جلسات قرآنی کاشمر و ظرفیت ها و نیازهای پیدا و پنهان آن

اخبار ترشیز
Typography

کاشمر، شهر جلسات قرآنی است. نورانیت این جلسات و محافل نورانی نه تنها در ایام ماه مبارک رمضان، فضای این دیار را عطرآگین می کند بلکه در طول سال نیز جلسات مختلف قرآنی در گوشه و کنار شهر و روستاهای کاشمر،

زمینه ساز بهره مندی مردم این شهر از برکات معنوی قرآن مجید است.

هر چند آمار دقیقی از جلسات قرآنی کاشمر در دست نیست اما برخی برآوردها تعداد این جلسات را تا دویست محفل در انواع و اقسام مردانه و زنانه و مخصوص کودکان و نوجوانان و یا بزرگسالان تخمین می زند.

در شب ها و روزهای ماه مبارک رمضان در هر کوی و برزنی که بروید شاهد برپایی جلسات قرائت قرآن در کاشمر خواهید بود و البته بیشتر جلسات روزانه متعلق به بانوان و بیشتر جلسات شبانه متعلق به مردان این شهر است.

محتوای جلسات نیز از تنوع مطلوبی برخوردار است. برخی جلسات به قرائت ساده قرآن و ختم روزانه یک جزء از این کتاب آسمانی اکتفا می کنند و اما برخی دیگر، در حقیقت تبدیل به جلسات تخصصی آموزش قرآن شده اند.

در برخی از محافل قرآن کاشمری ها، تمامی شرکت کنندگان به قرائت آیات وحی می پردازند و در برخی دیگر، چند قاری متخصص و خوش لحن، با صوت ملکوتی خود، این آیات را تلاوت و سایر شرکت کنندگان نیز با خود زمزمه می کنند.

اساتید فراوانی هم در این شهرستان به برپایی جلسات قرآنی و تربیت قاریان قرآن مشغول هستند. کاری که بدون هیچ چشمداشت مادی و صرفا به خاطر ارادت به ساحت نورانی قرآن کریم انجام می شود. اساتیدی همچون حمیدرضا ناظمی، محمد پورحسن، سید هانی طباطبایی، عباس پورحسین، محمدرضا برادران خاکسار، محمد صادق ایراندوست، سیدی و ... که همواره تربیت قاریان جوان و نوجوان را وجهه همت خود قرار داده اند.

در میان جلسات قرآنی کاشمر می توان از جلسات فامیلی و خانوادگی نام برد، می توان به جلساتی که مخصوص اهالی یک روستا که اکنون مقیم شهر شده اند اشاره کرد، می توان از جلساتی که مخصوص یک صنف و شغل خاص است نام برد، می توان جلساتی را دید که به یادبود شهدا برگزار می شود و می توان به جلساتی با قدمت حدود هشتاد سال اشاره کرد و خلاصه می توان انواع و اقسام زیبایی را از جلسات قرآنی در این شهر دید.

برکات و ظرفیت های جلسات قرآن کاشمر

و اما برپایی این محافل و جلسات قرآنی، برکات فراوانی را با خود به همراه دارد و ظرفیت های پیدا و پنهان زیادی را در این شهر ایجاد می کند. ظرفیت هایی که باید به درستی شناسایی شده و در مسیر صحیح از آن بهره برداری گردد.

ارتقاء بینش معنوی و سطح آگاهی های مذهبی، از جمله مهمترین برکات برپایی این جلسات قرآنی است. کسانی که اهل محافل قرآنی هستند و با قرائت قرآن عجین شده اند، اگر تدبر در مفاهیم و معانی آیات وحی را نیز چاشنی کار خود کنند می توانند ضمن بهره مندی از برکات معنوی و اجر اخروی آن، با به کارگیری مفاهیم ناب قرآنی در زندگی شخصی و اجتماعی خود، دنیا و آخرتی بهتر برای خویش فراهم سازند.

علاوه بر این، آشنایی و ارتباط با قرآن و معارف آن، در این بازار مکاره دنیا و در این گیر و دار هجوم نرم دشمنان اسلام و انقلاب به فکر و اندیشه جوانان و نوجوانان ما، می تواند آنان را در برابر شبهات فکری و اعتقادی بیمه کند.

خوشبختانه در کاشمر این ظرفیت وجود دارد که خانواده ها بتوانند با بهره مندی از فضای معنوی محافل قرآنی، فرزندان خود را در سنگری مستحکم در برابر جنگ نرم دشمنان قرار دهند و ناگفته پیداست که در این میان، مسئولیت برگزارکنندگان و دست اندرکاران جلسات قرآنی کاشمر، مسئولیتی بس سنگین و مهم است و آنان بایستی با افزایش غنا و عمق محافل خود و با پرداختن بیشتر و عمیق تر به مفاهیم قرآنی در کنار قرائت آیات، نسبت به افزایش سطح فکر و فهم دینی اعضای جلسه خود اقدام کنند.

یکی دیگر از فواید و آثار بابرکت این محافل و جلسات آن است که شرکت کنندگان به ویژه کودکان و نوجوانان، با اصول ارتباط جمعی و روابط اجتماعی آشنا می شوند. متأسفانه ما در روزگاری هستیم که به دلیل افزایش تجهیزات الکترونیک همانند تلویزیون، اینترنت، بازی های رایانه ای و... کودکان ارتباط کمتری با گروه همسالان پیدا می کنند. اگر در گذشته بیشتر بازی های کودکانه، بازی های بیرون از خانه و با گروه همسالان بود، اما اکنون، فرزندان در خانواده ها و در داخل خانه ها به تنهایی نشسته و غرق در دنیای خویش به بازی های رایانه ای می پردازند و لذا آن گونه که باید و شاید با مهارت های اجتماعی شدن آشنا نمی شوند. اما همین حضور در محافل و نشستن در کنار اعضای جلسات، می تواند به اجتماعی تر شدن آن ها کمک شایانی بکند. و البته چه زیباست که در کنار این اجتماعی شدن، آداب اسلامی و قرآنی ارتباط با دیگران و آشنایی با حقوق آن ها را هم بیاموزند.

پیشنهاداتی برای عمق بخشی به جلسات قرآن

در مجموع، ظرفیت ها و فواید برپایی این جلسات بیش از آن است که در یک مطلب بگنجد اما توجه به چند پیشنهاد برای استفاده بهتر و بیشتر از این ظرفیت های گران بها، خالی از لطف نخواهد بود.

اول آنکه همان گونه که اشاره شد، لزوم عمق بخشی به محافل قرآنی کاشمر احساس می شود. در بیشتر جلسات قرآن کاشمر به آموزش قرائت پرداخته می شود که البته اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست و صحیح خوانی، روخوانی و روانخوانی قرآن از جمله ضروریاتی است که همه آحاد مردم در یک جامعه اسلامی باید به آن محهز باشند. تا قرائت صحیح و زیبای قرآن فراگیر نشود، انتظار توجه جامعه به مفاهیم قرآنی دور از ذهن خواهد بود.

اما از آنجا که قرائت قرآن، مقدمه توجه به مفاهیم قرآن است، مناسب آن است که بخشی از جلسات قرآنی به تببین معارف و مفاهیم این کتاب آسمانی اختصاص یابد و البته در این بین حضور فردی متخصص و آشنا به علوم قرآنی در جلسات ضروری است. فردی که بتواند با بیانی شیوا در هر جلسه نکته و یا نکاتی از مفاهیم قرآن را تبیین کند و البته از آنجا که شاید حضور یک فرد متخصص در همه جلسات قرآنی امکان پذیر نباشد، اساتید جلسات می توانند با استفاده از کتب تفسیری که به زبانی شیوا و ساده به رشته تحریر درآمده اند، به انتقال معارف قرآن بپردازند و البته در این مسیر باید از تفسیر به رأی و تحمیل نظرات خود بر آیات قرآن به شدت اجتناب شود.

یکی دیگر از نیازهای جلسات قرآن کاشمر، توجه به مقوله حفظ قرآن کریم و تربیت حافظان این کتاب آسمانی آن گونه که مورد تأکید مقام معظم رهبری است می باشد.

هر چند بحث حفظ قرآن کریم، یک موضوع تخصصی است و مرحله بعد از آموزش صحیح خوانی قرآن به حساب می آید اما اگر تربیت قاریان متبحر، همراه با حفظ قرآن توسط آنان باشد، از برکت و فایده فوق العاده ای برخوردار خواهد بود.

همان گونه که اشاره شد، بحث حفظ قرآن یک بحث تخصصی است و سوای تربیت قاریان قرآنی محسوب می شود، اما همین جلسات و محافل قرآنی موجود در شهرستان می تواند پله اول و اولین مشوق قاریان به حفظ قرآن باشد. تشویق نونهالان و نوجوانان به حفظ سوره های مختلف قرآنی یکی از روش های ترغیب آنان به گام برداشتن در مسیر حفظ قرآن کریم خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که باید در جلسات قرآنی کاشمر مد نظر اساتید و مسئولان این جلسات واقع شود، تربیت مبانی فکری و اعتقادی شرکت کنندگان بر اساس مفاهیم عمیق قرآنی است. یعنی یک قرآن آموز و یک قاری قرآن بعد از اینکه چند سال در این جلسات شرکت کرد باید تبدیل به فردی دارای عقاید مستحکم و منطقی شود که هیچ شبهه و تزلزلی نتواند خللی در منظومه فکری او ایجاد کند.

یکی از بهترین راه ها برای نیل به این هدف، تشویق شرکت کنندگان در جلسات قرآنی به مطالعه کتاب هایی است که به تبیین نظام فکری قرآنی می پردازند. در همین زمینه مقام معظم رهبری می فرمایند: «باید همزمان با آموزش و حفظ قرآن، مبانی فکری و استدلالی قرآن آموزان از طریق آثار شهید مطهری و دیگر بزرگان، استحکام یابد تا این نونهالان و نوجوانان در آینده در خدمت اسلام، قرآن و اهل بیت علیهم السلام قرار گیرند.»

در نهایت باید گفت که هر چند برپایی این حجم از جلسات قرآنی در شهرستان کاشمر، برکات فراوانی را برای مردم مؤمن این دیار در پی دارد اما می توان با به کار بستن راهکارهایی که چند نمونه از آن در این متن پیشنهاد شد به غنا و عمق این جلسات معنوی افزود.

امید آنکه صاحبنظران قرآنی در شهرستان کاشمر، در این مورد بیاندیشند و مسئولان و اساتید جلسات قرآنی نیز این راهکارها را به کار بندند.

پروردگارا! ما را با قرآن زنده بدار، با قرآن بمیران و با قرآن محشور فرما...

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.