دویست شماره با شما بودن برایمان یک افتخار است

اخبار ترشیز
Typography

 رسیدن به شماره دویست برایمان شیرین است. این شیرینی را یک بار در شماره صد مزه مزه کرده بودیم. صد اولین عدد سه رقمی بود. صد برایمان پایان اعداد دو رقمی محسوب می‏شد.

حس خوبی داشتیم. صد برایمان آغاز دوره‏ای دیگر بود. الان هم همان حس را داریم. دویست یعنی کوله‏باری از تجربه که در انتشار دویست شماره نهفته است. دویست برای ما نمادی از خواستن و توانستن است. در شماره‏های اول می‏دیدیم که برخی تاب ماندن ما را ندارند. برخی میل به دیدن ما ندارند. حتی بعضی‏ها بغض کرده بودند. برخی حاضر به مصاحبه با نشریه ما هم نشدند. اما اینک خوشحالیم به خاطر 200 شماره بودن با شما.

خوشحالیم که عرصه مطبوعات کاشمر و ترشیز هر روز شاهد تولد رسانه‏ای در عالم مجازی و واقعی است. دانستن حق مردم است. خوشحالیم که زبان‏های مختلفی برای بیان پیام‏ها در عرصه ارتباطات حضور یافته‏اند. به اندازه 200 شماره مطلب تولید کردن کار ساده‏ای نیست. حالا خوشحالیم نشریه‏مان به عنوان یک منبع و مرجع نزد اهل تحقیق و پژوهش صاحب شأن و منزلتی شده است. در این دویست شماره توانستیم هم در حوزه رسانه‏های نوشتاری، هم سامانه اینترنتی و هم شبکه تلگرام در خدمت خوانندگان خود باشیم. از همه عزیزانی که ما را در این 200 شماره نواختند متشکریم.

کار در رسانه شبیه راه رفتن روی لبه تیغ است باید حقایق را بنویسیم به نحوی که حرمت افراد و جریان‏های مختلف فرهنگی، صنفی، اجتماعی و به خصوص سیاسی حفظ شود. یادمان باشد که روزنامه‏نگاری به طور اعم و خبرنگاری به طور اخص از مشاغل سخت و زیان‏آور است. کار ما مصداق؛« سر بی‏درد خود را به درد نیاوردن!» است. خوشحالیم در این 200 شماره به تولید فرهنگ مشغول بودیم. سعی کردیم صدای جامعه باشیم. بدنبال فرهنگ‏سازی بودیم. سعی کردیم در نشر برخی از مطالب اولین باشیم. همچنان که در عرصه توجه به صنعت گردشگری، مسایل زیست‏محیطی، آشنایی با نخبگان، توجه به فرهنگ عامه، معرفی آداب و رسوم و آیین‏های سور و سوگ، روستا شناسی و بسیاری موارد دیگر برای اولین بار به دنبال برخی سوژه‏های ناب رفتیم.

سعی کردیم در نگاهی دوباره به برخی از سوژه‏ها به زوایای ناگفته بپردازیم. از این منظر به ورزش کاشمر پرداختیم، سری به محلات و خیابان‏های شهر زدیم، همیشه برای بسط فرهنگ شهادت و توجه به سروقامتان پیش‏قدم بودیم. به مباحث مربوط به مدیریت شهری و حقوق شهروندی تعلق خاطری خاص داشتیم. التفاتی خاص به مسایل آبادی‏های دیارمان و محصولاتشان و دغدغه‏هایشان داشتیم. سعی داشتیم به تکرار و به طور مکرر دردها را بیان کنیم و به زعم خود برای درمان پیشنهاداتی را در طبق اخلاص گذاشته و مطرح نماییم. سعی کردیم صدای جامعه باشیم. انتشار 200 نشریه را تمرین فرهنگ از هم گفتن و در کنار هم زندگی کردن می‏دانیم.

ما در این 200 شماره به تمرین نقد کردن و باهم دوست بودن پرداختیم و خوشحالیم که تا حد زیادی در این حوزه موفق بودیم. روزی که پای در این وادی نهادیم ترشیز بزرگ دو نشریه داشت. اینک تعداد نشریات دو رقمی شده‏اند. تعداد پایگاه‏های خبری هم دو رقمی شدند و این سوای حضور پر رنگ صدا و سیما و کانال‏های خبری فعال در شبکه‏های اجتماعی است. حالا بعد 200 شماره باور داریم که برای سلیقه‏های مختلف باید بنویسم. باید حواسمان به نحله‏های مختلف باشد. برخی باورمان دارند. برخی همچنان به نبودنمان می‏اندیشند. برخی سعی می‏کنند در حوزه اقتصاد رسانه با نگاه‏های جناحی و محفلی ما را به سبک خود بنوازند. هر چه هست ما هستیم. به اندازه دویست شماره بودیم و امیدواریم همچنان در نشر فرهنگ و تمرین نقد و مدارا موفق باشیم.

امیدواریم از شماره 201 به بعد شاهد تثبیت فرهنگ نقد در سطح جامعه باشیم. واضح و مبرهن است که منظور ما نقد عالمانه و از سر انصاف است. امیدواریم مسئولان ما روحیه نقدپذیری‏شان دوچندان شود. در دانش و حرفه روزنامه‌نگاری نیازمند دو مفهوم دانشورانه و روشنفکرانه هستیم. سعی کردیم تبدیل به یک نشریه زرد نشویم. هیجان‏زده و بدبین نشویم. تضادها را بیان کردیم و خواهیم کرد ولی اهل بزرگ‏نمایی‏های مرسوم برخی از نشریات نیستیم. به دنبال کشمکش، مسائل غیرمعمول، رسوایی و شایعات نبودیم. با افتخار مدعی هستیم که به دنبال روزنامه‌نگاری پوپولیستی  نبودیم. سعی کردیم به دنبال عقلانیت، نقد و گفتگو در دیارمان بودیم و هستیم.

انتشار دویستمین شماره نشریه برایمان یک اتفاق است. اتفاقی که از کلمه آغاز شده و تا چشم‌های خوانندگان عزیزمان ادامه یافت و توانست در امتداد رشد اندیشه تا دل و روح کسانی که عاشق فهمیدن بوده‌اند جریان یابد. دویست شماره این دو هفته‏نامه محصول همت ما بنا به تشویق شما عزیزان بزرگوار است. هستیم تا با بودنمان در خدمت شما باشیم. خوشحالیم که توانستیم با سخت‏جانی در عرصه باقی بمانیم. امیدواریم در شماره‏های آتی وارد عرصه‏های جدید در راستای تنویر افکار عمومی شویم. دانستن حق مردم است. مردم به دنبال شفافیت هستند. سعی می‏کنیم برابر وسعمان در این راه بکوشیم.

مرام نشریه در حوزه مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مشخص است. ما چشم به فرمان مقام معظم رهبری داریم. رهنمودهای معظم‏له را باور داریم. ملاک و فرقان ما در قبال افراد و جریان‏های مختلف جامعه میزان تبعیت آنان از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است. باور داریم باید در تبیین آراء و نظرات شهیدان انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و عرصه‏های مختلف حیات نظام جمهوری اسلامی کوشا باشیم. باور داریم باید پلی میان دیدگاه‏ها و دغدغه‏های مردم و مسئولان باشیم. همچنان در تبیین توانمندی‏های کاشمر و ترشیز فعالانه اقدام خواهیم کرد. قلم و قدم ما در راستای پیشرفت و بالندگی منطقه است. سعی می‏کنیم به آرمان‏هایمان وفادار بمانیم همچنان که در این دویست شماره وفادار ماندیم.

از همه آنانی که ما را در این دویست شماره یاری کردند ممنونیم. سپاسگزار منتقدان خود هستیم. اینان ما را در راهمان با نقد مشفقانه‏شان یاری کردند. برخی کینه‏ورزی‏ها را شاهد بودیم. خوشحالیم که صداها و نواها را شنیدیم. رصد دلمشغولی‏های دیگران در باره ما کار سختی نیست. عکس‏العمل‏های مختلف برایمان آموزنده است. متوجه می‏شویم در راستای کدام مطلب و باور باید بیشتر قلم بزنیم. از همه کسانی که در این سالیان ما را به قضاوت نشستند هم تشکر می‏کنیم. آنانی که قصد سنگ‏اندازی در راه رشد نشریه داشتند هم خسته نباشید عرض می‏کنیم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.