سوء استفاده ی « دزدان با چراغ» از قدرت

اخبار ترشیز
Typography

سید علیرضا نبوی ثالث 

از این مشتی ریاست جوی رعنا هیچ نگشاید

مسلمانی ز سلمان جو و درد دین ز بودردا

حکیم سنایی

نیم نگاهی به وضعیت ساختار اداری در صد ساله اخیر نشان می دهد که «دزدان با چراغ» به خاطر منافع شخصی ، با سوء استفاده از قدرت ، چه بلاهایی که بر سراین کشور و ملت نیاورده اند .
ایران چه در عصر قاجار و چه قبل از آن ضربه های بسیاری به خاطر سوء استفاده های مالی توسط ایادی حکومت و حاکمان محلی خورده است. فساد اداری و سوء استفاده های مالی در حکومت پهلوی نیز کماکان استمرار داشته است هر چند بنا بر آن چه نقل می شود ، در دوره رضا شاه در مقایسه با دوره ی قاجار فساد اداری به لحاظ نگرش و سخت گیری شخص رضا شاه تا حدی محدود گردیده اما نه تنها به کلی از بین نرفته است بلکه خود رضا شاه پس از کناره گیری از قدرت متهم است که ثروت بسیاری به دست آورده و بسیاری از مالکان مجبور شدند در دوران زمامداری وی با یک گوشه‌ی چشم ملوکانه به املاکشان ، بهترین زمین های مرغوب کشاورزی و یا کل ده را به او واگذار کنند. خواندن داستان ترفند انگلیسی ها در بندرعباس زمان تبعید رضا شاه به جزیره موریس،دعوت وی به بهانه ی بازدید به کشتی جنگی و حرکت کشتی تجارتی با تمام اموال منقول و اشیای قیمتی بارگیری شده در هشتاد و چند صندوق و ترک بندر و حسرت رضا شاه که تمام هستی‌اش را انگلیسی‌ها بردند و او را دست خالی به جزیره موریس فرستادند از قول « سید حسین مکّی» خالی از لطف نیست.
در دوره محمدرضا شاه -پهلوی دوم- نیز رد پای سوء استفاده‌ی مالی و رشوه خواری در معاملات داخلی و خارجی فراوان دیده می شود و اعضای خاندان سلطنتی علاوه بر افزایش ثروت از راه نامشروع به فساد اخلاقی نیز مبتلا شدند.
نیم نگاهی به دولت منوچهر اقبال بیندازید ، 16 سال پس از سلطنت محمدرضاشاه ، زمانی که پس از کودتای مرداد ماه 1332. «دارها برچیده و خون ها شسته» بودند و منوچهر اقبال، نحست وزیر مطلوب شاه در پاسخ به خبرنگاران، برنامه ی دولت خویش را « فقط و فقط اجرای منویات شاه» اعلام می کرد، فساد سیستم اداری به حدی بود که حکومت برای آزاد شدن از زیر بار انتقادات قانون« از کجا آورده ای» را تهیه کرد، اما متاسفانه اجرای آن را به فردی سپردند که در راس دولت قرار داشت و خود مشمول بند ج « محرومیت از کار دولتی» شناخته شده بود و حال می خواست محیط اداری مملکت را از بدکاران پاک کند. محمد بلوری روزنامه نگار پیش کسوت کیهان در خاطرات خود «محمد بلوری، خاطرات شش دهه روزنامه نگاری» درباره ی قانون از کجا آورده ای روایت جالبی دارد . بعد از دولت های منوچهر اقبال و جعفر شریف امامی و واقعه خونین بهارستان که شریف امامی مجبور به استعفا شد (12/2/1340) علی امینی با هزاران وعده ی بهبود اوضاع رفاهی مردم و مبارزه با مفاسد اقتصادی روی کار می آید ، جنجالی ترین برنامه ی امینی قول مبارزه با فساد اقتصادی و انجام حسابرسی در باره ی سوء استفاده های مالی مقامات لشکری و اجرای قانون معروف « از کجا آورده ای» است . در همین راستا یکی از متهمان تحت تعقیب سپهبد علی کیا « رئیس رکن2» به خاطر ساخت اولین آسمان خراش 24 طبقه ای کشور در منطقه ی باغ صبای تهران بود که سرلشکر حاج علی کیا از راه مقاطعه کاری های مشکوک ساخته بود . ماحصل همه ی آن های و هوی ها و محاکمه ی سپهبد کیا و اجرای قانون « از کجا آورده ای» این شد که این ساختمان به ساختمان «از کجا آورده ای» معروف شد و در حقیقت شد نام ایستگاه اتوبوس و تاکسی و سوژه ی با مزه ای برای نشریات فکاهی.
42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، این روزها قاطعیت و صداقت در مبارزه ی فراجناحی با فساد، آیت الله رئیسی را برای توده ی مردمی که - اگر چه دندان دارند اما نان ندارند بخورند- به یکی از محبوب ترین شخصیت ها تبدیل کرده است . مردم بر اساس فطرت سالمی که دارند از هر گونه پیگیری و برخوردی که با مفاسد اداری و مفسدانی که با پولشویی و ارتشا آبروی نظام جمهوری اسلامی را می برند و اعتماد عمومی را به سلامت نظام اداری کشور خدشه دار می کنند ، خرسند و خشنود ساخته است و از گرفتار شدن قانون شکنان ، برج عاج نشینان منطقه کامرانیه ، در پنجه عدالت شاکرند.

بهوش باشیم معاندان و مفسدان در مبارزه دستگاه قضایی با فساد دانه درشت ها و « شاه ماهی های فاسد» و غارتگران بیت المال از ریز و درشت ، فضای تبلیغاتی را «قرمز و آبی» نکنند ، همه ی کسانی که در زمینه ی پولشویی و فساد چه مالی ، چه اخلاقی در هر حوزه ای ، در هر قوه ای اعمال خلافی سرزده است باید جوابگوی اعمالشان باشند . ساختار فساد خیز در هر یک از سه قوای مجریه، قضاییه و مقننه باید مورد بررسی قرار گیرد و اصلاح شوند . امید است آیت ا..رئیسی برای شناسایی گلوگاه های فاسد و اصلاح ساختاری آن در قوه ی قضاییه با تشکیل یک تیم تخصصی کاری کارستان انجام دهند تا بعد از این هیچ احدی قادر نباشد ، در بیخ گوش بالاترین مقام مسئول در راس یک قوه ، به تعبیر برخی بزرگان، آن چنان پیچیده عمل کند که موضوع تخلفاتش به جز یکی دو نفر برای بقیه محرز نگردد. در گام دوم انقلاب نیازمند این هستیم که نفس ها تازه شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.