ویلای خیابان خرمشهر از تابلو تا پرچم

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

یک مقدمه پر از خسته نباشید

آقایان شورای اسلامی شهر سلام. امید در مرحله انتخاب شهردار خسته نباشید. خسته نباشید منِ شهروند را پذیرا باشید. پیشنهاد می‏ کنم گاهی در بعضی از مسیرهای شهر پیاده ‏روی کنید. در این حالت شما با انواع مسایل ریز و درشت شهر به طور مستقیم و محسوس آشنا می‏ شوید

. البته یقیناً هر یک از شما بزرگواران در حوزه ارتباطات عمومی استاد و خبره هستید. یقین هر کدام در شبکه‏ های اجتماعی صفحاتی دارید و با حضور درخشانتان از آراء و نظرات شهروندان مطلع می‏ شوید.

 یقیناً پیگیر سامانه اینترنتی شورا و شهرداری هستید و به طور دقیق اوضاع شهر را رصد می‏ کنید و با مردم مرتبط هستید. با علم به این که از کانال‏ ها و مجاری مختلف در جریان مسایل خرد و کلان شهر هستید، جسارت کرده در کسوت همان شهروند مواردی را متذکر می ‏شوم. یقین با سعه صدری که دارید گوشه چشمی به حل این موارد و یا مطالعه و پیگیری موارد ذکر شده خواهید داشت. بی‏ تعارف باید خدا را بابت دقت نظر شما بزرگواران در تکریم شهروندان و پیگیری مسایل شهر شاکر بود.

تابلوهای رنگ و رو رفته شهر نیازمند توجه

حضرات خدوم شورا حتماً اطلاعات نابی در باره مبلمان شهری دارند. یقین با مقوله منظر شهر آشنا هستند. یقین اطلاعات بسیاری در باره کاربرد رنگ بر دَر و دیوار شهر دارند. و صد در صد از جایگاه تابلوهای صنوف مختلف و مطب‏ ها و جاهای گوناگون در منظر شهر مطلع هستند. خدا را از این حجم دانایی شاکریم. با این همه استدعا می‏ شود گشتی در سطح شهر بزنند و نگاهی به تابلوهای نصب شده بر سردرب مغازه‏ ها و مطب ‏ها بیاندازند، شهری که داعیه مطرح بودن در حوزه گردشگری مذهبی دارد، شایسته بهترین تابلوهاست.

نمی‏دانم شورای شهر همچنان دارای کمیسیون پژوهشی هست یا خیر؟ در هر حال بد نیست مطالعاتی در باره وضعیت تابلوهای سطح شهر بشود. یک طرح متحد، یک یا چند مصالح خاص، یک فرم شکیل و یک قد و قواره میزان مورد نیاز شهر از منظر زیباشناسی هست. امید حواسمان به آب و هوای منطقه و تاثیر فرسایشی آن بر تابلوها باشد. با کمی دقت نظر در این حوزه می‏ توان حال و هوای شهر را زیباتر کرد. برای این مهم همکاری با مجامع امور صنفی و هنرمندان و اهالی فن مورد نیاز است.

باغچه ‏مانندهای پیاده روها و دغدغه‏ های شهروندان

 جایتان خالی روزی مسیر خیابان امام را پیاده طی کردم. جمعیت زیادی در این ایام منتهی به نوروز در خیابان‏های مرکزی شهر در حال تردد بودند. خرید روز پدر هم این شلوغی را بیشتر کرده بود. دقت کردید پای هر درختی باغچه مانندی تعبیه شده است،  این باغچه‏های مربع و مستطیلی گاهی آفت جان می‏شوند. عرض پیاده‏رو کم است و جمعیت بسیار، و اختلاف سطح این باغچه و پیاده‏رو قابل تامل، و در این میان کمی بی‏دقتی باعث افتادن فرد در پهنای پیاده‏رو می‏شود.

بعضی از این مربع‏ها و مستطیل‏ها فاقد هر گونه گیاه و درخت و درختچه‏ای است. یقین هفت عضو خبره و کاربلد شورای شهر  حواسشان به این مهم هست ولی چون درگیر ماراتن انتخاب شهردار هستند، حل موضوع را به آینده موکول کرده‏اند! البته امید اینگونه نباشد. بر فرض هم اینگونه باشد، امید سرپرست شهرداری حل این مهم را وجه همت خود سازد و کاری کارستان بکند. وقتی حضرات باور دارند کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است، حیف است پیاده‏روهایش با این مشکل مواجه باشند.

جولان سگ‏های ولگرد یک حقیقت تلخ

اعضای خدوم شورای اسلامی شهر یقیناً در وقت تردد در ساعات مختلف در سطح شهر با پدیده سگ‏های ولگرد مواجه شده‏اند. این مهم به دفعات توسط اصحاب رسانه مورد توجه قرار گرفته است. جمع‏آوری و یا اتلاف و یا عقیم‏سازی و یا حتی نگهداری آنها در پناهگاهی اختصاصی باید برابر صلاح دید شهرداری و شورای شهر به فرجام برسد. مهم این است که این پدیده در سطح شهر مشهود است. دفعاتی عکس سگی ولگرد در خیابان‏های اصلی شهر تهیه و برای مدیریت روابط عمومی شهرداری ارسال شد.

بنده خدا تاکید داشت اکیپی برای انتقال سگ اقدام خواهند کرد. همه باور داریم برخورد با این پدیده نیازمند تصمیم‏گیری کارشناسی است. یقین برای شهرمان جلوه خوبی نخواهد داشت اگر خدایی ناکرده سگ یا سگ‏های به طفل و بانو و یا سالمندی حمله کنند. یقین شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپژشکی در امر اطلاع‏رسانی در باره بیماری‏های مشترک انسان و سگ و حیوانات ولگرد، به شهرداری و شورای اسلامی اقداماتی کرده‏اند. گاهی زود دیر می‏شود. و در شهر جامعه ایمن کاشمر شایسته است پیشگیری جدی گرفته بشود.

کاشمر و آرزوی گذرهای تهی از تهیدست

وقتی گدایی را در چهارراهی می‏بینم از خود می‏پرسم نهادهای حمایتی و فعال در عرصه امور خیریه مشغول چه کاری هستند؟ وقتی می‏بینم یک متکدی در زیر دوربین‏های موجود در چهارراه‏ها گدایی می‏کند از خود می‏پرسم آیا مسئولان این دوربین‏ها از این گدایان عکسی تهیه می‏کنند و مراتب را به نهادهای ذیربط گزارش می‏کنند؟ خدا را شکر کاشمر گرمخانه دارد. نهادهای پر قدرتی چون کمیته امداد و بهزیستی دارد. کلی مجموعه خیریه دارد. اداره اوقاف و امور خیریه دارد. دم همه اینان گرم.

شهرداری و شورای اسلامی شهر هم در این حوزه وظایفی دارند. بر فرض نداشتن، یقین دغدغه‏مند هستند در این حوزه، خدا بابت این دغدغه و ایجاد گرمخانه و هر فعالیت برای رفع تکدی‏گری به ایشان خیر جزیل عنایت بکند. ولی باور بفرمایید وجود گدایان مختلف در سطح شهر، زیبنده شهرمان نیست. زشت است بانوانی از دیارمان اقدام به گدایی بکنند. زشت است معتادی سینی اسپند به دست گدایی بکند. برخورد ریشه‏ای با این پدیده کاری در حد کاشمر آن هم در این عهد گرانی و کرونا نیست. ولی گرمخانه هست. خیریه‏ها هستند.

ضرورت ساماندهی پارک‏ها و بولوارها و میادین

به نظر شما هفت عضو شورای اسلامی شهرمان، سوای مراسم احتمالی، سری به پارک‏ها می‏زنند؟ به شخصه اطلاعی از پارک بانوان ندارم. ولی در باره سایر پارک‏ها و نقاط مورد استفاده اهالی برای تفریح، نظیر بولوارها و میادین مشغول تهیه مطالبی برای ارائه یک گزارش هستم. آیا اعضای خدوم ویلای خیابان خرمشهر اطلاعاتی از وضعیت هر پارک و بولوار و میدان دارند؟ زبانم لال آیا پدیده فروش مواد مخدر در پارک‏ها و جاهای گفته شده وجود دارد؟ آیا وسایل بازی و ورزش وضعیت مطلوبی دارند؟

آیا سرویس‏های بهداشتی این مراکز کم و کسر ندارند؟ جسارتاً آیا تاکنون اعضای خدوم شورای شهر از این سرویس‏ها استفاده کرده‏اند؟ وضعیت نور و فضای سبز این مجموعه‏ها به سامان هست یا نه؟ وضعیت نظافت این مجموعه‏ها چگونه است؟ نوروز نزدیک است و چه بخواهیم چه نخواهیم مسافرانی در این مجموعه برای ساعت و چه بسا شبی اطراق خواهند کرد. آیا برای مهمان‏نوازی آماده‏ایم؟ یادمان نرود برخی مدعی هستند که سالی سه و نیم میلیون گردشگر به کاشمر سفر می‏کنند، آیا این مجموعه‏ها ظرفیت این آمار را دارند؟

کاشمر در حسرت اهتزاز پرچم‏های اقتدار

در فیلم‏های سینمای هالیوود شاهد توجه خاص آمریکایی‏ها به پرچم کشورشان هستیم. در هر زاویه دید دوربین پرچمی دیده می‏شود. چند سالی است که توجه بیش از پیش به پرچم در سینما و سیمای کشورمان رواج یافته است. در سریال‏های نظیر پایتخت این مهم با اسلوب فیلمبرداری و بهره‏مندی از تکنولوژی به بهترین نحوه نشان داده شده است. نوعی رقابت نامرئی میان شهرها برای توجه به پرچم و بهره‏مندی از آن در زیباسازی شهر مشهود است. در کاشمر هم هر از گاه شاهد توجه به اهتزاز پرچم در جاهای مختلف هستیم.

امری که گاهی خیلی مشهود و ستودنی است و گاهی از آن غفلت می‏شود. اخیراً شاهد تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در بحث توجه به پرچم و نصب پرچم به یاد شهیدان بودیم. از نصب پرچم اقتدار مورد نظر ایشان در سطح شهرمان چه خبر؟ امید به یاد هر شهید پرچمی افراخته شده باشد. ولی سوای آن وضعیت پرچم‏های موجود چگونه است؟ دقت کرده‏اید برخی از این پرچم‏ها رنگ و رورفته و فرسایش یافته هستند؟ در شورا افرادی هستند که زیر پرچم خدمت کرده‏اند. امید شهرمان شاهد اهتزاز پرچم‏های اقتدار باشد.

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.