نیم نگاهی به وعده‌های انتخاباتی و واقعیت‌های جامعه

اخبار ترشیز
Typography

سیدعلیرضا نبوی ثالث
نیم نگاهی به وعده‌های انتخاباتی و واقعیت‌های جامعه
تمام عمر ازین رعیت، کسی گرسنه نمی خوابید
ز وعده های سر خرمن، اگر یکیش وفا می شد
علی اصغر داوری ترشیزی
بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌گذرد، پس از پیروزی انقلاب با توجه به شعارها و آرمان‌های انقلاب و دو ویژگی عمده اسلامی و مردمی بودن آن، در جهت استقرار حکومت مردمی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش . با طرح و تصویب «قانون اساسی» نخستین سنگ بنای سیاست در کشور نهاده شد

، قانون اساسی یعنی تعیین حقوق و آزادی اساسی آحاد ملت، قانون اساسی یعنی تعیین اساس حکومت یا تعیین برنامه های اساسی دولت برای اداره مملکت.
برابر اصل ششم قانون اساسی:« در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید با اتکا آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخابات رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی،اعضای شورا و نظایر این ها،یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می گردد. »
با این حساب، باید بپذیریم که انتخابات بهترین ابزار برای توزیع قدرت است و هر انتخاباتی درس ها و پیام‌های خاص خودش را در بردارد. لکن گاهی سر و صدا و هیاهویی که جریانات پیروز پس از انتخابات راه می‌اندازند اجازه نمی دهد تا این درس ها و پیام ها به درستی مایه عبرت مسئولان قرار گیرد. معمولاً بازندگان هم یا به علت جذابیت بازگشت به قدرت یا به علت عدم تحمل درک واقعیات حاضر نیستند از سر تأمل با این قضیه برخورد کنند و اسیر جوزدگی فضای هیجانی نگردند. در این گیر و دار، قدرت در گردونه چرخ گردون هر چهار سال یا هر هشت سال یک بار دربین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان دست به دست می‌شود. اما نه اصولگرایان از دوم خرداد ۷۶ و هفتم اسفند 94عبرت می گیرند و نه اصلاح طلبان از سوم تیر ۸۴ و دوم اسفند 98، ماحصل عملکرد هر دو جناح هم ، همین واقعیاتی است که امروز بر جامعه حاکم است. بیش ازهفت سال است با پیروزی مطلق اصلاح‌طلبان در انتخابات دو دوره ریاست جمهوری و به کرسی نشاندن حسن روحانی در قوه مجریه و پیروزی لیست های امید در انتخابات مجلس دهم، قدرت در دست اصلاح‌طلبان است.
وجود ائتلافی که در انتخابات هفتم اسفند ماه ۹۴ بین چهار گروه حامیان رئیس دولت اصلاحات و حامیان آقای عارف، حامیان آیت الله هاشمی رفسنجانی و هواداران دولت آقای روحانی صورت پذیرفت اصلاح طلبان را پیروز مطلق انتخابات نمود و مردم تهران که به زعم برخی ، مهد مدرنیسم و پیشرو تفکر سیاسی هستند با اختلاف زیاد به لیست امید اصلاح طلبان و اعتدال گرایان رای دادند. اتفاقی اجتماعی که به قول «رزا لومبرگ» به صورت خودجوش انجام گرفت بدون اینکه هیچ تدبیری برای آن اندیشیده شده باشد،آن هم توسط مردمی که به قول «میشل فوکو» درصحنه سیاسی تاریخ ساز هستند. اما حیف که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قدراین موفقیت‌ها را نمی‌دانند و خیلی راحت عمارت خود را پس از کسب قدرت به علت بی توجهی به وظایف اصلی و دلسوزی لازم برای احقاق حقوق مردم به ویرانه ای تبدیل می‌کنند تا همان مردم تاریخ‌ساز، در دوم اسفند ۹۸ از مشی و مرام اصلاح‌طلبی روی گردان می‌گردند و لیست جناح رقیب به صورت مطلق پیروز میدان انتخابات می گردد.
بد نیست نیم نگاهی به اظهارات منتخبان لیست امید تهران بیندازید وقتی از اولویت های مجلس دهم می گفتند و در یک مقایسه ساده با واقعیات روز جامعه از خودتان بپرسید چرا این افراد آنچنان که باید نتوانستند در جهت تحقق وعده هایشان موفق باشند.
محمدرضا عارف:« معیشت مردم یکی از اصلی‌ترین اولویت های اصلی اصلاح‌طلبان در مجلس دهم خواهد بود با توجه به موفقیت های به دست آمده در اجرای برنامه سوم توسعه برای کاهش نرخ بیکاری، کاهش تورم و رشد بالای اقتصادی، انشاالله در اجرای برنامه ششم توسعه مسیر برنامه سوم توسعه را ادامه می دهیم.» الیاس حضرتی:« الویت مجلس دهم این است که با کمک و همکاری دولت به اوضاع و احوال اقتصاد کشور سامان دهد.»
سید فرید موسوی: «برنامه و اولویت اصلاح طلبان برای مجلس دهم بحث رونق اقتصادی و ریل‌گذاری درست در راستای حل مسائل و مشکلات اقتصادی از جمله نرخ بیکاری، تورم، اشتغال است.»
بهروز نعمتی:«شعار اصلاح‌طلبان حرکت به طرف رشد، رونق و ارتقای اقتصادی کشور است.» مصطفی کواکبیان:«رفع فقر و تنگدستی طبقات محروم جامعه، بحث‌های مربوط به معیشت جامعه به ویژه جوانان از اولویت‌های اصلاح‌طلبان برای مجلس آینده است.»
پروانه مافی:«زنان طی سال‌های اخیرخود را در زمینه تخصص و علم به اثبات رساندند اما همچنان برابر با خروجی فارغ التحصیلان زن برای آنها زمینه اشتغال فراهم نیست.»
سهیلا جلودارزاده:« باید در مجلس دهم به اصلی‌ترین مسئله بهبود شرایط اقشار آسیب دیده، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار توجه شود.

نگارنده وقتی نظرات اکثر نمایندگان لیست امید را پس از پیروزی در انتخابات مشاهده کردم به این نتیجه رسیدم که اکثر قریب به اتفاق، عمده خواسته‌هایشان ، رونق اقتصادی و توجه به مسائل مشکلات معیشتی مردم است. دریغا؛ نمایندگان مجلس دهم در طول چهار سال دوره نمایندگی آنچنان که باید از حقوق «طبقات اجتماعی محروم به خود وا نهاده» دفاع نکردند و نمایندگان لیست امید در دوم اسفند ۹۸، چه با دست پر و چه با دست خالی از عرصه قدرت وداع تلخی داشتند امید اینکه مجلس انقلابی از مشکلات معیشتی مردم غافل نماند و با درک واقعیات جامعه قبل و بعد از برگزاری انتخابات دوره ی سیزدهم ریاست جمهوری کاری کارستان و فکری اساسی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور بنماید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.