فرهنگ و هنر کاشمر در آرزوی درخشش در فضای مجازی

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 
کرونا باعث توجه هنرمندان به فضای مجازی شد. تعطیل بودن مراکزی چون مجتمع سرو کاشمر، هنرمندان را عملاً خانه‏ نشین کرد. این مهم شوک بدی به هنرمندان و هنردوستان وارد کرد. مدتی که گذشت برخی از هنرمندان فضای مجازی را برای عرضه فعالیت‏هایشان انتخاب کردند.

بعضی در این میان خوش درخشیدن و برخی این تجربه را به هر دلیل پیگیری نکردند. همین ابتدای یادداشت بگذارید یادآور شوم که کاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیارمان بحث استفاده از فضای مجازی برای هنرمندان را در دستور کار قرار می‏داد.

برای این مهم کافی بود این اداره بانی خیر شود و سلسله کارهایی در حوزه تشویق هنرمندان به بهره‏مندی از فضای مجازی را تدارک می‏دید. مثلاً انجمن‏های هنری قوی‏تر از همیشه فعالیت‏هایشان در شبکه‏های اجتماعی را منعکس می‏کردند. کلاس‏های مجازی تشکیل می‏دادند. برنامه‏های آرشیوی و تولیدی را عرضه می‏کردند. در این رابطه توان خوبی در شهرستان وجود دارد. شاهد بودیم که برخی از هنرمندان به کمک آموزش و پرورش رفتن و در امر ضبط دروس مختلف برای دانش‏آموزان فعالیت‏های خوبی داشتند.

بعض کارکنان اداره مذکور حضوری قابل توجه در برخی از شبکه‏های اجتماعی دارند. بعضاً تحصیل کرده علوم ارتباطات اجتماعی هستند. جمع این دو مورد دلالتی بر توان این اداره بر تشویق موثر هنرمندان به حضور در فضای مجازی بوده و هست. رئیس این اداره در مقطعی در اینستاگرام به همراه تیمی از هنرمندان حضور داشت. این حضور می‏توانست ادامه بیابد و شامل حال همه هنرمندان بشود. نمی‏دانم بانک اطلاعاتی که معرف جمعیت هنرمند کاشمر باشد وجود خارجی دارد یا نه؟ فرض را بر این می‏ گیریم که وجود دارد.

بنا به این فرض می ‏توان سلسله نشست‏ های مجازی را برای کلیت هنرمندان به طور عام و برای هر گروه هنرمند حسب رشته به طور خاص برنامه‏ ریزی کرد. کاش شورای فرهنگ عمومی به این مهم ورود پیدا کند و از اداره مذکور بخواهد کاری کارستان در این حوزه بکند. البته چند حرکت این اداره در این وادی قابل تامل است. با این همه هنوز جای کار برای این اداره در فضای مجازی وجود دارد. ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است. در حاشیه عملکرد این اداره باید خسته نباشیدی به هنرمندانی گفت که حضوری پررنگ در فضای مجازی دارند.

این حضور از تلویزیون اینترنتی تا انجام انواع تیزرهای تبلیغاتی، از برگزاری نمایشگاه هنری تا اجرای کنسرت آنلاین و موارد مشابه قابل رصد است. آنانی که وبگردی می‏کنند و روزانه گشتی در شبکه‏های اجتماعی می‏زنند شاهد حضور انواع شُومَن‏ها با ریخت و تیپ و لهجه مختلف در حوزه طنز و نقد و تبلیغ هستند. شهرهای تربت حیدریه، نیشابور و سبزوار در این حوزه درخشش بالایی داشته‏اند. فعالیت‏های مصطفی آزاد از سبزوار و فردین جهانشاهی از تربت حیدریه از این منظر قابل تأمل می‏باشد.

ایشان توانسته‏اند ضمن تولید ثروت برای خودشان، دیارشان را مطرح کنند. تاکید هوشمندانه ایشان بر لهجه دیارشان و معنای برخی از واژگان و اصطلاحات از منظر معرفی فرهنگ عامه و میراث فرهنگی دیارشان قابل توجه است. چندی است که تنی چند از هنرمندان دیارمان این رویه را وجه همت خود کرده‏اند. برخی از ایشان تک بازیگر هستند و با حمایت تیمی فنی و تصویربردار کارشان را پیش می‏برند. جمعی با چند بازیگر و تیمشان مشغول به‏کار هستند.

نمی‏دانم اینان برای کارشان چقدر اندیشیده‏اند. قاعدتاً باید پس هر کاری تیمی نویسنده و آشنا به مسایل فنی حاضر باشند. مشخص است که بعض تصویربرداری‏های تولیدات مذکور با موبایل انجام شده است. یکی از ایشان اصرار جالبی به فرهنگ سازی در حوزه‏های مختلف دارد. پیشنهاد می‏گردد نهادهای فرهنگی و اجتماعی این قبیل فعالان را حمایت بکنند. بعضی از ایشان اصرار خاصی به تکلم و اجرای برنامه‏شان با لهجه دیارمان را دارد. لازم است نوع ادای واژگان محلی را به‏درستی یاد بگیرند و دایره لغاتشان را گسترش بدهند.

آفت تقلید از سایر هنرمندان این عرصه در سطح استان و کشور ایشان را تهدید می‏کند. بدتر آن است که نگاهشان صرفاً تجاری و کسب ثروت باشد. در کنار ظهور این عزیزان در سپهر فضای مجازی دیارمان شاهد برگزاری چند نمایشگاه مجازی از سوی هنرمندان به‏خصوص هنرمندان هنرهای تجسمی و علی‏الخصوص خوشنویسان نامدار شهرستان بودیم. این مهم امری شایسته است و کاش تداوم بیابد. و کاش در سایر رشته‏های هنری هم شاهد برگزاری موارد مشابه باشیم. امید اداره فرهنگ و ارشاد به سهم خود در این زمینه کاری کارستان بکند.

کاش هنرمندان دیارمان بحث آموزش از طریق فضای مجازی را بیش از پیش جدی بگیرند. برگزاری انواع وبینارها کاری ستودنی است. کاش از بضاعت تلویزیون اینترنتی بیشتر بهره برده شود. شاهد بودیم که بحث ادبیات کودک نیز به همت یکی از کتابداران دیارمان برای فرهنگیان و علاقه‏مندان در فضای مجازی به خوبی برگزار شد. همین کار را می‏توان در حوزه قصه‏گویی برگزار کرد. درخشش بانوان دیارمان در مسابقات مجازی دا، ویژه بیان آوسنه و قصه و لالایی در رده استانی هم ستودنی بود.

دکتر مسلم ناصری بند‏قرایی نویسنده نامور خطه ترشیز در رده ملی، این روزها کرونایی تجربیاتش را در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در فضای مجازی به اشتراک گذاشته بود. یقین ریاست اداره فرهنگ و ارشاد دیارمان با بزرگانی چون ایشان برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتشان در حوزه فرهنگ و هنر در ارتباط هستند. دکتر جواد مهجوری یقین یکی از فعال‏ترین فررزندان خطه زرخیز ترشیز است که توانست با ابتکارات نابش در فضای مجازی خوش بدرخشد.

وی و تیمش با دقتی مثال زدنی و با نگاهی و باوری حرفه‏ای و از سر مطالعه توانستند خوش بدرخشند. بسیاری از ما بیینده شبکه طنز زود نیوز هستیم. ایشان با امیر حسین فرمان دیگر هنرمند دیارمان، یک برنامه آشپزی با عنوان کاکوتی را راهبری می‏کنند. نوع اجرای ایشان با لهجه ترشیزی در وقت معرفی و یاد دادن انواع اشکنه و غذاهای محلی آن هم در رده ملی ستودنی است. نوع رفتار هوشمندانه ایشان در شبکه‏های اجتماعی و اینترنت می‏تواند الگویی برای علاقه‏مندان به فعالیت در این فضا باشد.

اجرای کنسرت آنلاین اتفاق دیگری است که تاکنون چند باری شاهد آن بودیم. کاش این قبیل کارها نیز به‏درستی نهادینه شود. در شب یلدایی که گذشت هنرمندان موسیقی دیارمان درخشش خوبی در چند اجرا داشتند. در این میان جای انواع مسابقات هنری خالی است. چرا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیارمان به این مهم چندان توجه‏ای ندارد؟ می‏توان برای اقشار مختلف با کمک‏های نهادهای فعال در عرصه فرهنگ، انواع مسابقات قابل ارائه در فضای مجازی را ترتیب داد.

یقین امام جمعه دیارمان به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان از این موارد حمایت خواهند فرمود. این موارد همه در حالی است که نماینده دیارمان یک هنرمند و چهره فرهنگی صاحب‏نظراست. ایشان به عنوان عضو فعال کمیسیون فرهنگی مجلس می‏تواند از ارتباطات و تعاملات مثبت و جالبش در رده استانی و ملی بیش از پیش به نفع خطه زرخیز ترشیز عزیز استفاده کند. واضح و مبرهن است برای این مهم باید نگاه‏ها معطوف اداره فرهنگ و ارشاد و شورای فرهنگ عمومی شهرستان باشد.

با کمک نهاد کتابخانه‏های عمومی و نهادهای فرهنگی دیارمان می‏توان نشست‏های کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه مفید را در فضای مجازی گسترش داد. همه می‏دانیم حال هنرمندان دیارمان روی کاغذ خوبِ خوب است. روی کاغذ بی‏اعتناء به کرونا و گرانی همه چیز مطلوب است. یادمان باشد که هنرمندان هم انسان هستند. نیازمند توجه هستند. آنها هم زندگی دارند. برای آشنا شدن با احوال هنرمندان نباید فقط به گزارش‏های رسمی و بیلان کاری ماهانه نهادهای فرهنگی مراجعه کرد، باید جویای حال هنرمند از خود وی بود.

فضای مجازی امر جویا شدن از حال و هوای هنرمندان را تسهیل کرده است. کاش از این فضا برای بازار هنر هم بهره گرفته شود. انجمن‏های هنری دیارمان یقین این بضاعت را مدنظر دارند. یقین هنرمندان دیارمان خواهان فروش اینترنتی تولیداتشان هستند. یقین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیارمان بر بحث صنایع فرهنگی احاطه حرفه‏ای دارد و نقشه راه مطلوبی برای فروش انواع محصولات هنری دیارمان در فضای اینترنتی دارند. هنرمندانی از دیارمان در شبکه‏های اجتماعی حضور دارند که یقین برای فروش محصولاتشان طرح و برنامه دارند.

گرچه تاکنون سامانه اینترنتی ویژه فروش محصولات هنری کاشمر را ندیدم، ولی رجاء واثق دارم که ایده‏اش در اتاق فکر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح است. پیشنهاد می‏کنم بازارچه اینترنتی ویژه فروش محصولات هنری دیارمان در قالب صنایع فرهنگی در سطح بومی و استانی و ملی آغاز به کار بکند. در همین راستا پیشنهاد می‏گردد تورهای مجازی آشنایی با فرهنگ و هنر این دیار و معرفی مشاهیر و مفاخر و تولیدات این عرصه پیش‏بینی و برای هر حوزه تولید محتوا بشود.

نوروز نزدیک است می‏توان تور مجازی دیدنی‏ها و آشنایی با فرهنگ عامه و میراث فرهنگی و صنایع دستی و صنعت گردشگری کاشمر را برنامه‏ریزی و عملیاتی کرد. برای این مهم کافی است شورای فرهنگ عمومی کارگروهی متشکل از بخش خصوصی و دولتی و محققان بومی را بسیج کند. تامین اعتبار این مهم از بودجه نهادهای فرهنگی یحتمل ممکن باشد. حتی می‏توان بخشی از بودجه را از مراکز اقتصادی دیارمان به شرط تبلیغ برای آنها، تامین کرد.

در هر حال فضای مجازی اقیانوسی پر جاذبه برای هنرمندانی است که کرونا و گرانی مانع فعالیت مستمرشان شده است. کاش این فضا برای ایشان مدیریت شود. اتاق فکری باید برای این مهم تشکیل شود. این کارگروه باید دغدغه  تامین هزینه اینترنت هنرمندان تا نحوه حضور ایشان در فضای مجازی و فروش محصولات و معرفی فعالیت‏هایشان را بررسی کند. باید موانع فراروی فعالیت هنرمندان در فضای مجازی برطرف شود. این فضا موقعیتی ممتاز برای معرفی فرهنگ و هنر کاشمر است. باقی بقایتان.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.