بزرگ‌داشت فردوسی در خلیل‌آباد

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی

بیست‌وپنجم، اردی‌‌بهشت‌ماه، روز بزرگداشت حکیم «ابوالقاسم فردوسی» و پاس‌داشت زبان پارسی است. این روز یکی از زیباترین روزهایی است که بسیار دوست‌اش دارم. هرچند بعضی به اشتباه فردوسی را بنیان‌گذار و احیا کننده‌ی زبان فارسی می‌دانند، و نقش «یعقوب لیث صفار» را نادیده می‌گیرند؛

اما باید به این نکته اشاره کرد که زبان فارسی را هم‌او بود که احیا کرد.  یعقوب لیث صفار بنیان‌گذار سلسله‌ی صفاریان بود و همت والایی در احیای زبان فارسی گماشت. به‌هرترتیب پاس‌داشت زبان فارسی با روز بزرگداشت فردوسی هم بی‌ارتباط نیست و نمی‌توان نقش پررنگ فردوسی را در حفظ و اشاعه‌ی زبان فارسی نادیده گرفت. به بیان دیگر، فردوسی با شاهنامه، حجت را بر فارسی‌زبانان تمام کرد و کاخی بلند برافراشت که هیچ گزندی از باد و باران ندیده و تا باد چنین بادا...

در این روز هرچند که دوست می‌داشتم در کاشمر شاهد برگزاری همایشی با حداقل میهمان و یا حداقل به‌صورت مجازی باشم، اما در خلیل‌آباد این برنامه را شاهد بودم. این برنامه در روز شنبه با همت اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین با همت بسیج هنرمندان شهرستان خلیل‌آباد در اقامتگاه بومگردی «خاله خورشید» واقع در روستای نصرآباد برگزار شد. در این برنامه که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و همچنین با محدویت‌ جمعیت و با حضور مسئولان شهرستان و چهره‌های فرهنگی-ادبی برگزار شد، به نقالی، ورزش زورخانه‌ای با حضور مرشد «کفاش» و همچنین رونمایی از یک کتاب شعر و سخنرانی پرداخته شد.

 در این برنامه به نقش فردوسی در فرهنگ و تاریخ اساطیری ایرانی اشاره شد و نقش آن در جامعه‌ی امروز را نیز مورد نقد و بررسی قرار دادند. همچنین نقالی این برنامه را دانش‌آموزانی انجام دادند که حضورشان نویدبخش آینده‌ای درخشان است. ورزش زورخانه‌ای را نیز دانش‌آموزان به عهده داشتند و هرچه این نسل را با فرهنگ و آداب و رسوم اصیل آشنا کنیم، بیشتر می‌توانیم به آینده و زنده ماندن این فرهنگ‌ها امیدوار باشیم. این مهم در شهرستان خلیل‌آباد محقق شده و امروزه شاهد آنیم که به تربیت این دانش‌آموزان پرداخته شده است. آشنایی با فرهنگ اساطیری ایرانی و همچنین آشنایی با فرهنگ زورخانه‌ای یکی از کارهایی است که امروزه با همت اداره‌ی آموزش و پرورش خلیل‌آباد و همچنین اداره‌ي میراث فرهنگی و اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال اجراست. این فعالیت‌ها آینده‌ای روشن را به ما نوید می‌دهند. آینده‌ای که در آن فرهنگ اصیلی ایرانی-اسلامی نقش به‌سزایی در آن خواهد داشت.

امیدوارم که این روند کشف استعداد و پرورش آنها ادامه داشته باشد و همچنین این سه ارگان مهم در حوزه‌ی فرهنگ و هنر و آموزش با تعامل بیشتر بتوانند زمینه‌های آموزش بیش از پیش را فراهم آورند. چرا نگارنده معتقدم هرچه امروز به آموزش بپردازیم، به آینده می‌توانیم امیدوارتر باشیم و چشم انتظار آینده‌ای روشن باشیم. زمینه‌ی این آینده را تنها می‌توان از راه آموزش مهیا کرد؛ که خوشبختانه امروزه شاهد این فعالیت‌های درخور توجه هستیم.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.