انتخابات و کرونا بهانه درخشش فضای مجازی در کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

شبکه‏ های اجتماعی به‏ طور عادی در میان مخاطبان شان جایگاهی بالاتر از روزنامه‏ ها و صدا و سیما داشتند. کرونا و دوره قرنطینه باعث شد این جایگاه رشد بیشتری بکند. به طور کلی اینترنت در این ایام به یک اولویت بدل شد. حتی دولت به وزیر مربوطه دستور داد به خانواده اینترنت رایگان بدهند.

از همان دوره قرنطینه به بعد استفاده از شبکه ‏های اجتماعی رنگ و بویی دیگر یافت. برخی تولیداتشان را معرفی کردند، برخی به حوزه سرگرمی توجه خاصی نشان دادند. هر یک به فراخور باورهای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی‏اش از این شبکه‏ ها نهایت استفاده را برای طرح ایده و باور و نحله فکری‏شان بردند.

در کاشمر نیز این موضوع در دوره انتخابات مجلس و بعد از آن شیوع کرونا و دوره قرنطینه رواج یافت. کانال‏های تلگرامی جدیدی تشکیل شدند. برخی وارد شبکه اجتماعی توییتر شدند و توییت‏های خود را در سایر شبکه‏ های اجتماعی منتشر کردند. اینستاگرام هم هواداران خاص خود را داشت. پدیده لایو اینستاگرام یا پخش زنده ویدیو در برنامه اینستاگرام در این ایام خواهان خاص خودش را پوشش می‏داد. حتی تلویزیون اینترنتی هم در دستور کار مجموعه‏ ای قرار گرفت و این سوای توجه بعضی به پادکست و انواع روش‏های تولید محتوا برای حوزه‏ های مختلف در ساحت اینترنت بود.

در ایام منتهی به انتخابات این موضوع در قاب مسایل تبلیغاتی مشهود بود. برخی از مجموعه‏ ها از ماه‏ها قبل از انتخابات مرئی و نامرئی مباحثی را در راستای مطرح کردن کاندیدایی خاص مطرح کردند. هنوز شورای نگهبان اسامی نهایی نامزدهای انتخاباتی را اعلام نکرده بود، ولی بیشتر اهالی می‏دانستند که چند چهره شاخص در گردونه رقابت‏ها حضور دارند. کاندیداها همتی خاص برای پوشش سفرها و دیدارها و برنامه‏های مختلف خود داشتند. همانطور که گفت اینترنت کمک بزرگی به این مهم بود. شبکه‏های اجتماعی و فضای مجازی عرصه‏ای برای تبلیغات بود، تنور انتخابات در حال داغ شدن بود.

با اعلام اسامی این داغ شدن سرعت بیشتری یافت. همه آنچه در دو پاراگراف قبلی بیان شد رنگ و لعابی دیگر گرفت. وقتی کاندیدایی در جمعی صحبت می‏کرد می‏دانست به لطف دارنندگان موبایل‏های هوشمند دارای اینترنتف صوت و تصویرش در جاهای دیگر هم دیده می‏شود. موافقان و مخالفان هر کاندیدا اهتمام ویژه‏ای به بررسی این لایو‏های اینستاگرامی و مطالب تلگرامی داشتند. فضای مجازی کارکرد شب‏نامه‏ای هم یافت. کافی بود یک کاندیدا یک سخن خاص و به تعبیری سوتی بدهد، اتاق فکر تیم رقیب یا رقیبانش سریع واکنش نشان می‏دادند و به زبان طنز و جدی گوینده را به چالش می‏کشاندند.

حضور یک عروسک به نام پشمک در قاب تلفن‏های همراه از جلوه‏های خاص فضای انتخابات در زمستانی که گذشت بود. این شبکه‏ها اخبار را سریعتر از پایگاه‏های خبری و خبرگزاری‏ها و رسانه‏های مکتوب منتشر می‏کردند. قدرت اینان در انتقال پیام به حدی بود که برخی از اهالی رسانه، اقدام به بازنشر برخی از اخبارشان در این فضا می‏کردند. اوج این سرعت در اعلام نتایج انتخابات مشهود بود. کرونا اما به این ریتم میدان بیشتر داد. مردم کم کم در خانه‏ها در حال مزه مزه کردن پدیده قرنطینه بودند. رسانه‏های کاغذی هم به دنبال انتشار اینترنتی بودند. خانه‏نشینان سعی داشتند از طریق اینترنت و شبکه‏های اجتماعی و فضای مجازی با دیگر مرتبط باشند.

نیک‏بین  به عنوان منتخب مردم برای مجلس یازدهم، سم‏پاشی بر دوش داشت و همراه نیروهای قرارگاه جهادی به مبارزه با کرونا مشغول بود. بنیادی نماینده وقت مردم در مجلس دهم نیز در ستاد ملی مبارزه با کرونا در تهران حضور داشت و در سفرش به کاشمر در همین ایام قرنطینه، در بیمارستان حاضر شد و در مراسمی که برای جشن تولدش برپا شده بود، شرکت کرد. مردم از طریق شبکه‏های اجتماعی حضور این دو بزرگوار را در عرصه‏های مختلف مشاهده می‏کردند. حتی امام جمعه هم از این طریق با مردم سخن گفت. این سخن گفتن از سوی برخی از مسئولان مورد استقبال واقع شد.

همان طور که در صدر مطلب اشاره شد، در این فضا انواع کسب‏و‏کارها برابر توان و شرایطشان به فعالیت پرداختند. کلاس‏های مجازی برای دانش‏آموزان و دانشجویان برنامه‏ریزی شد. ادارات حواسشان به دور کاری کارکنانشان بود. یک پدیده در این میان پررنگ‏تر از قبل خودش را نشان داد. بحث مصاحبه با کاندیداها در بهمن در شبکه اجتماعی تلگرام پررنگ شد. بعد انتخابات این مهم به طور محسوس و بعد از نوروز بیشتر از قبل ادامه یافت. مصاحبه یک تخصص است. مصاحبه‏کننده باید دارای اطلاعات نابی در حوزه مصاحبه باشد. به تعبیری باید از قرار گرفتن در سایه مصاحبه‏شونده اجتناب کند.

در یک نگاه گذرا به مصاحبه‏های انجام شده در فضای مجازی با شخصیت‏های مختلف به بهانه‏های مختلف، شاهدیم که به این مهم توجه چندانی نشده است. در قریب به اکثریت موارد مصاحبه‏کننده انسانی خوش‏تیپ و در بعض موارد خوش صداست، که با حزم و احتیاط سوال را از مصاحبه شونده، بی هر چالشی می‏پرسد. این خوش‏تیپ بودن و خوش صدا بودن یک امتیاز ناب است. ولی ناب‏تر آن است که مصاحبه‏کننده از قبل از مصاحبه به دنبال کسب اطلاعات در موضوع موردنظرش باشد. باز هم گلی به جمال این خوش‏تیپ‏ها و خوش‎صداها، مورد بوده است که فرد مصاحبه‏کننده از دوربین غافل بوده و چندان به وضعیت لباسش توجه نداشته است.

این قبیل مصاحبه‏ها چه در لایوهای اینستاگرام و چه در تلگرام، حلاوتی خاص به وجه رسانه بودن این شبکه‏ها در مقابل با رسانه‏های کاغذی، خبرگزاری‏ها و صدا و سیما می‏دهد. آن مقوله چالشی بودن اگر رعایت شود، می‏توان انتظار انعکاس آن را در سایر رسانه‏ها هم داشت. نباید به مصاحبه‏شونده اجازه جهت دادن به مصاحبه را داد. بایسته است تیمی که قصد مصاحبه از یک مسئول را دارد، همان اول موضعش را تبیین کند که هدفش تبلیغ مصاحبه‏شونده است، یا قصد دارد برای تنویر افکار عمومی کاری کارستان در حوزه آگاهی‏بخشی و اطلاع‏رسانی بکند. این نکته بسیار مهم است، شایسته است به طور شفاف این موضوع به بیینده و شنونده منتقل شود.

نباید مخاطب را دارای ذهنی پلید و منحرف بدانیم. مخاطب حق دارد منظور مصاحبه‏کننده و اتاق فکرش را بداند. واژه چالش را دوباره مطرح می‏کنیم. مردم چالش را دوست دارند. چون قرار است شفافیت هدف مصاحبه‏کننده و تیم اتاق فکرش باشد. اگر نباشد هم مصاحبه‏کننده و هم مصاحبه‏شونده در افکار عمومی دچار اُفت جایگاه می‏شوند. به تعبیری دفاع بد، باعث تنزل جایگاه فرد در افکار عمومی می‏شود. توصیه می‏شود در مصاحبه‏های چالشی، ابتداء از قاعده هرم آن مجموعه و یا ابواب جمعی آنان و یا حتی مخاطبان آن فرد یا افراد کسب نظر شود. یک سری مصاحبه برگزار شود و اعلام گردد نکات اصلی آن از فلان فرادست پرسیده خواهد شد.

دفاع بد، بد است و در خاطره‏ها می‏ماند. امید در عرصه رشد جایگاه شبکه‏های اجتماعی و فضای مجازی در تنویر افکار عمومی شاهدتوجه به افراد مصاحبه‏کننده باشیم. این فن افراد صاحب‏نظر می‏خواهد. عزیزان خوش استایل و خوش‏پوش و خوش‏صدا به تنهایی جذابیت یک برنامه را افزایش می‏دهند، ولی الزاماً عامل ماندگاری آن برنامه در افکار عمومی نخواهند بود. توصیه می‏شود فن مصاحبه به این عزیزان آموخته شود. یک مصاحبه چالشی خدمتی ماندگار به افکار عمومی است. امید جلوه‏های نوین شبکه‏های اجتماعی و فضای مجازی باعث اعتلای افکار عمومی شده و در پیشرفت منطقه موثر باشند. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.