به کجا پناه ببریم؟

اخبار ترشیز
Typography

حمیدضیایی

جمعه‌ها روز گریز از هیاهوی شهر است و پناه بردن به مناطق تفریحی و ییلاقی کاشمر. در این روز عموماً برای گذران وقت و تفریح و تغییر آب‌وهوا به بیرون شهر می‌رویم. معمولاً در ساعات مشخصی مسیرهای رفت‌وبرگشت کمی شلوغ می‌شود که این طبیعی هم هست؛

اما این روزها گلوگاه ورود و خروج شهر، بیش از همیشه شلوغ است. گذشتن از این گلوگاه شلوغ، کلافه کننده است. هرچند سابقاً اینگونه نبود و کمی اوضاع بهتر از این بود که هست؛ اما این روزها این گلوگاه با معضلاتی مواجه است که نگارنده خود به چشم دیده‌ام.

تنها منطقه‌ی ییلاقی کاشمر را همه می‌شناسند و می‌دانند که برای تفریح باید به این منطقه بروند. جاده‌ی کاشمر به کوهسرخ، معروف به کلاته، یک منطقه‌ی خوش آب‌وهوا در کاشمر است که جمعه‌ها بسیاری از مردم برای تفریح به آنجا می‌روند؛ اما این روزها تنها مبدأ ورود و خروج آن بیش از همیشه شلوغ است. دلیل این شلوغی هم تغییر جمعه‌بازار از مکان سابق به این منطقه است. اگر چه این تغییر و تحولات در حوزه‌ی شهری گاهی مفید است؛ اما این یکی چندان مفید به نظر نمی‌رسد. چرا که این کار موجب ترافیک شده و تنها ورودی و خروجی شهر را گاهی مختل می‌کند. این مکان جدید، چندان چنگی به دل نمی‌زند. چند دلیل برای این حرف دارم که در ادامه بیان می‌کنم.

این جاده تنها جاده‌ی اصلی‌است که کاشمر را به کوهسرخ و نیشابور متصل می‌کند. بسیاری از مردم نیشابور و کوهسرخ به این منطقه می‌آیند و این خود مسبب ترافیک بیشتری است. در مقابل هم مردم زیادی از کاشمر به سمت نیشابور و کوهسرخ می‌روند و این بده‌بستان همواره ادامه داشته و خواهد داشت. حداقل تا زمانی که تنها راه مواصلاتی همین است. این روزها اگر در روز جمعه گذاراتان به سیدمرتضی افتاده باشد، این حرف را خوب درک می‌کنید که اوضاع مثل سابق نیست. تغییر مکان جمعه‌بازار به آنجا، باعث شده که مردم زیادی برای خرید به این بازار پرطرفدار بروند و در نهایت با پارک کردن خودروهای خود در حاشیه‌ی راه اصلی ایجاد ترافیک کنند. این ترافیک تردد را کمی با مشکل مواجه می‌کند و همچنین باعث می‌شود که خودروهای بی‌شماری به یک نقطه هجوم بیاورند برای رفتن به سمت کاشمر و برعکس، که این مسأله کار را کمی با مشکل مواجه کرده است.

سیدمرتضیٰ یکی از مکان‌های پر رفت‌وآمد منطقه‌ی کاشمر است که هر هفته زائران و مسافران زیادی را در خود جای می‌دهد. انتقال جمعه‌بازار به این مکان به تشدید ترافیک این منطقه افزوده است و باعث شده مسیرهای میان‌بری که قبلاً می‌شد از آن استفاده کرد، عملاً مسدود شوند. مسیری که جمعه‌بازار در آن ایجاد شده، خود یک مسیر میان‌بر در مواقع اضطراری محسوب می‌شود که با این کار، این کاربری از آن سلب شده است. هم‌چنین یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کرد، بحث نظافت این منطقه، پس از پایان یافتن ساعت کاری جمعه‌بازار است.

جمعه‌بازار، یک بازاری است که در آن تمام مشاغل و کسب‌وکارها فعالیت دارند و هرکدام می‌توانند زباله‌ی قابل توجهی را تولید و در آن مکان رها سازند. میوه‌فروش‌ها، پرنده‌فروش‌ها، دست‌فروش‌ها که در زمینه‌ی خواروبار فعالیت می‌کنند، در این کار بیش از دیگر مشاغل تولید نخاله و پلاستیک و... دارند؛ این کار نه‌تنها باعث می‌شود که نیروی انسانی بیشتری در این منطقه مشغول به نظافت شوند؛ بلکه از لحاظ زیبایی و با توجه به ورودی شهر، جلوه‌ی چندان نیکویی ندارد. هرچند که شهر کاشمر، شهری تمیز و نسبتاً زیباست، که این مسأله را باید قدردان شهرداری کاشمر بود؛ اما این واقعیت را هم نمی‌توان نادیده گرفت که انتقال جمعه‌بازار به این مکان کار حساب‌شده‌ای نبوده است.

باید در نظر داشته باشیم که در همان مکان که جمعه‌بازار ایجاد می‌شود، تخت‌گاهی و باربیکیوهایی تعبیه شده که نشانگر این است که برای اتراق کردن مردم است. این مکان برای روزهایی‌است که مردم برای تفریح و تفرج به بیرون شهر می‌روند؛ این در صورتی‌است که در همان روز، جمعه‌بازار به فعالیت خود ادامه می‌دهد و عملاً مردم نمی‌توانند از محیط جنگلی سیدمرتضیٰ استفاده کنند؛ چراکه آن مکان در اختیار فروشنده‌ها قرار دارد و کمتر خانواده‌ای در آنجا اتراق می‌کند.

یکی از وظایفی که شهرداری‌ها عهده‌دار آن هستند، ایجاد مکان‌های تفریحی امن برای مردم است. مکان‌هایی که مردم بتوانند با فراغ‌خاطر در آنجا به تفریح سالم بپردازند. از همین رو انتقال جمعه‌بازار به این مکان، زیاد پسندیده به نظر نمی‌رسد.

این‌کار یعنی سلب مکان تفریحی مردم. ما چشم انتظار این بودیم که به زودی شاهد آن باشیم که مکان منظورِ نظر از سطح کیفی و تفریحی ارتقاء یابد؛ اما با این مسأله مواجه شدیم. امیدواریم شهرداری محترم که واقعاً تلاش‌های بسیاری برای سطح کیفیت زیباسازی و نظافت شهر اعمال می‌کند، به این مسأله جدی‌تر بپردازد و ما شاهد این باشیم که جمعه‌بازار به مکان سابق، و یا به مکان دیگری که کم‌تردد است، انتقال یابد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.