یک پیشنهاد برای تقویت گردشگری ترشیز

اخبار کاشمر
Typography

تاکنون به کرات در باره گردشگری دیار ترشیز مطلب نوشتیم. این سوال مطرح است که؛ آیا نهادهای ذیربط اهل مطالعه هستند؟ آیا این یادداشت‏ها و گزارش‏ها و مقالات را می‏خوانند؟

این ستون بر آن است تا به غفلتی در عرصه گردشگری اشاره نماید. قبل از این اشاره نظر شما را به خبر ذیل جلب می‏نمایم:
در خبرها خواندیم که: قاسم آلجان مسئول روابط عمومی انجمن زینبیه علویان ترکیه با حضور در روستای فوشنجان، از توابع بخش مرکزی نیشابور از زادگاه سید محمد رضوی؛ محمد‌بن ابراهیم بن موسی خراسانی معروف به حاجی بکتاش ولی نیشابوری بازدید کرد. وی در سخنانش تاکید کرده؛ « حاج بکتاش ولی 750 سال قبل از نیشابور به ترکیه رفته است، طریقت منتسب به وی هم اکنون 25 میلیون نفر جمعیت دارد، از این میزان ده درصد سادات می‏باشند، بعبارتی یک پنجم جمعیت هشتاد میلیونی کشور ترکیه نعلق خاطر خاصی به نیشابور دارند.
سعی داریم علویان را از یتیمی درآوریم و با ایجاد وحدت بین علویان و ایرانیان فاصله‌ها را کم و ارتباط را زیاد کنیم. زائران تُرک که برای زیارت امام رضا(ع) به خراسان سفر می‌کنند تمایل بسیاری دارند که زادگاه حاج بکتاش را هم زیارت کنند و آرزوی ما این است که در کنار توریسم مذهبی، مبادلات اقتصادی نیز ایجاد شود.مطابق برنامه‌ریزی‏ها بزودی نیشابور پذیرای نخستین گروه زائران و گردشگران از علویان ترکیه خواهد بود»
فرماندار نیشابور نیزدر همین راستا از برگزاری نشست علمی به منظور شناخت عرفان علویان ترکیه در نیشابور خبر داد و گفت: «  نیشابور به عنوان ام‌البلاد خراسان، یکی از سرزمین‌هایی است که دارای پیشینه‌ تاریخی، فرهنگی و دینی دیرینه، عظیم و درخشانی در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است و مطمئناً بین نیشابور و مراکز بزرگ تاریخی یک پیوند طولانی برقرار است که سبب شده تا مشاهیر و اندیشمندان فراوانی پس از تحصیل در این شهر به دیگر نقاط جهان مهاجرت کنند. حاج بکتاش نیشابوری پیوندگاه شایسته‌ای برای همگرایی و همکاری بین سه شهر نیشابور، نوشهیر و
تیرانا است که می‌تواند به عنوان بنیانی برای همکاری بیشتر سه کشور مسلمان ایران، ترکیه و آلبانی در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری به شمار آید.می‌توان با ساماندهی و پذیرش 25 میلیون جمعیت علویان ارتباط و مبادلات فرهنگی و مذهبی برقرار کرد.»
الغرض با علم به این نکته که چه بسا مسئولین حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دیار ترشیز اهل مطالعه نباشند، پیشنهاد ذیل مطرح می‏شود، همه می‏دانیم تعدادی از مشاهیر دیار ترشیز در خارج از این منطقه دارای شهرت و هوادار هستند. این ناموران ترشیزی‏الاصل در نقاط مختلف استان و کشور و نقاطی از جهان دارای آوازه‏ای بلند هستند. به عنوان مثال ظهوری ترشیزی هنوز در ادبیات  هندوستان دارای مقام و جایگاه است. اهالی ادبیات شبه قاره هند در تذکره‏های خود از شاعرانی چون؛ مومن ترشیزی، طوطی ترشیزی، اهلی ترشیزی و شهاب ترشیزی به نیکی یاد می‏کنند. البته ظهوری
ترشیزی جایگاهی سترگ دارد. چرا با الگوگیری از نیشابور با محافل دانشگاهی شبه قاره برای بزرگداشت جایگاه این شاعر بزرگ ارتباطی حاصل نمی‏شود. همه می‏دانیم شاعران عصر صفوی تعلق خاطر خاصی به سبک هندی داشتند. شاعران ترشیزی در این سبک نامدار بودند.
همه می‏دانیم شهر تربت جام نام و هویت خود را مرهون عارفی نامدار از دیار نامق ترشیز است. نوادگان شیخ احمد جام در نزد مردمان این شهر جایگاه و منزلتی خاص دارند. چرا یک محور گردشگری میان زادگاه این عارف شاعر و مزارش ایجاد نمی‏گردد؟  این حرکت می‏تواند در تقویت گردشگری منطقه موثر باشد. البته برای بسیاری از اهل ادب و هنر کشور شرکت در تور گردشگری شیخ احمد جام  و بازدید از زادگاه و مزار وی، جالب خواهد بود. حتی همین کار را می‏توان برای مزار شهید مدرس انجام داد.
می‏توان محور گردشگری سده و زواره و اصفهان به کاشمر را سروسامان داد. دهم آذر موقعیت مناسبی برای حضور اصفهانی‏ها بر مزار شهید مدرس خواهد بود. یقین ارادتمندان این شهید نیز خواهان شرکت در تور گردشگری زادگاه تا مزار شهید مدرس خواهند بود. در کنار تعریف این محورها می‏توان نقشه راهی ترسیم کرد، نمایشگاه‏های برپا نمود و سوغات‏سراهای دایر کرد. حتی می‏توان شرکت‏کنندگان را به بازدید جاذبه‏های طبیعی و تاریخی و آداب و رسوم و آیین‏های سور و سوگ منطقه دعوت کرد. البته ابتدا باید شخصیت‏ها شناسایی شوند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.