کاشمر 1400 را جدی نگیرید! (6)

اخبار ترشیز
Typography

حمید رضا بی‏ تقصیر

اتحاد شوراهای ترشیز در پارک سنگی!

سال 1390 با ستونی با عنوان «جدی نگیرید!» در خدمت شما خوانندگان گرامی بودم. آن ستون عمری در حد 18 شماره داشت. قصد نگاهی از منظر توسعه به افق ‏های فراروی کاشمر و ترشیز تا سال 1400 و سالیان بعد از آن بود.

به زعم نگارنده یک طنز تلخ برای اهالی شعار بود. آنانی که مسئولیت داشتند و مدیر بودند و خود را مدبر می‏ دانستند و به گذشتگان انتقادها داشتند و خود را برترین‏ها می‏ پنداشتند. آنانی که مدام از تغییر دم زدن و تا زمان تغییر، نقشی در تغییر محور توسعه منطقه نداشتند. در نیمه اول تیر 1390 با چهار خبر خیالی، در خدمت شما خوانندگان بودیم. با هم آن خبرهای خیالی را بعد از یک دهه، مرور می ‏کنیم.

شوراهای اسلامی ترشیز کهن با هم متحد می‏شوند!

در تیتری که خواندید، پیشنهاد اتحاد شوراهای اسلامی سه شهرستان خطه زرخیز ترشیز عزیز مطرح شد. باور نگارنده آن است که شهرستان‏های این مطنقه باید با هم متحد بشوند. به فرازهای از آن خبر خیالی توجه بفرمایید؛ «شوراهای اسلامی شهرستان‏های سه گانه ترشیز کهن  به منظور ایفای نقشی موثرتر در توسعه منطقه متحد می‏ شوند.» این خبر به نقل از رئیس شورای اسلامی مقتدر شهرستان کاشمر بیان شده بود. آن فرد خیالی در این خبر خیالی در آن تاریخ خیالی گفته بود:

«تجربیات فعالیت  پنج دوره قبلی شوراها در منطقه ثابت کرده است که کاشمر و سایر شهرستان‏ های ترشیز کهن از ضعف پژوهش و عدم وجود کارهای مطالعاتی رنج می برند. با هماهنگی فرمانداران سه شهرستان نشستی با حضور خیرین، روسای مراکزآموزش عالی و ارباب صنایع و معادن و تشکل‏های اقتصادی و انجمن‏های مردم نهاد منطقه برگزار و صندوقی ویژه تامین منابع مالی امور مطالعاتی ایجاد گردید.» وی با تشکر از ترشیزی‏های مقیم تهران و مشهد و سایر نقاط  کشور افزود:

«این عزیزان بدون هرگونه چشمداشتی و در راستای عمران و آبادانی موطنشان از هیچ کمکی به این مجموعه دریغ نخواهند کرد. اولويت­هاي پژوهشي متعددی برابر نظر صاحبنظران در حوزه‏های شهرسازي، آسيب­شناسي طرح­هاي جامع و تفصيلي، زمينه­سازي زيست سالم، بهبود هنجارهاي اجتماعي و فرهنگي، شناسايي آسيب­ها و ناهنجاري­ها، مشاركت­هاي مردمي، اقتصاد و توريسم تهیه و به زودی از طریق فراخوان به سمع و نظر مردم شریف منطقه و علاقمندان به تحقیق و پژوهش خواهد رسید».

تحقق تامین زیرساخت‏های توسعه کاشمر

در این خبر خیالی به تقل از مدیریت یک نهاد خیالی با عنوان «بنیاد تحقیقات و مطالعات کاشمر» نوشتیم: «در سالیانی نه چندان دور زیرساخت‏های توسعه در شهرستان کاشمر از منظر مولفه‏ های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در مقایسه با دیگر شهرهای کشور چندان رضایت بخش نبود. تا همین چند سال پیش از جمله شهرستان‏های محروم کشور محسوب می‏ شدیم. در حال حاضر شاهد بهبود وضعیت شبکه آب شرب و زراعی  هستیم.

با اتمام طرح ‏های آبخوانداری و آبخیزداری و ساماندهی منابع آب  دیگر با مشکلاتی نظیر؛ کمبود منابع آب شرب و آب زراعی و حتی کمبود آب بهداشتی مواجه نیستیم. توسعه پایدار کاشمر در سال 1400 محقق شده است. وضعیت  محیط زیست و معیارهای زیست محیطی خوشایند است. زیرساخت‏های حوزه سلامت و درمان بخصوص در مناطق روستایی مثال زدنی است. در زمینه نظام ارتباطی و مدیریت و سیستم پشتیبانی اطلاعات به نقطه مطلوب رسیده ‏ایم.»

یادمان نرود این خبر خیالی در سال 1390 به امید تحقق در سال 1400 نوشته شده است و اینک در فروردین 1401 با لبخندی تلخ آن را می‏ خوانیم. در ادامه آن خبر خیالی آمده بود؛« اختلافات موجود در گذشته‏ ای نه چندان دور در رابطه با توسعه منطقه برطرف شده است. همه دست اندرکاران شهرستان  در کنار هم توانسته‏ اند فضایی مطلوب برای پیشرفت منطقه ایجاد کنند، به نحوی که  عاقبت، کاشمر شاهد حل مشکل بیکاری شد و شُکر خدا هم اکنون شاهد حضور کارگران مهاجر فعال در بخش صنعت و معدن و کشاورزی هستیم»!!.

تشکیل گشت انتظامي ويژه پارك‏های کاشمر

در سال 1390 فرض بر این بود که در سال 1400 توجه ویژه‏ای به امنیت پارک‏ ها معطوف خواهد شد. در آن خبر خیالی آمده بود؛عضو شورای اسلامی شهرمان با بیان این مطلب در حاشیه افتتاح این گشت گفت: «مدیریت شهری این آمادگی را دارد که تمام زیرساخت های لازم را برای حضور موثرتر پلیس در پارک‏ها آماده کند تا رفاه و امنیت شهروندان تأمین شود.» وی با تقدیر از زحمات ناجا در همکاری با این شورا اظهار داشت: «کاشمر در داشتن امنیت سرآمد شهرهای دیگر است.

ما برآنیم تا شهر را در تمام ابعاد دچار تغییر و تحرک کنیم تا شاهد تلالو و درخشش شایستگی‏ های خاص این شهر باشیم. با قدرت و قوت اعلام می ‏کنم شهر کاشمر از تمام ابعاد، معرف یک شهر اسلامی است و تمام توان شهرداری در جهت تأمین نیازهای مردم و آسایش آنها صرف می‏شود. مدیریت شهری با اختصاص چند میلیارد تومان بودجه فرهنگی و ده‏ ها میلیارد تومان بودجه خدمات شهری در سال1400، آماده تامین تمام زیرساخت‏ های لازم برای رفاه و امنیت شهروندان است».

کاشمر؛ دیاری مملو از پارک‏های متنوع

چه جالب است اگر؛کاشمر به همت دوستداران طبیعت و با همیاری مردم تبدیل به شهرستانی مملو از پارک‏های متنوع شود. این آرزو درسال 1390 به امید تحقق در سال 1400 مطرح شد. در این خبر خیالی از قول فرماندار کاشمر در آیین افتتاح پارک ادبیات آمده است: «خیرین و واقفان نیک‏اندیش در سالیان اخیر توجه به محیط زیست را وجه همت خود ساخته‏اند و توانسته‏اند  در این حوزه منشاء اثر شوند. به عنوان مثال پارك رياضيات کاشمر مي‌تواند الگوي مناسبي برای سایر نقاط کشور باشد».

وی با تقدیر از مدیران فعال در  پارك پرندگان، پارك  شطرنج  و پارک اندیشه افزود:« نکته‏های خاص علمي، تاريخي، هنري و ورزشي  اقدام به ایجاد پارک‏های کوچک و بزرگ در سطح منطقه کرده‏اند. به زودی پارک سنگی کاشمر نیز افتتاح خواهد شد، یکی از علاقمندان به علم سنگ‏شناسی، ایجاد پاركي بر پايه معرفي گونه‌هاي سنگی موجود در منطقه را وجه همت خود قرار داده است. او  با نگاهی مبتنی بر اصول زيبايي‏شناسي و معماري این پارک را طراحی کرده است.»!!

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.