پانصد روز انتظار برای دومین نشست انجمن میراث فرهنگی کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی‏ تقصیر

به نظر شما کاشمر انجمن میراث فرهنگی دارد؟ به نظر نگارنده کاشمر دارای انجمن میراث فرهنگی می ‏باشد، یک بار هم در سال‏های اخیر در محل حوز علمیه حاج سلطان‏ العلماء در بهار 1398 تشکل جلسه داده است. بیستمین فرماندار کاشمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در آخرین روزهای حضورش در دیارمان ریاست جلسه مذکور را بر عهده داشت.

بنده خدا خودش هم از برگزاری دیرهنگام آن انجمن متعجب بود. در آن نشست ابراز امیدواری شد که بیست و یکمین فرماندار کاشمر پیگیری برگزاری منظم جلسات انجمن مورد اشاره باشد. ولی افسوس که به هر دلیل همان یک جلسه برگزار شد و تداوم نیافت. از آن زمان تا کنون  بیش از یک سال می‏ گذرد.

ناگهان زود دیر می‏ شود. یقین بیستمین فرماندار دیارمان دوست داشت که شاهد برگزاری سلسله نشست‏ های انجمن میراث فرهنگی در شهرستان می‏ بود و کاری کارستان در این حوزه می ‏کرد. یقین بیست و یکمین فرماندار دیارمان دوست داشت سرش خلوت‏ تر باشد و به‏ دور از دغدغه‏ های سال گذشته و امسال، گوشه چشمی به میراث فرهنگی شهرستان داشته باشد. یازدهمین نماینده ترشیز در بهارستان، در کمیسیون فرهنگی مجلس حضوری قابل توجه دارد، کاش حالا با تکیه به موقعیت جناب نماینده، ارکان مدیریتی شهرستان کاری کارستان برای برگزاری منظم جلسات انجمن میراث فرهنگی شهرستان بکنند.

انجمن‌های میراث فرهنگی با استناد ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب 1382 برحسب ضرورت و به تشخیص سازمان، در مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها، بخش‌ها، دهستان‌ها و روستاهای کشور و به نام همان محل موردنظر تشکیل می‌شود. هدف از تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی، جلب مشارکت، همکاری و همیاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد و دیگر افراد جامعه با سازمان، جهت حمایت، حفاظت، احیاء، پژوهش، معرفی، آموزش و فرهنگ‌سازی عمومی و کمک به پیشگیری از وقوع جرائم علیه میراث فرهنگی است.

هدف از تشکیل انجمن‏های میراث فرهنگی را دوباره بخوانید. به نظر شما نباید شاهد برگزاری منظم نشست‏های این انجمن از سال 1398 تاکنون می‏ بودیم. یادمان نرود که قانون مربوط به سال 1382 می ‏باشد. آیا از آن سال تا زمان برگزاری تنها جلسه انجمن میراث فرهنگی کاشمر، نمی‏ شد با برگزاری سلسله جلسات منظم انجمن مورد اشاره، کاری کارستان برای نیل به اهداف مذکور به سر منزل مقصود می‏رسید. انجمن‏ های میراث فرهنگی ظرفیت‏های مردمی است که در گذشته جایگاه داشته ‏اند ولی  به مرور از نقش آن‏ها کاسته شد. در دهه نود شاهد احیای دوباره این انجمن‏ ها هستیم.

 بد نیست بدانید به باور کارشناسان و قوانین؛آگاهی بخشی و ترغیب مردم به حفظ ارزش‌های میراث فرهنگی و رعایت قوانین و مقررات ناظر بر آن باهدف پیشگیری از وقوع جرائم میراث فرهنگی، تهیه و اجرای برنامه‌های جلب مشارکت عمومی و جذب مساعدت‌های مالی و معنوی مردم در کلیه مراحل شناسایی، ثبت، حفاظت، معرفی، پژوهش، آموزش میراث فرهنگی و همچنین همکاری با مراجع ذیصلاح برای برخورد با متخلفین ازضوابط و مقررات میراث فرهنگی ازجمله وظایف قانونی انجمن‌های میراث فرهنگی است. انجمن میراث فرهنگی بر روی کاغذ قرار بود در حفظ و حراست از میراث فرهنگی هر شهرستان منشاء اثر باشد.

روزگاری نه‏چندان دور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفته بود که؛ « جلسات بیش از 10 انجمن میراث فرهنگی شهرستان به‌صورت منظم برگزارشده است»، یقین نام کاشمر جزو این ده شهرستان نبوده است و امید از این به بعد به لطف پیگیری جناب نماینده و عنایت ارکان مدیریتی شهرستان نام کاشمر جزو شهرهای مورد نظر جناب مدیر کل محسوب شود. انجمن‌ میراث فرهنگی ساختاری غیرانتفاعی است که در حفظ و احیای میراث فرهنگی دارای جایگاه حقوقی است. انجمن‌ میراث فرهنگی می‏تواند تمام وظایف میراث فرهنگی را انجام دهند. می‏تواند مقابل طرح‏های تخریب کننده میراث فرهنگی بایستند.

بد نیست بدانید؛ « بررسی و ارائه مشاوره فرهنگی و اجتماعی به‌منظور اجرای مطلوب برنامه‌های مرتبط با میراث فرهنگی در حوزه فعالیت خود متناسب با مقتضیات و امکانات محل و پیشنهاد آن به سازمان، پیشنهاد راهکارهای عملی جلوگیری از هرگونه اقدام غیرقانونی درزمینه حفاری‌های غیرمجاز، تخریب آثار تاریخی، خریدوفروش غیرمجاز اموال فرهنگی به سازمان از دیگر وظایف این انجمن‌هاست. در سال گذشته تشکیل انجمن میراث فرهنگی در کاشمر علیرغم عدم برگزاری مجددش، اقدامی شایسته و بایسته بود. به لطف وجود این انجمن می‏توان داشته‌های تاریخی و فرهنگی کاشمر را قدر بدانیم.

 برگزاری جلسات این انجمن در بهره‏مندی از صنعت گردشگری به عنوان یک محور پیشرفت شهرستان موثر است. ایجاد انجمن‌ میراث فرهنگی کمک به مشاغل وابسته به صنعت گردشگری در قالب یک حرکت اقتصادی و اجتماعی است. انجمن می‌تواند تملک‌ها را برای میراث فرهنگی انجام دهد، انجمن میراث فرهنگی می‌تواند حساب مالی داشته باشد و می‏تواند منابع مالی را دریافت و برای میراث فرهنگی هزینه کنند. انجمن میراث فرهنگی باعث احیای هویت شهرستان می‏‏شود. به باور مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور  انجمن میراث فرهنگی هر شهرستان می‏تواند حوزه‏های مختلف صنعت گردشگری را فعال کند.

برای نگارنده غفلت از برگزاری منظم جلسات این انجمن از بهار سال گذشته تاکنون عجیب است. طبیعی است که تا قبل از مقوله کرونا باید شاهد برگزاری حضوری جلسات این انجمن می‏بودیم، و با توجه به مقوله کرونا باید شاهد سلسله نشست‏های مجازی این انجمن می‏‏بودیم که نبودیم. پی‏جوی علت عدم برگزاری نیستیم. شاید ذهنیت این بوده که برگزاری مستمر نشست‏های این انجمن ضرورتی نداشته است. باور بفرمایید احتمال وجود این ذهنیت آزاردهنده است. یقین وجود نداشته است. شاید دستوری اداری بوده و بنا بر اهم و مهم بودن کارهای مختلف بوده و به این پندار رسیدن که این جلسات فعلاً موضوعیتی ندارد!

این احتمال هم شبیه همان ذهنیت، آزار دهنده است. یقین فرض این پندار هم درست نیست. هر چه هست از بهار پارسال این انجمن بهاری به خود ندیده و اینک در پاییز کرونایی باید امیدوار بود که به لطف نماینده دیارمان که عضو فعال کمیسیون فرهنگی است، این انجمن شاهد برگزاری دومین نشستش از پس قریب 500 روز باشد. حواسمان باشد که آیندگان غفلت امروز ما را قضاوت خواهند کرد. مدیریت خوب یا بد ما را قضاوت خواهند کرد. آنانی که مدعی هستند کاشمر دومین شهر زیارتی استان هست، کاش از این انجمن بخواهند صحت و سقم این ادعا را بررسی کنند.

آنانی که مدعی هستند کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور هست، کاش این مدعا را در این انجمن مطرح و ادله خود را بر این باور اشتباه ارائه کنند تا یک بار برای همیشه به این قبیل عنوان و مقام‏سازی‏ها پایان داده شود. یادمان نرود که صنعت گردشگری کاشمر از نبود نقشه راه رنج می‏برد. از پس سال‏ها هنوز موزه‏ای برای معرفی میراث فرهنگی و صنعت گردشگری و سوغات و صنایع دستی دیارمان نداریم. هنوز انجام آمایش سرزمین کاشمر از منظر میراث فرهنگی  گردشگری و صنایع دستی یک آرزوست. هنوز تهیه انواع بانک‏های اطلاعاتی برای میراث فرهنگی دیارمان یک رویاست.

هنوز فاقد یک سامانه اینترنتی معرفی توانمندی‏های کاشمر در حوزه میراث فرهنگی و صنعت گردشگری و صنایع دستی به زبان فارسی هستیم. هنوز کاشمر فاقد اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. آنچه در باغ دانش فعال است یک نمایندگی است که خودرو هم ندارد. یقین جناب نماینده در دیداری که از این نمایندگی داشته است با مشکلات و مسایل و دغدغه‏های موجود آشنا شده است. امید شورای فرهنگ عمومی به کمک این نمایندگی بیاید و یاری‏رسان انجمن میراث فرهنگی باشد. امید ارکان مدیریتی شهرستان برگزاری منظم جلسات این انجمن را وجه همت خود بسازند.

امید خیرین حوزه فرهنگ گوشه چشمی به مسایل حوزه میراث فرهنگی داشته باشند. در پایان از بیست و یکمین فرماندار کاشمر بعد از انقلاب اسلامی استدعا داریم برگزاری دومین جلسه انجمن میراث فرهنگی شهرستان را بعد از قریب 500 روز وجه همت خود سازند. از نماینده دیارمان هم استدعا داریم با تمام توان از برگزاری این جلسه حمایت کنند. یادآور می‏شود که برگزاری یک نشست مجازی پیشنهاد می‏شود. نشستی که صورتجلسه داشته باشد. مصوبات جلسه اول مطرح شود تا بدانیم چه تصمیماتی اخذ شده و به چه میزان اجرا شده است. پیشاپیش از همه عزیزانی که برای برگزاری این جلسه بعد از قریب 500 روز تلاش دارند تشکر می‏کنیم.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.