ابوالمشاغل کاشمر و جای خالی چالش شفافیت

اخبار ترشیز
Typography

مطلب قبلی این ستون با عنوان «علم نجوم و شمارش صفرهای فیش حقوقی ابوالمشاغل‏های کاشمر» به برخی برخورده بود. یکی از این برخی تاکید داشت؛ « هر مشغله‏ای شغل نیست. من یک بازنشسته ساده هستم که با چند جا در اوقات فراغتم همکاری می‏کنم.

گاهی بابت این همکاری به عنوان خسته نباشید، مبلغی دریافت می‏کنم» از این بازنشسته‏های ساده که برای پر کردن اوقات فراغت‏شان مشغله‏های برای خودشان تعریف کردند در اطراف‏مان کم و بیش دیده می‏شود. بعض از اینان در نهایت صفا و صمیمت از بس اوقات فراغت دارند، در چند جا مشغول هستند. سوتفاهم نشود این اشتغال الزاماً کمک به این موسسه خیریه یا برگزاری فلان محفل فرهنگی یا رسیدگی به این باغ و آن بوستان نیست. این مشغله در نهایت درآمد زاست.

دو نگاه به افراد صاحب انواع شغل و مشغله وجود دارد. یک نگاه از سوی من و ما به اینان هست. یک فرد بازنشسته با درآمدی خوب که به خاطر جایگاه اجتماعی و روابط سیاسی و شبه سیاسی با جاهای مختلف در ارتباط هست. شاید بازنشسته‏ای باشد که به خاطر معاش در چند جا کار کند. به این بازنشستگان خدوم ادای احترام می‏کنیم. اینان مشغول جهاد برای خانواده خود هستند و ای کاش نظام رفاهی کشور به گونه‏ای بود که مثلاً یک بازنشسته فرهنگی مجبور به کار در چند جا برای تامین مخارج زندگی نمی‏شد. واضح و مبرهن است منظور افرادی هستند که سفره رنگی دارند و پولشان از پارو بالا می‏رود و باز هم دنبال شغل و مشغله سودآور هستند.

از نگاه من و ما اینان زیاده‏خواه هستند. اینان انقلاب را مدیون خود می‏دانند و هنوز که هنوز است به دنبال سهم خود بابت تمام خدمات ریز و درشتشان هستند. این از ما بهتران در برج عاج خود، خویشتن را در سدره‏المنتهی می‏بینند و هیچکس را بنده نیستند. از نگاه اینان آنان بدهکار هیچ فرد و افرادی نیستند. صددرصد کارشان درست است. بازنشسته این نهاد هستند. مدیر عامل آن مجموعه هم هستند. در این واحد تولیدی یا آن مجموعه اقتصادی هم سمتی دارند. آن قدر وقت دارند که در شبانه‏روز از این نشست مالی به آن جلسه اقتصادی بروند. اینان به زعم خود در خط مقدم خدمت هستند.

دوستی به طنز می‏گفت اگر این بزرگواران چند شغله و پر مشغله به یکی دو کارشان قناعت می‏کردند، برای چندین جویای کار، مشغله‏ای با درآمد مناسب ایجاد می‏شد. الغرض که مطلب این ستون در شماره قبل به ترینج قبای برخی برخورد. برخی تصور می‏کردند به دنبال انتشار فیش‏های حقوق برخی هستیم. یقین این کار ساده است. فیش حقوقی جزو اسناد طبقه‏بندی شده نیست. محرمانه نیست. ولی دنبال این مسئله نیستیم. افراد ابوالمشاغل دارای چندین فیش هستند. اگر طرح تجمیع فیش باشد موضوع جالب‏تر می‏شود. تعجب نکنید افراد ابوالمشاغل از جاهای مختلف درآمد کسب می‏کنند و آن قدر زیرک هستند که به متقاضی دیدن فیش‏شان یک فیش خاص را نشان بدهند. لابد فیش کار اصلی‏شان یا حرفه‏ای که در آن بازنشسته شده‏اند را تقدیم کنجکاوان خواهند کرد.

برخی به نگارنده این ستون پیشنهاد کردند که بیا و چالش شفافیت در کاشمر به راه بیانداز. در آستانه انتخابات مجلس دهم و با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و بحث‌های متعددی که پیرامون لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی شروع شده بود، مجموعه گفت‌وگوی‌های صریح و شفاف اقتصادی با نمایندگان با نام، چالش شفافیت منتشر شد. در این مجموعه با نمایندگان و کاندیداهای مجلس در مورد وضعیت مالی و اقتصادی آنها و منابعی که صرف هزینه‌های تبلیغاتی‌شان می‌شود، به طور شفاف گفتگو شده بود. الیاس نادران ، مصباحی مقدم، علیرضا محجوب، مهدی کوچک‌زاده و احمد توکلی از جمله این افراد بودند.

به یاد ندارم در باره این موضوع کاندیداهای کاشمر کاری کرده باشند. البته شنیدم که برخی از کاندیداها در هنگام تبلیغات گفته بودند که من مثلاً اینقدر درآمد دارم و هدفم از کاندیداتوری پول نیست و خدمت هست ولی کسی فیش حقوقی حضرات را ندید و از دارایی اینان مطلع نشد. این ستون به دنبال این چالش هم نیست. لابد مسئولان و مدیران شهرستان می‏دانند آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است. لابد فقط ابوالمشاغل اندکی واهمه دارند که شاید افکار عمومی بخواهد مجموعه فیش‏های دریافتی آنها را بداند. ما خوشحالیم که در اطرافمان همه تشنه خدمت هستند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.