خیابان امام؛ سه راهی تلاقی حال، گذشته و آینده

اخبار ترشیز
Typography

به باور کارشناسان؛ خیابان یکی از عوامل شکل دهندۀ ساخت و کیفیت یک شهر است. اجزاء مقطع یک خیابان از عناصر هویتبخش آن هستند. خیابان‏ها محل نمایش فرهنگ عمومي بوده و از این رو نقش آموزش رفتاري را بر عهده دارند.

اما، فعالیت و محتوا از کالبد مهمتر هستند. آیا این مهم در خیابان امام مشخص است؟ خیابان به عنوان یک فضای شهری، باید جوابگوی فعالیت‏های مختلف شهروندان در فضاهای عمومی باشد. این فعالیت‏ها می‌تواند اجباری بوده و کمترین تأثیر را از فضای کالبدی بپذیرد؛ یا فعالیتی باشد که فرد به میل خود انتخاب می‏کند و یا فعالیتی باشد که متأثر از حضور دیگران در فضای عمومی است. آیا این موارد در این خیابان دیده می‏شود؟

در گذری کوتاه در بیشتر خیابان‏های شهر شاهد؛ عرض کم خیابان، نماهای بسیار متفاوت در ساختمان‏ها، خالی بودن جای معماری سنتی ایرانی، پیاده‏روهای باریک و غیر یکنواخت، جوی‏های متنوع از لحاظ شکل و عمق و آب‏گذری، محل‏های نامتناسب عبور عابران، کیفیت کم روشنایی‏های شهری در معابر منتهی به خیابان، تابلوهای جورواجور مغازه‏ها و نهادها، کمبود تابلوهای راهنما برای مسافرین و تازه واردین به این شهر و محل نصب نامناسب تابلوهای موجود هستیم. این نقیصه در خیابان امام مشهود است. خیابان‏ها باید برطرف کنندۀ نیازهای شهروندانی باشند که از آنها استفاده می‌کنند.

به نظر شما چه لقبی باید به خیابان امام بدهیم؟ خیابانی جوان‏پسند، خیابانی در حسرت تعریض، گذر فرهنگ، یک خیابان نمونه، گذر پزشکان، مهد سیاست، دالان تاریخ و مواردی از این قبیل را می‏توان به عنوان لقب یا القاب این خیابان مطرح کرد. در همین نگاه اول به نظر نگارنده جای تندیس، یا سردیس و یا نماد و اِلمانی مربوط به امام راحل (ره) در این مسیر خالی است. در بافت جدید شهر در بعض خیابان‏ها شاهد نصب سردیس کمال‏الملک و دهخدا هستیم. حتی سردیس بزرگ شهید مدرس هم جای خود را دارد ولی از نشانی مربوط به امام شهیدان در این خیابان خبری نیست.

از تصاویر شهیدان هم بر در و دیوار این خیابان خبری نیست. فقط تمثال شهدای ارتش جمهوری اسلامی بر دیوار مخابرات خودنمایی می‏کند. این دیوار در نوبت عقب‏نشینی است. روزگاری تمثال شهیدان بسیجی بر تن دیوار مسجد ارگ دیده می‏شد که حالا جایش را به گل و بلبل داده است. این خیابان یکی از چهار خیابان اصلی شهر است. از هسته تاریخی شهر یعنی میدان مرکزی شروع و با گذر از بافت میانه به فلکه باغمزار می‏رسد. این خیابان را باید خط ارتباطی تاریخ گذشته و معاصر کاشمر بدانیم. میدان مرکزی کاشمر حامل نشانه‏های از ادوار تاریخی مختلف روزگار قاجار به این سو است.

خدا کند مقامات ذیربط مستندنگاری این میدان و خیابان امام را از منظر تاریخی انجام داده باشند. سازه‏های تاریخی مسجد جامع، حمام صاحب‏دیوان، ارگ قدیم، بادگیر کهن‏سال، کاروانسراها، تکیه ترک‏ها و اولین موتورخانه تولید برق کاشمر، حوزه قدیمی حاج سلطان و تعدادی منزل کهنسال در این میدان و خیابان قرار دارند. تراکم مراکز خرید در این خیابات قابل تأمل است. این مهم باعث شده تا گردشگران علاقمند به خرید در این خیابان تردد بیشتری داشته باشند. کوچه امام یک هم فضای سنتی دارد که حضور دستفروشان و میوه‏فروشان حال و هوایی خاص به آن داده است. مراکز پزشکی و داروخانه و درمانگاه عصمتیه و چند درمانگاه خصوصی از دیگر جلوه‏های این خیابان است.

این خیابان در حافظه خود خاطرات متعددی از دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد. شهربانی سابق و محل اعزام نیروهای بسیجی تبدیل به مرکز خرید و مرکز درمانی شده است و یاد و یادمانی از آن روزها ندارند. البته این نبود یاد و یادمان در جاهای دیگر این خیابان مشهود است. در محل پارکینگ مجاور پاساژ شهرداری جای تابلوی حاوی اشاره به روزگار استقرار سپاه در این محل، خالی است. این خیابان قطب فرهنگی شهر هم محسوب می‏شود. دو حوزه علمیه قدیمی و اصلی کاشمر در این خیابان قرار دارند. بیت امام جمعه، دو مسجد، تکیه علی اصغری(ع) و جوادالائمه(ع) و شهداء، کتابخانه عمومی شهید مدرس، کانون پرورش فکری و چندین کتاب‏فروشی و موسسه فرهنگی در این خیابان و در جوار آن قرار دارند.

کاش محققی اقدام به تهیه و تنظیم احوالات این خیابان در گذر تاریخ می‏کرد. این خیابان در روز عاشورا محل گذر دستجات سینه‏زنی و عزاداران حسینی عازم به سوی بقعه امامزاده سید حمزه(ع) است. تصاویر بسیاری از رخدادهای حادث در این خیابان در آرشیو منازل و هیئات و ادارات موجود است. کاش آن محقق با کمک این موارد مستندنگاری این خیابان را به فرجام می‏رساند. این خیابان را باید نبض سیاست کاشمر دانست. بیشتر راه‏پیمایی‏ها و تظاهرات و رژه‏های نظامی در این خیابان برگزار شده و می‏شود. در ایام انتخابات این خیابان جلوه‏ای از مشارکت اهالی در قالب انواع ستادهاست.

این خیابان در حوزه مسایل بانکی و اقتصادی سوای مراکز خریدش و پاساژهایش، جایگاهی مهم دارد. شعبه اصلی چهار بانک اصلی در این خیابان قرار دارد و این سوای حضور بیمه ایران در آن هست. طلافروشی و بورس زعفران در این خیابان جایگاهی ویژه البته در جوار میدان مرکزی دارد. مغازه‏های این خیابان با ویترین‏های زیبایشان جاذبه خوبی برای گردشگران مشتاق خرید هستند. این مسیر مورد علاقه پاساژگردان است. به همین خاطر چند مرکز عرضه انواع نوشیدنی و قهوه و پیتزا در این خیابان حضوری پر رنگ دارند. فعالیت چند کافی‏نت و کافی‏شاپ در این مسیر قابل تامل است. در کنار این همه باید به حضور وکلاء آن هم در جوار فلکه باغمزار و همچنین بورس موبایل و فروش محصولات رایانه‏ای در دو سوی خیابان اشاره کرد.

این خیابان توسط چهارراه شهید بهبودی به دو قسمت تقسیم می‏شود.  هر بخش ویژگی‏های خاص خود را دارد. یکی روی به سوی میدان مرکزی دارد و سر بر دامان بافت قدیم و میانه شهر دارد و دیگری میل به فلکه باغمزار می‏کند و عملاً حلقه اتصال بافت جدید و بافت میانه است. در مسیر اولی شاهد تراکم بالای ساختمان‏ها هستیم. بلندمرتبه‏سازی در آن بسیار است . شاهد شلوغی و ترافیک قابل توجهی در آن هستیم. دیگری بافتی ساده دارد و تراکمش کم هست و هنوز اسیر ساختمان‏های چند طبقه نشده است.باید شاهد کاهش ناهنجاري‌هاي صوتي و آلودگي‌ هواي ناشي از تأثیرات اتومبیل در این خیابان پر ترافیک باشیم. خدا کند آرزوی تعریض این خیابان محقق شود و آیلند وسط خیابان حذف گردد و این مسیر مبدل به خیابان نمونه کاشمر گردد.

خدا کند این خیابان، خیابانی باشد که پیاده‏ها در آن راحت باشند. فراموش نکنیم یک خیابان مسکونی، یعنی خیابانی که در آن فرزندانمان بزرگ می‏شوند، بزرگسالان زندگی می‏کنند و افراد پیر روزهای آخر عمر خود را سپری می‏نمایند،  به همین خاطر باید طراحی خیابان امام باید انسانگرا  باشد. باید شکل‏دهی فضای خیابان امام مبتنی بر خواست‏های شهروندان باشد.  امید این مهم محقق شود. امید شاهد رسیدگی به مجسمه کودک کتابخوان پردیس شهید عسگری باشیم. از نصب این مجسمه اهدایی یک هنرمند به این پردیس هفت سال می‏گذرد. نصب یک تابلو یا ورقه‏ای حاوی مشخصات بر پایه آن خالی از لطف نیست.

کاش مسئولان مربوط هنرمندان هنرهای تجسمی شهر را دعوت به کار هنری در این مسیر می‏کردند. به یاد داریم که روزگاری هنرمندی نقاش اقدام به نقاشی هفت‏خوان رستم بر تن دیوار داخلی پردیس شهید عسگری کرده بود. دیوارهای زیادی در این خیابان چشم انتظار هنرنمایی هنرمندان کاشمر است. تبلیغات محیطی در این خیابان رنگ و لعابی خاص دارند. کاش این همه اسباب تبلیغاتی در کنار تبلیغ انواع کالاهای مصرفی گوشه چشمی هم به مسایل فرهنگی داشتند. راستی از ساخت کتابخانه مرکزی در مکان فعلی کتابخانه عمومی شهید مدرس چه خبر؟ امید این طرح رویایی روزی محقق شود

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.