پارک بانوان عرصه ‏ای برای درخشش کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن

پارک‏ها از جمله مراکز عمومی هستند که در تمامی شهرها مورد استقبال قریب به اتفاق شهروندان با هر نوع سلیقه و سن و سالی قرار می‏ گیرند و از آنجا که مردم، اوقات فراغت و تفریح و استراحت خود را در این اماکن سپری می ‏کنند انتظار دارند، این مجموعه‏ ها جذابیت و زیبایی‏های مورد نظر آنان را دارا باشند.

پارک‏ها علاوه بر اینکه یک مجموعه فضای سبز به حساب می ‏آیند، باید دارای امکاناتی برای تفریح خانواده ‏ها نیز باشند. اقشار مختلف حق استفاده از پارک‏ها را دارند. بانوان نیمی از جمعیت هر شهر را تشکیل می‏دهند.

اینان شایسته تکریم و احترام و داشتن فضای اختصاصی برای ورزش و تفریح و آرامش هستند. پارک بانوان فرصتی برای این مهم است. پارک بانوان حامل پیامی است از جنس حقوق زنان، که با هدف تامین آرامش و امنیت بانوان عزیز احداث شده است. نیمی از جمعیت شهر را بانوان تشکیل داده اند. متاسفانه تا سال‏ها هیچ امکاناتی جهت گذراندن اوقات فراغت و برطرف نمودن نیازهای حقیقی زنان و آموزش‌هایی که مختص بانوان باشد در دسترس بانوان نبود.

سیاستگذاران حیطه فضاهای شهری تصمیم گرفته‌اند با هدف «توسعه سلامت زنان جامعه»، فضاهای عمومی کوچکی را برای زنان تدارک ببینند با این هدف که زنان بتوانند بدون نیاز به رعایت قوانین مربوط به پوشش زن ایرانی، در برخی فضاهای عمومی محصور‌شده تردد و فعالیت کنند. ایده شکل‌گیری این فضاها که از آن به عنوان «پارک بانوان» یاد می‌شود، برای نخستین بار حدود 20 سال پیش، توسط دفتر امور زنان ریاست‌جمهوری مطرح بود، ولی آن دوران این مبحث طرفداران قابل توجهی نیافته و پس از مدتی به فراموشی سپرده شد.

در ابتدای دهه 80، بار دیگر این موضوع مورد توجه قرار گرفت. عده‌ای از پزشکان دانشکده‌های علوم پزشکی در گزارش‌هایی که درباره سلامت زنان ایرانی به دفتر امور زنان ریاست‌جمهوری ارائه می‌کردند، درباره شیوع بیماری پوکی استخوان در میان زنان ایرانی هشدار دادند. در این گزارش‌ها ذکر شده بود شیوه رایج زندگی زنان ایرانی که آپارتمان‌نشینی و بی‌بهرگی از نور خورشید، نبودن امکانات اولیه رفاهی برای ورزش و تفریح را می‌توان از مهم‌ترین ویژگی‌های آن دانست منجر به تحمیل وسیع بیماری پوکی استخوان به زنان شده است.

آنان تاکید داشتند که مقابله با این بیماری نیز مستلزم سیاستگذاری‌های کلان در راستای ایجاد تغییر در برخی شیوه‌های آسیب‌رسان زندگی زنان ایرانی است. همین گزارش‌های پزشکی در نهایت راهی را باز کردند که موضوع احداث فضاهای عمومی زنانه از جمله پارک زنان به قصد ایجاد فضایی برای تردد، ورزش و تفریح زنان با جدیت در دستور کار قرار بگیرند. اقدامی که به صحنه عمل رسید و طولی نکشید که شهرداری‌های بسیاری از شهرهای بزرگ کشور از آن استقبال کردند.

خدا را شکر دیارمان فضای برای این موضوع دارد و به زودی شاهد افتتاح رسمی آن خواهیم بود. این پارک یقیناً در گذر زمان تبدیل به یکی از بهترین جاهای دیدنی دیارمان برای بانوان کاشمر و سطح شهرستان و حتی شهرستان‏های مجاور خواهد شد. جایی برای یک تفریح کاملاً زنانه است. یک مکان خوب برای اینکه بانوان یک روز با دوستان‌شان دور هم باشند، راحت و آسوده و ایمن خوش بگذرانند و تا دل‌شان می‌خواهد بخندند و ورزش کنند. یقین هر پارک بانوانی دارای تابلوی «ورود آقایان ممنوع» هست و یا خواهد بود.

پارک بانوان مکانی فقط برای بانوان است. در این نوع پارک‌ها از ورود هر پسر، برادر، نامزد، شوهر و پدر، جلوگیری می‌شود. سابقه ایجاد پارک‏های بانوان به سال 1913میلادی، زمانی که زوجی آمریکایی زمینی را در شهر هلنا در ایالت مونتانا آمریکا برای ایجاد پارک به شهرداری اهدا كردند، برمی‏گردد. این پارک اولین پارک بانوان جهان محسوب می‏شود. در آمریکا پارک بانوان میامی در سال 1992میلادی در جهت بهبود کیفیت زندگی اجتماعی بانوان ساخته شد.

سال 2000 میلادی مرکز پزشکی دانشگاه اوهایوی آمریکا برای بررسی تأثیر پارک بر سلامت زنان بیمار، پارک بانوان را احداث نمود. بررسی‏ها نشان داد که پارک تأثیر بسیار مثبتی در شفای زنان بیمار داشته است. در ایران، بروجردی‌ها نخستین کسانی بودند که دریافتند شهر و بیشتر امکانات آن مردانه است و در میان شهرشان جای یک خلوت زنانه کم است. از این رو در سال 1380 در حاشیه یک کوچه باغ باصفا، در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع، پارکی ساختند که تنها در اختیار بانوان قرار گرفت.

امکاناتی مانند سالن بدن‎سازی، پیست اسکیت، زمین اسب دوانی، مسیر دوچرخه سواری و پیاده‏روی، کتابخانه ویدئو کلوپ و سالن تنیس روی میز در آن برای تفریح و ورزش خانم‌ها فراهم آمده بود. هم اینک بحث احداث این قبیل پارک‏ها در سطح کشور جدی گرفته شده است. البته کلان‏شهرها بیشتر به دنبال این مهم بودند. از این منظر باید کاشمر را شهری پیشرو در این حوزه دانست. باید برای بانوان هر شهر شرایطی فراهم شود که بتوانند در آن، آزادانه به ورزش و تفریح بپردازند.

واضح و مبرهن است که مکان‏یابی این پارک‌ها، با توجه به شرایط خاص آنها که خانم‌ها مایلند در آن با پوشش آزاد به ورزش و تفریح بپردازند، بسیار مهم است. یقین در کاشمر این مهم به طور ویژه مد نظر مسئولان بوده است. یکی از اولین نکات برای این قبیل پارک‏ها عدم وجود دید از بیرون به داخل می‏باشد. یقین این مسئله در پارک بانوان لحاظ شده و منازل اطراف توان مشاهده کردن محوطه پارک را ندارند. اگر در غیر این صورت است یقین مسئولان تدابیری خواهند اندیشید.

نقل است در شهر ساری باغی ویژه بانوان افتتاح شد، ولی به دلیل اشراف ساختمان‏های اطراف به این محوطه، باغ بانوان در نخستین لحظات افتتاح به بوستان خانواده تغییر وضعیت داد. یقین این اتفاق در کاشمر نخواهد افتاد. در هر پارک ویژه بانوان تأکید بر محرمیت فضای پارک‌ و مشرف نبودن ساختمان‌های اطراف به داخل یک خواسته عمومی است.حتی شایسته است تمام عوامل پارک، از نگهبانان تا مسئولان بخش‏های مختلف پارک را بانوان تشکیل بدهند.

یقین پارک بانوان با اختصاص مکانی سرسبز و مناسب برای استفاده از نور خورشید و امکانات ورزشی و تفریحی، مساله سلامت شهر و سلامت شهروند را مد نظر قرار دارد. این پارک‏ها فضای مطلوبی برای برگزاری انواع دوره‏ها و کارگاه‏ها و کلاس‏های متنوع ویژه بانوان است. این پارک می‏تواند، بستری را فراهم آورد تا بیماری‌های رایج در بانوان از جمله پوکی استخوان که به سبب سبک زندگی عمده زنان ایرانی (عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و خانه‌های مشرف به یکدیگر)، بسیار شایع شده، تا حدی درمان یابد.

وجود فضاهای شهری زنانه برای حضور بانوان در هر شهر باید جدی گرفته شود. این مکان‌ها از طریق ایجاد محیط‌های امن بیرون از خانه، که زنان در آن می‌توانند استقلال یابند و هویت خود را در خارج از چارچوب و فضای خانواده بازیابند، تحقق می‌یابد. تفکیک آگاهانه و اختیاری فضاها بر مبنای جنسیت در شهر باعث افزایش دسترسی زنان به فضاهای عمومی شده است. البته این ایده مخالفانی هم دارند، برخی از کارشناسان بیم آن دارند که این قبیل فضاها عاملی برای انزوای بانوان در گذر زمان باشد.

یادمان باشد که پارک‌ها ریه‌هایی برای تنفس هر شهرمان هستند. از این منظر وجود این پارک در شهرمان یک نعمت است. در مباحث مربوط به زنان، معمولاً کارکردهای اجتماعی پارک که همان گذران اوقات فراغت، شکل‌گیری نهادهای مشارکتی، تعامل و همکاری و ارتقای بهداشت روانی و جسمی است، مورد توجه قرار دارد. امید این موارد در کاشمر هم به خوبی مدنظر قرار بگیرد. نتایج یک پژوهش میدانی درباره استفاده‌کنندگان از پارک بانوان تبریز نشان می‌داد استفاده‌کنندگان پارک ایجاد چنین فضاهایی را به نفع خود می‏دانستند.

آنها همچنین مهم‌ترین دلایل رضایت خود از پارک بانوان تبریز را «طراحی مناسب فضای درونی پارک»، «سرزندگی و شادابی حاکم بر فضای پارک» و «احساس امنیت و آرامش روانی خود در پارک»، عنوان و اظهار کرده بودند که فضاهای عمومی ایجاد‌شده با عنوان «پارک بانوان»، امکان حضور بیشتر در فضاهای عمومی را برای آنها فراهم کرده است. یقین اتاق فکر شورای اسلامی شهرمان و شهرداری در بحث احداث این پارک و آیین افتتاح و بهره‏برداری و نگهداری آن به این قبیل پژوهش‏ها و تحقیقات گوشه چشمی داشته‏اند.

یقین در پارک بانوان کاشمر با دقتی هوشمندانه شاهد اعمال انواع استانداردها و ظرائف و دقایق برای رفاه حال بانوان هستیم و خواهیم بود. همه باور داریم که توسعه پارک‌های بانوان در کشور یک ضرورت ملی است.  احداث پارک بانوان به معنی نگاه تفکیک جنسیتی بین شهروندان نیست. قاعدتاً هر کار خوبی که انجام می‌شود یک عده موافق و یک عده مخالف خاص خودش را دارد. پارک‌های اختصاصی بانوان یک امکان، فرصت جدید و قدرت انتخاب بیشتر را در اختیار زنان قرار می‌دهد.

پارک بانوان کاشمر بهانه مطلوبی برای ترویج گردشگری شهری میان بانوان شهرمان است. توجه به این توانمندی می‏تواند همانطور که در پاراگراف‏های این یادداشت تاکید شد، این پارک را به یک جاذبه گردشگری برای بانوان آبادی‏های کاشمر و ترشیز و سایر شهرستان‏ها بدل کند. انتخاب تیمی از بانوان خوشفکر و متعهد دیارمان برای کمک به مدیریت و هدایت و برنامه‏ریزی در این پارک توصیه می‏شود. اینان می‏توانند پذیرای آراء و نظرات بانوان کاشمر برای ارتقای کمی و کیفی این پارک باشند.

توجه مستمر به این نظرات بالندگی و پویای این پارک را به همراه خواهد داشت. این یادداشت در صدد نقد این پارک و بیان عیوب احتمالی نیست. آن را رخدادی قابل توجه می‏داند که می‏تواند تاثیری به‏سزا در خوب شدن بیشتر حال شهروندان داشته باشد. استفاده‏کنندگان از این پارک برابر میزان حضور و زمان حضور دیدگا‏های خواهند داشت، رصد این دیدگاه‏ها ضروری است. حتی باید از همسایگان پارک هم نظرخواهی شود. شاید آنان از بعض مسایل حاشیه‏ای گلایه‏های داشته باشند.

به عنوان مثال برخی معتقدند که مراجعین وسایط نقلیه را روبروی منازل همسایگان مجموعه قرار می‏دهند، این کار زیبنده نیست. در گذر زمان همین نکته ساده می‏توان حاشیه‏ساز باشد. لذا مشخص کردن جای پارک خودروها ضروری است. خوشبختانه چهار طرف پارک ممر عام هست. می‏توان با گذاشتن چند تابلو موضوع را مدیریت کرد. وجود پارک بسیج به کارکرد پارک بانوان کمک می‏کند. حتی در بعض ساعات پیرامون آن می‏تواند فضایی برای قرار گرفتن خودروهای مراجعین به پارک بانوان باشد.

بی‏شک به نورپردازی مناسب و عدم وجود تاریکی نسبی در نقاط مختلف پارک توجه شده است. با این همه شایسته است رفتار مراجعین در ساعت کم نور روز و بعد از عصر رصد شود. برخی حسب بیماری چشم و یا کوررنگی نیازمند نور بیشتری هستند. نور در هر پارک مانع حضور خلاف‏کار و معتاد و افراد ولگرد می‏شود. یقین در این پارک شاهد این قبیل مسایل نخواهیم بود، ولی پیشگیری مهم است. حتی سگ‏های ولگرد و گربه‏های خیابان‏گرد هم از نور فراری هستند.

 مراقبت از فضای سبز و ارتقای کمی و کیفی آن در طول سال یک ضرورت است که یقین با دقت مورد توجه است. پیشنهاد می‏شود فضاهایی برای آموزش مراقبت از فضای سبز و نگهداری از انواع گل و گیاه در منزل مدنظر مدیریت پارک باشد. حتی می‏تواند برگزاری نمایشگاه‏های موضوعی گل و گیاه را از کاکتوس و انواع گل‏های آپارتمانی تا ابزار و ادوات و تجهیزات و کود و خاک برگ برای نگاهداری از گل و کاکتوس را در این پارک پیگیری کرد. این قبیل موارد بر تبدیل این پارک به یک جاذبه گردشگری موثر است.

توجه به ظرفیت بالایی پارک برای انجام فعالیت‏های فرهنگی این پارک ضروری است. وجود نمازخانه یقین لحاظ شده است. پیش‏بینی فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی به خصوص در رابطه با کودکان ستودنی است. در این پارک می‏توان به معرفی مشاهیر و نخبگان شهر و نصب تندیس، سردیس و یا تابلویی مبنی بر معرفی مشاهیر توجه کرد. یقین وسایل بازی کودکان و نیز وسایل ورزشی و فضاهای مختلف پارک برابر استانداردها تهیه شده و برابر استانداردها نگاهداری خواهند شد.

مقوله امنیت درون و برون پارک هم بی‏شک مد نظر مسئولان مربوطه بوده و هست. در این مهم یقیناً همکاری بین بخشی مطلوبی میان نهادهای انتظامی و مدیریت شهری در جریان است. یقین بسیج هم گوشه‏چشمی به این مجموعه دارد. باور داریم که مسأله نظافت و پاکیزگی محیط پارک و سرویس‏های بهداشتی آن به طور ویژه مورد بررسی و بازرسی قرار دارد. فضاسازی اطراف پارک هم بی‏شک از اولویت‏های مدیریت شهری است. بار دیگر تاکید می‏شود که نفس وجود پارک بانوان ستودنی است. امید روند و کیفیت بهره‏مندی از آن هم ستودنی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.