معرفی دو قطعۀ موسیقی

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی

نگاهی به موسیقی کاشمر:

 موسیقی کاشمر در مقایسه با چند سال اخیر پیشرفت های نسبتاً چشم گیری داشته است. گواه این مدعا هنرجویانی است که با جدّیتی مثال زدنی در این حوزه فعالیت می کنند.

هنرجویانی که با جان و دل در این حوزه گام نهاده اند و چراغ امید را در این دیار روشن ساخته اند. می توان چنین مدعی بود که حوزۀ موسیقی کاشمر نسبت به سال های گذشته در مسیر بهتری قرار گرفته و با این دقت و تلاش، حال می توان به آیندۀ هنری کاشمر چشم داشت. از میان همین هنرجویان، در آینده، مدرسان و نوازندگانی پا به عرصه خواهند گذاشت که چشم و چراغ موسیقی اصیل ایرانی خواهند بود و شمع فروزانی در این دیار کهن خواهند شد. نگارندۀ این سطور از جهت آنکه در همین نشریه گاهی به بعضی نواقص در این حوزه اشاره کرده ام، وظیفه دانستم تا هنرش را نیز بگویم؛ تا آن مخاطبانی که ما را متهم به غرض ورزی می کردند، آگاه شوند که ما از هر اتفاقِ خوبِ فرهنگی_هنری حمایت می کنیم و آن را به مخاطبان نشریه معرفی و تحسین می کنیم.

(یک نکته در این جا لازم به ذکر است که در انتقادهایی که قبلاً برای موسیقی می آوردم نظر کسانی را جویا می شدم که در این حوزه حرفی برای گفتن داشتند. تمام سعیَم این بوده که هرگز سلیقۀ شخصی را بازتاب ندهم؛ پس آنچه به عنوان نقد و یا تمجید می آوردم بازخوردهایی بوده که از مخاطبان و منتقدان می گرفتم.)

اما آنچه بیش از همه در نظر نگارنده جلوه می کند تلاش هایی است که خود شاهد آن هستم و در صفحه های مجازی پیگیری می کنم و گاهی با مدرسان موسیقی صحبت می کنم و چین و چنانِ آن را جویا می شوم. آنچه دیده می شود بسیار امیدوار کننده است. و نگارنده امیدوارم که هنرجویان فراتر از آنچه هستند بیندیشند و از آموختن لحظه ای فروگذار نکنند.

 

 

 

چشم سیاه:

یکی دیگر از اتفاقات خوب حوزۀ موسیقی، تعاملی است که رخ داده است. هنرمندان کاشمر با هنرمندان دیگر شهرها از جمله مشهد ارتباط های خوبی برقرار کرده اند و برای کمّ و کیف کارها به گفت و گو و نقدپذیری و همکاری روی آورده اند، که ثمره ی چنین نگرشی را به طور محسوس می توان دریافت. این ارتباطات موجب می شود تا هنرمند از فضای بستۀ ذهنی و تشویق های عمومی منطقه فراتر برود و خود را به استاندارهای موسیقایی نزدیک کند. هرچه اثری را بیشتر به دست نقد منصفانه بسپارند ماحصل آن بهتر و کاری شسته رُفته تر از آب در خواهد آمد.

در این یادداشت قصد دارم به معرفی اثری بپردازم که با چنین رویکردی منتشر شده است. «هادی قاسمی» آهنگساز و نوازندۀ کاشمر، یکی از هنرمندانی است که به جرأت می توان گفت از اخلاق و رفتار هنرمندانه ای برخوردار است. در حدِ توان خود در این حوزه تلاش می کند و برای بهتر شدن و ارائۀ کارهای بهتر نیز از این تلاش نمی کاهد. اتفاق خوبی که در این چند سال رخ داده همکاری او با دیگر هنرمندان و آهنگسازان است. «رامین میلانی» یکی از ایشان است. رامین میلانی آهنگساز و نوازندۀ مشهد است که در کار خود خبره و دقّتش در این حوزه قابل توجه است. در این ایام کرونایی و قرنطینه با تعامل میلانی و قاسمی، قطعه ای تولید شده که در خور توجه است.

«چشم سیاه» قطعه ای است به آهنگسازی هادی قاسمی و تنظیم رامین میلانی و با صدای «حسین یوسفی» که به تازگی منتشر شده است. در این قطعه حضور نوازندگان چیره دستی چون: ویلن: سعید راه چمنی؛ ویولا: نگار موسوی؛ ویلنسل: شهرزاد رضایی؛ نی: علی فربودنیا؛ تار و عود (بربط): امیرمحسن حجازی؛ سنتور: رامین میلانی؛ و تنبک: پیام فرشاد؛ به این اثر رنگ و جلایی دیگر بخشیده و تأثیر نوازنده برای یک قطعه را به خوبی نشان داده است. دقت نظر میلانی در انتخاب و تنظیم سازها و صداها و هارمونی بی نظیر این اثر در خور توجه است. این قطعه شما را دلزده و خسته نمی کند. دست شما را می گیرد و با خود به قعر چشم های رویایتان می برد. قطعه ای که با شعری از «عماد خراسانی» ساخته شده باشد بسیار شنیدنی است. انتخاب شعر با فضای ملودیک اثر همخوانی دارد و به دل مخاطب می نشیند.

 

یکی از شاخصه های مورد توجه این اثر، آهنگی است که هادی قاسمی ساخته است. آهنگی که سرشار از ذوق است و سخنی است که از دل برآمده و لاجَرم بر دل می نشیند. اما نمی توان در این اثر تأثیر تنظیم و هارمونی سازها و تسلط نوازنده ها را نادیده گرفت. بی شک تنظیم و انتخاب ساز یکی از مهمترین نکاتی است که نیاز به دقت نظر دارد. و رامین میلانی نیک از عهده برآمده است. در واقع باید بگوییم که قطعۀ ساخته شده توسط هادی قاسمی می باید چشم به راه چنین اتفاقی می بود.

این اثر با شمارۀ مجوز 1399/1367 اخیراً منتشر شده و در سایت رسمی «بیپ تونز» به صورت رایگان در  دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

این همکاری و اجرا را باید به فال نیک گرفت و به عنوان یک تلنگر برای هنرمندان کاشمر تلقی کرد. تلنگر از این جهت که هرچند هنرمندان در حوزه های مختلف دارای استعدادهای در خوری هستند؛ اما باید به مقولۀ تنظیم به طور جدی تر بنگرند. این اثر نشان داد که یک تنظیم دقیق تا چه میزان می توان به روی یک قطعه ارج و ارزش بگذارد.

ما در کاشمر استعدادهایی داریم که قابل تحسین اند. اما گاهی با کم دقتی و شاید بتوان گفت عجله از بهای کار خود می کاهند؛ اما حالا هادی قاسمی می تواند مشاور خوبی در این حوزه باشد و تجربیات خود را در اختیار هنرجویان بگذارد.

که مستانه بگردید:

 

«که مستانه بگردید» کار دیگری از گروه «بیداد» است که به تازگی منتشر شده است. این اثر که به آهنگسازی «حامد قاسمی» و با صدای «حسین یوسفی» اجرا شده است کار نسبتاً قابل قبولی است. با توجه به اینکه حامد قاسمی به تازگی پا در عرصۀ آهنگسازی گذاشته، اما می توان امیدوار بود که آینده ای درخشان خواهد داشت. اگر بخواهم بدون تعارف بگویم می‌توان آینده‌ٔ درخشانی برای او متصور بود . تلاشش در این کار قابل تحسین است و کار تازه منتشر شده نشان از ذوقی دارد که در وجود قاسمی ها نهفته است. به این اثر می توان چند و چونی وارد داشت؛ اما نمی خواهم به عنوان یک مخاطب، متّه به خشخاش بگذارم. در این اثر شعری از استاد «هوشنگ ابتهاج» انتخاب شده، شعری که قبلاً هم روی آن کار شده است؛ اما کمتر می توان رگه های کپی برداری یا اقتباس را در اثر حامد قاسمی دید. می توان اثر را به نوعی دارای امضای شخصی خود او دانست. البته شباهت هایی به کارهای هادی قاسمی دارد که می شود از آن چشم پوشید. چرا که این دو، سال هاست با هم کار کرده و تحت تأثیر یکدیگر هستند. در این کار کمتر دچار تکرار میزان ها شده و در نهایت کار دلچسبی از آب در آمده است؛ تا ببینیم نظر منتقدان حوزۀ موسیقی چه خواهد بود.

نوازندگان این اثر آقایان: تار و نی: هادی قاسمی؛ پیانو: مرتضی حلیمی؛ گیتار: عماد قاسمی؛ تنبک و سازهای کوبه‌ ای: سجاد غفوری؛ کمانچه و بندیر: حامد قاسمی؛ هستند.

مخاطبان نیز می توانند این اثر را هم از سایت «بیپ تونز» به صورت رایگان دانلود کنند و بشنوند.

نکته ای که در هنرمندان کاشمر حائزاهمیت است، دقت شان در انتخاب شعر است. این نشان از علاقۀ ایشان به شعر دارد که در انتخاب شعر بسیار وسواس به خرج می دهند.

در نهایت امیدوارم کارهای بیشتری از حامد بشنویم و لذت ببریم.

 

 

 

 

اثر و منتقد:

هر اثر هنری تنها از راه نقد است که می تواند رشد کند. این را باید مد نظر داشت که منتقد برای هر اثر هنری لازم است. همواره در نقد است که اثر پرداخته می شود. وظیفۀ ما هم در حوزۀ رسانه، انتشار انتقادهاست. تنها از راه نقد است که می توان مخاطب را آگاه ساخت و در انتخاب اثر هنری کمک کرد. و از دل همین نقدهاست که هنرمند شاهد پیشرفت خود و کار خود خواهد بود.

یک نکته و سخن پایانی:

آنچه در مورد این دو اثر گفته شد، نه از جایگاه نقد تخصصی، بلکه از دیدگاه یک مخاطب عامیِ موسیقی بوده و بیشتر جنبۀ نظر شخصی داشته و احساسم نسبت به این آثار بوده که با مخاطب به اشتراک گذاشته ام. امیدوارم به کار آید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.