کوهسرخ قطب گردشگری منطقه

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی
منطقۀ کوهسرخ یکی از مکان های تفریحی و ییلاقی منطقۀ ترشیز است که هر هفته و در روزهای تعطیل میزبان بسیاری از طبیعت دوستان است. دلیل توجه به این منطقه یکی آب و هوای معتدل آن است و دیگری بافت بعضی روستاها که کم و بیش حفظ شده است.

با طرح اقامتگاه های بومگردی این توجه بیشتر شده؛ چند بار دیگر در همین نشریه از مزیت های ایجاد اقامتگاه ها صحبت شده است؛ اما چند نکتۀ دیگر مغفول مانده که باید به آن توجه کرد. این منطقه دارای ظرفیت های متعددی است که می توان در هر شاخه از این ظرفیت ها فعالیت های درخوری انجام داد.

یکی از نکاتی که در این منطقه می تواند مورد توجه قرار گیرد، محصولات کشاورزی و دامیِ این منطقه است. از نظر تنوع زیست محیطی و با توجه به وضعیت جغرافیایی این منطقه ما شاهد تولید محصولاتی مانند «بادام، گردو، آلبالو، گیلاس» هستیم. محصولات دیگری هم در این منطقه به عمل می آید؛ اما این محصولات شاخص های این منطقه است. در کنار این محصولات، کوهسرخ از نظر تولید لبنیات نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد. اکثراً کاشمری ها مشتری پر و پا قرص محصولات لبنی این منطقه هستند. این محصول از نظر کیفی دارای اهمیت است که می تواند با توجه به ظرفیت های تولیدی این منطقه، این منطقه را قطب لبنیات استان خراسان کند. در این منطقه ظرفیت ایجاد کارخانۀ لبنیات می تواند یک ایده برای سرمایه گذاران حوزۀ تجارت باشد. چنانکه می توان این موضوع مورد بررسی کارشناسانه قرار داد و به آن توجه ویژه ای کرد.

اگر این منطقه مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد، می تواند از دیگر ظرفیت های آن هم نهایت استفاده را برد. چنانچه دیگر محصولات این منطقه را هم می توان به طور بسته بندی به دیگر شهرهای ایران معرفی کرد. یکی دیگر از محصولاتی که می تواند مورد توجه قرار گیرد، «نان» این منطقه است. البته دو نوع نان در این منطقه پخت می شود که هر دو از کیفیت مطلوبی برخوردار است؛ اما آنچه می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد، نانِ گندم «دیم» این منطقه است. نانی که می تواند برای بسیاری از علاقه مندان دارای اهمیت باشد.

توجه به ظرفیت های منطقه می تواند در حوزۀ جذب گردشگر و تولید نقدینگی کمک شایانی داشته باشد. اما نمی دانم چرا این مسایل مورد توجه قرار نمی گیرد. مردم منطقه می توانند با ایجاد کارگاه های تولیدی لبنی و کشاورزی، نه تنها ایجاد شغل کنند؛ بلکه در معرفی منطقه هم می توانند مفید واقع شوند.

این منطقه را می توان از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار داد و به ظرفیت های آن واقف گردید و در راه اعتلای اقتصادی و فرهنگی آن تلاش کرد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم حفظ بافت روستایی است. متأسفانه در چند سال اخیر و با طرح های مختلف این بافت ها از بین رفته و جایش را بافت های جدید گرفته است که با فرهنگ و آب و هوای این منطقه سنخیت ندارد؛ اما چاره ای نیست و نمی توان مرثیۀ آن بناها را خواند. آنچه امروزه می توان به آن توجه داشت باقی ماندهٔ بافت این منطقه است. حفظ و مرمت این بناها می تواند به جذابیت بیش از پیش این منطقه بیفزاید. این مهم می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد و آنها را به منطقه بکشاند.

 

 

 

بافت های فرهنگی

 

 

آنچه در هر منطقه ای مورد توجه است فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه است. کوهسرخ دارای چنین ظرفیتی نیز هست. برنامه های مختلفی در این منطقه رسم بوده که می توان با احیای آن برای گردشگر میزبان فرهنگی خوبی بود. آداب خاصی که منحصر به فرد هستند و می تواند مورد توجه قرار گیرد.

نوع دامداری، نوع کشاورزی، گویش و باورها، آداب و رسوم، از نکاتی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد و بعضی از آنها را دوباره باید احیا کرد. امیدوارم حال که «ریوش» تبدیل به شهرستان شده و به زودی ادارات و ارگان های خودش را خواهد داشت، میراث فرهنگی و گردشگری آن به احیای باورها و سنت های این منطقه توجه ویژه ای داشته باشد. البته تا این مسأله زیر نظر میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر است، می تواند در این راستا گام بردارد و کار را پیش ببرد.

 

 

سخن آخر

آنچه تا اینجا بیان شد، چیزهایی است که به عنوان یک گردشگر در این منطقه دیده ام و ظرفیت ها را سنجیده ام. منطقه ای که هرگاه می خواهم از هیاهوی شهر و حواشی اش دور باشم، به آن پناه می برم. منطقه ای زیبا که وجودش برای ترشیز مغتنم است. امیدوارم بیش از پیش به این منطقه توجه شود و مورد بی مهری قرار نگیرد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.