پرنده ‏نگری؛ گامی محکم برای تحکیم جایگاه گردشگری در کاشمر و ترشیز

اخبار کاشمر
Typography

در اسفند سال گذشته در مطلبی در باره تاغزارهای بردسکن متذکر شدیم که این تاغزارها محل زیست پرنده ملی ایران زمین یعنی زاغ بور یا زاغ ایرانی است.

این گونه از کلاغ‏ها که به عنوان کامل‏ترین پرندگان شناخته می‏شود گونه‌ای بومی و آندمیک در ایران است. نوشتیم که؛« هر ساله بسیاری از عکاسان و علاقه‌مندان حیات وحش به عرصههای طبیعی بردسکن میروند تا از نزدیک این رفتار عضو کوچک جثه خانواده کلاغها را شاهد باشند». این عاشقان به پرنده را پرنده‏نگرها نام نهاده‏اند. پرنده‏نگرها گردشگرانی هستند که به عشق دیدن و رصد و عکاسی و مطالعه پرندگان از این سوی به آن سوی می‏روند.

در میان اینان ایرانی و خارجی دیده می‏شود. حیات وحش کاشمر و ترشیز از این منظر می‏تواند بستری برای جذب گردشگران علاقه‏مند به زنده‏گیری پرنده‏ها و رهاسازی دوباره آنها بعد از تصویربرداری و مطالعه است. این قبیل گردشگران علاقه‏مند به طبیعت و اکوسیستم‏های مختلف هستند. پرنده‏نگری  شاخه‏ای رو به رشد از بوم‏گردی و امورتوریسم محسوب می‏شود. این شاخه به عنوان یکی از محبوبترین انواع  گردشگری با هدف خاص، شبیه حل معماهای پلیسی است. معمولاً قشر تحصیلکرده جامعه به این نوع خاص از گردشگری علاقه نشان می‏دهند.

 بر خلاف دیگر شاخه‏های طبیعت‏گردی مان