پرستارها و سیل شعارها

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

در عصر کرونا باید به نحو شایسته در پاسداشت خدمات کادر درمان کوشا باشیم. مدافعان سلامت جانانه و از سر وجدان در حال انجام وظیفه هستند. قاعدتاً باید در اجرای پروتکل‏ های مبارزه با کرونا جدیت داشته باشیم تا این عزیزان دغدغه‏ ای نداشته باشند. متاسفانه در عمل شاهد گسترش موج‏های مختلف کرونا در مقاطع مختلف زمانی هستیم.

اجرای قوانین اولین گام برای تکریم مدافعان بخش سلامت است. در کنار آن بایسته است به‏ جای شعار دادن، به بررسی دغدغه ‏های این عزیزان پرداخته شود. خدا را شکر کاشمر دارای مجمع خیرین حوزه سلامت است. مردم نیک‏اندیش دیارمان ثابت کرده ‏اند که کمک به حوزه سلامت را باور کرده‏ اند.

با این همه شایسته است دولت خود پیشگام رفع دغدغه‏های کادر درمان باشد. روزی با دوستی فعال در حوزه سلامت هم‏کلام بودم. پرسیدم «لابد دولت کمک‏های شایان توجهی برایتان در نظر گرفته است؟ لبخندی زد. فقط گفت بد جوری خسته‏ایم!». کادر درمان در این یک سال عصر کرونا ثابت کرد تا پای جانشان حامی مردم هستند. در ابتداء شاهد انواع تقدیرهای جالب در مقابل دوربین بودیم. تصورمان این بود که کادر درمان از صدر تا ذیل به بهترین نحو مورد تقدیر قرار گرفته و هدایایی دریافت می‏کنند! موجی شعارگونه راه افتاده بود. در بوق و کرنا هم شده بود. ولی به قول همان دوست، تبی بود که تند شد و خوابید.

البته هر از گاهی نغمه‏ای شنیده می‏شود و عکس‏های منتشر می‏گردد. ولی با کمکی دقت متوجه می‏شویم کادر درمان هنوز دغدغه چک دارد. هنوز دغدغه اقساطش را دارد. هنوز دلنگران خانواده‏اش هست. در زمان دفاع مقدس گاهی شاهد بودیم که فرماندهی سخت در حال ترتیب مهیا کردن ابواب جمعی‏اش برای عملیات است و همان زمان شهرداری زادگاهش قصد تخریب منزلش را دارد. در زمان جنگ شاهد بودیم که رزمنده‏ای دغدغه دفاع دارد و همان زمان بانکی پیگیر اقساطش هست. به شخصه شاهد بودم که خانواده رزمنده‏ای درگیر دغدغه‏های معیشتی بودند و کسی حواسشان به آنها نبود!

 نکو آن است که در هفته بزرگداشت مقام پرستار و پاسداشت حضرت زینب (س)، کارگروهی به بررسی دغدغه‏های کادر درمان به طور اعم و مجموعه خدوم پرستار به اخص بپردازد. نجابت خاص این عزیزان به حدی است که مشکلاتشان را عیان نمی‏کنند، مطلوب آن است که خیال ایشان را از اقساط بانک و درد معاش و مشکلات مختلف راحت کرد. یقین سازمان نظام پرستاری راهکارهای برای این مهم دارد. پرهیز از رفتارهای شعاری در بزرگداشت مقام پرستار مهم است. یقیناً پرستاران از بازدید مسئولان خوشحال می‏شوند، ولی خوشحال‏تر می‏شوند که بانک‏ها دیرکرد وام‏ها را وقت و بی‏وقت متذکر نشوند!

یقیناً پرستاران دغدغه‏های معیشتی دارند. فرزندان ایشان هم باید ازدواج کنند. زندگی ایشان خرج و برج‏های خود را دارند. اینان از دریافت لوح تقدیر بدشان نمی‏آید ولی زیبنده است مقامات عالی شهرستان حواسشان به دغدغه‏های آنها باشد. چه عالی می‏شد اگر بانک‏ها به ایشان بابت پرداخت اقساط مهلتی می‏دادند و چه عالی می‏شداگر بانک‏ها و صندوق‏های قرض‏الحسنه با هماهنگی نظام پرستاری به ایشان برای حل بخشی از مشکلاتشان وام‏های مطلوبی تخصیص می‏داد. کاش صنوف مختلف برای ایشان به طور اخص و کادر درمان به طور اعم تسهیلاتی در نظر می‏گرفتند. کادر درمان و مجموعه پرستاران تشنه شعار نیستند.

باورمان در عمل باید این باشد که مدافعان سلامت با تمام وجود برای سلامتی من و شما از مردم عادی تا مسئولان در تلاش هستند. برای پاسداشت این تلاش نباید فقط شعار داد. هر قشری می‏تواند با امکاناتش به یاری اینان بشتابند. ارتقای روحیه ایشان فقط با شعار دادن و عکس یادگاری گرفتن میسر نمی‏شود. ایشان باید باور کنند که باورشان داریم. از رعایت قوانین مبارزه با کرونا باید شروع کنیم. بی‏تعارف باید این موارد جزو فرهنگ ما بشود. کاش دولت بحث رفاه اینان را به طور جدی پیگیری و عملیاتی کند. کاش مسئولان شهرستان به دور از شعار به بررسسی دغدغه‏های ایشان بپردازد. روز پرستار به جمع پرستاران کاشمر مبارک و فرخنده بادا.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.