بر فراز

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی

مخاطبان موسیقی کم نیستند و امروزه هر سبک موسیقایی طرفداران خود را دارد. موسیقی با توجه به سلیقه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. موسیقی را به دو نوع تقسیم می‌کنیم؛ موسیقی خوب و موسیقی بد! اگر بخواهیم مرزبندی دقیقی از این موضوع داشته باشیم، باید بگوییم که کاری ناشدنی‌است؛

چرا که امروزه بدترین نوع موسیقی هم طرفداران گریبان‌چاکی دارد که اگر بخواهی علیه آن دسته موسیقی چیزی بگویی و بنویسی، بی‌شک تو را تکفیر می‌کنند و خواهند گفت که او حرف ما را نمی‌فهمد. یکی از آسیب‌هایی که گریبان جوانان را گرفته است، بت ساختن از موزیسین‌های جدیدی است که در حوزه‌های مختلف اظهار نظر می‌کنند. به عنوان مثال بعضی از اهالی موسیقی رپ در حوزه‌هایی چون فلسفه و تاریخ و جامعه‌شناسی، اظهارنظرهای مضحک و بی‌سروتهی می‌کنند که بیشتر از اینکه قابل تأمل باشد، خنده‌آور است؛ اما نسل جوان گرایش بسیار زیادی به این دست حرف‌ها دارند که البته اگر نیک بنگریم، دلیل‌اش کم‌اطلاعی نسل جوان از حوزه‌های مذکور و البته بت‌ساختن از خواننده است. قصد نداریم در این مجال به نقد و بررسی تبعات موسیقی‌های مضر بپردازیم؛ بلکه قصد داریم یک نگاه کلی به موسیقی و تأثیر موسیقی روی مغز انسان داشته باشیم و پس از آن به معرفی یک قطعه‌ی زیبا بپردازیم که این روزها منتشر شده و نگارنده بارها آن را گوش داده‌ و لذت برده‌ام و با هدف معرفی به مخاطبان این یادداشت را نوشته‌ام.

چند عامل مهم در موسیقی نقش دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. ابتدا هارمونی، ریتم و جذابیت محتوا و موسیقی. در اینجا منظور ما از محتوا شعری‌است که در یک قطعه‌ی موسیقی خوانده می‌شود. این شعر همواره مورد نظر مخاطب قرار می‌گیرد و بسیاری از از مخاطبان این قطعات را حفظ می‌کنند و در سفر و حضر، با خودشان زمزمه می‌کنند. در این میان مخاطبان موسیقی بی‌کلام هم کم نیستند و این نوع موسیقی هم طرفدران خود را دارد. البته که موسیقی بی‌کلام، تأثیری به مراتب بیشتر از موسیقی باکلام دارد؛ چراکه شما در لحظه‌ی شنیدن یک قطعه موسیقی بی‌کلام همواره حواستان به میزان‌ها و نت‌هایی است که اجرا می‌شود. این نوع موسیقی ذهن مخاطب را منسجم‌تر می‌سازد و تمرکز مخاطب را بالا می‌برد. این دست موسیقی‌ها تأثیر مستقیمی بر مغز دارند و در آرامش و تمرکز نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند. نگارنده معتقدم موسیقی باکلام شما را تا حدودی به جایی می‌برد که شعر می‌خواهد؛ اما در موسیقی بی‌کلام شما موسیقی را به جایی می‌برید که دوست دارید. به بیان دیگر موسیقی در اختیار ذهن شماست، نه شما در اختیار موسیقی! آنچه تا اینجا آمد، نظر شخصیِ کسی‌است که یکی از مخاطبان پر و پا قرص موسیقی است و البته نظرها و بازخوردهایی که تا به اکنون از مخاطبان موسیقی گرفته‌ام؛ نمی‌توانیم مبنای علمی‌ای برای آن ارایه کنیم؛ اما بی‌شک هرکدام از ما تأثیرات مشترکی از یک قطعه‌ی موسیقی گرفته‌ایم که برای دیگران بیان می‌کنیم. این کار به خودی خود بد نیست و می‌تواند ایین تجربیات برای دیگران هم جذاب و مفید باشد.

چند روز پیش قطعه‌ای به‌نام «بر فراز » ساخته‌ی هنرمند عزیز کاشمری، « حامد قاسمی» منتشر شد. این قطعه را دانلود کردم و چندین‌بار شنیدم. باید بگویم این قطعه‌ نسبت به قطعات دیگری که تاکنون ساخته شده، یک  سر و گردن بالاتر بود. این بدین معنا نیست که آن کارها بد بوده‌اند؛ اما می‌خواهم بگویم در این روزها که حال روحی ما چندان چنگی به دل نمی‌زند، باید چنین قطعه‌ای منتشر می‌شد که ما را از زمین به آسمان ببرد. همان‌طور که از نامش پیداست، این قطعه باید ما را بر فراز آسمان‌ها می‌برد و برای دقایقی از تشویش‌ها و دلهره‌های کرونایی رها می‌ساخت. قطعه‌ی مقبولی بود و از شنیدن‌اش بسیار لذت بردم. در این قطعه هنرمندان دیگری هم هنرنمایی کرده‌اند. رضا یوسفی با سه‌تارنوازی دلبرانه‌اش در این قطعه ما را به یک فضای عرفانی متصل می‌کند؛ رعایت و حفظ ریتم و اگر چه نمی‌توان گفت کاملاً بی‌نقص، اما در حقیقت کاری تمیز و یکدست ارایه شده است. سازهای کوبه‌ای این قطعه‌ را خانم فریبا سالاری، آقای حسین نظیفی و سجاد غفوری نواخته‌اند که فضایی دلنشین را تداعی می‌کند. وقتی که کار را می‌شنیدم، سازهای کوبه‌ای تداعی‌کننده‌ی بال‌هایی بود که مخاطب را بالا می‌برد. در این میان نقش پیانو را نباید نادیده بگیریم. این‌بار مرتضا حلیمی یک کار متفاوت اجرا کرد. کاری که بیش از دیگر کارهایش مورد قبول بود؛ نباید این نکته را فراموش کنیم که فضای آهنگ را خوب درک کرده و خوب هم به اجرا درآورده بود. یک بخش کار موسیقایی درک نوازنده و ارتباط برقرار کردن نوازنده با اثر است. در این کار نوازندگان ارتباط مورد قبولی برقرار کرده بودند و از عهده‌ی اجرا نیک برآمده بودند. همچنین نشاندن گیتار در کنار سازهای کلاسیک ایرانی، هم هارمونی نسبتا قابل قبولی ایجاد کرده بود. گیتار این کار را  عماد قاسمی نواخته بود. گویی همه چیز در سر جای خودش قرار گرفته و به اجرا درآمده است؛ کمانچه‌نوازی حامد قاسمی هم یک فضای خلأوار ایجاد کرده بود که گویی قبل از هر پرواز لازم است. آرشه‌کشی‌های حامد به نحوی بود که آن خلأ موجود در هوا را می‌شد احساس کرد. آن بالا و پایین رفتن را تداعی می‌کرد و به زیبایی کار می‌افزود. من در بعضی قسمت‌های کمانچه‌ گفتم: «لکنت پرواز گرفته» است. این جمله‌ی خودساخته، بهترین توصیفی بود که در آن لحظه به ذهنم رسید. چرا که مخاطب در تمام مدت این آهنگ دچار این خلأ می‌شد. این یک احساس قابل لمس بود. کمانچه هم با ایجاد هارمونی مهر تأییدی این حالت می‌زد. نمی‌خواهم زیاد از این قطعه بگویم که گمان برود که چه‌قدر تعریف می‌کنم؛ اما پیشنهاد می‌کنم این قطعه را از سایت رسمی «بیپ‌تونز» دانلود کنید و بشنوید. شاید وقتی شنیدید با نظر نگارنده موافق بودید! شاید هم نه! این نکته را در نظر داشته باشید که کارهای موسیقیایی که منتشر می‌شود برای آن بسیار زحمت کشیده می‌شود و تنها وظیفه‌ای که مخاطب در قبال این آثار دارد، این است که بشنود. از همین رو پیشنهاد می‌کنم که حداقل کاری که در قبال هنرمندان می‌توانیم انجام دهیم این است که آثار را بشنویم و به دیگران هم معرفی کنیم.

نکته‌ی دیگری که در این کار نظر مرا جلب کرد، تعادل بود. یکی از شاخصه‌های کار حامد این است که زیاد فضای آهنگ را با سازها شلوغ نمی‌کند. همواره یک تعادل در کار خودش دارد که این به قوّت کار کمک می‌کند. مخاطب سردرگم نمی‌شود. حفظ هارمونی هم در کارها بیشر رعایت می‌شود که به زیبایی کار می افزاید.

تنها ضعفی که در این کار می‌توان به آن اشاره کرد، طولانی بودن است. این طولانی شدن قطعه موجب شده که کار را دچار تکرار کند. به بیان دیگر به نظر نگارنده بهتر بود که کار در دقیقه‌ی 3 به بعد پایان یابد. احساس می‌کنم پس از آن کار دچار تکرار شده و این تکرار مخاطب را کسل مي‌کند. احساس می‌کنم اگر این تکرار نمی‌بود، کار با قوّت بیشتری عرضه می‌شد.

قبلاً گفته بودم که حامد قاسمی در حال پیشرفت خوبی است. می‌توان به آینده‌ی این هنرمند عزیز امیدوار بود. منتها این امیدواری نیاز به حمایت دارد. امیدوارم مرد عزیز کاشمر بیشتر از هنرمندان حوزه‌های مختلف هنری کاشمر حمایت کنند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.