بیش از هزار روز انتظار برای دومین نشست یک انجمن

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی ‏تقصیر

در شماره  297 این نشریه در مهر ماه 1399 یادداشتی در باره عدم تشکیل انجمن میراث فرهنگی کاشمر تقدیم شما خوانندگان محترم شد. آن روزگار تیتر زدیم که، «پانصد روز انتظار برای دومین نشست انجمن میراث فرهنگی کاشمر». اولین نشست با ریاست بیستمین فرماندار کاشمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مدرس حوزه علمیه حاج سلطان ‏العلماء برگزار شد.

نبی ‏پور بانی خیر بود. ولی بیست و یکمین فرماندار کاشمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به هر دلیل توجهی به این انجمن نشان نداد.

نقل است که چند باری موضوع برگزاری نشست‏های این انجمن به ساقی گوشزد شده بود، ولی یحتمل بحث کرونا مانع آن بوده است!!؟ البته این در حالی است که نشست‏ ها و سلسله جلسه ‏های مختلف حسب ضرورت و نیاز و بخش‏نامه تشکیل نشده باشد. الغرض از پاییز 1399 تاکنون کمتر از 550 روز می‏گذرد و هنوز نیازی برای برگزاری دومین نشست انجمن مذکور احساس نشده است. در این مدت ساقی رفته و بیست و دومین فرماندار کاشمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم در منطقه مستقر شده است.

نبی ‏پور و ساقی نمایندگان عالی دولت تدبیر و امید در منطقه بودند. صراف هم نماینده عالی دولت رئیس ‏جمهور جدید است. کاشمر در دوره روحانی و عصر اقتدار اصلاحات در کاشمر و ترشیز و به وقت نمایندگی بنیادی چهار فرماندار و یک سرپرست فرمانداری را به خود دید. کاشمر در عصر رئیسی و دوره اقتدار اصولگرایان در کاشمر و ترشیز و به وقت نمایندگی نیک ‏بین، فعلاً دو نماینده را به خود دیده است. امید صراف بسان نبی ‏پور گوشه ‏چشمی به انجمن میراث فرهنگی دیارمان داشته باشد.

خوشبختانه در حال حاضر امام‏ جمعه دیارمان توجه خاصی به مسایل فرهنگی دارد. تیم نماینده هم در حال استقرار در سمت‏ های مختلف هستند. در جدیدترین مورد شاهد تغییر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بودیم. این یک‏دست شدن بهانه مطلوبی برای فرماندار دیارمان به منظور توجه بیش از پیش به میراث فرهنگی کاشمر است. یادمان نرود کاشمر شهر سیاحت و زیارت است و توجه به میراث فرهنگی در تبیین این عنوان و بِرند برای دیارمان موثر است.

خطاب به فرماندار دیارمان عارضیم که؛ کاشمر دارای انجمن میراث فرهنگی می‏‏باشد، این انجمن یک بار در بهار 1398 تشکل جلسه داده است. بیستمین فرماندار کاشمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در آخرین روزهای حضورش در دیارمان ریاست جلسه مذکور را بر عهده داشت. بنده خدا از برگزاری دیرهنگام آن انجمن متعجب بود. در آن نشست ابراز امیدواری شد که بیست و یکمین فرماندار کاشمر پیگیری برگزاری منظم جلسات انجمن مورد اشاره باشد، که نبود!

حالا به این صرافت افتادیم که آرزو کنیم فرماندار جدید پیگیر برگزاری سلسله نشست ‏های این انجمن باشد. یقین بیستمین فرماندار دیارمان دوست داشت که شاهد برگزاری سلسله نشست‏‏های انجمن میراث فرهنگی در شهرستان می‏‏بود و کاری کارستان در این حوزه می ‏کرد. یقین بیست و یکمین فرماندار دیارمان دوست داشت سرش خلوت‏‏ تر می ‏بود و به‏ دور از دغدغه ‏‏های مدیریتی، گوشه چشمی به میراث فرهنگی شهرستان می‏داشت. می‏دانید؛ یازدهمین نماینده ترشیز در بهارستان، در کمیسیون فرهنگی مجلس حضور دارد؟!

 کاش حالا با تکیه به موقعیت نماینده، ارکان مدیریتی شهرستان کاری کارستان برای برگزاری منظم جلسات انجمن میراث فرهنگی شهرستان بکنند. و نیک حواس شان معطوف مسایل میراث فرهنگی شهرستان باشد. لابد فرماندار و نماینده و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار و سایر ارکان مدیریتی شهرستان، همه و همه با سازوکار قوانین مربوط به انجمن میراث فرهنگی شهرستان آشنا هستند! پیشنهاد می ‏شود برگزاری مستمر نشست‏های این انجمن در دستور فرماندار جدید دیارمان قرار بگیرد.

انجمن‌های میراث فرهنگی با استناد ماده دو قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب 1382 برحسب ضرورت و به تشخیص سازمان تشکیل می‌شود. هدف از تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی، جلب مشارکت، همکاری و همیاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد و دیگر افراد جامعه با سازمان، جهت حمایت، حفاظت، احیاء، پژوهش، معرفی، آموزش و فرهنگ‌سازی عمومی و کمک به پیشگیری از وقوع جرائم علیه میراث فرهنگی است.

هدف از تشکیل انجمن‏های میراث فرهنگی را دوباره بخوانید. به نظر شما نباید شاهد برگزاری منظم نشست‏های این انجمن از سال 1398 تاکنون می‏‏بودیم. یادمان نرود که قانون مربوط به سال 1382 می ‏باشد. آیا از آن سال تا زمان برگزاری تنها جلسه انجمن میراث فرهنگی کاشمر، نمی‏‏شد با برگزاری سلسله جلسات منظم انجمن مورد اشاره، کاری کارستان برای نیل به اهداف مذکور، به سر منزل مقصود می ‏رسید. در دهه نود شاهد احیای دوباره این انجمن‏‏ ها بودیم.

روزگاری نه ‏چندان دور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفته بود که؛ « جلسات بیش از 10 انجمن میراث فرهنگی شهرستان به‌صورت منظم برگزارشده است»، یقین نام کاشمر جزو این ده شهرستان نبوده است و امید از این به بعد به لطف پیگیری نیک ‏بینانه نماینده و عنایت ارکان مدیریتی شهرستان، نام کاشمر جزو شهرهای منظم در امر توجه نظری و عملی به انجمن مذکور، محسوب شود. آمین. انجمن‌ میراث فرهنگی ساختاری غیرانتفاعی است که در حفظ و احیای میراث فرهنگی دارای جایگاه حقوقی است.

انجمن‌ میراث فرهنگی می‏تواند تمام وظایف میراث فرهنگی را انجام دهد. می‏تواند مقابل طرح‏های تخریب کننده میراث فرهنگی بایستند. از سال 1398 تاکنون تخریبی در میراث فرهنگی شهرستان اتفاق افتاده است؟ امید نیفتاده باشد. بد نیست بدانید؛ « بررسی و ارائه مشاوره فرهنگی و اجتماعی به‌منظور اجرای مطلوب برنامه‌های مرتبط با میراث فرهنگی در حوزه فعالیت خود متناسب با مقتضیات و امکانات محل و پیشنهاد آن به سازمان، پیشنهاد راهکارهای عملی جلوگیری از هرگونه اقدام غیرقانونی از وظایف این انجمن‏هاست.

این اقدامات غیرقانونی باید در حوزه حفاری‌های غیرمجاز، تخریب آثار تاریخی، خریدوفروش غیرمجاز اموال فرهنگی مورد رصد قرار بگیرند. امید در کاشمر از سال 1398 تاکنون از این اقبیل موارد غیرقانونی رخ نداده باشد!!آمین. یادمان نرود؛ به لطف وجود این انجمن می‏توان داشته‌های تاریخی و فرهنگی کاشمر را قدر بدانیم.  برگزاری جلسات این انجمن در بهره‏مندی از صنعت گردشگری به عنوان یک محور پیشرفت شهرستان موثر است. انجمن می‌تواند تملک‌ها را برای میراث فرهنگی انجام دهد.

ایجاد انجمن‌ میراث فرهنگی کمک به مشاغل وابسته به صنعت گردشگری در قالب یک حرکت اقتصادی و اجتماعی است. انجمن میراث فرهنگی می‌تواند حساب مالی داشته باشد و می‏تواند منابع مالی را دریافت و برای میراث فرهنگی هزینه کنند. انجمن میراث فرهنگی باعث احیای هویت شهرستان می‏‏شود. به باور مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور، انجمن میراث فرهنگی هر شهرستان می‏تواند حوزه‏های مختلف صنعت گردشگری را فعال کند. غفلت از برگزاری منظم جلسات این انجمن از بهار سال 1398 تاکنون عجیب است.

طبیعی است که تا قبل از مقوله کرونا باید شاهد برگزاری حضوری جلسات این انجمن می‏بودیم، و با توجه به مقوله کرونا باید شاهد سلسله نشست‏های مجازی این انجمن می‏‏بودیم که نبودیم. اولین نشست این انجمن در قرن چهاردهم هجری شمسی بود، اینک در آغاز قرن پانزدهم هجری شمسی باید دست دعا برداشت که دومین نشست این انجمن برگزار بشود. امید نماینده در این باره پیگیری کند. امید فرماندار هم پیگیر باشد. امید امام جمعه که به خوبی دغدغه گردشگری کشاورزی و زیارت و گردشگری مذهبی را دارد پیگیر این مهم باشد.

حواسمان باشد که آیندگان غفلت امروز ما را قضاوت خواهند کرد. مدیریتِ خوب یا بد ما را قضاوت خواهند کرد. آنانی که مدعی هستند کاشمر دومین شهر زیارتی استان هست، کاش از این انجمن بخواهند صحت و سقم این ادعا را بررسی کنند. آنانی که مدعی هستند کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور هست، کاش این مدعا را در این انجمن مطرح و ادله خود را بر این باور اشتباه ارائه کنند تا یک بار برای همیشه به این قبیل عنوان‏ها و مقام‏سازی‏های بی‏اساس، پایان داده شود.

یادمان نرود که صنعت گردشگری کاشمر از نبود نقشه راه رنج می‏برد. از پس سال‏ها هنوز موزه‏ای برای معرفی میراث فرهنگی و صنعت گردشگری و سوغات و صنایع دستی دیارمان نداریم. هنوز انجام آمایش سرزمین کاشمر از منظر میراث فرهنگی  گردشگری و صنایع دستی یک آرزوست. هنوز تهیه انواع بانک‏های اطلاعاتی برای میراث فرهنگی دیارمان یک رویاست. هنوز فاقد یک سامانه اینترنتی معرفی توانمندی‏های کاشمر در حوزه میراث فرهنگی و صنعت گردشگری و صنایع دستی به زبان فارسی هستیم.

هنوز کاشمر فاقد اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. آنچه در باغ دانش فعال است یک نمایندگی است که خودرو هم ندارد. امید شورای فرهنگ عمومی به کمک این دفتر نمایندگی بیاید و یاری‏رسان انجمن میراث فرهنگی باشد. امید ارکان مدیریتی شهرستان برگزاری منظم جلسات این انجمن را وجه همت خود بسازند. امید خیرین حوزه فرهنگ گوشه چشمی به مسایل حوزه میراث فرهنگی داشته باشند. از بیست و دومین فرماندار کاشمر بعد از انقلاب اسلامی استدعا داریم کاری کارستان برای این انجمن بکند.

امید مدیری یافت شود و برگزاری دومین جلسه انجمن میراث فرهنگی شهرستان را بعد از هزار و چند روز وجه همت خود سازد. امید اولین نشست در سال جدید و قرن جدید دارای دستور جلسه باشد! امید مصوبات جلسه اول مطرح شود تا بدانیم چه تصمیماتی اخذ شده و به چه میزان اجرا شده است. انجمن میراث فرهنگی بر روی کاغذ قرار بود در حفظ و حراست از میراث فرهنگی هر شهرستان منشاء اثر باشد. گاهی زود دیر می‏شود. فرصت خدمت در حال گذر است. مدعیان تغییر برای بهبود اوضاع در امر تغییر کاهل هستند.

 بد نیست بدانید؛ به باور کارشناسان و قوانین؛ آگاهی‏بخشی و ترغیب مردم به حفظ ارزش‌های میراث فرهنگی و رعایت قوانین و مقررات ناظر بر آن با هدف پیشگیری از؛ وقوع جرائم میراث فرهنگی، تهیه و اجرای برنامه‌های جلب مشارکت عمومی و جذب مساعدت‌های مالی و معنوی مردم در کلیه مراحل شناسایی، ثبت، حفاظت، معرفی، پژوهش، آموزش میراث فرهنگی و همچنین همکاری با مراجع ذیصلاح برای برخورد با متخلفین ازضوابط و مقررات میراث فرهنگی ازجمله وظایف قانونی انجمن‌های میراث فرهنگی است.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.