کاشمر و خیال تمام شدن پروژه‏ های ناتمام

اخبار ترشیز
Typography

 

رضا فدافن 

دقت کرده‏اید در جاهای مختلف شهرستان، پروژه‏ های نیمه تمامی وجود دارد! یقین ارکان مدیریتی شهرستان مدام در حال رصد این موارد هستند و مثلاً پیگیر این سوالند که چرا پروژه زندان کاشمر ناتمام است؟ یا فلان  پروژه مربوط به هلال احمر در چه وضعیتی است؟ یا در بهمان دانشگاه چرا ساختمانی نیمه ‏تمام است؟

از این قبیل سئوالات می‏ توان موارد ریز و درشت مختلفی را مطرح کرد. واگویه این شماره اشاره به همین موضوع دارد. در برگشت از سید مرتضی (ع) دوستی از آخر و عاقبت هتل کاشمر پرسید. به انگشت تابلوی رنگ و رو رفته‏ای را نشان داد و گفت؛ «چه تبلیغ‏ها و تخریب‏ها که برای همین تابلو در روزگارانی نه چندان دور نشد!»

اشاره وی به رقابت‏های انتخابات مجلس در ادوار قبل بود. نماینده قوت عکس این تابلو را به عنوان تلاشش برای احداث یک هتل مطرح کرده بود و رقیب آن را به چالش کشیده بود. حضرت دوست اصرار داشت در باره پروژه‏های ناتمام کاشمر بنویس. بنویس چرا دم هر انتخابات یک‏باره کلی پروژه مطرح می‏شود، کلنگ زده می‏شود ولی در نهایت رها می‏شوند. حرفش حساب است. چرا باید پروژه‏ای آغاز شود و به فرجام نرسد و یا دیر برسد؟  نماینده فعلی کاشمر در مجلس یازدهم در تلاش است تا امور شهرستان در مسیر پیشرفت را به صورت جهادی طی کند. یقین ایشان گوشه‏چشمی به پروژه‏های ناتمام شهرستان دارد.

به ایشان پیشنهاد می‏گردد برای هر پروژه ناتمام یک مستندنگاری تهیه بفرمایند. برای این مهم لازم است یک کارگروه تشکیل شود و در فضایی جهادی و به دور از کاغذبازی اداری، راهکارهای اتمام هر پروژه بررسی و عملیاتی شود. مثلاً در باره همین زندان کاشمر به این خبر مربوط به بهمن ماه 1387  به نقل از خبرگزاری فارس با تیتر« تا پايان امسال؛عمليات ساخت زندان جديد كاشمر آغاز مي‌شود»، از قول رئیس اداره زندان و اقدامات تامینی کاشمر توجه بفرمایید؛« دوازده هكتار زمين مورد نياز براي ساخت زندان كاشمر كه در خارج از حوزه شهري‌ است، از منابع طبيعي و امور اراضي تحويل گرفته شده و هم‌اكنون در مرحله واگذاري به پيمانكار است.

زندان جديد كاشمر توسط سازمان مسكن و شهرسازي خراسان ساخته مي‌شود، گفت: براي ساخت اين زندان كه مدت زمان پنج سال براي انجام مراحل ساخت و تكميل آن در نظر گرفته شده، اعتباري بالغ بر 16 ميليارد ريال در سال جاري اختصاص يافته است». بیایید عدد 1387 را از 1399 کسر کنیم. طنز تلخی را شاهدیم، قریب دوازده سال از خبر مذکور می‏گذرد. چهار سال قبل نماینده وقت کاشمر از دستور ویژه رئیس وقت سازمان زندان‏های کشور در خصوص بررسی و رفع موانع اعتباری برای احداث و تکمیل ساختمان جدید زندان کاشمر خبر داد. تا آن زمان پروژه مذکور چهل درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

بد نیست بدانید در دی ماه 1396 رئیس وقت مرکز آموزش عالی از رایزنی برای تبدیل زندان نیمه کاره کاشمر برای تبدیل به دانشگاه خبر داده بود. شبانی رئیس وقت مرکز مذکور در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفته بود؛« در حال پیگیری هستیم که در صورت امکان زندان جدید کاشمر که نیمه‌کاره مانده را در دست بگیریم. رئیس زندان کاشمر صحبت شده و در این خصوص اعلام آمادگی کرده‌اند تا در صورت امکان این زندان نیمه‌کاره به مرکز آموزش عالی واگذار شود، تاکنون فقط فونداسیون و سقف زندان عملیاتی شده است. اگر بتوانیم ساختمان را از سازمان زندان‌ها بگیریم اعتبارات بسیار خوبی به شهرستان برای ساخت دانشگاه اختصاص خواهد یافت،

این زندان دارای هشت هزار متر زیربنا است.» تیر ماه سال قبل سرپرست زندان کاشمر در دیدار با فرماندار به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه؛ «گزارشی از موقعیت فعلی زندان و چالش‏های موجود به لحاظ واقع شدن در محدوده اصلی شهر و میزان پیشرفت فیزیکی پروژه زندان جدید ارائه و از پیگیری‏های انجام شده تاکنون تشکر و بررسی مجدد موضوع جهت تخصیص اعتبار و تسریع در روند ساخت زندان جدید را خواستار شد.» با این همه هنوز این پروژه ناتمام است. ساختمان فعلی زندان کاشمر عمری بالای شصت سال دارد. ﺣﺮﻳﻢ ﺍﻣﻨﻴﺘﻰ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺍﻟﻌﻤﻞ ﺩﻭﻟﺖ ﺗﺎ ﺷﻌﺎﻉ 30 متر از ﻫﺮ ﭼﻬﺎﺭ ﻃﺮﻑ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺍﺳﺖ.

با نگاهی گذرا می‏توان رصد کرد که این مهم چندان لحاظ نشده است. پروژه احداث زندان در خارج از شهر در حال تبدیل شدن به یک آرزوست. امید نماینده دیارمان آن به این قبیل مسایل عنایتی ویژه داشته باشد. یقین ایشان برای تک تک پروژه‏های ناتمام شهرستان کاشمر پرونده‏ای تشکیل داده‏اند و در جریان ریز فعالیت‏های نمایندگان سابق و اسبق و مدیران ارشد این دوره و ادوار قبل هستند و ضمن قدردانی از خدمات هر فرد در جریان قصورها هم بوده و در صدد انجام کاری کارستان برای اتمام پروژه‏های ناتمام می‏باشند. در تیر ماه امسال فرماندار از وجود شانزده طرح نیمه تمام در کاشمر خبر داد.

البته پروژه‏های مد نظر فرماندار در حوزه  صنعت و اشتغال و اقتصاد مقاومتی است. به آمار فوق می‏توان پروژه‏های  مراکز آموزش عالی، آموزش و پرورش و نهادها و سازمان‏ها و ادارات مختلف را افزود. یادمان باشد این یادداشت در باره کاشمر است و سایر شهرستان‏های ترشیز پروژه‏های ناتمام خود را دارند. و یادمان باشد که از پروژه‏های صحبت شد که هنوز حرکتی برای تحقق آنها به سامان نرسیده است. مثلاً نماینده دیارمان در مجلس دهم از پیوستن کاشمر به راه آهن سراسری «بافق کاشمر مشهد و تهران» گفته بود. نماینده قبل از ایشان در باره ایجاد منطقه اقتصادی ویژه گفته بود.

اگر بخواهیم این گفته‏های ارکان مدیریتی شهرستان در ادوار مختلف را لیست کنیم، موارد قابل توجهی می‏شود. نماینده فعلی از تشکیل دو مجموعه برای پیشرفت هر چه بیشتر ترشیز عزیز خبر داده بود. از یک سو گفته بودند که در صدد تشکیل سلسله نشست‏های با نمایندگان ادوار ترشیز در مجلس شورای اسلامی هستند. امید در این راه موفق شده باشند و از تجربیات ایشان نهایت بهره را برده باشند. این نشست‏ها برای آن کارگروه پیشنهادی برای بررسی پروژه‏های نیمه‏تمام می‏تواند مثمر ثمر باشد. ایشان حتی در صدد اخذ ایده‏ها و نظرات کاندیداهای ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی هم بودند.

یکی دیگر از ایده‏های ایشان برگزاری سلسله نشست‏های با نخبگان چهار شهرستان ترشیز بود. امید از این مهم در راستای تضارب آراء برای اتمام پروژه‏های ناتمام بهره ببرند. با این همه پیشنهاد برای اتمام پروژه‏های ناتمام از بضاعت بنیاد مستضعفان استفاده شود. شخص رئیس این بنیاد تعلق خاطر خاصی به سردار شهید علی عاصمی دارد و اگر اشتباه نکنم فرزند آن شهید از افراد مورد وثوق ایشان هستند، از ارتباطات این عزیز می‏توان برای آشنا کردن پرویز فتاح با نقشه راه پیشرفت ترشیز نهایت بهره را برد. مثلاً در همین بحث دوبانده کردن راه‏ها می‏توان از این نهاد کمک گرفت و مثلاً اخذ عوارض استفاده از راه را به آنها واگذار کرد.

همین استمداد را می‏توان از بنیاد برکت داشت. می‏توان این موضوع را با آستانقدس رضوی مطرح کرد. وجود مزار شهید مدرس بهانه مطلوبی برای جلب توجه این آستان مقدسه به کاشمر و ترشیز است. یادمان نرود ورای مزار شهید مدرس، ارتباط خاصی میان آستانقدس رضوی و ترشیز برقرار بوده است. تعدد موقوفات رضوی در ترشیز گواه این مدعاست. یادمان نرود وقف اغنیا و سفره سوم شعبان سفره خانه آستانقدس رضوی مربوط به موقوفه انابد است. مقبل السلطنه جد خاندان متنفذ اقبال در دوران پهلوی از بزرگان آستانقدس رضوی بود. می‏توان از جایگاه تاریخی ارادت ترشیزیان به آستانقدس رضوی هم نهایت بهره را برای پیشرفت منطقه برد.

این همه در حالی است که باید راه را برای جذب سرمایه نیروهای بومی منطقه باز کرد. چرا برخی از سرمایه‏گذاران ترشیزی در سایر نقاط استان و کشور اقدام به کارآفرینی و احداث کارخانه کرده‏اند؟ باید با سیاست‏های تشویقی آنان را به حضور در کاشمر و ترشیز تشویق کرد. تبدیل کاشمر و ترشیز به بهشت سرمایه‏گذاران منطقه و استان و کشور کار سختی نیست. لازم است آمایش سرزمین انجام شود. در این باره در این نشریه به کرات یادداشت نوشته شده است. خوشبختانه نماینده دیارمان در این قریب دو ماه حضور در مجلس یازدهم، چند باری به مقوله آمایش سرزمین اشاره کرده است.پ امید در این مهم شاهد یک کار عملی و علمی باشیم. آمین.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.