دفاع مقدس در کاشمر از شعار تا شعور

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 
در سطح شهرستان چند نماد و اِلمان مربوط به بزرگداشت دوران دفاع مقدس سراغ دارید؟ آیا تابلوهای مربوط به تمثال شهیدان، رنگ ‏پریده و دچار فرسایش شده ‏اند یا نه؟ چند دیواره ‏نگاره و نقاشی دیواری مربوط به پاسداشت یاد  خاطره شهدای جنگ تحمیلی در شهر و آبادی‏ های کاشمر به چشم می‏ خورد؟

آیا دیوارنوشته ‏های موجود در باره آن دوران، از منظر رنگ ‏پریدگی و فرسایش حال و هوای خوبی دارند؟ آیا توانسته‏ ایم خاطرات ایثارگران را ثبت و ضبط و منتشر کنیم؟ چند کتاب تاکنون بر اساس یاد و خاطره شهیدان و رزمندگان و جانبازان و آزادگان و فعالان پشتیبانی از جبهه منتشر شده است؟

چند نمایش‏نامه بر اساس مشاهدات و خاطرات این عزیزان نگاشته شده است؟ چند فیلم کوتاه و مستند و حتی انیمیشن بر اساس زندگانی شهیدان دیارمان ساخته شده است؟ در باره ضرورت بزرگداشت هشت سال دفاع مقدس می‏توان سئوالات متعددی مطرح کرد. حس و حال چند مادر یا پدر شهید را ثبت کرده ‏ایم؟ به چه میزان توانسته‏ ایم عواطف همسران شهیدان و فرزندان آنان را در قاب کتاب و تصویر و فیلم ثبت و ضبط کنیم؟ همین سئوالات برای خانواده جانبازان قابل طرح است. گستره ادبیات مقاومت درخور توجه و تأمل است. برخی می‏ پندارند این مهم با نصب چند عکس محقق می‏ شود.

بر فرض محقق شدن ادای دین به دوران دفاع مقدس با نصب چند عکس، باید پرسید وضعیت کاشمر در بحث نصب چند عکس چگونه است؟ به قول معروف این گونه نباشد که عکس شهیدان را نصب کنیم و عکس راه شهیدان قدم بزنیم! گشتی در شهر بزنید. حال و هوای عکس‏ های شهیدان عزیز دستتان می ‏آید. گشتی هم در ادارات بزنید. همین گشت را در روستاهای شهیدپرور داشته باشید. نصب عکس شهیدان در جاهای مختلف امری پسندیده و حسنه است. به تمام عوامل دست‏ اندرکار این مهم خسته نباشید عرض می‏ شود. کاش با توجه به تاثیر نور خورشید و عوامل فرسایشی مختلف، کیفیت این تصاویر بررسی شود.

این بررسی باید در تمام تصاویر شهدا از مزارات آنها، تا تابلوهای حاوی تمثال ایشان، بنرهای گوناگون، نقاشی‏های دیواری و قاب عکس‏های موجود در جاهای مختلف باشد. توجه به شهیدان شاخصی همچون سردار حاج قاسم سلیمانی و ابراهیم هادی زیبنده است، پیشنهاد می‏شود تمثال شهیدان دیارمان هم از همین زاویه مورد عنایت بیشتری قرار بگیرد. جالب خواهد بود اگر تصویر شهید بر قابی چوبی و یا کاشی در محله‏اش نصب و حتی تندیس و سر دیس در کوچه و محله‏اش قرار بگیرد. همین کار را در پایگاه‏های بسیج ادارات و اقشار مختلف و شهر و روستا می‏توان انجام داد.

البته واضح و مبرهن است که منظور نگارنده الزاماً بحث عکس نیست. اشارت اصلی به تاکید مقام معظم رهبری است که بر نشر آثار دفاع مقدس اشاره‏های ویژه دارند و اصرار بر بهره‏مندی از گنجینه آن دوران حماسه‏ساز دارند. به نظر شما سوای ایشان کدام شخصیت طراز اول کشور به طور مستمر بر ثبت و ضبط و نشر خاطرات و دلنوشته‏های هشت سال جنگ و جهاد پافشاری می‏کنند؟ همت ایشان بر مطالعه و تقریظ بر کتاب‏های منتشر شده در این حوزه ستودنی است. در همین شماره کتاب «یاد یاران» با ذکر تقریظ ایشان در ستون «کتاب‏شناخت»  معرفی شده است.

چند نفر از ما حسب پست و منصب و جایگاهی که داریم در معرفی کتاب‏های منتشر شده در باره دفاع مقدس همتی از خود نشان دادیم. راه مشخص است باید این گنجینه را پاسداری کنیم. نگارنده در نیمه اول دهه هشتاد توفیق داشت تا به پیشنهاد مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و به همت نشر «ستاره‏ها»، کتابی در باره پنج معلم شهید تألیف کند. این پنج شهید از جمله سرداران دوران دفاع مقدس بودند. کتاب «بالابلندان»، خاطرات کوتاه و گویایی از شهیدان؛ قوام، جعفریان، براهنی‏فر، شهابیان و یغمائی را شامل می‏شد. اداره آموزش و پرورش کاشمر یکی از حامیان نشر این کتاب بود. به نظر شما این کتاب در کتابخانه‏های مدارس شهرستان موجود است؟

همین وضعیت را در باره سایر کتاب‏های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس با محوریت شهیدان و ایثارگران شهرستان کاشمر می‏توان تا حدی رصد کرد. البته به لطف وجود کتابخانه تخصصی دفاع مقدس و نمایندگی مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، شاهد اتفاقات قابل تأملی در حوزه نشر آثار ذکر شده هستیم. بضاعت موجود در آن کتابخانه و دفتر به لطف وجود عزیزی از رزمندگان دیارمان است که حسب علاقه‏اش پای در این راه گذاشته و با صبر و حوصله و یاری همرزمانش مشغول به ثمر رساندن کارهای سترگی نظیر دانشنامه دفاع مقدس کاشمر است. برای ایشان و همکارانش توفیق روزافزون را از درگاه ایزد منان خواستاریم.

با این همه دست‏اندازها و موانعی فراروی کار ایشان و تیمش وجود دارد. امید ارکان مدیریتی شهرستان ورای حُب و بُغض‏های مرسوم، به ایشان مدد برسانند. مجموعه ایشان به تنهایی بار چندین نهاد و اداره فرهنگی را بر دوش می‏کشد. امید روزی شاهد مراجعه نهادها و ادارات و سازمان‏های مختلف به دفتر ایشان برای همکاری‏های مختلف باشیم. برابر راهنمایی ایشان هر پایگاه بسیج می‏تواند تاریخچه‏ای از فعالیتشان را با تاکید بر شهیدان و جانبازان و آزادگان و پشتیبانان دوران جنگ تحمیلی، تهیه و منتشر کند. دهیاری و شورای اسلامی هر روستا می‏تواند با راهنمایی مجموعه تحت امر ایشان، نقش روستا را در دوران دفاع مقدس بررسی و منتشر کند.

مجید خدامی شیفته کارش هست و بی هر چشمداشتی می‏خواهد گنجینه مورد نظر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را با بهترین حالت و قاب و جلد و محتوا به نسل فعلی و آیندگان منتقل کند. کاش کارگروهی برای یاری‏رسانی به مجموعه تحت امر وی تشکیل شود. این کارگروه می‏تواند از دو منظر یاری‏رسان دفتر نمایندگی مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در کاشمر باشد. از یک سو می‏تواند رافع موانع اداری فراروی طرح‏ها و ایده‏های این دفتر باشد و از سوی دیگر می‏تواند برای عملیاتی کردن طرح‏ها و ایده‏ها منابع مالی را تعریف و تهیه کند. جالب است بدانید بسیاری از آثار منتشره در این دفتر با حمایت مالی خانواده‏های شهیدان و ایثارگران به فرجام رسیده است.

ایشان توانست دو سوی محور کاشمر به خلیل‏آباد را با مدد نهادهای مربوطه مزین به تمثال شهیدان بکند. کاش نهادهای مربوطه با راهنمایی ایشان همین کار را در محورهای مواصلاتی دیگر شهرستان به فرجام برسانند. همین حرکت جالب مدت‏ها اسیر پیچ و خم‏های اداری بود. کاغذبازی‏های مرسوم تحقق این هدف را به تعویق انداخته بود. و این در حالی است که همگان شعار حمایت از نشر آثار دفاع مقدس را به کرات بیان می‏کنیم. در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر درس «آشنایی با دفاع مقدس» تدریس می‏شود. استفاده از بضاعت مدرسین توانمند این درس در کارگروه پیشنهاد خالی از لطف نیست.

سوژه‏های بسیاری برای کار در حوزه حفظ و نشر آثار دفاع مقدس قابل طرح می‏باشد. نگارنده به یاد دارد در کردستان پلاستیکی حاوی نان محلی (خشک شده که چونان بیسکویت مصرف می‏شد، همان نان کاک) کاشمر از روستای قوژد را دریافت کرد. در رفت و برگشت ماموریت‏مان، یاد و خاطره کاشمر به لطف آن نان همراهم بود و سوژه‏ای شده بود تا همراهان یاسوجی و اصفهانی از کمیت و کیفیت نان بگویند. تهیه مستندی در باره بانوان نانوای آبادی‏های کاشمر که در دوران دفاع مقدس برای جبهه نان پختند، خالی از لطف نیست. حتی می‏توان در این کتابی مشتمل بر حس و حال این عزیزان و خاطراتشان تهیه و منتشر کرد.

در دوران دفاع مقدس بعض جاهای شهر به عنوان مکان‏های آموزش و اعزام شهرتی خاص داشتند. شهربانی قدیم و به تعبیری پاساژ بسیج و یا درمانگاه ایثارگران یکی از آن مکان‏هاست. کاش یادمانی یا تابلونوشته‏ای بیانگر جایگان این مکان در آن روزگاران تهیه و در آن محل نصب شود. پادگان قدس یا کلاته عباسعلی هم از این منظر لیاقت نصب یادمان و تابلونوشته دارد. همین کار را برای برخی از پایگاه‏های بسیج شهر و روستاهای دیارمان می‏توان انجام داد. هر چه هست باید با اقتداء به راهبرمان مقام معظم رهبری، عنایتی از سر شعور و نه شعار به حفظ و نشر آثار دوران دفاع مقدس داشته باشیم. آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.