فرهنگ و هنر کاشمر در آرزوی کاری کارستان

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

یک مقدمه برای یک انتصاب

فرد جدیدی زمامدار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیارمان شده است. حامد ناصری، جوانی معلم است. بیش از هدایت یک معاونت آموزش و پرورش دیارمان را بر عهده داشته است. نقل است که در یکی از کانون‏ های فرهنگی مساجد هم فعالیت‏ هایی داشته است. فرزند یکی از بازنشستگان اداره ‏ای است که ناخدای آن شده است. مشرب سیاسی وی گویا اصولگرایی است. حضور این چهره نزدیک به نماینده در سکانداری اداره مذکور دور از انتظار نبود. البته برخی حدس می ‏زدند وی رئیس اداره آموزش و پرورش بشود که نشد.

 گویا یکی دیگر از نزدیکان نماینده فعلی، به سمت مورد اشاره منصوب خواهد گشت. این جوان تحصیل کرده در مقاطع عالی رشته علوم قرآنی برای هنرمندان چهره گمنامی نیست. برخی او را در سایه ‏سار پدرش دیده و می‏ شناسندش. بعضی تردد وی را در محافل نزدیک به نماینده فعلی به یاد دارند. هر چه هست برای این کشتیبان جدید عرصه فرهنگ و هنر و ارشاد دیارمان به فال نیک می‏ گیریم. امید ایشان منشاء اثر باشند و کاری کارستان از خود در این نهاد فرهنگی به جای بگذارند.

در ادوار اخیر مدیریت این اداره در اختیار نیروهای متمایل به جریان اصلاح ‏طلب بوده است. البته این مهم طبیعی است. یادمان هست که کرسی حوزه انتخابیه کاشمر در مجلس و در بهارستان از مجموعه یازده دوره،  هفت دوره در اختیار نیروهای چپ بوده است. و حق مسلم آنان است که مدیریت این نهاد را قَد هفت دوره و دولت‏های همسو با خودشان، در اختیار داشته باشند. ناصری با این فضا آشناست. ایشان از جمله نیروهای است که از نهادی دیگر به این نهاد مامور شده است.

بیش از او شکوهی و نبوی و مدرسی نیز از آموزش و پرورش به این نهاد برای مدیریت مامور شده بودند. برای ناصری آرزوی موفقیت داریم. رجاء واثق داریم که وی، در صورت داشتن برنامه‏ های برای ارتقای کمی و کیفی فرهنگ و هنر کاشمر، با مدد نماینده فعلی، که عضو کمیسیون فرهنگی است، می‏ تواند فعالیت‏های درخور توجهی را به سرانجام برساند. شنیده ‏ایم که ایشان ارتباط خوبی با رئیس قبل از خود دارد و از مشاوره وی بهره ‏مند خواهد شد. تجربیات پدرشان هم هست.

این دو مهم در کنار ایده‏ های ایشان و دستورالعمل‏ های اداری و خلاقیت‏های هنرمندان می‏تواند بابی برای استمداد از نماینده فعلی برای بالندگی و پویایی بیشتر این اداره باشد. بار دیگر برای ناصری موفقیت در این ماموریت را آرزومندیم. امیدواریم وی نماد وحدت در میان هنرمندان باشد و در دوره ایشان برخی نورچشمی نباشند. امید در روزگار ایشان همه هنرمندان در ساحت این اداره برابر باشند و برخی برابرتر دیده نشوند. امید در دوره ایشان امید بیش از پیش در نهاد هنرمندان دیارمان شکوفا شود. چند پیشنهاد تقدیم ایشان می‏ شود.

الف) آمایش فرهنگی کاشمر

ناصری به سهم خود دارای یک اشراف فرهنگی هست. یقین با مقوله هنر آشناست. امید با دغدغه‏ های جامعه نیز آشنا باشد. کاشمر نیازمند آمایش فرهنگی است. باید بضاعت کاشمر در حوزه فرهنگ و هنر شناسایی بشود. برای این شناخت لازم است با اداره‏ها و نهادهای مختلف هماهنگی انجام بشود. از تجربیات صاحبنظران باید استفاده شود. بایسته است این مهم در شورای فرهنگ عمومی مطرح و تمام مجموعه‏ های فرهنگی و هنری دعوت به همکاری و همراهی بشوند.

پیشنهاد می‏ شود برای این مهم از آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی شهرستان کمک گرفته بشود. یادمان نرود که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می‏ تواند برای تمام اقشار جامعه برنامه فرهنگی و هنری ارائه دهد و با مدد نهادهای مختلف برای طیف‏های مختلف جمعیتی و شغلی دیارمان ارائه خدمات بکند. برای این مهم ارزیابی محیط‏های کارگری، دانش ‏اموزی، دانشجویی، محافل مذهبی، دغدغه ‏های اهالی هنر و بررسی دیدگاه ‏های اصحاب فرهنگ پیشنهاد می ‏گردد.

ب) تقویت شورای فرهنگ عمومی

جایگاه رفیع و تاثیرگذار شورای فرهنگ عمومی با مراجعه‏ای به قوانین مربوط به ضرورت تشکیل این شورا بر همه عیان می‏شود. نمی ‏دانم فعالیت این شورا در دیارمان به چه نحو بوده و هست. هر چه بوده امید همراه با روحیه جهادی بوده باشد و کارهای کارستانی در حوزه فرهنگ و هنر به ثمر رسانده باشد. هر چه بوده امید تاثیرگذار بوده باشد. در دوره ناصری آرزومندیم این شورا بیش از پیش قوی برخورد کند. یقین ناصری مصوبات ادوار مختلف این شورا را بررسی خواهد کرد.

یقین روی کاغذ شاهد مصوبات عالی در این شوراه بوده‏ایم که دوباره ابراز امیدواری می‏شود که این مصوبات به نحو عالی هم اجراء شده باشند. ناصری لابد طرح و برنامه‏ای برابر دستورالعمل‏های اداری و نظرات شخصی و مدد نماینده فعلی دیارمان دارد که یقین آن را به سمع و نظر این شورا خواهد رساند و با کمک آنان کارهای شایسته و بایسته‏ای در کاشمر رقم خواهد خورد. پیشنهاد می‏گردد این شورا از خدمات مشاوره‏ای اقشار مختلف و صاحبنظران بومی بهره‏مند گردد.

ج) ارتباط با هنرمندان کاشمری مقیم سایر جاها

روزگاری بر ارتباط مسئولان این اداره با هنرمندان کاشمری مقیم سایر جاها به خصوص مشهد و تهران اصرار داشتم. برخی از مسئولان فرهنگی و هنری وقت کاشمر در پاسخ حضوری به اینجانب، درخواست عجیبی را مطرح می‏کردند، به زعم ایشان هنرمندان کاشمری مقیم سایر جاها باید تند تند جویای احوال ایشان باشند و با تمام وجود توان خود را در اختیار مسئولان فرهنگی و هنری کاشمر بگذارند!! متاسفانه مادامی که این باور وجود دارد نمی‏توان از ارتباط با هنرمندان کاشمری مقیم سایر جاها برای ارتقای فرهنگ و هنر کاشمر بهره برد.

امید ناصری چند دیدار با این قبیل هنرمندان داشته باشد. به طور خاص پیشنهاد می‏کنم ایشان به دیدار محمد خزاعی فدافن، معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برود و از وی برای دغدغه‏های اهالی فرهنگ و هنر کاشمر مدد بگیرد. یقین نماینده فعلی دیارمان برای این مهم باید همراهی‏های مکفی و درخور اعتنایی عنایت بکند. تهیه یک لیست از هنرمندان کاشمری مقیم سایر جاها یک ضرورت است. مطلوب آن است بانک اطلاعاتی تشکیل بشود و از توان ایشان بهره‏ها برد.

د) تشکیل مجمع خیرین فرهنگ و هنر

این ایده چند باری مطرح شده است. امید ناصری بتواند آن را محقق کند. کاشمر دیار خیرین و نکوکاران گمنام و خوشنام است. کمبود بودجه برای حوزه فرهنگ و هنر یک حقیقت است. تجربه خوب کاشمر در کمک به عمران مساجد و تکایا، کتابخانه‏سازیف مدرسه‏سازی و به خصوص حوزه سلامت ستودنی است. از این بضاعت بایسته است در حوزه فرهنگ و هنر نیز بهره گرفته بشود. کافی است با مدد شورای فرهنگی عمومی و ارکان مدیریتی شهرستان، این مهم به تصویب برسد.

پیشنهاد می‏گردد اولویت‏های فرهنگی و هنری دیارمان رصد و شناسایی بشوند. آنگاه یک یا چند خیر برای هر پروژه به کمک گرفته شوند. این اولویت‏ها باید دارای پراکندگی مطلوبی در سطح شهرستان باشد. هم نقاط شهری و هم نقاط روستایی باید مدنظر باشند. بایسته است تمام اقشار تحت شمول این اولویت‏ها قرار بگیرند. پیشنهاد می‏شود یکی از دیوارهای مجتمع فرهنگی و هنری سرو کاشمر به بزرگداشت نام و نشان این خیرین اختصاص یابد. از بضاعت کاشمری‏های مقیم تهران و مشهد هم برای این مهم باید کمک گرفت.

د) پایش آماری هنرمندان

لابد ناصری می‏داند که کاشمر از جمله نقاط هنرمندخیز کشور است. به نظر شما چند هنرمند در کاشمر حضور دارند؟ در هر رشته هنری چند هنرمند فعال هستند؟ چند گروه هنری در کاشمر حاضر هستند؟ شاید ناصری نداند در بعض رشته‏ها برخی گروه‏های هنری به راحتی مجوز گرفته‏اند و بعضی فاقد مجوز هستند. و این در حالی است که بی‏مجوزها همیشه خواهان مجوز بودند ولی به هر دلیل این مهم رنگ تحقق به خود نگرفته است. امید در عصر ناصری یک پایش آماری صورت بگیرد.

لابد ناصری با مقوله کارت هنر آشناست. نمی‏دانم ایشان دارنده این کارت هست یا نیست؟ لابد می‏داند که برخی از هنرمندان حسب حُب و بُغض‏ها مشمول دریافت کارت هنر نشدند. جالب این که با یک برخورد اداری این کارت شامل برخی نشد. خیلی راحت گفتند این مدارک را باید عرضه کنید. برخی به هر دلیل علیرغم حضور در عرصه هنر مشمول نشدند. لابد ناصری از این که برخی برابر باشند و برخی برابرتر باشند، راضی نیست. یک آسیب‏شناسی در این حوزه و حوزه‏های مشابه خالی از لطف نیست.

ه) تهیه نقشه راه فرهنگ و هنر کاشمر

این مهم تابع دستورالعمل‏های این اداره است. نیازمند بذل عنایت شورای فرهنگ عمومی است. محتاج همراهی هنرمندان است. یقین ناصری برای این مهم ایده‏های دارد. کاش یک بانک ایده در حوزه فرهنگ و هنر کاشمر ایجاد بشود. و کاش با مدد هنرمندان و دوستداران فرهنگ و نهادهای مختلف نقشه راه فرهنگ و هنر کاشمر ساماندهی شود. در این حال هر پروژه در کاشمر باید دارای پیوست فرهنگی باشد. باید تمام نهادهای فرهنگی و هنری دیارمان همراهی با این اداره را با جان و دل و در عمل بپذیرند.

آمایش فرهنگی و پایش آماری و تهیه بانک‏های اطلاعاتی در کنار تقویت شورای فرهنگ عمومی کمک مهمی برای تهیه نقشه راه مورد اشاره است. در کنار اینان باید از بضاعت و توان مراکز خصوصی و موسسات فرهنگی و هنری هم کمک گرفت. حتی بایسته است به طور ویژه از توان اداره اوقاف و امور خیریه و مجموعه آرامگاه شهید مدرس و ظرفیت آستانقدس رضوی مدد گرفت. نماینده فعلی دیارمان هم می‏تواند به این تعامل و همگرایی و پرهیز از شعار درمانی و توجه به عنصر شعور در فعالیت‏های فرهنگی و هنری کمک کند.

و) تشکیل اتاق فکر فرهنگ و هنر کاشمر

فرهنگ و هنر کاشمر نیازمند هم‏اندیشی و یک اتاق فکر و طرح و برنامه است. یقین برای این مهم باید به‏دور از حُب و بُغض بود. اهالی هنر و فرهنگ نیازمند تکریم هستند. وجود اتاق فکر می‏توان پلی موثر در ارتباط ناصری با اعضای فرهنگ و هنر کاشمر باشد. پیشنهاد می‏شود در یکی از شبکه‏های اجتماعی مجموعه‏ای برای ارتباط با دفتر نماینده فعلی ایجاد شود. عضویت شخص نماینده فعلی در این مجموعه خالی از لطف نخواهد بود. فردی از دفتر نماینده فعلی مدیر آن مجموعه باشد.

 فردی از سوی ناصری و فردی به نمایندگی از انجمن‏های هنری به‏عنوان ادمین، هدایت و مدیریت و نظارت آن را بر عهده داشته باشند. مسایل و مشکلات و درخواست‏ها از کانال این سه نفر در آن مجموعه بارگذاری شود و نظر جناب نماینده فعلی اخذ و یا توسط خودشان پاسخ داده شود و به فراخور، پیگیری‏ها و نتایج آن اعلام شود. این هم‏اندیشی مجازی منجر به ارائه انواع طرح و برنامه‏ها خواهد شد. شایسته است آراء و نظرات پیشکسوتان اخذ شود. در این حالت بسیاری از مسایل را می‏توان آسیب‏شناسی کرد.

ز) پرسش و پاسخ هنرمندان با مسئولان

پیشنهاد می‏شود شورای فرهنگ عمومی سلسله نشست‏های با هر مجموعه هنری برگزار کند. امام جمعه دیارمان یک معلم و استاد دانشگاه است و تجربیات ارزنده‏ای در حوزه مسایل فرهنگی و هنری دارد. یقین ایشان به عنوان صدر شورای فرهنگ عمومی شهرستان علاقه‏مند به دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر بی‏واسطه هستند. اعضای شورای مذکور نیز در این قبیل نشست‏ها چشم در چشم هنرمندان، مسایل و مشکلات ایشان را رصد خواهند کرد. همین دیدار را برای سایر ارکان مدیریتی شهرستان می‏توان تعریف کرد.

شاید به جرأت بتوان ادعا کرد معضل اصلی فرهنگ و هنر دیارمان نگاه صرفاً اداری به مسایل فرهنگی و هنری است. یقین توجه به مسایل اداری اوجب واجبات است. ولی توقع آن است که نگاهی جهادی و بسیجی‏وار به مسایل داشته باشیم. یادمان نرود که فرهنگ و هنر باید همه اقشار جامعه را شامل بشود. معلولان، کارگران، بانوان، کودکان و قشرهای مختلف خواهان بهره‏مندی از صنایع فرهنگی دیارمان هستند. گاهی زود دیر می‏شود. آیندگان امروز ما و ناصری و سایر مسئولان را به نظاره نشسته و قضاوت خواهند کرد.

ح) نگاهی به دغدغه‏های اصحاب رسانه

برای برخی از مسئولان دیارمان اصحاب رسانه دو دسته هستند. دسته‏ای نزدیک به ایشان و دسته‏ای دور از ایشان هستند. این نزدیکی و دوری تابعی از علایق سیاسی مسئولان است. در هر دو دسته مشکلات مشابه و ریز و درشتی وجود دارد. اصحاب رسانه در کاشمر فاقد صنف و مجموعه‏ای بومی برای پیگیری مشکلاتشان هستند. وجود بسیج رسانه به عنوان مجموعه‏ای ملی و یا عضویت در خانه مطبوعات استان مانعی برای ایجاد یک تشکل صنفی خاص اصحاب رسانه کاشمر نیست.

وجود یک کانون صنفی کمکی به بیان دغدغه‏های اهالی رسانه است. برای این مهم یقین ناصری نگاه و ایده‏ای دارد. امید نگاه وی شامل همه اهالی رسانه باشد. رسانه در کاشمر در حوزه اقتصاد دچار مشکل است. یقین ناصری با اصحاب رسانه سلسله هم‏اندیشی‏های خواهد داشت. امید در دوره مدیریتی وی شاهد نگاهی برابر و یکسان به اصحاب رسانه باشیم. پیشنهادات دیگری هم مطرح بود که هر یک را می‏توان در جوف یکی از این پیشنهادات لحاظ کرد. موفقیت ناصری را در اداره‏ای که پدرش بازنشسته آن است، آرزومندیم.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.