شنیده ها حاکی از آن است که ...

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

 

شنیده ها حاکی از این است که:

با هماهنگي هاي انجام شده نرخنامه جديد تلفيقي از نرخ قبلي، افزايش نرخ ديماه و نيز تورم سال جديد است به طوري که کرايه تاکسي در 4 مسير اصلي و ثابت از 500، 700، 900 و هزار تومان به دو نرخ 1000 و 1500 تومان تغيير يافته است. از این که حتی این رقم نیز ممکن است برای تاکسی داران به صرفه نباشد بگذریم . باید گفت نرخ حمل و نقل عمومی برای مردم کاشمر با توجه به درآمد رقم بالایی است . فرض کنید یک نفر مسیر کاریش ازخیابان گلستان به هفده شهریور باشد با احتساب دو مسیر اصلی باید در یک رفت و برگشت 5 هزار تومان پول تاکسی پرداخت کند که رقم کمی برای رفت و آمد شهری نیست . روی آوردن مردم به موتور که وسیله ای پرخطر محسوب می شود برای کم کردن چنین هزینه هایی در خانواده است . چندی است تعداد افرادی که سوار بر یک موتور تردد می کنند  به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

با شروع کرونا ، نظام آموزشی در کشور ما سعی کرد از همه راه های ممکن برای استمرار آموزش استفاده کند که در کوتاه مدت توانست موفقیت نسبی کسب کند . اما آموزش مجازی تبعاتی هم داشت یکی از آنها  تقلب در آزمون های غیرحضوری بود . با غیر حضوری شدن آزمون ها ، تقلب چهره واضح تری پیدا کرد و آزمون ها را از اعتبار خارج کرد این روزها آگهی های همیار و کمک برای حضور در امتحانات آنلاین به لیست متعدد غیر معمول اضافه شده است. آزمون های دسته جمعی یک روش دیگر در تقلب آنلاین است. بچه ها در مکانی مثل پارک جمع می شوند و دسته جمعی به سوالات پاسخ می دهند .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

 

نماینده کاشمر ، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شد. گفتنی است  حوزه های کلیدی فعالیت این کمیسیون شامل حوزه خانواده، زنان و جوانان،  حوزه رسانه، هنر، فرهنگ عمومی و ارشاد اسلامی، حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و  حوزه تربیت بدنی . بی شک گستردگی حوزه فرهنگ  و کمی بودجه ای که به این حوزه اختصاص می یابد و از طرفی توقعات معیشتی ، اقتصادی ، عمرانی منطقه نماینده دیار ترشیز را با چالش هایی مواجه خواهد کرد. امیدواریم حجت الاسلام نیک بین هم مشارکت در مدیریت فرهنگی داشته باشد و هم انتظاراتی که مردم از وی دارند را تا حد امکان و در محدوده قانون برآورده کند.

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

شاید هیچ کداممان فکر نمی کردیم حس بقا این قدر در انسان مهم باشد . کرونا این ویروس کوچک به ما فهماند که میل به جاودانگی چقدر در ما قوی است. کرونا همه رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار داد . این تغییر رفتار ها را می توانیم در چگونگی احوالپرسی ها ، دید و بازدیدها و مراسم عروسی و جشن ها و روضه ها و تعزیه ها ببینیم . برگزاری مراسم روضه ، دوره های قرآن و جشن های میلاد امامان معصوم (ع) از اهم موارد زندگی مردم کاشمر بوده است . نبود یا کم شدن این امور برایمان تا همین الان هم باورپذیر نیست . چند روز پیش به مراسم تعزیه یکی از اقوام رفتم . کاشمر دربرگزاری مراسم سوگواری در بین شهرستان های استان خراسان شهرت دارد اما با این که خیلی از مراقبت های بهداشتی در محیط در نظر گرفته شده بود . تعداد حاضرین به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود . این موضوع برای همه متوفیان صدق می کند . به نظر شما سبک زندگی مردم بعد از کرونا تغییر خواهد کرد؟

 

 

 

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

 

هر وقت اسم کشاورزی در کاشمر را می شنویم در کنار این عبارت پیش رفتن به سوی کاشت محصولات کم آب طلب هم می آید. حتما از طرح تجمیع هم یادتان هست که قرار بود در کاشمر به صورت پایلوت اجرا شود و کشاورزانی که از یک چاه موتور زمین هایشان را آبیاری می کردند با جمع شدن و سرمایه گذاری و حمایت دولت ، آبیاری مدرن را اجرایی کنند تا آب کمتری مصرف کنند . تغییر سبک کشاورزی سنتی به مدرن نیز یکی دیگر از این پیشنهادات بود . متاسفانه هیچ یک از این نظرات و پیشنهادات اجرایی نشده است . کافی است از دشت های کاشمر گذری کرده باشید تا این موضوع را به عیان ببینید .

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

به تورم نقطه به نقطه ، سالانه  و تورم نسبت به ماه قبل کاری نداریم . کلا به معنای تورم کار نداریم . فقط می دانیم  از ابتدای سال 99 هر وقت به سوپر مارکت محله برای خرید می رویم و مقدار ناچیزی مواد غذایی می خریم ، قیمتش خیلی زیاد می شود و وقتی صاحب مغازه تعجب ما را می بیند خجالت زده می گوید باور کنید خودم به فلان قیمت خریدم و سودش برایم زیاد نشده است . این موضوع در میوه فروشی هم صدق می کند .در مورد دارو هم همین طور است . یعنی خرید همان ملزوماتی که هر روز به آن ها نیاز داریم ما را شگفت زده می کند . سوال ما این است ایا ثبات قیمت را تجربه خواهیم کرد؟

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

20 خرداد روز جهانی صنایع دستی است. به این امر باید توجه کرد که  صنایع دستی تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگیهای اقوام از طریق صنایع دستی مبادله می شود . صنایع دستی با روح و فرهنگ یک ملت در ارتباط است و بیش تر از یک کالای تزیینی ارزش دارد . در کاشمر افرادی با ذوق ، زحمتکش ، کم توقع و وفادار به هنر اجداد و پدرانشان در این حوزه مشغول به فعالیتند. حمایت مسئولان در شناسایی  همه ظرفیت‌های هنرهای کاربردی باعث می شود با صرف هزینه‌ای کمتر از بقیه ظرفیت ها ، در مورد اشتغال جوانان و رشد اقتصادی به موفقیت‌های بیشتری رسید.

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

رئیس اداره ورزش و جوانان گفت که به باشگاه های ورزشی 20 میلیارد ریال خسارت به علت بروز کرونا وارد شده است . مهدهای کودک هم همین آسیب و خسارت را دیده اند . رستوران ها و تالارهای پذیرایی هم ازگسترش این ویروس لطمه دیده اند . بسیاری از کسب و کارهای خرد در آمدشان کاهش پیدا کرده است و تعداد زیادی از کارگران بیکار شده اند این عوارض متاسفانه بدون هیچ حمایتی مردم را  برای تامین نیازهای اولیه با مشکل روبرو کرده است .

 

 شنیده ها حاکی از آن است که ... 

بعد از گذشت چندین ماه  که جلسات شورای شهر غیر علنی و بدون حضور خبرنگار برگزار می شد. بعد از اتمام دوران قرنطینه و کم شدن محدودیت ها  در سال 99 جلسات شورای شهر به صورت علنی برگزار می شود . ولی مثل این که قرار است بعضی از موضوعات در همین جلسات علنی هم فقط بین خودشان و به صورت محرمانه بیان شود و اگر گاهی عضوی تمایل دارد مطلبی را عنوان کند ، بقیه اعضا او را دعوت به سکوت می کنند و می گویند الان خبرنگاران حضور دارند در مورد این مسئله بعدا صحبت می کنیم.

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.