گذری بر استقرار کاندیداهای احتمالی در تیررس دوربین‏های اتاق‏های فکر

این روزها در گذر و نظری که بر مطالب شبکه‏های اجتماعی دارید، گوشه چشمی هم به تصاویر مربوط به حضور برخی از مسئولان در جاهای مختلف داشته باشید.

در راستای کشف استعداد و خلاقیت دانش آموزی و شناسایی مخترعان و مبتکران شهرستان و همچنین الگو سازی برای سایر افرادی که قابلیت ورود به این عرصه را دارند و توجه به منویات مقام معظم رهبری که می فرمایند به جای سرمایه های زیر زمینی به سرمایه های  انسانی و رو زمینی در راستای اقتصاد مقاومتی اهمیت دهیم  ، اولین نمایشگاه مخترعین و محققین و پژوهشگران باهمت شهرداری و شورای شهر اسلامی شهر کاشمر، کمیسیون پژوهش شورای اسلامی ، بنیاد ملی نخبگان ، بسیج ملی نخبگان و پژوهش سرای دانش آموزی برگزار شد.

حجت الاسلام خزاعی مسئول کمیسیون پژوهش شورای شهر کاشمر با بیان  این مطالب و تاکید بر این که پژوهش و فناوری کلید پیشرفت پایدار است و امروزه با پیشرفت جوامع و گسترده شدن علوم، اهمیت مقوله پژوهش بیش از پیش احساس می شود اظهار داشت: با آغاز به کار چهارمین دوره شورای اسلامی شهر کاشمر، برای خروج از روش های سنتی کم اثر و کم بازده، اقدام به تأسیس کمیسیون پژوهش برای اولین بار در شورای شهر کردیم و در انتخاب اعضای این کمیسیون تلاش کردیم با شناسایی نیازهای شهرداری و معضلات موجود در عرصه خدمات رسانی به همشهریان نسبت به انتخاب افرادی با تخصص های مختلف و متنوع از مجموعه های مختلف علمی شهرستان اقدام کرده تا بدین وسیله کمیسیونی متشکل از جمعی از نخبگان و صاحبنظران در عرصه های مختلف شکل بگیرد.

وی با اشاره به این که استفاده از  نظرات اندیشمندان عرصه پژوهش و تحقیق، راهگشای بسیاری از مشکلات شهری می باشد خاطر نشان کرد: هدف ما در کمیسیون پژوهش شورای اسلامی شهر کاشمر همراهی با دیگر مراکز پژوهشی است و  تا همه افرادی که در عرصه علم و فناوری تلاش و فعالیت می کنند پای کار بیایند . امسال نیز در همین راستا در جهت ایجاد فضای تعامل میان مبتکران، کمک به اقتصاد مقاومتی و توانمند سازی جامعه نوآور و خلاق اولین نمایشگاه مبتکرین و مخترعین کاشمر با 70 طرح  در دو سطح دانش آموزی و بزرگسال برگزار گردید. و طی 4 روز در سالن مهراد به نمایش گذاشته شد.

مسئول کمیسیون پژوهش شورای شهر کاشمر با تاکید بر اهمیت همکاری و همراهی بسیج ملی نخبگان و پژوهش سرای دانش آموزی و بنیاد ملی نخبگان گفت: شناسایی استعداد برتر و نخبگان، حضور کارشناسان متعدد در حوزه های مختلف و ارائه خدمات مورد درخواست ادارات و تلاش در جهت شناسایی نخبگان هنری، علمی، دانشگاهی ، حوزوی و دانش آموزی ، حمایت و پشتیبانی از نخبگان و استعدادهای برتر با همکاری این مراکز و شورای اسلامی شهر کاشمر صورت می گیرد تا بدین وسیله کمیسیونی متشکل از جمعی از نخبگان و صاحبنظران در عرصه های مختلف شکل بگیرد.

خزاعی افزود: برگزاری جلسات کاری و برنامه ای با مسئولان محترم دانشگاه ها و رؤسای گروه های آموزشی، تشکیل کارگروه پژوهشی با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان پژوهشگر و برگزاری جلسات هم اندیشی با حضور اعضای این کارگروه از جمله اقدامات ما در راستای ایجاد ارتباط و استفاده از توانمندی های علمی جامعه دانشگاهی شهرستان کاشمر به منظور استفاده از تجارب و توانایی های علمی آن ها در حل معضلات شهری بوده است.

خزاعی در رابطه با حمایت از پژوهشگران شهرستان گفت: در کمیسیون پژوهش شورای شهر سعی کرده ایم زمینه لازم برای حمایت از پژوهشگران را فراهم کنیم به عنوان مثال با توجه به میزان مشارکت پژوهشگران شهرستان در موضوعات کاری و طرح ها و برنامه های این کمیسیون که منجر به ایجاد تعهد و قرارداد بین افراد و کمیسیون می شود، متناسب با موضوعات ، مسئولیت های تحقیقی و پژوهشی واگذار شده و مورد حمایت قرار می گیرند.

وی در مورد راهکارهای حمایت از پژوهشگران شهرستان اظهار داشت: این حمایت می تواند در قالب انجام پروژه های پژوهشی بر اساس موضوعات و نیازمندی های شهرستان انجام گیرد و افراد به صورت فردی و گروهی نتایج تحقیقات خود را به نهادهای مسئول ارائه دهند و نهادهای دولتی هم خود را موظف به تصمیم گیری در حوزه های نتایج پژوهش های علمی انجام شده بدانند.

این عضو شورای شهر افزود: لازم است قبل ار تصویب هر پروژه و عملیاتی کردن آن، مطالعات و پژوهش های لازم با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان هر موضوع انجام شود تا ضمن جلوگیری از آزمون و خطا شاهد اجرای پروژه هایی باشیم که مشکلی را از امروز و فردای ما برطرف نماید.

خزاعی تصریح کرد: البته باید تلاش کنیم که در این مسیر دچار شعارزدگی نشده و به طور عملی به انجام کارهای تخصصی بها بدهیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به ارائه موضوعات پیشنهادی در مورد همکاری های مطالعاتی و پژوهشی به منظور حل مشکلات شهر کاشمر پرداخت.

خزاعی موارد قابل مطالعه را به این شهر ارائه کرد:

1- تهیه چشم انداز توسعه پایدار و استراتژی توسعه شهر کاشمر

2- مطالعه مبادی ورودی شهر با تأکید بر ویژگی های فرهنگی و اجتماعی و تجلی آن در قالب فاکتورهای فضایی- کالبدی در باب معرفی بهتر هویت شهر به مخاطبان، رهگذران، مسافران و ...

3- مطالعه و آسیب شناسی بافت های فرسوده (واجد ارزش – قدیمی و سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای)

4- مطالعه و آسیب شناسی بافت های جدید شهری در باب عدم استقبال مخاطبین و... در راستای افزایش سرمایه اجتماعی

5- مطالعه فضاهای شهری (میدان، خیابان، پارک ها و فضاهای باز شهری) در باب بحث های قلمرو، استقبال، کشش فضاها از باب تعاملات اجتماعی و ...

6- امنیت و زنان در فضاهای شهری

7- مطالعه فضاهای معنا محور با تأکید بر شهرسازی ایرانی اسلامی

8- مطالعه الگوی مبلمان شهری در فضاهای عمومی با تأکید بر ویژگی های فرهنگی – اجتماعی بومی

9- مطالعه و امکان سنجی ایجاد فضاهای پیاده مدار و پیاده محور

10- تهیه طرح پیاده رو سازی و کف سازی معابر شهر کاشمر

11- پدافند غیرعامل؛ آسیب شناسی و مکان یابی فضاهای آسیب پذیر

12- مطالعه سیما و منظر شهری (زیباسازی، طرح نما و جداره های شهری)

13- تهیه طرح ساماندهی دستفروشان و ایجاد بازارهای روز شهری

14- تهیه طرح های ایجاد مراکز شهری سرزنده

15- تهیه طرح های مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولین و سالمندان و ایجاد فضاهای همه شمول

16- تهیه طرح های افزایش خوانایی شهر و محلات شهری

17- تهیه طرح آماده سازی اراضی

18- برگزاری جلسات آموزش مهارت های زندگی

19- هدایت کردن مطالعات علمی و دانشگاهی به نیازهای مطالعاتی شهر که در این راستا ارتباط و هماهنگی با دانشگاه ها و موضوعات پایان نامه و پروژه های دانشجویی مورد تأکید است

20- نیازسنجی پژوهشی و اجرای پژوهش های مورد نیاز شهر

21- ایجاد بانک اطلاعاتی ایده های شهری

  1. طرح حرم تا حرم
  2. طرح دفع آبهای سطحی
  3. طرح مسیل کال

 

 

 

 

سردبیر در بدو شروع جلسه تصاویری از چند بَنِر در باره سخنرانی و نشست و هم‏اندیشی و مواردی از این قبیل را نشانم می‏دهد. برای هر مورد می‏توان مطلبی نوشت. ولی امان از اراده‏ای که برای ننوشتن در باره بعض مطالب داریم!

فرماندار و رئیس ستاد انتخابات حوزه انتخابیه کاشمر از افزایش 191 درصدی داوطلبین انتخابات مجلس نسبت به دوره گذشته خبر داد و گفت: 2 هزار نفر به عنوان عوامل اجرایی در انتخابات هفتم اسفندماه فعالیت دارند.

یک ملت به تسخیر دیگران درآید و از جوهره ی خویش استحاله شود و رنگ و بوی بیگانه بپذیرد، حیات آن ملت همان گونه که صاحبان ارزش های بیگانه مقدر می کنند رقم خواهد خورد.
برای فرهنگ بیش از 450 تعریف ارائه شده است ، ایرادی ندارد اگر چه کلام طولانی می شود اما تعاریفی که جنبه آموزشی دارد در این نوشتار یادآوری گردد.
مردم شناسان فرهنگ را مجموعه ی ارزش ها ، نرم ها (هنجارها)، عادات و اخلاق جمعی دانسته اند. برخی مجموعه « باورداشت های عمومی » و یا مجموعه ی بدانیدها و خوشایندها و یا مجموعه رهیافت های بشری از بایدها و نبایدها تعبیر کرده اند. عده ای فرهنگ را به شیوه زندگی منحصر دانسته اند. جماعتی هم فرهنگ را « وجه حصول یافته تجارب تاریخ بشری که به صورت تمدن و گاهی نیز تکنولوژی ظاهر گشته و نمود عینی یافته است می دانند.»
جهان فکری اخلاقی و نهادی مشترک؛ مجموعه فراگیری بشر برای خودیابی؛ پرورش رو به کمال استعدادها؛ ادب آموزی و پیرایش ؛ مجموعه فضایل اخلاقی ؛ ترکیبی از ذهنیت های متعالی از همه تجربیاتی که افراد بشر فهمیده اند؛ روح توانمند و شعور مرموز جامعه ؛ نوعی خودآگاهی؛ بازبودن ذهن برای بیشتر دانستن و بهتر فهمیدن و شکفتن دائمی ، در واقع فرهنگ عصاره تلاش عقلانی و تجربی جوامع بشری است؛ فرهنگ تجلی روح تاریخی و اجتماعی بشر توصیف شده است؛ فرهنگ میراث تاریخی یک ملت است، فرهنگ را می توان به معنی برکشیدن و بالا بردن دانست ؛ فرهنگ سیره جامعه است بدون آن که نظام ارزشی خاص را بر آن حاکم کنیم؛ فرهنگ هویت دهنده است و شخصیت انسان را شکل می دهد ؛ به تعبیری ظریف فرهنگ در زندگی انسان اهمیتی معادل بودن و چگونه زیستن را دارد. و به این خاطر گفته اند انسان موجودی است فرهنگی ؛ یک فرهنگ متعالی و خوب سبب وحدت عاطفی و روحی یک ملت و نوعی از مقاومت و احساس بزرگی ؛ احساس اتکا به خود ؛ احساس داشتن یک هویت مشترک و نهایتا سبب سرافرازی و شکوه و افتخار هر قوم، تبار و هر ملتی است و انسان بی فرهنگ اصولا بی هویت است .
سال های متمادی است که غربی ها تلاش می کنند با نفوذ در ارکان فکری و باورهای ملی مذهبی کشورهای جهان شرایط مسخ فرهنگی ملت ها و تسلیم آن ها را در برابر خود فراهم کنند. در مقابل مسئولین فرهنگی در کشور چه تمهیداتی را برای دفاع از هجوم بیگانه تدارک دیده اند؟ حوزه های متعدد فرهنگی با پرهیز از موازی کاری و جذب اعتبار لازم چه حمایت هایی را از زیر مجموعه های خویش به درستی انجام داده اند؟ بارها شاهد اظهاراتی از این قبیل بوده ایم که باید کار فرهنگی کرد، باید فرهنگ انجام این کار را پیدا کنیم، باید فرهنگمان را اصلاح کنیم، تغییر دهیم، درست کنیم، اگر مشکلات حوزه فرهنگی را برطرف کنیم به تبع آن حل مشکلات دیگر آسان می شود.
مطمئنا هر مسئولی ، هر مقام ارشدی، که چنین توصیه هایی دارد به درستی از عهده درک مسائل فرهنگی برمی آید، بر اصول ارتباط جمعی واقف است ، وسایل ارتباط جمعی را می شناسد ، می داند که ارتباطات و رمز و رازها و پتانسیل های بالقوه و بالفعل آن به دلیل اهمیتی که در تبلیغات سیاسی و جنگ روانی دارد به عنوان سلاحی کارآ و مفید از اهمیت خاصی برخوردار است، می داند که گرانبهاترین عنصر عصر، اطلاعات است و یکی از موثرترین وسایل ارتباط جمعی، مطبوعات هستند. مطبوعات بر اساس گستره پخش ، سراسری، استانی و محلی است که در منطقه ای مشخص توزیع آن صورت می گیرد .مطبوعات محلی یکی از ابزارهای فرهنگی است که آن چنان که باید مسئولین توجهی خاص به آن ندارند در حالی که اگر یک نشریه محلی صاحب تیمی کارآمد و آشنا به مسائل فرهنگی باشد به مراتب از نشریات سراسری و استانی در منطقه به لحاظ موضوعی و انتقال پیام و بیان مشکلات منطقه ای و ارائه راه کارهای لازم و معرفی خرده فرهنگ ها در منطقه موثرتر است. امروزه برای مسئولین به دلایلی که شاید بر ما پوشیده است زمینه پشتیبانی از فعالان این عرصه آن چنان که باید فراهم نیست .
مطبوعات محلی بهترین عامل برای رشد ارتباط سیاسی در مناطق است، ارتباط سیاسی فرایندی است که بر اساس آن در جوامع دموکراتیک رهبران سیاسی توسط شهروندان از طریق آزادی بیان در رسانه های جمعی تحت کنترل قرار می گیرند و رهبران سیاسی نیز از طریق مجراهای ارتباطی ، اطلاعات شهروندان را نسبت به امور دولتی تامین می کنند. مطبوعات محلی مشارکت منفعل مردم را در امور سیاسی به مشارکت فعال تبدیل می کنند ، مطالب سیاسی یک نشریه را می توان بارها و بارها خواند و روی هر جمله و پاراگراف آن مکث کرد. مطبوعات محلی از عهده این مسئولیت به خوبی برمی آیند.
به نقلی دیگر از دکتر ابراهیم جعفری (نشریه چهل کلید آذر 93) : «مطبوعات محلی بستری برای شکوفایی استعدادهای بومی است، مطبوعات محلی موتور محرکه توسعه منطقه ای به شمار می روند؛ در شرایطی که روزنامه های سراسری به مسایل و دغدغه های کلان ملی و بین المللی می پردازند و از کاستی ها، نیاز ها و علایق جوامع محلی به ناگزیر یا از روی تسامح غفلت می ورزند ، این وظیفه مطبوعات محلی است که با درک واقع بینانه از مسئولیت ها ، وظایف و جایگاه خود از طریق اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی ، نقد و ارزیابی منصفانه و عالمانه، سیاست ها ، برنامه ها و عملکردها، نیازها و ظرفیت های توسعه محلی را معرفی کنند و با به متن کشیدن دیدگاه ها ، تحلیل ها و پیشنهادهای خود به نهادینه ساختن توسعه پایدار در حوزه های مختلف اقتصادی ، سیاسی اجتماعی و فرهنگی کمک کنند. بها دادن به محتوای بومی و محلی ، توجه به مسایل زبانی ، ایجاد ارتباط با سنت ها و تقویت استعداد های بومی از اولویت هایی هستند که برای مطبوعات محلی ذکر می شود، مطبوعات محلی وظیفه دارند نیازها و مشکلات زندگی افراد یک منطقه را انعکاس داده و به عنوان یک رابط میان مسئولین محلی و کشوری نقش ایفا کنند.
مطبوعات و سایر رسانه ها نظیر سایت های محلی می توانند میراث اجتماعی یک جامعه همانند زبان، پوشش ، فرهنگ، آداب و رسوم و ... را انتقال داده و نقش هویت بخشی به مردم منطقه یا شهر خود را داشته باشند. بدیهی است که چنین نشریاتی به دلیل مجاورت معنوی و جغرافیایی رویدادها، با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان روبه رو می شوند. زیرا می توانند نقش اساسی در شفاف سازی مسایل ، هوشیارسازی ، بسیج و ترغیب شهروندان محلی داشته باشند.»
نظر یکی دیگر از کارشناسان در عرصه مطبوعات محلی، محمدرضا رضایی آقامیرلو ، نشریه چهل کلید آذر 93 بر این است که : «مطبوعات محلی عاملی برای مشارکت و توسعه هستند ؛ از سال 1327 شمسی به بعد تفکر که برنامه ریزی در ایران شکل گرفته و رواج یافته است؛ با شکل گیری اولین برنامه ریزی منطقه ای در قالب برنامه های توسعه و عمران ، مطبوعات به بازگو کردن آن برنامه ، ارائه انتقادات و پیشنهادات و خبررسانی در این زمینه اقدام نموده اند. بدین ترتیب برنامه ریزی منطقه ای و مطبوعات به صورت علمی و مدون با یکدیگر آشنا می شوند و در فرهنگ لغات همدیگر قرار می گیرند اما متاسفانه تا به امروز نقش و جایگاه این دو ابزار مهم توسعه ، یعنی برنامه ریزی منطقه ای و مطبوعات محلی در کنار یکدیگر و درتعامل با هم مورد مداقه قرار نگرفته و تاثیرات آن ها بر یکدیگر بحث نشده است. بدیهی است که این دو در تلفیق و هم سویی با هم می توانند شتاب توسعه را افزون کنند . چرا که عدم معرفی مسایل و مشکلات یک منطقه در مطبوعات محلی ذهن برنامه ریزان و مسئولین را نسبت به این مسایل بسته نگاه خواهد داشت و همچنین عدم توجه به نقش مطبوعات محلی در برنامه های شهری و منطقه ای و قائل نشدن وظیفه ای برای آن، مردم را با روح برنامه ها، بیگانه ساخته و تحقق اهداف را دور از ذهن می نمایاند ، مطبوعات محلی با توجه به گستره توزیع محلی و منطقه ای آن ها و طبع و نشر آن توسط اصحاب مطبوعات ، متخصصین و مردم محلی و آشنایی آن ها با شرایط و موقعیت و خواسته های منطقه حائز اهمیت فراوان است. »
مخلص کلام عین القضات همدانی می گوید : انسان دو بار متولد می شود یک بار از مادر و یک بار از خود. و هایدگر نیز اعتقاد دارد که هر کس دو وجود دارد 1- من (جمعیت ساز) 2- اصالت وجود (برخی اصلا ندارند و برخی دارند با درجاتی متفاوت، این وجود دومی وجودی است که فرهنگ در طول تاریخ می سازد.)
نشریات محلی یکی از برترین بستر های شکوفایی «وجود دوم» برای افراد بومی در هر منطقه است .
باید بدانیم در تمام کشورهای پیشرفته مطبوعات محلی حرف اول را در اطلاع رسانی می زنند ، امید است این نشریات به مدد نخبگان محلی به بهترین وجه ایفای نقش کنند.

چقدر مردم گلایه دارند و ناراضی اند از وضعیت اتوبوس های بین شهری کاشمر. به خصوص اتوبوس های مشهد. یکی از بیشترین گلایه های مسافران هم مربوط می شود به توقف های طولانی مدت این اتوبوس ها، حالا چه در میدان شهربانی کاشمر و چه از آن طرف در مشهد. تازه به قول برخی مسافران، علی رغم این همه توقف و معطل کردن و منتظر مسافر ماندن، باز به همان چهار و یا سه و نیم ساعت به کاشمر می رسند! این موضوع سال های سال است که مورد گلایه مردم است و مسئولان هم حتماً خبر دارند اما چرا کاری انجام نمی شود ما هم نمی دانیم. وقت مردم ارزش دارد و البته جان مردم بیشتر! این که یک اتوبوس دقایق طولانی توقف کند و وقت ده ها مسافر را بگیرد و بعد با سرعت حرکت کند تا سر ساعت خودش را به مقصد برساند، هم بازی با وقت مردم است و هم بازی با جان مردم. مسئولان محترم حمل و نقل و پایانه مسافربری پیگیر حقوق مردم باشند.

 

بد نیست بدانید که:

حالا که از اتوبوس ها گلایه کردیم اجازه بدهید مطلبی هم از درددل های آن ها بنویسیم. رانندگان این اتوبوس ها و البته سایر خودروهای سنگین کاشمر مجبور هستند برای دریافت معاینه فنی به شهرهای اطراف بروند چرا که در کاشمر مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین وجود ندارد! این در حالی است که خودروهای مدل بالا سالی دو بار و خودروهای مدل پایین سالی چهار بار باید معاینه فنی انجام دهند. با توجه به تعداد زیاد خودروهای سنگین اعم از اتوبوس و کامیون و تریلر و ... در منطقه ترشیز، راه اندازی یک مرکز معاینه فنی مخصوص این خودروها در کاشمر که بتواند بردسکن و خلیل آباد را هم پوشش بدهد ضروری است. اداره کل حمل و نقل و پایانه های مسافربری استان و مسئولان شهرستان همت کنند و این خواسته رانندگان خودروهای سنگین منطقه را پیگیری کنند بی زحمت!

 

بد نیست بدانید که:

تلاش کاندیداها برای معرفی کردن خودشان خوب است. خیلی هم خوب است. چون مردم را برای انتخاب درست کمک می کند. اما آیا برگزار کردن جشن آرزوها و بازی کردن با احساسات بچه ها و هیجانی کردن آن ها و ایجاد مشکل و نارضایتی در خانواده ها و... هم مصداق معرفی کردن است؟! مشکل آن قدر جدی شده که شنیده شده است در یکی از روستاهای کوهسرخ، پدران و مادران بچه ها در اعتراض به مشکلات پیش آمده برای فرزندانشان و ایجاد توقع و چشم انتظاری برای آنها به مدارس مراجعه کرده و اعتراض کرده اند که البته این موضوع ربطی هم به مدرسه آن ها نداشته است. مسئولان محترم شهرستان به خصوص آن ها که مسئول نظارت بر عملکرد کاندیداهای احتمالی و برخورد با تخلفات انتخاباتی هستند جدی تر پیگیری کنند و اجازه ندهند برخی افراد به خاطر منافع خودشان، خانواده ها را با مشکل مواجه کرده و توقعات نابجا در میان فرزندان آن ها ایجاد کنند. اینکه شما به یک بچه ای دوچرخه می دهید از کجا می دانید که پدر و مادر او راضی هستند یا خیر؟!

 

بد نیست بدانید که:

می گوید امانمان را بریده است! جوان دانشجویی که باید به فکر درس و بحث و آینده خودش باشد، مدام سرش در داخل گوشی است و تا سه نیمه شب دست بر نمی دارد!!! این البته مشکل خیلی هاست. این تبلت ها و گوشی ها و نرم افزارهای اجتماعی همچون تلگرام و... واقعاً معضلی شده است برای خانواده ها. خیلی ها را دارد از کار و زندگی و درس و خانواده و روابط اجتماعی در دنیای حقیقی می اندازد! این موضوع در کاشمر بسان سایر جاها به شدت به چشم می خورد. در مورد خطرات و مطالب غیراخلاقی و مبتذل که نیاز نیست چیزی بگوییم ولی در مورد سایر مطالب آن هم باید گفت که حداقلش این است که وقت گیر است. پدر و مادرها امانشان بریده شده است. باید فکری اساسی برداشت و گر نه نسل آینده معلوم نیست چگونه نسلی باشد! باید فرهنگسازی کرد. باید از بچه ها خواست به جای آن که گوشی به دست بگیرند به سراغ ورزش و تفریح های سالم باشند. باید آن ها را به کتابخوانی عادت داد و خیلی بایدهای دیگر...

 

بد نیست بدانید که:

امکانات بیمارستانی کاشمر، ای بدک نیست! حداقل از گذشته بهتر شده ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیاد دارد. یکی از کمبودهای آن، کمبود فضای فیزیکی در بخش های مختلف است. همین چند روز اخیر که بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع شده بود، ازدحام بیماران بستری در بخش اطفال به گونه ای بود که ظرفیت تمامی اتاق ها تکمیل و بسیاری از اطفال بیمار در داخل راهرو که مدام رفت و آمد است بستری شده بودند. این در حالی است که یک بیمار بستری باید با آرامش کامل مورد درمان قرار بگیرد. مسئولان و پرستاران بیمارستان البته نقشی ندارند اما مسئولان شهرستان و به خصوص مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان باید نگاه ویژه ای به بخش درمان کاشمر داشته باشند. کاشمر تبدیل به یک قطب درمانی شده و بسیاری از بیماران از خلیل آباد و بردسکن و فیض آباد و کوهسرخ برای درمان به اینجا می آیند. امکانات فعلی بیمارستانی کاشمر جوابگو نیست و حتما نیاز به توسعه کمی و کیفی دارد.

 

بد نیست بدانید که:

به نظر شما بد بود اگر به مناسبت 25 آذر که روز پژوهش بود و به مناسبت 27 آذر که روز وحدت حوزه و دانشگاه بود، حداقل یک مراسمی در کاشمر برگزار می شد و از پژوهشگران حوزه و دانشگاه تقدیر می شد؟! نامگذاری این روزها فقط برای ثبت در تقویم و تبریک گفتن آن ها در جلسات شورای شهر و شورای اداری و ... نیست. در کاشمر هم پژوهشگران متعددی در زمینه های مختلف حضور دارند و هم دانشگاه ها و حوزه های علمیه فعال و پویایی هستند اما چرا این قدر از کنار این مناسبت ها به راحتی گذشته می شود برای ما هم جای سؤال است. حمایت از پژوهشگران منطقه و توجه ویژه به ایجاد ارتباط و همدلی بین دانشگاه ها و حوزه های علمیه، از جمله کارهایی است که علاوه بر نتایج کوتاه مدت، تأثیرات بلندمدتی در رشد و توسعه شهرستان خواهد داشت. فراموش نکنیم که مهمترین سرمایه هر منطقه ای ، نیروی انسانی آن است.

 

بد نیست بدانید که:

در شماره قبل که از مخابرات گلایه کرده بودیم و گفته بودیم که در برخی مناطق از جمله در مسکن مهر، آنتن دهی تلفن های همراه ضعیف است، باز آقایان مخابرات از ما گلایه کردند و فرمودند که آنتن دهی ضعیف نیست بلکه در برخی نقاط از جمله مسکن های مهر، هنوز اینترنت پرسرعت همراه اول یا همان 3G راه اندازی نشده و گر نه آنتن دهی خوب است. حالا باز ما از آن ها گلایه می کنیم که خوب چرا در این مناطق، اینترنت پرسرعت همراه راه اندازی نشده است؟! آن هم در مناطقی که جمعیت زیادی از ساکنان آن را جوانان تشکیل می دهند. و خلاصه این گلایه کردن ها همچنان ادامه دارد و ما امیدواریم از دل این گلایه ها چیزی که به نفع مردم است بیرون بیاید! البته ما از پیگیری مسئولان مخابرات شهرستان واقعاً متشکریم و معتقدیم اگر همه ادارات همین طور پیگیر گلایه های مردم و رسانه ها باشند خیلی از مشکلات حل می شود.

بد نیست بدانید که:

یک زمانی مسجد جامع محل برگزاری خیلی از مناسبت های انقلابی و مذهبی بود. اما مدتی است که با توجه به ایجاد فضاهای جدید در زیارتگاه های شهرستان، این اماکن برای برگزاری مناسبت ها انتخاب شده و از ظرفیت مسجد جامع غفلت می شود. این در حالی است که هنوز مسجد جامع با توجه به موقعیت استثنایی که در مرکز شهر دارد یکی از بهترین مکان ها برای برگزاری مراسم هاست. به عنوان مثال چند سالی است که مراسم بزرگداشت 9دی در محل سالن باغمزار برگزار می شود و متأسفانه با توجه به فاصله سالن باغمزار از حاشیه خیابان اصلی، برگزاری این مراسم هیچ نمود خارجی ندارد و جنبه تظاهراتی آن حفظ نمی شود. ضمن اینکه حضور مردم عادی هم در این مراسم کم است. در صورتی که اگر همین برنامه در مسجد جامع برگزار شود علاوه بر اینکه بسیاری از شهروندانی که در بازار و خیابان و مرکز شهر حضور دارند در مراسم شرکت خواهند کرد، خود باز بودن درب مسجد و پخش شدن صدای مراسم از بلندگوهای آن و رفت و آمد به داخل مسجد، این پیام را منتقل می کند که الآن مراسم مهمی در حال برگزاری است و لذا به یک تظاهرات واقعی تبدیل می شود. ما البته سال های قبل هم این پیشنهاد را دادیم ولی نمی دانیم چرا مسئولان ما فکر می کنند خودشان بهترین فکر را دارند و بهترین تصمیم را می گیرند!

عملیات اجرایی احداث شرکت فولاد ترشیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری و رسیدن به خودکفایی صنعتی مورد نظر دولت تدبیر و امید، از حدود یک سال پیش از سر گرفته شده است

انتخاب یک پزشک 45 ساله از سوی بخشی از نیروهای اصلاح‏طلب ترشیز به عنوان کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از جمله اخبار مطرح محافل سیاسی  این روزهای شهرستان‏های کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد است.

مطالب بیشتر...

زیر مجموعه ها

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.