انتخابات 1400 و پررنگ شدن نقش فضای مجازی

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری

موج چهارم کرونا آغاز شده و احتمالا تا یکی دو ماه دیگر که موعد رای گیری و برگزاری انتخابات 1400 است این موج فرو نخواهد نشست. کرونا همان طور که عرصه زندگی را در همه موارد تحت تاثیر قرار داده است باعث نوعی تجربه جدید در عرصه انتخابات هم خواهد شد.

به احتمال زیاد فعالیت های انتخاباتی و ستاد انتخابات مانند قبل وجود نخواهد داشت . تجمع های گروهی حذف خواهد شد و تبلیغات شهری هم کم رنگ خواهد شد. توزیع بروشور و پوستر دیگر تاثیر سابق را در این انتخابات نخواهد داشت و در عوض حضور در فضای مجازی متمرکز خواهد شد  و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام جریان ساز خواهند شد. با وجود کارکرد بالای شبکه‌های اجتماعی مجازی به عنوان ابزاری رایگان، فراگیر و سریع برای انتقال شعارها، اهداف و برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی به مردم و رأی دهندگان، این شبکه‌ها نقش اصلی را در تبلیغات انتخابات بازی خواهند کرد. تبلیغاتی که در قالب کانال، گروه‌های مجازی، استوری در اینستا گرام و ویدئوها و تیزرهای تبلیغاتی نیز ارائه خواهند شد.

استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در کاشمر در انتخابات مجلس دهم و شورای پنجم و دولت دوازدهم هم تا حدودی مشاهده شد . اما روند تاثیر گذاری آن در انتخابات مجلس یازدهم بیشتر بود . رشد فعالیت ها در شبکه های اجتماعی فزاینده بود. عروسک پشمک و تلویزیون اینترنتی ترشیزگرام دو نمونه از کارهای ماندگار این دوره اند. طنز پشمک در باره کاندیدا جالب و درخور توجه بود. تلویزیون اینترنتی ترشیزگرام هم توسط جوان های فعال راه اندازی شد و با طرح سواللات دقیق و موشکافانه و مقایسه پاسخ گویی ها در بالا بردن سطح شناخت و آگاهی مردم از کاندیدا نقش موثری داشت. در کانال های تلگرامی هم از فعالیت ها ، اقدامات و توانمندی های کاندیدا کلیپ هایی ارسال می شد که همگی در ایجاد هیجان حضور مردم تاثیر مثبتی داشت.

کاشمر به عنوان یک شهر سیاسی از چنین تجربیاتی بهره مند است و از این تجربیات در این انتخابات هم به احتمال زیاد بهره خواهد برد . تجربیات و فضایی که بخش مهمی از سرنوشت انتخابات 1400 را شکل خواهد داد. مسلما هر محیطی آسیب ها و مزایایی دارد و فضای مجازی هم به سهم خود دارای موقعیت هایی برای آسیب زایی است . اما کاشمر در فضای مجازی راه خود را پیدا خواهد کرد . همان طور که در انتخابات قبل توانست این کار را به نحو احسن انجام دهد . تجربیات کاشمری ها پله ای است در یک نردبان در یک فضای رسانه ای مبتنی بر اخلاق، قانون و استانداردهای ارتباطی. بدون شک  کاشمری ها با رفتار درست الگوی صحیحی در اثربخشی و هدایت افکار عمومی تبیین خواهند کرد تا  مردم مسیر و انتخاب درستی داشته باشند و آثار این انتخاب را ببینند که در نهایت مسیر توسعه سازندگی و پیشرفت جامعه در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی اقتصادی و سیاسی طی شود. 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.