وحدت موثر در پیشرفت کاشمر و کوهسرخ

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

نمی‏ دانم با شهرستان شدن بخش کوهسرخ، وسعت شهرستان کاشمر چقدر شده است؟ یقین اطلاعات جدید شهرستان کاشمر با توجه به تبدیل شدن یک بخشش به شهرستان، بر روی سامانه اینترنتی فرمانداری ثبت و ضبط شده است. یقین ارکان مدیریتی شهر، با توجه به جدا شدن کوهسرخ از کاشمر، اقدام به تهیه سند توسعه جدید شهرستان خواهند کرد.

و یقین این تبدیل در اسناد فرادستی دیارمان هم لحاظ خواهد شد. و صد البته فرمانداری کوهسرخ هم تهیه سند توسعه این بخش تازه شهرستان شده را وجه همت خود ساخته است.

و یقیناً در استانداری و نهادهای متولی تنظیم اسناد فرادستی این موارد با دقتی مثالزدنی لحاظ شده است. با این همه پیشنهاد می‏گردد بحث آمایش سرزمین در این دو شهرستان به دقت مورد توجه قرار بگیرد. کوهسرخ فرزندی است که با استقلال خود بسان خلیل‏آباد و بردسکن، راه خود را خواهد رفت و تلاش خواهد کرد تا با توجه به توانمندی‏هایش بهترین‏ها را برای آینده خود رقم بزند. در باب آمایش سرزمین در این دو شهرستان باید تاکید کرد که این مهم در عین استقلال از هم باید مبتنی بر منافع مشترک باشد.

بایسته است این مهم در چهار شهرستان خطه زرخیز ترشیز بزرگ لحاظ شود. این چهار شهرستان حسب پیشینه تاریخی و اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مشترک‏المنافع هستند. هر یک یقیناً باید دارای آمایش سرزمین خاص خود باشند و در عین حال شایسته است نظری به اشتراکات داشته باشند و اسنادی مشترک هم داشته باشند. گذر زمان ثابت کرده است که؛ ارتباطات تنگاتنگ این چهار شهرستان با تقسیمات اینچنینی قطع نمی‏شود. امید نماینده دیارمان این مهم را پیگیر باشند.

 یقین چهار فرماندار دیار ترشیز ایشان را در این مهم یاری خواهند کرد. و بالطبع تمام ارکان مدیریتی این چهار شهرستان یار و یاور نماینده خواهند بود. در کنار آمایش سرزمین و نگارش و بازبینی اسناد توسعه و اسناد فرادستی، پیشنهاد می‏گردد از بضاعت نیروهای متخصص و متعهد اهل هر دیار برای تهیه بانک‏های اطلاعاتی خاص هر شهرستان در وهله اول و خطه زرخیز ترشیز بزرگ در مرحله بعدی دعوت به همکاری بشود. کاش یک بانک اطلاعاتی از مشاهیر و مفاخر معاصر ترشیز تهیه شود.

بسیاری از فرزندان خطه ترشیز در سطح استان و کشور دارای مناصب و جایگاه‏های تاثیرگذار هستند. از اینان می‏توان برای پیشرفت و پویایی و بالندگی هر شهرستان به طور اعم و کلیت ترشیز کهن به‏ اخص کمک گرفت. وقت آن رسیده است که پیشرفت کاشمر و ترشیز با بینش بومی پیگیری شود. باید دردآشنایان به میدان حل مسایل بیایند. معمولاً نگاه غیر بومی به فکر گذراندن دوره مدیریتی خود است. مدیران بومی با توجه به تعهد و تخصصشان یقیناً دارای تعلق خاطری به زادگاهشان هستند.

امید برای هر شهرستان انواع بانک‏های اطلاعاتی در بخش‏های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و هر نیاز دیگر، مبتنی بر آمایش سرزمین تهیه گردد. یقین این بانک‏ها کمک شایان توجهی برای تهیه اسناد توسعه هر شهرستان و کلیت ترشیز عزیز خواهند بود. نماینده می‏تواند این قبیل موارد را با کمک دفاترش و با بهره‏گیری از توان محققان و کارشناسان بومی ساماندهی بکند. یقین مراکز آموزش عالی منطقه و نهادهای اهل تحقیق و پژوهش و آمار ایشان را در این مهم به دور از هر حب و بغضی یاری خواهند کرد.

در کنار این همه موارد امید در هیچ یکی از شهرستان‏های مذکور شاهد حضور مدیران و کارمندان و اصحاب صنایع پروازی نباشیم. شایسته است مسئولان و مدیران در منطقه ماموریتشان حضوری تمام وقت داشته باشند. نقل است که مسئولی می‏گفت شهر کاشمر مسقط‏الرأس زندگی مدیران است چرا که از کاشمر تا سایر شهرهای ترشیز راهی نیست! این بهانه باید بر طرف شود. این معضل در برخی از شهرستان‏های خطه ترشیز بسیار پررنگ می‏باشد. کاش شرط هر مسئولیت در هر شهرستان زندگی در آن شهرستان می‏بود.

امید فرماندار کوهسرخ خود ساکن ریوش باشد و کاری کارستان برای استقرار مدیران شهرستان در ریوش بکند. بسیاری از مدیران شعار می‏دهند که روحیه جهادی دارند، خوب حسب این روحیه به دور از شعار به طور جهادی در محل ماموریتتان حضوری موثرتر داشته باشید. دوباره به نکته ذکر شده در ابتدای این یادداشت باز می‏گردم؛ وسعت کاشمر بعد از جدایی کوهسرخ چقدر است؟ یقین یکی از کوچکترین شهرستان‏های استان خراسان رضوی و حتی کشور شده‏ایم.

در این بخش از یادداشت برای تبیین موضوعات مطروحه در حوزه آمایش سرزمین و تهیه و بازبینی سند توسعه و ساماندهی اسناد فرادستی و تهیه بانک‏های اطلاعاتی و بهره‏مندی از نیروهای کاربلد بومی یک مثال تقدیم حضورتان می‏شود. همانطور که می‏دانید کاشمر هنوز اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ندارد. آنچه هست یک دفتر نمایندگی است که امید بود و هست برابر شاخص‏ها تبدیل به یک اداره کارآمد شود. با شهرستان شدن کوهسرخ یحتمل این دفتر نمایندگی پیگیر امور حوزه تحت امرش در دو شهرستان خواهد بود.

تا همین چندی قبل این دفتر نمایندگی فاقد وسیله نقلیه بود. خدا کند دارای وسیله نقلیه شده باشند. با این فرض که هنوز وسیله نقلیه ندارند، تصور بفرمایید مدیریت این دفتر نمایندگی برای شرکت در جلسات ریوش و کاشمر و تردد در حوزه استحفاظی‏اش در دو شهرستان چه برنامه‏ریزی‏های ریز و درشتی برای تهیه خودرو باید بکند! جنبه طنز این موضوع را به کناری می‏گذاریم و حتی اشاره‏ای به لزوم برگزاری جلسات مختلف این دفتر در سطح دو شهرستان و بخش‏ها و روستاها نمی‏کنیم. یقین با درایت دو فرماندار با دقتی مثال‏زدنی تمام جلسات مربوط به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به طور مستمر در دو شهرستان برگزار می‏شود. و یقین اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان حواسش به کاشمر و ریوش هست.

 یقین شاخص‏های موثر در تبدیل این دفتر در کاشمر به اداره و ایجاد یک دفتر نمایندگی در ریوش به‏زودی محقق خواهد شد. پیش از این در یادداشتی در این نشریه تاکید شد که بحث میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی دیارمان باید به عنوان یکی از ارکان و محورهای پیشرفت شهرستان کاشمر محسوب شود. پیشنهاد شده بود این مهم در سند توسعه شهرستان و اسناد فرادستی لحاظ گردد. همان پیشنهاد برای بهشت گمشده خراسان رضوی دوباره مطرح می‏شود.

طرح مجدد این موضوع در ارتقای دفتر نمایندگی کاشمر به اداره و ایجاد دفتر نمایندگی در کوهسرخ موثر است. البته تاکید می‏شود هر اتفاقی در راستای توسعه و پیشرفت برای هر شهرستان رخ بدهد باید تابع یک نقشه راه باشد. همان طور که در فرازهای از این یادداشت ذکر شد بایسته است همه رخدادهای منتهی به توسعه و پیشرفت هر شهرستان در قاب مشترک‏المنافع بودن خطه زرخیز ترشیز عزیز تعریف شود. الغرض کوهسرخ و کاشمر هر دو نیازمند یک نقشه راه برای تقویت صنعت گردشگری و صنایع دستی و توجه به میراث فرهنگی هستند.

فرض را بر آن بگیریم که کوهسرخ و کاشمر به درستی و با نگاهی بومی آمایش سرزمین شده‏اند. با این فرض پیشنهاد می‏گردد آمایش گردشگری و صنایع دستی و حمایت از میراث فرهنگی بر اساس آمایش سرزمین در دو شهرستان اجرا شود. این مهم برای تهیه نقشه راه مورد نظر است. نتایج حاصله باید در اسناد فرادستی هر شهرستان و سند توسعه آنها لحاظ گردد. در کنار این مهم شایسته است تهیه انواع بانک‏های اطلاعاتی جدی گرفته شود. هر روستا و اثر و جاذبه و رسم و آیین نیازمند شناسنامه‏ای خاص خود است.

تاکید می‏شود برای تحقق این موارد کمک نیروهای بومی مهم و موثر است. خدا را شکر کاشمر و کوهسرخ در حوزه مسایل مطالعاتی و پژوهشی و تحقیقاتی دارای نیروهای تحصیلکرده متعهد فراوانی است. کافی است از بضاعت ایشان بهره گرفته شود. روزگاری در کاشمر مجموعه‏ای پژوهشی تحت لوای شورای اسلامی شهر با عنوان بنیاد ترشیز راه‏اندازی شد که دولت مستعجل بود و در همان دوره اول و دوم فعالیت شورای اسلامی شهر، حضوری در حد برپایی نمایشگاه و ارائه خدمات به دانشجویان و پزوهشگران داشت.

در کوهسرخ هم مجموعه‏ای پژوهشی با هدایت مدیریت فعلی اداره آموزش و پرورش کاشمر مدتی فعالیت کرد. آن هم دولت مستعجل بود و به هر دلیل بسان بنیاد ترشیز ناتمام ماند. از این قبیل تجربیات می‏توان نهایت بهره را برد. فعالان بخش خصوصی نیز می‏توانند حامیان این حرکت علمی باشند. یقین مراکز آموزش عالی کاشمر این موضوع را جدی خواهند گرفت. همه این موارد منتهی به نقشه راهی برای هر شهرستان در وهله اول و در مرحله دوم خطه زرخیز ترشیز عزیز در صورت حمایت دو شهرستان بردسکن و خلیل‏آباد می‏شود.

نماینده دیارمان که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است، به‏طور قطع این پیشنهاد را مورد عنایت قرار خواهند داد.شاید این قبیل پیشنهادات در نگاه اول آرمانی دیده شوند. ولی خواستن توانستن است. چند باری در این یادداشت بر استفاده از نیروهای ترشیزی‏الاصل برای مباحث مطروحه تاکید شد. مجدد بر این تاکید به‏طور موکد تاکید می‏شود. وقت آن است که فرزندان همین خطه برای این خطه نقشه راه ترسیم کنند. امید در هر حرکت اینچنینی پیوست‏های فرهنگی و زیست محیطی مدنظر قرار بگیرد.

امید این یادداشت برای فعالان عرصه توسعه و پیشرفت خطه زرخیز ترشیز عزیز مفید فایده افتد. امید این یادداشت به‏دور از حُب و بُغض‏های سیاسی مطالعه شود. گاهی زود دیر می‏شود. آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست. بایسته است برای پیشرفت منطقه نهایت همکاری و همراهی و همدلی و تعامل را داشته باشیم. یقین نماینده برای تحقق این همدلی می‏تواند کارها بکند کارستان. ایشان می‏تواند محوریت نابی برای ایجاد یک وحدت برای پیشرفت منطقه را رقم بزند البته اگر همگان اهل وحدت باشند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.