتن دکتر احمدی نژاد از رفتارهای دیگری بود که مورد نقد قرار می گرفت . حتی زمانی که نمایندگان طرح سوال از رئیس جمهور داشتند گفته شد پاسخ‌های رییس جمهور نه تنها قانع کننده نبود که بیشتر به اختلافات بین قوه مقننه و مجریه دامن زد .احمدی نژاد با علم به ظرفیت‌های قانون و اشراف به ضعف آیین‌نامه داخلی مجلس به راحتی از زیر بار پاسخگویی به سوالات شانه خالی کرد، برخی را خارج از دامنه وظایف خود خواند، برخی را به شوخی گذراند و برخی دیگر را غیرضروری دانست. او بارها از عبارتی چون «بگذارید با شما شوخی بکنم»، «شب عید است برویم صفایی کنیم» استفاده کرد و در نهایت از مجلسی‌ها خواست به دولت او نمره ۲۰ بدهند والا در حق او «بی‌انصافی و نامردی» کرده‌اند

24 میلیون نفر به دکتر روحانی رای دادند تا سیاست های جدید جایگزین سیاست قبلی شود .دولت یازدهم و دوازدهم در حالی آغاز به کار کرد که با انتقاد از رفتارهای احمدی نژاد تصمیم داشت طرحی نو در اندازد. توجه شما به یکی از  اولین سفرهای رئیس جمهور دی ماه 92که توسط روزنامه شرق تحلیل شده است می تواند به وضوح عملکرد را نشان دهد: «در حالی که پیش از سفر خبرهایی شنیده شد مبنی بر اینکه استقبال سازماندهی شده مردمی وجود نخواهد داشت، با این حال مسیر فرودگاه تا مصلای اهواز را صف های مردمی تشکیل می دادند که برای استقبال آمده بودند؛ مردمی که به دنبال ماشین رییس جمهوری می دویدند و خیل نامه های مردمی که به دست مسوولان و خبرنگاران می رسید همه و همه یادآور سفرهای استانی احمدی نژاد بود.»در بقیه رفتارها هم دولت دکتر روحانی عملکردی مشابه دولت دکتر احمدی نژاد داشت .

روحانی اما از زاویه دیگری وارد بازی پوپولیسم شد. دکتر روحانی مدعی بود با توافق، چرخ اقتصاد و هسته ای با هم می چرخد؛ و همه تحریم ها یک جا روز توافق رخت بر می بندد و بدین ترتیب مشکل رکود اقتصادی، بیکاری، آلودگی هوا و آب خوردن مردم یکجا برطرف می شود.
در بحث پاسخگویی هم دو دولت از هم کم نیاوردن ، دکتر روحانی بعد از گرانی قیمت بنزین مدعی شد. من هم روز جمعه فهمیدم که بنزین سهمیه‌بندی شده است. موضوع بنزین را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم؛ گفتم این مصوبه ماست؛ اجرایش با شما و صداوسیما، بروید و هر وقت مناسب دیدید اجرا کنید؛ به من هم نگویید.

یک مقایسه آماری از نظر نرخ تورم ، تعداد شاغلین ، افزایش شغل ، افزایش سطح رفاه اجتماعی و هر آنچه هر دو دولت ادعا ی کسب آن را دارند و به خود در آن زمینه افتخار می کنند نشان می دهد که نمی توان برای این نوع عملکرد امتیازی محسوب کرد .

آنچه در این مقایسه حائز اهمیت است این است که دکتر احمدی نژاد مسئولیت خود را در آنچه موجود بود می پذیرفت اما دولت دکتر روحانی یا یاران دکتر روحانی آنچه را که نتیجه عملکرد خود آنهاست نمی پذیرند و به گونه ای صحبت می کنند که گویا در این هشت سال هیچ نقش تعیین کننده ای در کشور نداشته و الان تازه شروع به کار کرده اند .

دکتر عارف چند روز پیش در نامه ای سرگشاده عنوان می کند: «سرمایه اجتماعی ضرورت حیاتی برای جوامع بشری است هم برای بقاء و هم برای پیشرفت و ارتقاء. «صداقت با مردم»، «اقرار به اشتباهات»، «ارائه اطلاعات صحیح و واقعیات»، «دوری از ابهامات»، «رفع محدودیت‌ها و حصرها» شرط اصلی حفاظت از سرمایه اجتماعی و توسعه آن است. دولت و حاکمیت باید مردم را محرم اسرار خود بدانند و دوران سرپوش گذاشتن بر مشکلات، اشتباهات و ناکارآمدی‌ها و ایجاد خط‌کشی‌ها و محدودیت‌ها را پایان دهند.»

باید گفت در چند سال گذشته که اصلاح طلبان در راس امور قرار داشته و دو قوه مقننه و مجریه در اختیار آنها قرار داشت ، چه تلاشی برای حفظ سرمایه اجتماعی انجام دادند . مسئولان دو تابعیتی ،استفاده از رانت ها و اختلاس ها و به کارگماری فرزندان در مناصب عالی همه باعث روی گرداندن مردم از عملکرد اصلاح طلبان شد و امروز که باید کوله بار خود را از تصدی مسئولیت ها بربندند ، دوباره یاد شعارهای زیبای گذشته خود افتاده اند .

یکی دیگر از افرادی که مسئولیت هشت ساله اصلاح طلبان را نادیده می گیرد محمد رضا خباز است وی می گوید: انصاف داشته باشیم،مشکلات کنونی ریشه در دولت احمدی نژاد دارد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.