نظری به نبض خیابان ‏های شهر

اخبار ترشیز
Typography

حمید بی تقصیر 

نیمه اول دهه نود سلسله یادداشت‏های در این نشریه در باره وضعیت خیابان‏های کاشمر منتشر شد. در نیمه دوم دهه نود، در دوره نمایندگی دکتر بهروز بنیادی، یک نسخه از این یادداشت‏ها در یکی از جلسات علنی شورای اسلامی فعلی شهرمان، تقدیم ایشان گردید تا لطف کنند آن را همان لحظه تحویل ریاست وقت شورا بدهند، تا بخوانند.

این بزرگوار این کار را کردند. امید آن بود که ریاست وقت آن را مطالعه و سپس در اختیار سایر اعضای خدوم ویلای خیابان خرمشهر قرار بدهد تا آنان هم بخوانند. آن یادداشت‏ها الزاماً انتقادی نبود. حاوی پیشنهاداتی اختصاصی و عمومی برای هر خیابان بود.

نگارنده در آن یادداشت‏ها، شهر را از منظر اقشار مختلف بررسی کرده بود. هر شهر باید برای کلیه شهروندانش از جمله بانوان، بازنشستگان و سالمندان، کودکان و معلولان مناسب و مطلوب باشد. هر شهر باید با مبلمان شهری زیبا و ساماندهی مطلوب، شهری پذیرای گردشگران باشد. اینک در آخرین ماه‏های دهه نود، نگارنده بر آن شده تا گذری و نظری بر خیابان‏های شهر داشته باشد. امضای مدیریت شهری در جای جای شهر به دو روش مشهود است. در برخی جاها کارهایی شده است که ستودنی است. این یک امضاء قابل توجه است. در این نقاط شهر یک کارگاه نسبتاً بزرگ تلقی می‏شود.

در بعضی جاها امضاء با نبود کارهای مدیریت شهری معنادار شده است. به هر دلیل مدیریت شهری برای بعض جاها کاری انجام نداده است. در آن یادداشت‏های نیمه اول دهه نود، تاکید شده بود که شهر پذیرای همه اقشار است. شهروندان؛ از کودک تا سالمند و از دارا تا نادار و از زن تا مرد، از شاغل تا بازنشسته و بیکار و همه و همه توقع خدمات دارند. به همین خاطر باید همه امکانات شهری در حوزه مدیریت شهری در نقاط مختلف شهر به دو نحو در دسترس باشد. یا هر منطقه آن امکان را داشته باشد و یا دسترسی به آن امکان واقع در نقطه‏ای خاص از شهر برای همگان مقدور باشد.

برخی معتقدند نگاه ویلانشینان خیابان خرمشهر و مدیریت شهری به تمام نقاط شهر یکسان است. ارائه خدمات بیشتر به یک نقطه به زعم ایشان باعث عمران و آبادانی کلیت شهر می‏شود. از این منظر توجه به بولوار باصفای سید مرتضی (ع) یک ضرورت است. این مهم در ماندگاری گردشگر و زائر موثر است و نقشی موثر بر پر کردن اوقات فراغت شهروندان دارد. یقین یک پارک خطی موثر در زیباسازی شهر است. با اینکه چند باری مسیر تردد در این بولوار برای ساماندهی آسفالت مسدود شد، ولی هنوز بخش‏های از این مسیر نیازمند ساماندهی آسفالت است. کاش بودجه زیارت یا هر بودجه دیگری منجر به سرعت گرفتن پروژه‏های این بولوار شود.

در اینجاست که می‏توان ضرورت زیباسازی اطراف مزار آقای شهید را از همین منظر جذب گردشگر و زائر و پر کردن اوقات فراغت شهروندان مطرح کرد. یقین برای این مسیر ایده‏های وجود دارد که امید محقق شود. ولی تا زمان تحقق حرف‏ها و طرح‏ها باید به شهروندان ساکن در پیرامون آرامگاه شهید مدرس حق داد که چرا زیباسازی پیرامون این مجموعه و مزار  بسان داخل مجموعه نیست. البته از آستانقدس رضوی توقع است که برای این مهم به مدد مدیریت شهری و شورای اسلامی شهرمان بیاید. از همین منظر است که می‏توان نوع توزیع خدمات مدیریت شهری را در شمال و جنوب و غرب و شرق شهر با هم مقایسه کرد.

حال خیابان‏های شهر در بعض جاها خوب است. در بعض جاها نیاز به رسیدگی دارد. یقین فعالان مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر به طور مستمر باواسطه و بی‏واسطه به نقاط مختلف شهر به‏طور محسوس و نامحسوس سرکشی می‏کنند، به‏همین خاطر در جریان تمام دغدغه‏های ریز و درشت شهروندان هستند. آنان به‏خوبی می‏دانند که هر نقطه و محله شهر چه مشکلی دارد. دوست دارند کاشمر دو کمربندی در شمال و جنوب شهر داشته باشند. آنان دوست دارند که شهر به علت بارندگی‏های پاییز و زمستان و بهار دچار آب‏گرفتگی نشود. لذا حواسشان هست که هیچ خیابانی دچار هیچ مشکلی نباشد.

یقین مدیریت شهری و شورای اسلامی دقت نظری خاص به اجزای مبلمان شهری دارند. در محوطه شهرداری شعاری بر دیوار نقش بسته متضمن این مهم که کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است. یحتمل این مجموعه با کاری علمی و  پژوهشی به این نتیجه رسیده است. البته دفتر نمایندگی میراث فرهنگی کاشمر را شهر زیارت و سیاحت لقب داده است. در هر حال یقین مدیریت شهری به حرمت شعار نقش بسته بر ساختمان شهرداری کاشمر، کارهای کارستان در خیابان‏های کاشمر کرده و خواهد کرد. صنعت گردشگری و صنایع دستی می‏توانند نقش مهمی در سند توسعه شهرستان داشته باشند.

حواسمان باشد بهشت گمشده خراسان رضوی، یعنی کوهسرخ از کاشمر جدا شده و بدل به شهرستان شده است. لذا دیگر بضاعت گردشگری و جاذبه‏های توریستی این منطقه در قاب گردشگری دیارمان قرار ندارد. البته جای جای خطه زرخیز ترشیز کهن مشترک‏المنافع هستند، ولی دیگر شهرستان کاشمر در عرصه سیاحت اعتبار قبل از جدا شدن کوهسرخ را ندارد. با این همه باید امیدوارتر از قبل منتظر همت عالی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر برای تقویت گردشگری و زائرپذیری کاشمر باشیم. کاشمر در گردشگری سلامت دارای توانمندی‏های فراوانی است. از همین منظر در بحث سوغات و گردشگری خرید دارای توانمندی است.

گردشگری شهری هم نباید مورد غفلت قرار بگیرد. البته واضح و مبرهن است که کرونا و گرانی دو مانع اصلی توجه بیش از پیش به صنعت گردشگری و صنایع دستی است. بایسته است به آثار تاریخی شهر از مسجد جامع تا بقاع متبرکه، از آب‏انبارها تا اشجار کهن، از سراهای قدیمی تا کاروانسراها و هر سازه و نشان تاریخی و باستانی عنایت خاصی از منظر گردشگری بشود. این همه در حالی شکوفا می‏شود که حداقل دارای دو پیوست فرهنگی و زیست محیطی باشند. به‏طور قطع مدیریت شهری و شورای اسلامی شهرمان حواسشان به این دو پیوست بوده و هست و خواهد بود.

این اقبال کاشمر است که فعالان مدیریت شهری و شورا فاقد هر گونه اختلاف سلیقه‏ای هستند. خدا را شکر دغدغه حاضران در ویلای خیابان خرمشهر و عرصه مدیریت شهری، هجی کردن واژه خدمت است. ایشان برای این مهم از هم سبقت‏ها گرفتند. این مهم نیست که پنجمین دوره شورای اسلامی شهرمان در این چهار سال چند رئیس و هئیت رئیسه به خود دیده است، مهم این است که هر یک نقشی ماندگار از شفافیت و زلالیت در عرصه خدمت از خود به یادگار گذاشته‏اند. اینان می‏دانند که میزها در گذر هستند و فرصت برای هر یک به منظور خدمت روزافزون وجود دارد. با این همه همت در عرصه خدمت حال خیابان‏های شهرمان خوبِ خوب است.

بگذریم، بعض جاهای بعض خیابان‏های بافت قدیم و بافت میانه در آرزوی تعریض روزشماری می‏کنند. یقین مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر برای تحقق این آرزو تلاش‏ها کرده و خواهند کرد. امید روزی روزگاری شاهد تعریض چهار خیابان اصلی شهر باشیم. امید حال شهرمان از هر منظر خوب باشد. خیابان‏هایش ترافیک روانی داشته باشد. امید روزی روزگاری شهرمان پارکینگ‏های متعدد داشته باشد. امید نهضت ساماندهی وضعیت آسفالت کوی و برزن و معابر شهرمان بسان همیشه با جدیت ادامه یابد. امید سرعت‏کاه‏ها و دست‏اندازها و سرعت‏گیرهای شهرمان از وضعیت متنوعی که دارد خارج و ساماندهی شوند.

شکر خدا در هیچ خیابانی پدیده سد معبر دیده نمی‏شود. هیچ برخورد ناشایستی با دستفروشان نمی‏شود. خدا را شکر پیاده‏روهای شهرمان برای همه مناسب است. معلول و غیرمعلول با رضایت از پیاده‏روها بهره می‏برند. حال فضای سبز دیارمان هم حال نابی دارد. پردیس‏ها و پارک‏ها هم گلستان هستند. امید این حال خوب تداوم بیابد و امید این خوب بودن در وسایل بازی و تجهیزات مربوط به کودکان بهتر از همیشه باشد. امید حال پارک بانوان هم خوب باشد و امید این خوبی در حوزه فضای سبز در جای جای شهر خودنمایی کند و شهرمان بوی گل و سبزه و درخت و درختچه به خود بگیرد و حال همه شهروندان را بیشتر از قبل خوش بکند.

 خدا را شکر پدیده تکدی‏گری در هیچ چهارراه و مسیر و کوی و برزن و خیابانی دیده نمی‏شود. هیچکس در ساختمان‏سازی تخلف نمی‏کند. کتابخانه‏های عمومی شهرمان با همکاری شورائیان و مدیریت شهری حالشان خوبِ خوب است. خیابان‏های شهر هر روز نسبت به روز قبل زیبا و زیباتر می‏شوند. از همه مهمتر خدا را شکر که هیچ تخلفی در مسایل شهر وجود ندارد. خدا را شکر تعامل بسیار عالی و متعالی بین ادارات و نهادها و سازمان‏های دیارمان برای خدمت به شهر و شهروندان وجود دارد. شکر خدا ظاهراً هیچ مجموعه‏ای در شهر به شهرداری بدهی ندارد.

امید کاشمر به‏واقع در کسوت یک شهر زیارتی و سیاحتی در سپهر گردشگری استان و کشور ظاهر شود و برای این مهم همه زیرساخت‏ها فراهم شود. برای این مهم کمک آستانقدس رضوی به عنوان هدایت‏کننده مجموعه آرامگاه شهید مدرس ضروری است. امید روزی روزگاری این نهاد معظم و معتبر نقشی خاص و بزرگ در توسعه و پیشرفت شهرستان به طور عام و شهر کاشمر به‏طور خاص داشته باشد. در انتهاء بار دیگر امیدواریم خیابان‏های شهر برای همه اقشار قابل استفاده باشد. باور کنیم کاشمر لایق بهترین‏هاست. باید در میادین دیارمان بهترین نمادها و اِلمان‏ها جای داشته باشند. یادمان نرود شهر خوب شهر فرشتگان است.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.