ویلای خیابان خرمشهر و بازی اکثریت و اقلیت

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن
این روزها در محافل سیاسی شهرمان بحث انتخاب هیئت رئیسه پنجمین دوره شورای اسلامی شنیده می‏ شود. حتی در شبکه‏ های اجتماعی هم این مهم مشهود است. می‏ توان این دوره از فعالیت شورا را نسبت به ادوار قبلی، دارای فراز و نشیب ‏های بسیاری دانست. چند روز قبل دوستی از این فراز و نشیب‏ ها پرسید. حال و هوای ویلای خیابان خرمشهر برایش عجیب بود.

در این باره با هم واگویه داشتیم. روز اعلام نتایج پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا، همه متوجه شدند که تیم اصلاحات حائز اکثریت این شوراست.

اصولگرایان در اقلیت بودند. عملاً دو نفر از اعضای شورای پنجم اصولگرا محسوب می‏ شد. یک نفر از اقلیت به تعبیری مستقل و به عنوان منتخب ائتلاف بازار دارای بالاترین رای بود. چهار اصلاح ‏طلب در اولین اقدام شهردار اصلاح‏ طلب منتخب دوره چهارم شورا را ابقاء کردند. و این در حالی بود که سه عضو اقلیت مخالف این موضوع بودند. خباززاده رئیس شورا شد. او در کسوت یک فرد سیاسی، معلمی با تجربه شهردار بودن و ریاست نظام مهندسی محسوب می‏ شد که نگاه تشکیلاتی به مسایل مختلف داشت.

اعضای هیئت رئیسه این دوره از شورا در سال اول اصلاحاتی بودند. نماینده و فرماندار و شهردار هم اصلاحاتی بودند. تا این که یکی از اصلاحاتیان اقتصاد خوانده سلسله مباحثی را از منظر شفافیت مسایل حوزه مدیریت شهری مطرح کرد. گویا این عضو ویلای خیابان خرمشهر در کنار نگاه تشکیلاتی به طیف سیاسی مورد علاقه‏اش، خواهان شفافیت در همه مسایل شورا و شهرداری بود. یقین این علاقه در نهاد همه شورائیان بود ولی او بود که این علاقه را فریاد زد و خواهان توجه به مقوله شفافیت شد.

از آن سو آن سه عضو اقلیت منسجم بودند و از شفافیت به طور علنی حمایت کردند. طرفداران عملی بودن شفافیت گردهم جمع شدند و ناگاه اقلیت شد اکثریت و اکثریت دیروز شد اقلیت امروز. این هم یکی از فرازهای این دوره از شورا بود. برخورد اصلاحاتیان با فرد خواهان شفافیت در نوع خود جالب بود. نقل است نشست‏ های فراوانی با این فرد دوستدار شفافیت برگزار شد. نقل است پیام‏ های مختلفی از سوی متنفذین طیف اصلاحات به وی منتقل شد تا حواسش باشد که تشکیلات چقدر مهم است.

و نقل است که این عضو خواهان شفافیت تاکید داشت که مرام سیاسی‏اش را دارد ولی به طور خاص معتقد به خدمت به مردم با شفافیت است. نشر مسایل شورای اسلامی شهرمان در شبکه‏ های اجتماعی و بازخوردهای آن نظرها را بیشتر از پیش به وقایع ویلای خیابان خرمشهر جلب کرد. انعکاس مباحث مطروحه در درون شورا گویا وقوع جروبحث میان یاران دیروز و منتقد امروز بود. اکثریت تبدیل شده به اقلیت با اقلیت تبدیل شده به اکثریت واگویه‏ های داشتند که هر روز بیشتر از دیروز در محافل شهر شنیده می‏ شد.

حسن اعمی بنده ‏قرائی، آن عضو خواهان شفافیت با یاری اقلیت دیروز به عنوان دومین رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر انتخاب شد. او که تا قبل از این در انتخاب خباززاده ایفای نقش کرده بود، این بار با مدد موافقان شفافیت بر کرسی ریاست نشست. در این زمان سلسله سوالاتی در حوزه مدیریت شهری مطرح شد. نهادهای نظارتی و بازرسی و فعال در حوزه بررسی مسایل به رصد امر مشغول بودند.در این زمان مجموعه ‏های نظارتی خواهان آرامش شهر بودند. گویا طرح مباحث دورن شورا در برون آن چندان جالب نبود.

البته طرفداران شفافیت اطلاع ‏رسانی و دانستن را حق همه شهروندان می‏ دانستند، با این همه به دستور مقام قضائی جلسات شورای اسلامی شهرمان غیر علنی شد. قبل از این اتفاقات دادستان شهرمان در یکی از جلسات علنی شورا در حضور اصحاب رسانه یک جلد نهج ‏البلاغه به شورائیان اهداء کرده بود. تبادل نظر میان اکثریت و اقلیت در جریان بود. بحث تغییر شهردار شنیده می‏ شد. تغییر شهردار نیازمند پنج رای بود و این مهم با وضعیت سه بعلاوه چهار ممکن نبود. اختلاف اقلیت و اکثریت همچنان نقل محافل بود. هر یک سعی داشتند باورهایشان را مطرح کنند.

نکته جالب آن بود که همه اعضاء واژه شفافیت را به سبک خود معنا می‏کردند. حتی آن قدر خواهان شفافیت بودند که حواسشان به این بود که اگر فردی هنوز مدرک دکترا نگرفته است بهش دکتر اطلاق نشود. حتی حواسشان بود که فلان قوم و خویش عضو شورا در بهمان جا مشغول به کار هست. حتی بحث اسکان خانواده شهردار هم مطرح شد. درخواست شفافیت سکه رایج حوزه مدیریت شهری و ویلای خیابان خرمشهر شده بود. تعامل میان شورا و شهرداری تابعی از این فراز و نشیب‏ها بود و هریک تعریفی از شفافیت داشتند.

نقل است حق‏الزحمه اعضای ویلای خرمشهر هم منظم پرداخت نمی‏شد. نقل است بعض پروژه‏های شهرداری به دقت رصد می‏شد و به تعبیری مته به خشخاش گذاشتن رواج داشت. گذر زمان کار خودش را کرد، اکثریت جدید شورا دارای سلایق مختلف بودند. از منظر سیاسی حضور یک مستقل و دو اصولگرا و یک اصلاح‏طلب در یک گلیم دارای حواشی خواهد بود. و اما امان از حاشیه‏ها، اعمی به هر دلیل استعفا داد. و این بار احمد غزنوی در جایگاه ریاست شورا قرار گرفت. نقل است دوره کوتاه ریاست وی در پی مذاکراتی میان بعضی از اعضای  اکثریت و اقلیت شروع شد.

چند و چون این مذاکرات هر چی بود بخشی از حق‏الزحمه‏ها پرداخت شد. پیش از این جلسات هم بعد از مدت‏ها علنی شده بود. ولی هنوز فراز و نشیب‏ها ادامه داشت. میثم خزاعی در آخرین سال فعالیت شورای پنجم با مدد اقلیت اصلاحات و یک عضو مستقل به عنوان چهارمین رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر انتخاب شد. آن عضو مستقل هم نایب رئیس شد. چرخش‏های جالب این دوره از شورا در حوزه سیاست بازخوردهای خاص خود را داشت. به قول برخی از سیاسیون سیاست یعنی همین، قدرت تعامل با رقیب از دید برخی یک امتیاز است.

در این میان شهردار تغییر نکرد. به باور بعضی این شهردار است که توانست در فراز و نشیب مسایل ویلای خیابان خرمشهر ثابت بماند و ثابت کند شهرداری است که منتخب دو دوره شورای اسلامی شهر است. حتی برخی از وی به عنوان یک کاندیدای بالقوه برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یاد می‏کردند. امری که محقق نشد. ولی بعضی معتقدند که وی سر لیست جریان اصلاحات برای ششمین دوره انتخابات شوراها خواهد بود. این احتمال اگر درست باشد شاید بتوان حدس زد که سلیمانی یکی از کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس خواهد شد.

همین حدس برای خزاعی و اعمی هم مطرح است. یادمان نرود بنیادی هم سابقه حضور در شورای شهر را داشت. این سکو برای پریدن به سمت بهارستان سکوی کارآمدی است. توقع آن بود که با حضور یک پزشک، یک کارمند شهرداری، دو دانشگاهی و دو معلم و یک روحانی در ویلای خیابان خرمشهر شاهد اتفاقات خیلی موثرتری برای پیشرفت شهر و زیبای آن باشیم. آیندگان امروز مسئولان را به قضاوت خواهند نشست. اگر عملکرد شورای پنجم خوب بوده است باید به آنها دستمریزاد گفت و اگر مطلوب نبوده امید در این سال آخر شاهد تحقق شعارهایشان باشیم.

اعضای شورای اسلامی شهرمان می‏دانند که محرم به عنوان ماه پیروزی خون بر شمشیر در خود پیام‏های نابی برای خادمان مردم و فعالان عرصه دفاع از ارزش‏های اسلام و تشیع دارد. یکی از این پیام‏ها، آزاده بودن و آزادگی است. سه نفر از اعضای شورای اسلامی شهرمان فرزند شهید و برادر شهید هستند. سایر اعضا نیز از ارادتمندان خانواده شهدا و ایثارگران هستند. لذا با مفهوم آزاده بودن و آزادگی بسیار آشنا هستند. امام حسین (ع) از بدو حرکت از مکه مکرمه به سوی کوفه به طور عام بسان تمام ادوار زندگانی پر برکتشان و در حماسه کربلا به صورت خاص بارها و بارها آزاده بودن و آزادگی خود را در عمل ثابت کردند.

آن حضرت بارها بر رعایت حقوق مردم و حق‏الناس و حقوق الهی تاکید داشتند. آیا ما هم بر این موارد تاکید داریم؟ و آیا کاری عملی برای تحقق آنها انجام داده‏ایم؟ امید طاعات و عبادات و عزاداری‏های همه ما در این ماه پر حماسه و پر از آموزه و درس‏های مهم مورد قبول حضرت حق قرار بگیرد. شورای اسلامی شهر کاشمر باید تهدیدهای فراروی خدمت هر چه بیشتر به شهر و شهروندان را تبدیل به فرصت کرده و با علم به این که گذشته چراغ راه آینده است، کاری کارستان در عرصه خدمت به مردم ولایتمدار و شریف کاشمر بکند. کاش شورائیان بیشتر از گذشته ثابت کنند در عمل خادم شهروندان هستند.

شاید اعضای شورای اسلامی شهرمان بگویند وقت تنگ است و مدت زیادی تا پایان این دوره از عمر شورای اسلامی شهرمان نمانده است، و فرصت برای خدمت بیشتر تنگ است! عزیزان همیشه فرصت برای خدمت هست. مگر نه آن که مقام معظم رهبری دولت تدبیر و امید را در آخرین سال عمر آن دولت، تشویق به تلاش بیشتر برای خدمت به مردم کردند؟ معظم له از تعیین بازه‏های صد روزه برای خدمت به مردم گفتند. شما هم باید خدمت بیشتر به شهر و شهروندان تا پایان دوره این شورا، زمان بندی انقلابی را اعمال کنید. کاشمر شایسته برترین خدمات و امکانات است. باید در این راه جهادی عمل کنید.

 آسیب شناسی آن چه گذشته سخت نیست . همه بر چند و چون آن واقفیم. فرصت را غنیمت بشمارید و به کاشمر مهد عالمان و دانشمندان و شهیدان، این نجف اصغر، این قم ثانی، این شهر مذهبی، این دیار دانشگاهی این سرزمین خوبان، این شهر مطرح در حوزه گردشگری از جان و دل  بیشتر از همیشه خدمت کنید. در این راه حواشی باید حذف شوند. شعار شفافیت خوب است ولی عمل به آن خوبتر است. اگر خادمیم و موفق، باید بیشتر از پیش خادم باشیم و موفقتر عمل کنیم و اگر مشکلی داشتیم و داریم بهتر است به رفع آن بپردازیم و با قوت بیشتر به خدمت مردم بپردازیم. امید روزی شاهد نشر خاطرات اعضای این شورا از این دوره باشیم.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.