چند پیشنهاد برای کاندیداهای شورای شهر کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا سلسله اقدامات و عملیات منسجم و پیوسته‏ ای است كه در یك محدوده جغرافیایی مشخص و زمانی محدود و معین صورت می‏ گیرد و منجر به برگزیده شدن افراد از سوی اكثریت مردم می شود.

مشارکت سیاسی مراحل مختلف دارد و انتخابات یکی از مراحل و کم هزینه‏ ترین و پر ثمرترین مرحله است.  در کشوری که انتخابات آزاد وجود داشته باشد مردم سالاری در آن کشور وجود دارد. در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد توجه ویژه به عنصر انتخابات هستیم.

در مشاركت انتخاباتي افراد در زماني كوتاه به پاي صندوق‏ هاي راي مي‏روند و با دنياي سياست ارتباطي گذرا برقرار مي‏كنند. با وجود اين، مشاركت انتخاباتي مهمترين و متداولترين نوع مشاركت سياسي است. رأی دهندگان، انتخاب کنندگان عاقلی ‏اند که شرکت در انتخابات را وسیله‏ای برای تأمین منافع شخصی خود تلقی می‏ کنند. در تبیین مشارکت سیاسی می‏ توان به هفت عامل مشتمل بر؛ محرک (انگیزه سیاسی)، موقعیت اجتماعی، ویژگی‏های شخصی، محیط سیاسی، مهارت، منابع و تعهد اشاره کرد.

کاندیداهای محترم انتخابات شوراها، بر فرض حضور در ویلای خیابان خرمشهر، چه برنامه‏های برای اجرا در شورای ششم شهر کاشمر دارند؟ اهدافشان چیست؟ واضح و مبرهن است که خواهان اجرای کامل اصل صد قانون اساسی هستند. یقیناً اصرار بر انتخاب شهرداری همراه و هم نظر با خود دارند. حالا این شهردار می‏تواند شهردار فعلی باشد و برنامه‏ های مدنظر راه‏یافتگان به شورا تداوم فعالیت‏های وی باشد. می‏ تواند انتخاب شهرداری جدید با برنامه ‏های جدید باشد.

بر فرض انتخاب شهردار جدید در نیمه دوم امسال از سوی شورای ششم، شاهد برنامه ‏های جدید خواهیم بود یا به هر دلیل شهردار جدید و شورای جدید باید همان برنامه‏ های شهردار قبلی یعنی فعلی را ادامه بدهند؟ هر چه هست باید منتظر ایام تبلیغات بود. یقین کاندیداها شعارهای دارند و نیت‏ هایشان را از حضور در گردونه رقابت‏ها بیان خواهند کرد. به نظر شما رای اول چه کسی از کدام طیف و اهل کدام کلنی جمعیتی خواهد بود؟ به نظر شما لیست‏های انتخاباتی داری نقشه راه برای فعالیت علنی و شفاف شورای ششم هستند؟

 مردمان دینمدار، سختکوش و شریف کاشمر در چهل ساله دوم انقلاب اسلامی ایران چشم ‏انتظار حلاوت و شیرینی توسعه و پیشرفت پایدار هستند. همه منتظرند تا برابر توانمندی‏های موجود، شاهد رشد شهرمان باشند. باید برای اصلاح شرایط که ناشی از هدر رفت انرژی‏ها به سمت حوزه سیاست بوده، تلاش کرد. سیاست‏زدگی آفت دیار ما و عاملی موثر در توسعه ‏نیافتگی است. کاشمر از تداوم رقابت‏های حیدر و نعمت رنجور است. کاشمر نیازمند افرادی با عرضه و انقلابی و همراه با مردم است.

به کاندیداهای محترم ششمین دوره انتخابات شوراها پیشنهاد می‏کنم با مفهوم آمایش شهر آشنا شوند. این تعبیر در عمل همان آمایش سرزمین است ولی در قامت شهر و پیرامون آن مطرح شد. لطفا این آمایش بر اساس دانش بومی کاندیداها و مشاورانشان مدنظر باشد. در این حالت می‏توان برای کاشمر طرح پیشرفت و توسعه نوشت و سرمایه‏گذار جذب کرد. اجازه بدهید متذکر شوم که شایسته است طرح جامع شهر هم بر اساس این آمایش با نگاهی بومی بازبینی شود.

بر فرض انجام آمایش و بازبینی طرح جامع، پیشنهاد می‏شود کاندیداها در اهداف و طرح‏هایشان اشاره به طلب همکاری از بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان و آستانقدس رضوی را در کنار  یاری خواستند از نهادهای دولتی، بکنند. یک پایش آماری هم در کنار این آمایش لازم است. لذا بایسته است کاندیداها از پایش آماری و مفاهیم آن مطلع باشند و به عنوان مطالبه مطرح کنند. به عنوان مثال شورای چهارم و پنجم و شهردار منتخبشان اصرار دارند که کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است.

بر اساس کدام پایش آماری این رتبه به کاشمر اعطاء شده است؟ اصلاً چرا در دوران پساکرونا برای یک بار هم که شده به طور علمی پایش آماری برای تعیین این رتبه انجام نشود؟ حضرات آمار گردشگران و زائران کاشمر را از کمتر 500 هزار نفر در قریب یک دهه قبل به بیش از سه میلیون نفر در سال رساندند!! بعد از پایش آماری در کلیه حوزه‏های مرتبط با مدیریت شهرداری با تاکید بر شفافیت لازم است بانک‏های اطلاعاتی در حوزه‏های مختلف مدیریت شهری تهیه شود . این مهم هم می‏تواند از اهداف کاندیداهای محترم باشد.

موارد فوق نیازمند تهیه انواع پیوست‏ها از پیوست فرهنگی تا پیوست امنیتی است. بهتر است کاندیداهای محترم در باره انواع پیوست‏های لازم برای هر کار در حوزه مدیریت شهری آشنا باشند. شاید سئوال شود که این موارد در کاشمر قابل انجام است؟ پاسخ ساده است، باید از توان نیروهای محقق و تحصیلکرده و توانمند بومی استفاده شود. اینان یا به عنوان افراد حقیقی و یا نیروهای مراکز حقوقی مراکز آموزش عالی و مجموعه‏های تحقیقاتی و انواع شرکت‏های مطالعاتی و پژوهشی می‏توانند ایفای نقش کنند.

لابد کاندیداهای عزیز می‏دانند که روزگاری شورای شهرمان کمیسیون پژوهشی هم داشت. این کمیسیون می‏توان بانی خیر در حوزه مسایل مطروحه فوق باشد. امید کاندیداهای محترم اهل عمل باشند و متخصص حرف‏های قشنگ زدن و یا زدن حرف‏های قشنگ نباشند. توصیه می‏کنم کاندیداها نظامی سازمان یافته برای ارتباط با شهروندان داشته باشند. ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با مردم شریف کاشمر جهت پاسخگویی به خواسته‏ها و مطالبات به حق آنان یک امر مهم است. اینگونه نباشد که یک یا چند کاندیدا نماد مثلاً شمال شهر باشند.

کاندیداها نباید شهر را شمال و جنوب شده بپندارند. کلیت کاشمر از حسین آباد تا شیر حسینی، از نسیم تا چهارده معصوم (ع)، از نیلوفر تا سیزده آبان، و جای جای این شهر حوزه خدمت هر عضو راه یافته به ویلای خیابان خرمشهر است. تاکید می‏شود که کاندیداها در شعارهایشان فریاد بزنند که همه شهروندان را تنی می‏دانند و به شهروند ناتنی معتقد نیستند. بد نیست کاندیداها در برنامه‏ها و اهدافشان به ضرورت ایجاد اتاق فکر برای پیشرفت کاشمر اشاره بکنند.

بی‏تعارف کاشمر نیازمند اتاق فکر و انواع اندیشگاه و کار گروه برای نیل به توسعه پایدار است. ایجاد کارگروه‏های تخصصی جهت آسیب شناسی مشکلات و نارسایی‏ها، کمبودها و محرومیت‏ها در سطح شهر، با ارائه راهکار و مشورت با متخصصین و مطلعین ضروری است. در این صورت شناسایی نقاط ضعف گذشته و کمبودها و کاستی‏ها ممکن می شود. توجه به دغدغه‏های  کودکان و نوجوانان و جوانان، ورزشکاران، هنرمندان، صنعتگران و کارگران، زنان ، بازاریان، فرهنگیان، کارکنان دستگاه‏ها و سایر اقشار یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

کاشمر شهر گردشگری مذهبی و زیارت است. این گزاره با توجه به سایر توانمندی‏های کاشمر در آیتم‏های مختلف صنعت گردشگری می‏توان دیارمان را به دیار سیاحت و زیارت بدل کند. این حوزه هم می‏تواند مورد توجه کاندیداهای محترم باشد. شهرستان کاشمر مملو از جاذبه‏های گردشگری در آیتم‏های مختلف از زیارت تا طبیعت گردی، از گردشگری ورزش تا سلامت، از شکار تاگردشگری خرید است، در مرکز شهرستان می‏توان این همه را مدیریت و برایش برنامه‏ریزی کرد.

میراث فرهنگی منطقه از منظر نوع آداب و رسوم و آیین‏های سور و سوگ بسیار قابل تامل هستند. کاشمر در بحث سوغات و صنایع دستی پر تلالوست. این همه  یعنی این که صنعت گردشگری در کاشمر توان عرض اندام را دارد. یقین کاندیداهای عزیز برای تهیه نقشه راه گردشگری کاشمر ایده‏های قابل اعتنایی دارند. معرفی جاذبه‏های طبیعی و تاریخی گردشگری کاشمر در حوزه اینترنت به منظور جذب سرمایه گذاران و گردشگران مهم است، پیشنهاد می‏شود این همه به عنوان اهداف انتخاباتی مد نظر کاندیداهای عزیز باشد.

یقین کاندیداهای معزز به  مواردی چون؛ ایجاد انواع موزه، اقامتگاه‏های بوم گردی، شهرک گردشگری ، سوغاتسرا در جوار آثار تاریخی و طبیعی و به خصوص بقاع متبرکه توجه‏ای خاص دارند. کاندیداهای گرامی یقین گوشه‏چشمی به انواع آسیب‏های اجتماعی دارند و از افزایش طلاق و بحث اعتیاد و مسایل مربوط به بزه‏های اجتماعی در رنجند. به کاندیداهای محترم پیشنهاد می‏شود تهیه سند آسیب‏های ریز و درشت اجتماعی را از اهداف خود اعلام بکنند و به سهم خود گامی برای مقابله و کاهش آنها بردارند.

یقین کاندیداهای محترم می‏دانند؛ انجام انواع راهکارهای کاهش این موارد با یک حرکت بین بخش و انجام اطلاع رسانی و اگاهی بخشی ممکن و میسر است. توجه به پدیده حاشیه نشینی یقین یک مطالبه بزرگ  کاندیداهای خدوم است. بی‏شک ایشان خواهان تقویت نهادهای فعال در این حوزه مقابله با آسیب‏های اجتماعی هستند. یقیناً کاندیداهای عزیز انواع ایده‏ها برای توجه به اوقات فراغت اقشار مختلف کاشمر دارند. یقین می‏خواهند شهروندان با ورزش بیش از پیش مأنوس شوند. یقین حواسشان به دغدغه‏های این حوزه هست.

پیشنهاد می‏شود کاندیداهای محترم اتمام پروژه‏های بر زمین مانده و تعیین تکلیف پروژه‏های نیمه تمام را در اولویت شعارهای خود و برنامه‏هایشان قرار بدهند. در کنار آن از پیگیری حل دغدغه‏های ورزشکاران و هیئت‏های ورزشی غفلت نکنند. کاندیداهای دلسوز یقین می‏دانند که همه اقشار نیازمند فضاهای ورزشی مطلوب هستند. همه می‏دانیم که مسایل فرهنگی در صدر برنامه‏های کاندیداهای محترم است. به ایشان که همگی از شخصیت‏های فرهنگی و فرهنگ دوست هستند خسته نباشید عرض می‏شود.

 کاندیداها بی‏شک می‏دانند که هر حرکتی برای توسعه و پیشرفت در شهر نیازمند پیوست فرهنگی است. از این منظر یقیناً برای تقویت ارکان این حوزه مهم برنامه‏های نابی دارند. یقین به مقوله کتابخانه و فرهنگ کتابخوانی توجه فراوانی دارند و خواهان ایجاد شعبه جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند در کنار این همه بای معتقد به تکریم اهالی فرهنگ کاشمر بی هر تبعیضی هستند. پیشنهاد می‏شود تقویت مسایل سخت افزاری و نرم افزاری حوزه فرهنگ را با هدف ارتقای شورای فرهنگ عمومی، فریاد بزنند.

کاندیداهای تشنه خدمت یقین باور دارند که شهر شهید پرور کاشمر توان قد کشیدن در انواع هنرها از هنرهای تجسمی تا موسیقی و خوشنویسی و نمایش و فیلم را دارد. به این ریزنگری کاندیداها در حوزه فرهنگ باید تبریک گفت. امید شاهد برگزاری باشکوه انتخابات و مشارکت بالای شهروندان باشیم. امید شورای ششم عرصه توجه علنی و شفاف به اصل مهم شايسته سالاري و پرهيز از تبارگرايي و ايجاد هماهنگي منطقي بين مديران دستگاه‏هاي اجرايي همكار براي تحقق عدالت در جای جای شهر باشیم. آمین.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.