شهروندان کاشمر و آرزوی درخشش بیشتر شورای ششم

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی‏ تقصیر

یک خسته نباشید ساده به هفت عضو شورا

خدا را شاکریم که هفت عضو خدوم شورای اسلامی شهر کاشمر با درایتی بی‏ نظیر مشغول خدمت به شهروندان هستند و برابر شعارهای تبلیغاتی دوران رقابت‏های انتخاباتی مدام به طور شفاف در حال ارائه گزارش به مردم هستند. خدا را شکر که هفت عضو هوشیار شورای اسلامی شهرمان از فرصت‏ سوزی فراری هستند

و با دقتی مثال زدنی دغدغه امور شهروندان را دارند. اینان هوشمندانه و به دور از هر گونه حُب و بُغض قومی و قبیله ‏ای و با پرهیز از جناح ‏گرایی و محفل‏ گرایی، پیگیر امور شورا و مدیریت شهری و مسایل شهروندان هستند.

از این منظر به ایشان خسته نباشید عرض می‏ کنیم. یقین مطرح شدن نام سه نفر به عنوان شهردار از بدو فعالیت شورای ششم تاکنون مُبین تلاش و همت این بزرگواران برای ایجاد یک نقشه راه عالی برای خدمت به شهروندان هستند. به لطف همت عالی این عزیزان یقین کاشمر در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات به شهروندان و توسعه و عمران و آبادانی و بالندگی و تعالی شهر کاشمر از همه شهرهای مجاور و جاهای مختلف استان و کشور گوی سبقت را خواهد ربود. خسته نباشند.

ویلای خیابان خرمشهر و جناح‏های سیاسی

در ششمین دور فعالیت شورای اسلامی شهرمان سهم هر یک از طیف ‏های سیاسی به چه میزان است؟ ایام تبلیغات انتخابات شوراها را یادتان هست؟ در عمل چهار ائتلاف را شاهد بودیم. شاید صریح ‏ترین و دقیق ‏ترین ائتلاف مربوط به یاران و حامیان جعفر سلیمانی، شهردار اصلاح ‏طلب دیارمان بود. او که منتخب شورای چهارم و پنجم بود، توانست جمعی را برای ورود به شورای ششم هدایت کند. لیست وی هفت نام نداشت، ولی توانست نیروهایش را در جمع اعضای اصلی و علی ‏البدل چیدمان کند.

از یاران وی صادقی عضو اصلی شد. به شخصه لیست وی را از منظر شفافیت سیاسی دارای نمره مطلوب می‏ دانم. نمره‏ای که به سه لیست دیگر به زعم نگارنده تعلق نمی‏ گیرد. اصولگرایان با تعارفات مرسوم در میان خود وارد گردونه رقابت‏ها شدند. انگار یک رقابت درون تشکیلاتی را همزمان با رقابت برون تشکیلاتی مزه مزه می‏ کردند. عنوان شش بعلاوه یک در نوع خود یک طنز انتخاباتی بود. از لیست ایشان مرادزاده در کنار زاده اکبر و زارع سنجدکی وارد شورا شدند. در بین علی ‏البدل ‏ها هم نامی از ایشان دیده شد.

بزرگترین ایراد لیست اصولگرایان تکیه خواسته یا ناخواسته ایشان بر کلنی جمعیتی کوهسرخی ‏ها بود. دو لیست دیگر هم حاوی هفت نام نبود. حسن اعمی توانست با سه نفر دیگر با شعار شفافیت وارد عرصه تبلیغات بشود. حرکت وی در نوع خود جذاب بود ولی این نقد بر لیستش وارد بود که مشرب و مشی سیاسی اعضایش چیست؟ با این همه در محافل سیاسی گاهی به طنز می‏ گفتند گزینه هفتم لیست شش بعلاوه یک اصولگرایان اوست! امری که اگر صحت داشته باشد نیازمند بررسی است.

لیست اخلاق‏ گرایان هم از منظر مشرب سیاسی محل سوال داشت. لیست ایشان هم هفت نفره نبود. وزن کوهسرخی ‏ها در این لیست قابل تأمل بود. خروج یکی از اعضا و پیوستن او به لیست حامیان شهردار اصلاح‏طلب هم در نوع خودش جالب بود. ولی هر چه بود از این لیست هم یک کوهسرخی به شورای ششم راه یافت. بدین ترتیب هر یک از چهار لیست توانست تنی چند از کاندیداهایش را به عنوان عضو اصلی راهی ویلای خیابان خرمشهر کند. هر شش عضو اصلی منتخب از این لیست‏ها کوهسرخی بودند!

میثم خزاعی هم مثلاً مستقل بود. حالا مشرب سیاسی ایشان چیست؟ روی کاغذ باید به گزاره شش بعلاوه یک برسیم. صادقی با قاطعیت دارای مشرب سیاسی است. آیا این قاطعیت برای شش عضو دیگر هم قابل ذکر است؟ مرادزاده اصولگرا در وقت انتخاب صادقی شهردار سابق میامی شاهرود، آیا حواسش بود که منتخبش اصلاح‏ طلب است؟ وقتی حسن اعمی در دوره گذشته خواهان عملی شدن شعار شفافیت شد، این گزاره مطرح گشت که آیا منافع طیفی مهم است یا منافع شهر؟ الان هم شفاف باید همین سوال را مطرح کرد.

میثم خزاعی ذاتاً اصولگراست ولی در لیست اصولگرایان نبود. علی یوسف ‏پور هم نبود. آیا مرادزاده و زاده اکبر و زارع سنجدکی بسان تصاویرشان در لیست شش بعلاوه یک اصولگرایان هم اینک هم در کنار هم هستند و از مشورت طیفشان بهره می ‏برند؟ نگارنده معتقد است در این دوره با مقوله جدیدی در سپهر سیاسی ویلای خیابان خرمشهر مواجه هستیم. صرف کوهسرخی بودن شش عضو، حساب و کتاب سیاسی شورا را بر هم زده است. متاسفانه این گزاره اتفاق فرخنده ‏ای نیست.

آیا کوهسرخی شدن شورای ششم قابل پیش‏بینی بود؟

یقین آیندگان امروز ما را به قضاوت خواهند نشست. بررسی خواهند کرد و حضور یک پزشک دارای تجربه در شورا، یک شهردار سابق، یک بازنشسته نظامی، یک پیمانکار تحصیل‏کرده، یک حقوقدان آشنا به حوزه ملک و زمین، یک اقتصاددان دارای تجربه در شورا و یک روحانی دارای تجربه در شورا را به فال نیک خواهند گرفت و با لبخند به بررسی مصوبات و تاثیر ایشان در ارتقای کمی و کیفی شهر و آسایش شهروندان خواهند پرداخت. به نظر شما در همان رصد اولیه با چه نکاتی مواجه خواهند شد؟

طنزآمیز است اگر بفهمند این شورا در ماه‏های اولیه سه منتخب برای شهردار شدن داشت. اولی در هفتاد و دو ساعت اولیه انتخاب، استعفاء داد. دومی از همه مجاری نظارتی تاییدیه گرفت ولی در نهایت به تشخیص استانداری انتخابش به صلاح تشخیص داده نشد. سومی هم در کمیته انطباق شهرستان واجد شرایط تشخیص داده نشد! طنز آمیز است اگر بفهمند برایند این شورا دارای دو وجه مثلاً عیان است، یکی آن که شش نفر از هفت نفر کوهسرخی هستند و اتفاقاً دو نفر از شهرداران منتخب هم کوهسرخی هستند. یکی از آن دو فامیلش هم کوهسرخی است!

نکته دیگر این که روی کاغذ گرایش سیاسی شورا مثلاً اصولگراست ولی دو منتخب شهرداری این شورا گرایشات اصلاحاتی دارند! بگذریم. آیا کوهسرخی شدن شورای ششم قابل پیش‏بینی نبود؟ به نظر نگارنده این گزاره قابل پیش‏بینی بود و اتاق فکر همه جریانات سیاسی خواهان استفاده از مهره‏های کوهسرخ در بازی شطرنج خود بودند. آن هم برای این که در ویلای مذکور دارای نماینده‏ای از طیف خود باشند. ولی حواس هیچکس به یک نکته نبود. کوهسرخی‏های به طور سنتی حواسشان به هم هست. آن هم ورای مسایل سیاسی.

نمونه این قضیه را در ظهور جواد کوهسرخی شاهد بودیم. وی در اولین دوره ی حضورش اکثریت قابل توجهی از آرای کوهسرخ و کوهسرخی‏های مقیم جاهای مختلف ترشیز را از آن خود کرد. حتی بنیادی به خاطر کوهسرخی بودن همسرش نتوانست آرای بالایی در کوهسرخ داشته باشد. وجود لفظ کوهسرخی در فامیل جواد کوهسرخی موجی در میان اهالی این بخش ایجاد کرد. کاری که غفور حلمی و سایر کاندیداهای با اصل و نسب کوهسرخی در ادوار قبل نتوانستند بکنند. کوهسرخی در انتخابات قبلی در میان کوهسرخی‏ها از نیک‏بین هم جلو زد.

حضور دو جواد از خطه کوهسرخ در انتخابات مجلس یازدهم در نوع خود جالب بود. در میان حامیان جواد کوهسرخی از هر دو طیف سیاسی دیده می‏شد. به باور صاحب این قلم، زین پس این پدیده مادامی که جواد کوهسرخی کاندیدا باشد، مشهود خواهد بود. نگارنده در شماره 308، نیمه اسفند 1399 این نشریه در یادداشتی با عنوان « چند حدس و نَقل و پیش‏بینی برای شورای شهر کاشمر» حدس کوهسرخی شدن شورای ششم را مطرح کرده بود! در آن یادداشت در ایام قبل از ثبت‏نام کاندیداها آمده بود؛

« واضح و مبرهن است که همه اتاق‏های فکر می‏دانند که در شهری چون کاشمر که دارای پدیده حاشیه‏نشینی است و در جای جای آن انواع کلنی‏های جمعیتی مربوط به روستاهای مختلف خطه زرخیز ترشیز حضور دارند، باید به ارتباطات سنتی توجه ویژه بشود. به خاطر همین ارتباطات بود و هست که در هر دور شورا شاهد حضور افرادی دارای اصل و نسب و انتصاب به یک محله خاص یا بخش و حتی روستا هستیم. از همین منظر برخی را بر حسب طنز اعتقاد بر آن است که نکند مثلاً کلنی جمعیتی تاثیرگذار کوهسرخ هم یک لیست بدهد!

فرض محال که محال نیست. در هر غیر ممکنی یک ممکن خفته است. حواس تهیه کنندگان لیست‏ها به این مهم باشد که نکند به یک‏باره یک کلنی جمعیتی نقشی تعیین کننده در رای آوردن کاندیداهای مختلف داشته باشد!!» نقل است در ایام تبلیغات و به خصوص در روزهای آخر بازه تبلیغات لیستی به راهبری یکی از کوهسرخی‏های دارای تجربه حضور در شورا تهیه و در کلنی کوهسرخی‏ها توزیع گردید. لیستی که حاوی نام جمعی از کاندیداهای کوهسرخی لیست‏های مختلف بود. نقل است که این لیست به طور کامل رای آورده است!

گوشه چشمی به رفتار انتخاباتی سیاسیون کاشمر

با کوهسرخی شدن شورای ششم، کمتر کسی از سیاسیون دیارمان از مطرح شدن نام اصغر کوهسرخی و احمد غزنوی متعجب شدند. در شماره 311 نشریه سرو کاشمر در اردیبهشت 1400 و قبل از برگزاری انتخابات شوراها، ذیل یادداشتی با عنوان «چند پیشنهاد برای کاندیداهای شورای شهر کاشمر» نوشتم؛« بر فرض انتخاب شهردار جدید در نیمه دوم امسال از سوی شورای ششم، شاهد برنامه‏های جدید خواهیم بود یا به هر دلیل شهردار جدید و شورای جدید باید همان برنامه‏های شهردار قبلی یعنی فعلی را ادامه بدهند؟

هر چه هست باید منتظر ایام تبلیغات بود. یقین کاندیداها شعارهای دارند و نیت‏هایشان را از حضور در گردونه رقابت‏ها بیان خواهند کرد. به نظر شما رای اول چه کسی از کدام طیف و اهل کدام کلنی جمعیتی خواهد بود؟ به نظر شما لیست‏های انتخاباتی داری نقشه راه برای فعالیت علنی و شفاف شورای ششم هستند؟» به نظر شما در آستانه اتمام سال 1400 می‏توان به این سوالات پاسخ داد؟ یقین هر هفت عضو شورای اسلامی شهرمان از جمله منادیان شفافیت هستند، امید شفافیتشان را در عمل ببینیم.

در شماره 312 نشریه در یادداشت « ماراتن انتخابات و جذابیت صندلی‏های ویلای خیابان خرمشهر» پیشنهاد شد کاش هر ائتلاف بگوید چه شهرداری مد نظر دارد! « کاش هر ائتلاف بیان می‏کرد چه طرح و ایده‏ای دارد و قرار است کاشمر را از چه نقطه‏ای به چه نقطه‏ای برسانند. شاید فقط ائتلاف خواستار تداوم فعالیت شهرداری فعلی در لفافه مشخص کرده که چه فردی را منتخب شورای ششم برای شهرداری کاشمر می‏داند. کاش سایر ائتلاف‏ها هم به این مهم توجه می‏کردند و اشارتی به شهردار منتخب خود می‏کردند.»

اگر این مهم اتفاق افتاده بود امروز شاهد فرصت‏سوزی نبودیم.  یادمان نرود در این دوره از انتخابات شوراها، مشارکت کمتر از قبل بود.  عدم بلوغ و تكامل احزاب و گروه‏هاي سياسي و نبود فرهنگ گفتگو و رقابت سالم و قانوني، و نبودن رويه تساهل و تسامح و خويشتن داري حزبي و مخدوش بودن مرزهاي رقابت حزبي در دیارمان مشهود است. رفتار حزبی و رای به لیست‏ها و فهرست‏های سیاسیون اثر چندانی در مشارکت سیاسی اهالی نداشت. حُب و بُغض در انتخابات موثر بود.

در مواردی نظیر میثم خزاعی کاندیداها تلاش کردند کمتر بر وابستگی حزبی‏شان تاکید کنند و بیشتر به سوابق کاری و تحصیلی و ارتباطات فردی خود تاکید داشتند. یارگیری گروه‏های سیاسی با تکیه بر کلنی‏های جمعیتی و روابط مرکز-پیرامون صورت گرفت. بسیج قومی و طایفه‏ای با تاکید بر موضوعات خاص‏گرایانه و گروه‏گرایانه، دستمایه احزاب، گروه‏ها و نخبگان قومی و غیر قومی بود. بسیاری به صورت نامحسوس بر مطالبات مورد نظر کلنی‏های جمعیتی تاکید داشتند. در این دوره شناخت بومی، محلی و قدیمی خیلی موثر بود.

در پایان

امید شورای ششم بسان دو پاراگراف اول این یادداشت رفتار کند. امید شهرداری خدوم انتخاب شود. امید حضور شش کوهسرخی در شورای ششم کاشمر باعث وحدت روز افزون میان اهالی ترشیز شود. امید شورای ششم الگوی شوراهای آتی در عرصه خدمت به مردم شود. امید فردا آیندگان نمره قابل قبولی به امروز ویلای خیابان خرمشهر بدهند. امید شفافیت در شورای ششم یک شعار نباشد. امید شاهد سلسله مصاحبه‏های اعضای شورای ششم برای تنویر افکار عمومی باشیم. آمین.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.