بررسی تجربی نحوه انتخاب کاندیدای شورای اسلامی در کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

در این نوشتار تلاشم بر این است بر اساس تجربه از مشاهدات و مصاحبه ها و بررسی های میدانی در سه دوره اخیر انتخابات شوای اسلامی شهر کاشمر، نحوه انتخابات را از دو منظر کاندیدا و مردم بررسی کنم.

الف. کاندیدا

انتخابات شورای اسلامی شهر در شهر کوچکی مثل کاشمر دارای مشخصات خاص خود است و می توان گفت با انتخابات شهرهای بزرگ متفاوت است . در شهری مثل کاشمر اعضای شورای شهر با 6 تا 7 هزار رای انتخاب می شوند و به عنوان عضو شورای شهر به مدت چهار سال به فعالیت می پردازند . کسب این تعداد آرا برای افرادی که دارای قوم و خویش و یا کلنی های قومیتی هستند و یا دارای دار و دسته و باند و گروه مشخصی هستند کار چندان سختی نیست . همین امر تلاش کاندیدا را برای برقراری پیوندهای مویرگی و شبکه ای و قومیتی و صنفی تقویت می کند . بارها دیده شده آوردن چند مینی بوس نفر از روستا به شهر در راهی کردن یک فرد به شورا و اخذ موفقیت یک کاندید موثر واقع شده است. این موضوع از دو جهت آسیب زاست اول این که ممکن است برخی از افراد قادر باشند به کمک باندها یا دار و دسته های قوی برای خود رای جمع آوری کنند و با قول یا دادن وعده و وعیدها و گاهی اهدای هدیه به افراد به نوعی مالک رای شوند که خود به شناخت صحیح از کاندیدا لطمه می زند . از طرفی رای های قومیتی باعث وام دار شدن کاندید از قوم و قبیله یا گروه خود می شود و استقلال کار شورا را تهدید می کند .

در بین کاندیدایی که بخت خود را بر اساس شهرت و قومیت می آزمایند تعدادی هم هستند که برای اولین بار پا در عرصه ی فعالیت های اجتماعی سیاسی گذاشته اند . این افراد معمولا دارای مدرک تحصیلی عالی هستند و با تشکیل گروه های دو یا سه نفره و ارائه شعارهای دهان پرکن و بیان سخنان مردم پسند سعی در کسب رای دارند .

گروه سوم افراد جوانی هستند که تلاش درخور توجهی ندارند و به این علت در انتخابات کاندید شده اند که نزد مردم شناخته شوند و شخصیت جدیدی برای خود دست و پا کرده و گمنام نباشند . شاید از شرکت در انتخابات نوعی خود اظهاری و پیدا کردن وجهه خاص را می طلبند و انتظار کسب رای ندارند.

ب. مردم

  1. عموم مردم در انتخابات کاندیدای شورای شهر یک دفعه با تعداد زیادی از اسامی کاندیدا مواجه می شوند که یادگیری اسامی برایشان دشوار است و انتخاب 7 نفر از بین این کاندیدا از حوصله شان خارج. در یک بررسی میدانی در انتخابات دوره ی پنجم با تعدادی از بانوان در موقعیت ها و مکان های مختلف صحبت کردم و نحوه ی انتخاب کاندیدا را از آنها پرسیدم . اکثر آنها اظهار داشتند افرادی که همسرمان انتخاب کنند ما هم به آنها رای می دهیم. تعداد کمی برادرانشان را مورد وثوق می دانستند و بعضی هم پدرشان را. به نظر می رسد رای دارای شناخت در انتخاب اعضای شورای شهر در بین بانوان بسیار کمتر از آقایان است و بیشتر بانوان اصلا شناختی از انتخاب خود ندارند.
  2. تعداد زیادی از آقایان رای یک نفره به صندوق می اندازند. رای تک نفره در کاهش تعداد آرا و روی آوردن اقبال و شانس به فرد مورد نظر یک گروه بسیار موثر است . این کار یا به خاطر کمی سواد و یا بر اساس تعصب قومیتی صورت می گیرد . معمولا مردان در انتخابات شورای شهر هوشیارتر و آگاه تر از بانوان عمل می کنند و رای شان هدفمند است .
  3. انتخاب لیست های جناحی و صنفی . تعدادی از افراد هم بر اساس لیست های جناحی یا صنفی رای می دهند معمولا در انتخابات شورای شهر کاشمر دو جناح اصلی کشوری با اقبال بیشتری مواجه می شوند. افرادی که به لیست ها رای می دهند معمولا همه افراد لیست را در برگه رای خود می نویسند . گاهی این لیست ها توسط برخی گروه های مرجع در بین افراد توزیع می شود و نمی توان گفت افرادی که به لیست رای می دهند دارای شناخت هستند.

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.