شهر و چند سوهان روح

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 

دقت کردید دیدن بعض مسائل در سطح شهر آزاردهنده است؟ هر یک از ما از مشاهده نماهای از اجتماع و روابط اجتماعی ناراحت می شوید. نگارنده از حقیقت تلخ تکدی‌گری در شهر آزرده می‌شود. این آزردگی خاطر با دیدن بانوان چادر بر سر متکدی بیشتر است. دیدن گدایان آزاردهنده است. هر از گاه تعدادشان بیشتر می‌شود.

و این در حالی است که روی کاغذ حال شهر از همه نظر خوب است!

یقین همه نهادهای ذیربط در امر برخورد با تکدی‌گری حواسشان به همه چیز هست ولی امان از گرانی و کرونا و درد معاش. جالب است در بعض جاها دوربین‌های ناظر رفت و آمد شهروندان هستند، یحتمل در این جاها، متصدیان نشست در پشت سیستم پایش تصویری تردد گدایان و متکدیان را به وضوح می‌بینند. هر چه هست پدیده‌ای است تلخ و گزنده که هم حقیقت و هم واقعیت دارد.

وجود پدیده عدم رعایت حقوق شهروندی هم آزاردهنده است. من حق دارم در پیاده‌رو قدم بزنم و توقع داشته باشم با سد معبر مواجه نشوم، ولی بعض مغازه‌داران اصرار دارند فضای پیرامون محل کارشان عرصه تبلیغ و معرفی نوع کسبشان باشد. استدلالشان هم جالب و ساده است، اول می‌فرمایند این امر عُرفه، بعد تاکید می‌کنند که جلو و طرفین و روبروی مغازه زان آنهاست. این امر داخل پاساژها و مراکز خرید هم مرسوم است.

بدتر از این، ساخت‌وسازهای مختلف در سطح شهر است که بعضا بی‌اعتنا به ضرورت توجه به آسايش همسایگان هستند. باز خدا خیر بدهد بعض سازندگان را، چرا که حداقل در پارچه نوشته یا بَنری از خلایق عذرخواهی می‌کنند.  باور بفرمایید تردد پیرامون مسیری پر از مصالح و داربست و نخاله بنایی، بس سخت و صعب است. بانوان و سالمندان و معلولان وقت گذر ازین مسیرها، دردسرها دارند.

مشاهد عدم رعایت قوانین و مقررات رانندگی هم آزاردهنده است. چراغ قرمز است و حضرت موتورسوار بی کلاه ایمنی از چهارراه گذر می‌کند بی توجه به همه چیز!! پیچیدن به سمت راست هم در موسم قرمز بودن چراغ  آفتی رایج است. در حوزه نوع رانندگی در کاشمر باید یادداشتی مستقل نوشت. هر کدام از ما خاطراتی از خودروها و موتورسیکلت‌های اطراف خود داریم. می‌گوییم این تاکسی برای سوار کردن مسافر بد جایی پارک کرد، این وانت بدجوری پیچید، این سواری عجب عجیب قیقاچ رفت. از ویراژ دادن‌ها و عدم توجه به حقوق پیاده‌ها چیزی نمی‌نویسم.

خدا را شُکر کاسبان کاشمر حبیب خدا هستند. در بازار کاشمر پدیده کم‌فروشی و گران‌فروشی و احتکار و غش قاطی کردن وجود خارجی ندارد. قيمت‌ها همه جا یکسان است و اصل حلال بودن درآمد است. ناظران هم با اقتدار بر فضای بازار تسلط دارند. در بازار ملالی نیست جز مرور خاطرات نوستالوژیک گذشته در حوزه ارزانی و کیفیت و ارگانیک بودن محصولات غذایی.  خدا را شُکر که جنس تاریخ مصرف گذشته در دیارمان جایی ندارد.

این پدیده‌ها در کلیت کشور مشاهده می‌شوند و یقین اسباب آزردگی بسیاری شده و می‌شوند. به لیست این پدیده‌ها می‌توان اعتیاد و قاچاق و انواع بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی را افزود. آزاردهنده است دیدن جوان یا پیری معتاد که کنار جوی آب خماری را هجی می‌کند. تلخ است شنیدن نفوذ اعتیاد میان دانش‌آموزان. دقت کردید سرقت‌های کوچک رشد داشته است. در باره ارتشاء و رشوه‌خواری و اختلاس و کلاهبرداری و جرائم مالی چیزی نمی‌نویسم، چون بس دردناکند.

دیدن پارتی‌بازی در ادارات و جاهای مختلف هم آزاردهنده است. دیدن  تبعیض در برخورد با ارباب رجوع سخت آزاردهنده است. تلختر آن است که بعض از افراد پارتی‌باز ظاهری بس مذهبی و متشرع دارند. دیدن پارتی‌بازی و تبعیض در هر جا برای برخی عادی شده است. گرفتن و دادن شیرینی و هدیه برای برخی فاقد هرگونه قُبحی شده است.

نوع برخورد بعض جاها در وصول طلب و نقد کردن قبوض هم آزاردهنده است. بعضی معتقدند ورشکستگی برخی موسسات مالی ناشی از آه وام گیرندگانی بوده که اسیر فشار دایره حقوقی آن مجموعه شده‌اند. یک قسط که دیر می‌شود تماس با وام گیرنده و ضامن و ضامنین آغاز می‌شود. یک چرخه زجرآور و مملو از سوهان روح، زندگی اخذ کننده وام را در بر می‌گیرد. مگر اینان از گرانی‌ها و کرونا و در معاش بی‌خبرند ؟  پرداخت بعض قبوض هم حکایتی شده تلخ برای خلایق. بشخصه فردی را می‌شناسم که برای درآمد به شهری دگر رفته بود، وقت برگشت گاز منزلش قطع شده بود. جزئیاتش بماند برای یادداشتی دیگر.

یک نکته آزاردهنده دیگر مقایسه کاشمر با دیگر شهرها در حوزه های مختلف از زیباسازی و مبلمان شهری است. در این مقایسه در خیلی چیزها حال شهرمان خوب نیست. ورودی های شهر را ببینید، چرا زیباسازی جذابی را شاهد نیستیم. چرا پروژه زندان کاشمر پیشرفتی ندارد؟ امید روزی شاهد انتقال زندان از کاشمر باشیم. چرا شهرمان کمربندی ندارد؟ یادمان نرود شهرمان جزو جوامع ایمن است. چراهای زیادی در حوزه مسائل شهری قابل طرح است که یادداشتی دیگر می‌طلبد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.